[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Szerintem ezt most hagyd abba! Nyilvánvalóan fingod sincs a NATO légierejéhez.

Az oroszok jelenleg légifölény szinten semmit nem tudnának kiállítani a jelenleg is Európában állomásozó egyesített Amerikai és Európai légiflotta ellen. Csak az európai országoknak eddig kb. 140db F-35-öst (A,B) adtak át, plusz ehhez jön még az Európában állomásozó amerikai légierő. Meg az esetlegesen beszálló haditengerészet és a Marines, a gépeivel.
És ezek csak a lopakodó F-35-ösök. És még nem számoltuk a buliba biztosan beszálló F-22-esekkel. Meg a hagyományos 4 gen gépekkel.
Abból meg hogy mennyi egy békeidős hadrafoghatóság, semmilyen következtetést ne vonjál le.
És igen, ha az oroszokkal elindulna egy "buli", akkor ott az egész szövetség összeállna. Törökökkel, görögökkel, mindenkivel. Természetesen abban az esetben, ha az oroszok lennének a kezdeményező fél. Ha nem akkor, is kb.: a teljes légi flotta vagy 4/5-öde a rendelkezésre állna.
Azt meg ne feledjük, hogy ebben az esetben Japán, és Korea is be lenne vonva a buliba. Már ha csak a távol-keleti régióban lefoglalnak egy jelentős gépszámot, akkor is jelentősen hozzájárulnának a sikerhez.
Te feltételezed, hogy:
  • az amerikai légierő büntetlenül ideteleportál
  • …és hozzá a komplett logisztikájuk is
  • továbbá hogy ez a logisztikai lánc sértetlen marad
  • az európai légierők képesek lesznek egységben föllépni
  • lesznek európai légibázisok
  • az AWACSok és az orosz elfogók közé valahogy beteleportálnak majd az F-22-k, amelyek majd jól elintézik az összes elfogót, még mielőtt azok R37-et indítanának a nagyvasakra
  • a sikeres F-22 köteléknek még lesz hová hazamennie

Te nézel nagyon más mozit. Amit írtam az F-35-ökről, továbbra is áll. Mivel potenciális nukleáris hordozók, az oroszoknak nem lesz más választása, mint első csapásként értékelni azt is, ha csak egy belép a légterükbe, innentől ez az egész “háhá, az USAF meg az EU F-35ök leradírozzák az orosz légierőt” egy kakiszexes nedves álomnak tűnik.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
az amerikai légierő büntetlenül ideteleportál
Nem akarlak elkeseríteni, de már itt vannak Európában. Nem kell ideteleportalniuk. Aranyosgyéres, Ramstein, Incirlik, csak hogy a legismertebbeket vegyem. De összesen 7 állandó bázisuk van...
…és hozzá a komplett logisztikájuk is
....kiépített logisztikával
továbbá hogy ez a logisztikai lánc sértetlen marad
...meg hozzá egy halom C-17-es, meg C-5.
az európai légierők képesek lesznek egységben föllépni
Ha lesz is benne bármilyen tartózkodó, akkor is a biztosan belépők elegendőek bármire a légtérrel kapcsolatban
lesznek európai légibázisok
Vannak. És a jelenleg működő 7 mellett további majdnem 140 helyre tudnak még települni, mert ennyin már jártak.
az AWACSok és az orosz elfogók közé valahogy beteleportálnak majd az F-22-k, amelyek majd jól elintézik az összes elfogót, még mielőtt azok R37-et indítanának a nagyvasakra
Az AWACS-ok nem a NATO határain köröznek.
a sikeres F-22 köteléknek még lesz hová hazamennie
Leszállni bárhol le tud minden gép.
Te nézel nagyon más mozit. Amit írtam az F-35-ökről, továbbra is áll. Mivel potenciális nukleáris hordozók, az oroszoknak nem lesz más választása, mint első csapásként értékelni azt is, ha csak egy belép a légterükbe, innentől ez az egész “háhá, az USAF meg az EU F-35ök leradírozzák az orosz légierőt” egy kakiszexes nedves álomnak tűnik.
Ha olvastad, amit írtam, akkor szigorúan kikötöttem, hogy arról az esetről írtam, hogy ha az oroszok támadnának rá a NATO határokra.
Jelezném, hogy a kakiszexes dolog engem nagyon nem indít be, és ha lehet mellőzzük az ilyen iranyú érdeklödésedet a Fórumon...
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Nem akarlak elkeseríteni, de már itt vannak Európában. Nem kell ideteleportalniuk. Aranyosgyéres, Ramstein, Incirlik, csak hogy a legismertebbeket vegyem. De összesen 7 állandó bázisuk van...

....kiépített logisztikával

...meg hozzá egy halom C-17-es, meg C-5.

Ha lesz is benne bármilyen tartózkodó, akkor is a biztosan belépők elegendőek bármire a légtérrel kapcsolatban

Vannak. És a jelenleg működő 7 mellett további majdnem 140 helyre tudnak még települni, mert ennyin már jártak.

Az AWACS-ok nem a NATO határain köröznek.

Leszállni bárhol le tud minden gép.

Ha olvastad, amit írtam, akkor szigorúan kikötöttem, hogy arról az esetről írtam, hogy ha az oroszok támadnának rá a NATO határokra.
Jelezném, hogy a kakiszexes dolog engem nagyon nem indít be, és ha lehet mellőzzük az ilyen iranyú érdeklödésedet a Fórumon...
Kurvára elbeszélünk egymás mellett, hagyjuk. Az utolsóelőtti bekezdéssel helyretetted amúgy a dolgot.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Te feltételezed, hogy:
  • az amerikai légierő büntetlenül ideteleportál
  • …és hozzá a komplett logisztikájuk is
  • továbbá hogy ez a logisztikai lánc sértetlen marad
  • az európai légierők képesek lesznek egységben föllépni
  • lesznek európai légibázisok
  • az AWACSok és az orosz elfogók közé valahogy beteleportálnak majd az F-22-k, amelyek majd jól elintézik az összes elfogót, még mielőtt azok R37-et indítanának a nagyvasakra
  • a sikeres F-22 köteléknek még lesz hová hazamennie

Te nézel nagyon más mozit. Amit írtam az F-35-ökről, továbbra is áll. Mivel potenciális nukleáris hordozók, az oroszoknak nem lesz más választása, mint első csapásként értékelni azt is, ha csak egy belép a légterükbe, innentől ez az egész “háhá, az USAF meg az EU F-35ök leradírozzák az orosz légierőt” egy kakiszexes nedves álomnak tűnik.
fuhh , jaj :D
nem mindig értek egyet én sem huszárral (de azért szeri van huszár kolléga) , de most azért nem mond akkora hülyeséget ám...
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
fuhh , jaj :D
nem mindig értek egyet én sem huszárral (de azért szeri van huszár kolléga) , de most azért nem mond akkora hülyeséget ám...
Nyilván tisztában vagyok azzal huszár kolléga nélkül is, hogy milyen amerikai és EUs légibázisok vannak. És igen, értem, van kiépített logisztikai lánc is ezekhez.
Én arra próbáltam rávilágítani, hogy más dolog a békeidős logisztika, meg az, amikor naponta több éles bevetést mennek a gépek. Fegyverzet meg alkatrész szempontjából is. Nagyobb kitettség, nagyobb sebezhetőség, és itt nem 1 db országról beszélünk, hanem több állam szövetségéről, és kooperációjáról. Miért vagyunk annyira biztosak abban, hogy ez majd egy totális háború esetén flottul működik majd?
Láttuk az orosz logisztika problémáit a háború első hónapjaiban, de ők szinguláris entitásként könnyebben tudnak menet közben javítani.
Majd az EU/NATO is képes lesz erre? Mert biztosan lesznek gondok ott is.

Továbbá, ahogy írtam, ezek a légibázisok semennyire se lesznek védhetőek: ahogy az oroszok megsejtik, hogy onnan száll valami strike package feléjük, ők nyomni fogjàk a piros gombot. Erre vonatkozott a korábbi felvetésem, hogy vajon lesznek-e még egyáltalán európai légibázisok, ahonnan majd felszállnak az F-35-ök.

Mert rendben, ahogy az oroszok leatomozzák az inkriminált bázisokat, feltételezzük, hogy megy a viszontválasz USA, UK vagy épp FR oldalról, de azokat az országokat, akiket leatomoztak, semennyire sem fogja ez megvigasztalni.
Úgy is vizsgálható ez a szcenárió, hogy vajon talál-e a NATO parasztáldozatot, merthogy a tagországok többsége egyrészt védtelen egy ilyen csapás ellen, másrészt válaszcsapásra is képtelen.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 086
113
JezusMariaSzentJozsef...
Ki ne robbantsatok már a III. vh-ut.Mert azt vizionaljatok.
Orosz csak atomfegyverrel tudna legyurni a NATOt-de akkor MAD, és ennyi volt.
Irbis radar milyen tavrol tudja befogni valyon az F35/22 gepeket,ha a haznyi VHF Nyebo kb 100-120 km-rol?50 km,talan,de inkabb kevesebb.AMRAAM HMZje?
R37 csak ballaszt,ha nincs hozzá celfelderites és celkijeloles.
Legvedelemre kb ugyan ez igaz.Es a muszka ezzel csak atomot tud szembeállítani.De azt viszont dögivel.De dogovel is kapna
Hat kb ennyi,ezert nem lesz Oo vs NATO meccs.A merkozes jol megfontolt indokbol törölve.
Ha megis tevednek,azt a félórát már fellabon is kibirjuk...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 500
113
Nyilván tisztában vagyok azzal huszár kolléga nélkül is, hogy milyen amerikai és EUs légibázisok vannak. És igen, értem, van kiépített logisztikai lánc is ezekhez.
Én arra próbáltam rávilágítani, hogy más dolog a békeidős logisztika, meg az, amikor naponta több éles bevetést mennek a gépek. Fegyverzet meg alkatrész szempontjából is. Nagyobb kitettség, nagyobb sebezhetőség, és itt nem 1 db országról beszélünk, hanem több állam szövetségéről, és kooperációjáról. Miért vagyunk annyira biztosak abban, hogy ez majd egy totális háború esetén flottul működik majd?
Láttuk az orosz logisztika problémáit a háború első hónapjaiban, de ők szinguláris entitásként könnyebben tudnak menet közben javítani.
Majd az EU/NATO is képes lesz erre? Mert biztosan lesznek gondok ott is.

Továbbá, ahogy írtam, ezek a légibázisok semennyire se lesznek védhetőek: ahogy az oroszok megsejtik, hogy onnan száll valami strike package feléjük, ők nyomni fogjàk a piros gombot. Erre vonatkozott a korábbi felvetésem, hogy vajon lesznek-e még egyáltalán európai légibázisok, ahonnan majd felszállnak az F-35-ök.

Mert rendben, ahogy az oroszok leatomozzák az inkriminált bázisokat, feltételezzük, hogy megy a viszontválasz USA, UK vagy épp FR oldalról, de azokat az országokat, akiket leatomoztak, semennyire sem fogja ez megvigasztalni.
Úgy is vizsgálható ez a szcenárió, hogy vajon talál-e a NATO parasztáldozatot, merthogy a tagországok többsége egyrészt védtelen egy ilyen csapás ellen, másrészt válaszcsapásra is képtelen.

Vagy a NATO garantálja biztonságukat vagy SENKI.
Mindenki, aki tehette bemenekült a NATO védő ernyő alá. Megy is a rinya orosz részről, hogy így nem ér.
Viszont Európában így lehet az orosz fegyveres fenyegetést csökkenteni. Ha a NATO nem védené Európát, nem lennének baltikumi országok és a KKE térség folyamatos orosz "különleges műveletek" színtere lenne.
Kár atom eszközök alkalmazásáról beszelni, nem lehet vele semmilyen célt elérni.
Oroszország Ukrajnával sem bír, nem, hogy az egész NATO -val.
Nem is értem miért ábrándoztok ilyenekről.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Ezt hívják zéró összegű játéknak. ;)
Szia,

Nagyon nem!

Azt hivjak zero osszegu jateknak, ahol annyit nyer az egyik, amennyit veszit a masik.

Ennek pontosan ellenkezoje a MAD, ahol mindenki mindent elveszit.

A klasszikus jatekelmeleti modellek kozul a csirke dilemma irja le legjobban a MAD-et (marmint nem magat az utolso atomcsapas-parost, hanem a teljes egesz MAD-et).
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 939
5 068
113
Kár atom eszközök alkalmazásáról beszelni, nem lehet vele semmilyen célt elérni.
Kivéve akkor ha a másik fél nem rendelkezik atomfegyverrel. lásd 1945 Japán és könnyen lehet, hogy 2023 Ukrajna. Putyinnál nem opció a vereség, főleg úgy, hogy rendelkezik a győzelemhez szükséges eszközökkel, így vagy úgy, de dűlőre viszi a dolgot. A többivel egyetértek.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 529
10 161
113
Kivéve akkor ha a másik fél nem rendelkezik atomfegyverrel. lásd 1945 Japán és könnyen lehet, hogy 2023 Ukrajna. Putyinnál nem opció a vereség, főleg úgy, hogy rendelkezik a győzelemhez szükséges eszközökkel, így vagy úgy, de dűlőre viszi a dolgot. A többivel egyetértek.
Az egy vereséggel felérő győzelem lenne.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 529
10 161
113
Mint az közismert, az USA is egy vereséggel felérő győzelmet ööö… szenvedett a csendes-óceáni hadszíntéren. Vagy győzelemmel felérő vereséget aratott?
Más most a világ hozzáállása. Nagyon. Akkor pl. Japán meg Németország volt a sátán. Most Oroszország az, és ha "atomozna" akkor max. egy elzárt sziget maradna, akivel még Észak-Korea vagy Irán sem merne kereskedni. nemhogy Kína.

Ráadásul ez egy háború végén volt, ha Japán nem adta volna meg magát, szarban lettek volna. Pl. nem volt több bombájuk.
Most nem lehetne 2 taktikai bombával háborút nyerni.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 086
113
Más most a világ hozzáállása. Nagyon. Akkor pl. Japán meg Németország volt a sátán. Most Oroszország az, és ha "atomozna" akkor max. egy elzárt sziget maradna, akivel még Észak-Korea vagy Irán sem merne kereskedni. nemhogy Kína.
Plusz a 2 bomba vegul is elérte celjat.Japan kapitulált,elmaradt a szigetek kozvetlen ostroma,ami sokkal tobb halottal jart volna.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 529
10 161
113
Plusz a 2 bomba vegul is elérte celjat.Japan kapitulált,elmaradt a szigetek kozvetlen ostroma,ami sokkal tobb halottal jart volna.
Igaz, de mi lett volna, ha nem lettek volna a Japánok "ledominálva"? Több ember halt meg csak Tokióban a gyújtóbombáktól mint a két atombomba által.
Ha jól tudom keresni kellett 2 ép várost aztán meg kímélni őket, hogy legyen mit rombolni az atombombával...
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Más most a világ hozzáállása.
“a világ” = egy, talán másfél milliárd ember
Nagyon. Akkor pl. Japán meg Németország volt a sátán. Most Oroszország az
Ezt hol olvastad?
, és ha "atomozna" akkor max. egy elzárt sziget maradna, akivel még Észak-Korea vagy Irán sem merne kereskedni. nemhogy Kína.
Ne menj jósnak.

A szomorú helyzet az, hogy az oroszok ugyanúgy meg tudják lépni az atomot, ahogy az USA akkor.
És senki nem tudna érdemben semmit tenni, max puffogna. De ugyebár az “unprecedented” frázist már nemigen tudnák elsütni, hiszen, ugye.

Őszintén remélem, hogy nem kerül sor erre, de mint azt sokszor leírtam, ukrajna egy útszéli, drogos prostiként viselkedik, azok pedig általában erőszakosan múlnak ki.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 456
67 777
113
Plusz a 2 bomba vegul is elérte celjat.Japan kapitulált,elmaradt a szigetek kozvetlen ostroma,ami sokkal tobb halottal jart volna.
Tehàt ha az oroszok invàzió helyett atomoznak, akkor sokkal több katonàjuk éli túl és a hàború is véget érne. Tehàt ezt kellene tenniük civilek szàzezreit elégetve, aztàn derûs mosollyal bejelenteni, hogy gyôzedelmeskedett a szabadsàg. :rolleyes:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 086
113
Tehàt ha az oroszok invàzió helyett atomoznak, akkor sokkal több katonàjuk éli túl és a hàború is véget érne. Tehàt ezt kellene tenniük civilek szàzezreit elégetve, aztàn derûs mosollyal bejelenteni, hogy gyôzedelmeskedett a szabadsàg. :rolleyes:
Vilaghaboru volt,fasch parhuzam