[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 612
14 947
113
Minek páncéltörő raj?
Mekkora egy lövész szalasz? Van támogató szakasz? Ha igen miből áll? Miert lenne nagyobb létszámú mint eg, lövész szakasz?


Dudi figyu már.

Neked amikor èrtetlenkedsz miközben tudod az ember miről beszèl, akkor merevedèsed van?


Hány aktív lynx század van?

Mert ha azt kèrdezed lynx vagy btr akkor ok.
De így szimplán faszkodás.

Ha meg lynx század akkor az első írása
@Pista a hegyről nek lètszámra valószínű nem túlzó.

Ha marad a 4 gèpes szakasz.
1 szakasz 3 gèp 33 ember.
Törzs gèpe is 4-5 ember.

Ha marad támogató szakasz. Ami logikus lenne. Ha abban csak aknavetős ès mesterlövèsz raj marad az is vagy 24 ember.

Ha egy aknavetős lynxbe(ami mèg nincs)4 ember lenne mondjuk kezelő szemèlyzet.


Másrèszt azèrt mert minden gèpen? lessz spike attól mèg elfèr álványos spike is a századoknál is. Mègha nem is lètkèrdès.

Szóval mi lenne ha e is odaírnád, hogy nem tudjuk.
Mert mèg nincs állománytábla.

Ti már tudjátok. De nem nyilvános.


Ezt meg fejtsd már ki.
Csak mert az látszik sok esetben kurvára kell a rohadt sok páncèltörő fegyver, ha olyan az ellen haderejét.

Másrèszt a páncèltörő fegyvereket nem csak páncèltörèsre használják.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 694
113
Dudi figyu már.

Neked amikor èrtetlenkedsz miközben tudod az ember miről beszèl, akkor merevedèsed van?


Hány aktív lynx század van?

Mert ha azt kèrdezed lynx vagy btr akkor ok.
De így szimplán faszkodás.

Ha meg lynx század akkor az első írása
@Pista a hegyről nek lètszámra valószínű nem túlzó.

Ha marad a 4 gèpes szakasz.
1 szakasz 3 gèp 33 ember.
Törzs gèpe is 4-5 ember.

Ha marad támogató szakasz. Ami logikus lenne. Ha abban csak aknavetős ès mesterlövèsz raj marad az is vagy 24 ember.

Ha egy aknavetős lynxbe(ami mèg nincs)4 ember lenne mondjuk kezelő szemèlyzet.


Másrèszt azèrt mert minden gèpen? lessz spike attól mèg elfèr álványos spike is a századoknál is. Mègha nem is lètkèrdès.

Szóval mi lenne ha e is odaírnád, hogy nem tudjuk.
Mert mèg nincs állománytábla.

Ti már tudjátok. De nem nyilvános.



Ezt meg fejtsd már ki.
Csak mert az látszik sok esetben kurvára kell a rohadt sok páncèltörő fegyver, ha olyan az ellen haderejét.

Másrèszt a páncèltörő fegyvereket nem csak páncèltörèsre használják.
Milyen szervezési elv az, hogy elfér még, vagy hogy nem baj ha több van? Nincs értelme egy olyan században egy olyan páncéltörő rajnak mint a mi jelenlegi századaink Lynxesítve. Gondold végig, a páncéltörő rajod el fog férni 1 az egy darab Lynx-ben. Ebből kifolyólag a páncéltörő rajodban lesz összesen 4db ATGM (2 a járművön és még két indító a rajban). Van szerinted ennek értelme akkor, amikor a sima lövésszakasznak több páncéltörő rakétája van (8db), mint a páncéltörő rajodnak?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Egyébként nem feltétlenül kéne hogy rajfegyver legyen, de nálunk egyelőre rajonként van.

A svédeknél szakaszonként van a tgy-knèl meg egy heavy weapons sectionben amit utána igény szerint dobnak szét.

De minden rajban van, vagy csak néhányban, itt ott ?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Milyen szervezési elv az, hogy elfér még, vagy hogy nem baj ha több van? Nincs értelme egy olyan században egy olyan páncéltörő rajnak mint a mi jelenlegi századaink Lynxesítve. Gondold végig, a páncéltörő rajod el fog férni 1 az egy darab Lynx-ben. Ebből kifolyólag a páncéltörő rajodban lesz összesen 4db ATGM (2 a járművön és még két indító a rajban). Van szerinted ennek értelme akkor, amikor a sima lövésszakasznak több páncéltörő rakétája van (8db), mint a páncéltörő rajodnak?

Anno Szombathelyen, azért nem olt Fagott a dandránál, mert alapban a BMP-1 rendelkezett ATGM fegyverrel, a Maljutkával. Azt se nagyon értettük, miért vannak a vegyes páncéltörők dandár szinten, amimkor egy lövész szd. nagyobb páncéltörő képeséggel bír, mint azok összesen.
 
  • Hűha
Reactions: Nemerson

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 599
8 155
113
N

Nem elég a gépenként 2 rakéta ami a Lynx-en van?
Nemigen. A Lynx meg egy gyalogos pct egészen más szitukra van kitalálva, de ezt te is tudod.
Nálunk egészen máshol helyeztük el az SzPGs rajokat a pct szakaszból mint az RPGseket a loveszek szakaszaival; ki volt találva pár koreográfia, attól függően, hogyan sikerül a nyitó sorozat az SzPGkbol, merre mozognak majd a JNA T72esek stb. Mindez egy sokkal kevésbé sűrű terepen, mint ahol a Lynx is nehezebben mozogna...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 694
113
Laikusként kérdezem: ebben az esetben (ugye a gépeken ott lesz a páncéltörő rakéta) a páncéltörő támogató rajt fel lehetne cserélni "drónröpető rajra"? Lenne létjogosultsága szakasz szinten, vagy csak század szinten?
Nekem más elképzeléseim vannak ezzel a drónozással kapcsolatban. Ha már nagyon támogató szakaszozi akarunk, akkor az egész támogató szakasz a mesterlövész párt leszámítva valamilyen taktikai öngyilkos drónos alegység lenne. Nem kell se aknavető se páncéltörő, helyettük lenne mondjuk Swithblade 600 vagy valami más azonos kategóriájú eszköz.
Úgy nézne ki a dolog, hogy rajonként 3 Switchblade 600 azaz a szakaszban összesen 9db tűzkész eszköz lenne összesen.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Nekem más elképzeléseim vannak ezzel a drónozással kapcsolatban. Ha már nagyon támogató szakaszozi akarunk, akkor az egész támogató szakasz a mesterlövész párt leszámítva valamilyen taktikai öngyilkos drónos alegység lenne. Nem kell se aknavető se páncéltörő, helyettük lenne mondjuk Swithblade 600 vagy valami más azonos kategóriájú eszköz.
Úgy nézne ki a dolog, hogy rajonként 3 Switchblade 600 azaz a szakaszban összesen 9db tűzkész eszköz lenne összesen.
Ezt már vázoltam.

Tűztámogató szakasz =
  • atgm raj
  • aknavető raj
  • dróntüzér raj

A mesterlövész nem a pk raj része a szakaszban? Már a századnak is van?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 009
38 336
113
Nekem más elképzeléseim vannak ezzel a drónozással kapcsolatban. Ha már nagyon támogató szakaszozi akarunk, akkor az egész támogató szakasz a mesterlövész párt leszámítva valamilyen taktikai öngyilkos drónos alegység lenne. Nem kell se aknavető se páncéltörő, helyettük lenne mondjuk Swithblade 600 vagy valami más azonos kategóriájú eszköz.
Úgy nézne ki a dolog, hogy rajonként 3 Switchblade 600 azaz a szakaszban összesen 9db tűzkész eszköz lenne összesen.
Pedig aknavető nagyon is kell! Sőt én automata 40mm-esekt is rendszeresítenék: védőállásban azokkal nagyon lehet rohamozó ellenséget darálni. BTR 80 és BMP-2 szintű járműveket is kilövi!
Szóval ha kell drón, akkor azt az aknavetősök és páncéltörősök mellé tenném - nem a helyükre! Ukrajnában nagyon is kulcsszerepet játszanak az aknavetők: ezek számát növelni kell, nem csökkenteni. A drónokkal ellentétben olcsók és nem tudod zavarni őket!
Tök másra valók mint a drónok!
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Nekem más elképzeléseim vannak ezzel a drónozással kapcsolatban. Ha már nagyon támogató szakaszozi akarunk, akkor az egész támogató szakasz a mesterlövész párt leszámítva valamilyen taktikai öngyilkos drónos alegység lenne. Nem kell se aknavető se páncéltörő, helyettük lenne mondjuk Swithblade 600 vagy valami más azonos kategóriájú eszköz.
Úgy nézne ki a dolog, hogy rajonként 3 Switchblade 600 azaz a szakaszban összesen 9db tűzkész eszköz lenne összesen.
És ha valamilyen rádió technikával blokkolják a kapcsolatot, akkor letolt gatya!?

Komolyan kérdezem… lehet félreértelek…., csak hirtelen olvasva ez merült fel bennem.
Nem rossz ötlet, de pl rossz idő, viharos szél, ellenséges zavarás, esetleg olyan ellen aki átveszi az irányîtást….
Ezekben a szitukbsn amúgy mi van?

Egy egyszerű öngyilkos drón lát a sötétben pl? Vagy valami felderítő drón alapján célravezetik?
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 694
113
És ha valamilyen rádió technikával blokkolják a kapcsolatot, akkor letolt gatya!?

Komolyan kérdezem… lehet félreértelek…., csak hirtelen olvasva ez merült fel bennem.
Nem rossz ötlet, de pl rossz idő, viharos szél, ellenséges zavarás, esetleg olyan ellen aki átveszi az irányîtást….
Ezekben a szitukbsn amúgy mi van?

Egy egyszerű öngyilkos drón lát a sötétben pl? Vagy valami felderítő drón alapján célravezetik?
És ha APS van az ellenség járművein, akkor letolt gatya, nincs páncéltörő képesség?
A nyugati katonai drónoknak természetesen van éjszakai harcképességük.
Kard és pajzs, ezzel nem tudsz mit kezdeni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 694
113
Pedig aknavető nagyon is kell! Sőt én automata 40mm-esekt is rendszeresítenék: védőállásban azokkal nagyon lehet rohamozó ellenséget darálni. BTR 80 és BMP-2 szintű járműveket is kilövi!
Szóval ha kell drón, akkor azt az aknavetősök és páncéltörősök mellé tenném - nem a helyükre! Ukrajnában nagyon is kulcsszerepet játszanak az aknavetők: ezek számát növelni kell, nem csökkenteni. A drónokkal ellentétben olcsók és nem tudod zavarni őket!
Tök másra valók mint a drónok!
Mire is kell nagyon is 2 db aknavető?

Mi a reteknek 40mm-es automata gránátvető, amikor rajonként ott a 30mm-es gépágyú?

A minden is kell az nem szervezési elv, hanem hülyeség.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
És ha APS van az ellenség járművein, akkor letolt gatya, nincs páncéltörő képesség?
A nyugati katonai drónoknak természetesen van éjszakai harcképességük.
Kard és pajzs, ezzel nem tudsz mit kezdeni.
Egy öngyilkos drónnak is van?
Már éjjellátó képessége… Elfogadom természetesen, csak eddig általában normál kamera felvételeket láttunk többnyire….
Lehet valamit tudni arról, hogy ezek hogy viselkednek teszem azt, erős szélben? Ilyenkor van valami stabilizátorral, netán a kezelő próbál meg valamit kompenzálni, vagy mit csinálnak?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
És ha APS van az ellenség járművein, akkor letolt gatya, nincs páncéltörő képesség?
Mire is kell nagyon is 2 db aknavető?
Pl,hogy az av repeszlőszere lebontsa az APSt?
II.vh óta az a tapasznyalat,hogy a két leggyilkosabb dolog a harcmezőn a gp és az av.
Mi a reteknek 40mm-es automata gránátvető, amikor rajonként ott a 30mm-es gépágyú?
Másra való a kettő.
védőállásban azokkal nagyon lehet rohamozó ellenséget darálni.
Támadásban is nagyon jó az.Most,Ukrajnában az orsz rohamosztagok támadásakor is AGS gránátvetőkkel fogják le a támadott támpontot.
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro and Pogány

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Pl,hogy az av repeszlőszere lebontsa az APSt?
II.vh óta az a tapasznyalat,hogy a két leggyilkosabb dolog a harcmezőn a gp és az av.

Másra való a kettő.

Támadásban is nagyon jó az.Most,Ukrajnában az orsz rohamosztagok támadásakor is AGS gránátvetőkkel fogják le a támadott támpontot.
És erre ott van nekünk készen a vasziljok bármire feltehető!!!!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Én úgy számoltam. o_O
Csak én nagyjából tisztában vagyok az alakulat létszámokkal.

Bár abban lehet különbség a számolásban mint másokkal is volt.

Én azt számolom harcolónak, aki efektív résztvesz egy összecsapásban.

Szóval a gripen pilótát igen.
A műszakit aki rárak fegyverzetet nem.(kivéve ha fegyverrel védik a repteret)


Amúgy te hogy számolsz hány fő egy löv zászlóalj hogy 3000 lett a létszám?:rolleyes:

Igen. Azt a 100egynehány tüzért is beleszámoltam aki van tatán.

Na de mindegy is.
Ez a fizuemelès remèlem/szerintem helyre rakja a lètszámproblèmát.
Meg esetleg más más pènzügyi motívációt is kaphatnak.:oops:

De ki a faszomok lessznek olyan bátorak hogy tűzoltó legyen meg rendőr.:confused:
Nos nézzük a zl. méreteket:
Lövész zl: 650-800 fő (4 zl.)
Harckocsizó: 350-400 fő (1 zl.)
Tüzér: 450-600 fő (1 oszt.)
PCT: 500-600 fő (1oszt. )
Műszaki: 5-600 fő (1 zl.)
Légvédelmi tüzér: 200-300 fő (1 oszt.)
Különleges: 350-400 fő (2 zl. átlagoltam)
Felderítő: 3-400 fő (2zl.)
Díszelgők: 300-350 fő (1zl.)
A légierő pilóta állománya : kb.: 100-150 fő.

A légvédelmi tüzérség határeset, de mivel a Mistral osztály megy a csapatokhoz, így őket 1zl. erejéig harcolónak számoltam.
A rendészeket nem számoltam, mert az még inkább határeset.... ahogyan az EÜ központ katonáit sem.
Ha csak a kisebb számokkal, és átlagban ha egy 70%-os feltöltéssel számolok (nyilván vannak ennél szarabban feltötöltöttek, de jobbak is), akkor szerintem közelebb lesz a 4000-hez a harcolók száma.
Persze minden harcoló alegységnek vannak CS, és CSS alegységei is, de szerintem azokat mindenképpen harcolónak kell számolni.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and endre

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 612
14 947
113
Lövész zl: 650-800 fő (4 zl.)
Harckocsizó: 350-400 fő (1 zl.)
Tüzér: 450-600 fő (1 oszt.)
PCT: 500-600 fő (1oszt. )
Műszaki: 5-600 fő (1 zl.)
Légvédelmi tüzér: 200-300 fő (1 oszt.)
Különleges: 350-400 fő (2 zl. átlagoltam)
Felderítő: 3-400 fő (2zl.)
Díszelgők: 300-350 fő (1zl.)
A légierő pilóta állománya : kb.: 100-150 fő
Na jó.

Mármint amit szeretnél.
Ennek kb köze nincs a mostani valósághoz.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Emiatt nem aggódom. A hazai kapacitás az alap dolgokból elegendő lesz arra szerintem, hogy a saját igényeket még intenzív tempóban is biztosítsa.
A nem itthonról érkező dolgok esetén pedig olyan tempójú kapacitásbővítésben vagyunk így 2023-ban az egész világon, hogy 30-ig az is megérkezik, amit csak 2028-ban rendelünk meg.

Egyrészt ez jelenleg sem 3000. Ne csak a lövész zászlóaljakat számold, de a tüzéreket, műszakiakat, felderítőket, különlegeseket, légierős alakulatokat.
Szerintem ha sikerül a profi haderő létszámát feltornászni, akkor kábé 15-18.000 harcolóval számolj!
Szerintem a profi haderő hívei már 45-50 ezres teljes Honvédségi létszámmal már boldogok lennének. (tartalékosok nélkül!)
Nálam ez úgy nézne ki, hogy kb.: 30-35.000 profi, kb.: 18-21.000 sorállományú, és végüé kb.: 10.000 szerződött tartalékos. Ez azt jelentené, hogy helyzet esetén olyan 80-90.000 fő lenne azonnal bevethető, mert vagy még aktív, vagy pár éve leszerelt kiképzett katona lenne.

Igen, a légierőre mindenképpen kellene költeni, azonban egy 3 Gripen százados, 1 helikopter dandáros (2 közepes, 2 könnyű, 2 harci, 1-1 kiképző és nehéz helikopter század), 1 teherszállító ezredes hajózó légierőhöz nem kellene ANNYIRA sokat költeni. Gyors tippre, ez olyan 7-8Mrd USD-ből már megoldható lenne.

Nos nézzük a zl. méreteket:
Lövész zl: 650-800 fő (4 zl.)
Harckocsizó: 350-400 fő (1 zl.)
Tüzér: 450-600 fő (1 oszt.)
PCT: 500-600 fő (1oszt. )
Műszaki: 5-600 fő (1 zl.)
Légvédelmi tüzér: 200-300 fő (1 oszt.)
Különleges: 350-400 fő (2 zl. átlagoltam)
Felderítő: 3-400 fő (2zl.)
Díszelgők: 300-350 fő (1zl.)
A légierő pilóta állománya : kb.: 100-150 fő.

A légvédelmi tüzérség határeset, de mivel a Mistral osztály megy a csapatokhoz, így őket 1zl. erejéig harcolónak számoltam.
A rendészeket nem számoltam, mert az még inkább határeset.... ahogyan az EÜ központ katonáit sem.
Ha csak a kisebb számokkal, és átlagban ha egy 70%-os feltöltéssel számolok (nyilván vannak ennél szarabban feltötöltöttek, de jobbak is), akkor szerintem közelebb lesz a 4000-hez a harcolók száma.
Persze minden harcoló alegységnek vannak CS, és CSS alegységei is, de szerintem azokat mindenképpen harcolónak kell számolni.
Huszár….:mad::hadonaszos:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mi a problémád? Rossz alapszámokat írtam, vagy az alakulat típusok harcolóba sorolásával vannak problémáid? (mindkettő elfogadható számomra)
A feltöltésekről nyílván ne beszéljünk, de ha megnézed az én végleges számomat (4000 közeli) és @Ocses (3000) nyilván sokkal autentikusabb számát, azt mondanám, hogy a különbség simán adódhat abból, hogy más besorolással számolt.
Nyilván, ha nem számolsz a díszelgőkkel, a légvédelmi tüzérekkel, vagy az alegységek azon részével, amelyik nem közvetlenül a lövészárokban ül, akkor nem olyan számok jönnek ki.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 599
8 155
113
Mi a problémád? Rossz alapszámokat írtam, vagy az alakulat típusok harcolóba sorolásával vannak problémáid? (mindkettő elfogadható számomra)
A feltöltésekről nyílván ne beszéljünk, de ha megnézed az én végleges számomat (4000 közeli) és @Ocses (3000) nyilván sokkal autentikusabb számát, azt mondanám, hogy a különbség simán adódhat abból, hogy más besorolással számolt.
Nyilván, ha nem számolsz a díszelgőkkel, a légvédelmi tüzérekkel, vagy az alegységek azon részével, amelyik nem közvetlenül a lövészárokban ül, akkor nem olyan számok jönnek ki.
Ez most mi, ez a 3000-4000 fo...? :confused: