[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Vilaghaboru volt,fasch parhuzam
Már bocsánat, de a “világháború” az amerikai-japán viszonylatban nem világháború volt, hanem a két ország totális háborúja. Mit számít ez az atom bevetését illetően? Validálja az amerikaiak “de így kevesebb inváziós katonánk hal meg” érvelését?
Kb 200.000 civil halt meg, a saját földjükön, az otthonukban azért, mert az amerikaiak jobbnak látták, hogy ezek a civilek váljanak hamuvá, mintsemhogy még pár százezer fiatalt sorozzanak ba és haljanak meg ők Japán inváziójában.

Semmit nem változtat a dolgon, hogy a történelemkönyvek a II. világháború részének tartják.
Az igazi problémák ezek:
  • precedenst teremtettek
  • ti itt azt gondoljátok, hogy más nem fogja ezt meglépni, mert “a ViLáG” máshogy gondolkodik

Az amerikaihoz hasonló racionalizálással ugyanez megtörténhet megint, és senki (az általatok felmagasztalt “világban”) nem mondhatja, hogy ez bizony milyen erkölcstelen - kizárólag a Japánok.
 
Last edited:
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
Ja, tehàt akkor elôbb ha behúznak még pàr orszàgot, hogy ott is szenvedjenek az emberek és aztàn égetnek halàlra többszàzezer civilt, hogy ne haljon meg annyi katonàjuk az invàzióban, akkor mehet a csillogó fogú mosoly? :rolleyes:
Már bocsánat, de a “világháború” az amerikai-japán viszonylatban nem világháború volt, hanem a két ország totális háborúja. Mit számít ez az atom bevetését illetően? Validálja az amerikaiak “de így kevesebb inváziós katonánk hal meg” érvelését?
Kb 200.000 civil halt meg, a saját földjükön, az otthonukban azért, mert az amerikaiak jobbnak látták, hogy ezek a civilek váljanak hamuvá, mintsemhogy még pár százezer fiatalt sorozzanak ba és haljanak meg ők Japán inváziójában.

Semmit nem változtat a dolgon, hogy a történelemkönyvek a II. világháború részének tartják.
Az igazi problémák ezek:
  • precedenst teremtettek
  • ti itt azt gondoljátok, hogy más nem fogja ezt meglépni, mert “a ViLáG” máshogy gondolkodik

Az amerikaihoz hasonló racionalizálással ugyanez megtörténhet megint, és senki (az általatok felmagasztalt “világban”) nem mondhatja, hogy ez bizony milyen erkölcstelen - kizárólag a Japánok.
Később.Telorol Hosszú
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 694
113
Szőröstül-bőröstül mindenestől? 3 lövészszakasz, támogató szksz ami nagyobb is egy sima lövésznél +szzd törzs? De lehet tényleg kicsit túlsaccoltam.
Mekkora egy lövész szalasz? Van támogató szakasz? Ha igen miből áll? Miert lenne nagyobb létszámú mint eg, lövész szakasz?
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 387
93
Mekkora egy lövész szalasz? Van támogató szakasz? Ha igen miből áll? Miert lenne nagyobb létszámú mint eg, lövész szakasz?

Lövész szksz: 3 raj (3*8fő)+törzs
De ha nem tévedek a Lynxnél már 8fő lesz a desszant az eddigi 6 helyett azaz a lövészszkok létszáma is nagyobb lesz valamelyest.

Támogató: 2 aknavetős raj
2 pctörő raj
(vagy 1 rajba számolnak 2 aknavetőt/atgm et? Ezek a részletek olyan hamar elfelejtődnek)
1(?)mesterlövész raj
+törzs
Meg ha jól tudom a támogató szkszhoz tartozik +1 teherautó is
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 612
14 947
113
Lövész szksz: 3 raj (3*8fő)+törzs
De ha nem tévedek a Lynxnél már 8fő lesz a desszant az eddigi 6 helyett azaz a lövészszkok létszáma is nagyobb lesz valamelyest.

Támogató: 2 aknavetős raj
2 pctörő raj
(vagy 1 rajba számolnak 2 aknavetőt/atgm et? Ezek a részletek olyan hamar elfelejtődnek)
1(?)mesterlövész raj
+törzs
Meg ha jól tudom a támogató szkszhoz tartozik +1 teherautó is
Igen de az aknavetős meg a páncèltörő raj nem 8 fő.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 694
113
Lövész szksz: 3 raj (3*8fő)+törzs
De ha nem tévedek a Lynxnél már 8fő lesz a desszant az eddigi 6 helyett azaz a lövészszkok létszáma is nagyobb lesz valamelyest.

Támogató: 2 aknavetős raj
2 pctörő raj
(vagy 1 rajba számolnak 2 aknavetőt/atgm et? Ezek a részletek olyan hamar elfelejtődnek)
1(?)mesterlövész raj
+törzs
Meg ha jól tudom a támogató szkszhoz tartozik +1 teherautó is
Minek páncéltörő raj?
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 387
93
Minek páncéltörő raj?
Én az eddigi felépítés alapján gondolkoztam, nem tudom hogy lesz-e továbbra is. Elméletileg nem lenne muszáj így hogy minden Lynxen ott lesz a Spike, de szerintem biztos nem lenne baj ha lenne századonként is egy külön pctörő alegység, pláne Hődmezőn vagy Debrecenben ahol se harckocsi se külön pc törő osztály nincs mint Tatán. +lesznek állványos Spike-ok is, szóval biztos tervben van ilyesmi. Aztán hogy zászlóalj vagy dandár szinten csinálnak valamit vagy maradnak szzd szinten mint eddig én meg nem jósolom.

De már évekkel ezelőtt ment arról folyosói pletyka hogy a támogató szakaszokat kiszervezik a századokból külön egy nagyobb alegységbe, aztán nem lett belőle semmi. (eddig?)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 694
113
Én az eddigi felépítés alapján gondolkoztam, nem tudom hogy lesz-e továbbra is. Elméletileg nem lenne muszáj így hogy minden Lynxen ott lesz a Spike, de szerintem biztos nem lenne baj ha lenne századonként is egy külön pctörő alegység, pláne Hődmezőn vagy Debrecenben ahol se harckocsi se külön pc törő osztály nincs mint Tatán. +lesznek állványos Spike-ok is, szóval biztos tervben van ilyesmi. Aztán hogy zászlóalj vagy dandár szinten csinálnak valamit vagy maradnak szzd szinten mint eddig én meg nem jósolom.
Nem lenne rossz ha szartól a repülőig minden is lenne, csak nem ilyen alapon szerveződnek az alegységek.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: honved and Negan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 009
38 337
113
Egyébként nem feltétlenül kéne hogy rajfegyver legyen, de nálunk egyelőre rajonként van.

A svédeknél szakaszonként van a tgy-knèl meg egy heavy weapons sectionben amit utána igény szerint dobnak szét.
Ha lesz RGW akkor nem biztos, hogy nálunk is raj szinten kellene CG.
A 8 fős rajból 2 ember szinte teljesen lefoglal a CG kezelése és lőszereinek hurcolása...

A két funkciós RGW (HEAT/HESH) elég sok feladatot el tud látni, amit a CG - nyilván csak egyszer használatos...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
Amcsiknál rajonként van Javelin (Elötte Dragon volt rajonként).Nálunk is el lehetne gondolkozni Javelin vagy Spike SR rajonkénti szervezéséről....Ha volna miből...
CG ma már inkább aféle támogató mini HSN löveg inkább,mint dedikált pct eszköz.Egy korszerű (korszerűsitett) hk-val fő iránybol már a duálfejes gránátja is kevés.Korszerű nehéz járgányok ellen már oldalrol is csak a duálfejesbe lehet bizni,
Ukrajna most bizonyitotta,hogy komoly háborúba baromira kell a pct kapacitás.Komoly statisztikai tanulmányok ugyan még nincsennek,de azért az látszik,hogy továbbra se lehet 1dbIPTR='db kilótt hk képlettel számolni-és se APS,se komoly ködösités,se cizellált lefogó/fedező tűztámogatás annyira nem akadályozta az ATGM bevetéseket.Aztán mégis bőven 50% alatt van az IPTRek hatékonysága (gyorselemzések 20% körüli,de inkább alatti hatékonyságot becsülnek igy,hogy nem is volt komoly ellenintézkedés a rakétások ellen...)