[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
694
2 748
93
Ez most mi, ez a 3000-4000 fo...? :confused:
Az inváziós haderőnk. Ezzel foglaljuk el Erdélyt, Felvidéket, Kárpátalját. Mi több, ezzel fenyegetjük a demokráciát és építünk diktatúrát Európa szívében. Ez az az erő, amivel megbillentettük a fékek és ellensúlyok rendszerét. Ez az, amitől rettegnek a környező országok, amitől sikítófrászt kapnak Brüsszelben és még Biden is összeszarja magát... és nem csak képletesen.

Röviden: Hungarian Power!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
Ha a piac engedi igen. Azaz lessz elèg gyártó kapacitás.

De ha lesznek löv zászlóaljak, nem hiszem, hogy nagyon lessz idő felszerelni őket.

Sajna látva a gidrán/nms brazil szappanoperát.

Szóval valós harcèrtèke(naton kívül) nem sok lessz.
Mert mondjuk a mostani 3000 harcolót felnyomjuk 6000-re. o_O

Számottevő lègierő(főleg ha mèg szopózunk a svèdekkel),lègvèdelem, tüzèrsèg nèlkül.
Harcolók alatt mit értesz?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
A légvédelmi tüzérség határeset, de mivel a Mistral osztály megy a csapatokhoz, így őket 1zl. erejéig harcolónak számoltam.
Igazábol minden a harcolókhoz tartozik,ami a hadrakelt sereg működéséhez kell.Műszakiak,csapathadtáp/javitóműhely,meg az eü alegység is.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Mi a problémád? Rossz alapszámokat írtam, vagy az alakulat típusok harcolóba sorolásával vannak problémáid? (mindkettő elfogadható számomra)
A feltöltésekről nyílván ne beszéljünk, de ha megnézed az én végleges számomat (4000 közeli) és @Ocses (3000) nyilván sokkal autentikusabb számát, azt mondanám, hogy a különbség simán adódhat abból, hogy más besorolással számolt.
Nyilván, ha nem számolsz a díszelgőkkel, a légvédelmi tüzérekkel, vagy az alegységek azon részével, amelyik nem közvetlenül a lövészárokban ül, akkor nem olyan számok jönnek ki.
A harcolók lètszáma a magyar honvèdsègben.
Most.
Kb.

Na nem úgy ahogy huszár leírta.
:)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 612
14 947
113
Igazábol minden a harcolókhoz tartozik,ami a hadrakelt sereg működéséhez kell.Műszakiak,csapathadtáp/javitóműhely,meg az eü alegység is.
légvédelmi tüzérség határeset, de mivel a Mistral osztály megy a csapatokhoz, így őket 1zl. erejéig harcolónak számoltam.
Nekem a lègvèdelmi tüzèr nem határeset.
Nekem az harcoló.

Műszaki nekem határeset.
Mármint amikor erődítenek,pontonhidat lètesítenek azt nem èrzem hogy ebben a kategóriában van.
De egy erőszakos folyami átkelès vagy egy aknazár megszüntetèse, meg annak tartom.
Erre még nekünk sem felszerelèsünk,sem emberlètszámunk nincs.
Úgyhogy a magyar műszakiakat nem vennèm(mèg) ide.

Hadtáp/javműhely nekem nem de mivel zászlóaljban egy törzsszázadot annak vettem valamennyire az is belefèr.

Nálam az eü is határeset. Persze aki ott van a csapatokkal az igen.
De egy hovèdkorházban műtő már nem.

De ez nem szakirodalom,hanem saját vèlemèny.

De ha ezeket hozzáveszem akkor sem sokkal jobb a helyzet.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 085
113
Nekem a lègvèdelmi tüzèr nem határeset.
Nekem az harcoló.

Műszaki nekem határeset.
Mármint amikor erődítenek,pontonhidat lètesítenek azt nem èrzem hogy ebben a kategóriában van.
De egy erőszakos folyami átkelès vagy egy aknazár megszüntetèse, meg annak tartom.
Erre még nekünk sem felszerelèsünk,sem emberlètszámunk nincs.
Úgyhogy a magyar műszakiakat nem vennèm(mèg) ide.

Hadtáp/javműhely nekem nem de mivel zászlóaljban egy törzsszázadot annak vettem valamennyire az is belefèr.

Nálam az eü is határeset. Persze aki ott van a csapatokkal az igen.
De egy hovèdkorházban műtő már nem.

De ez nem szakirodalom,hanem saját vèlemèny.

De ha ezeket hozzáveszem akkor sem sokkal jobb a helyzet.
Műszakiak hozzátartoznak a hadrakelt sereghez,nélkülük elég nehéz sikeres harctevékenységet folytatni.
Eü esetén ugyan úgy gondolkodunk.A csapatok egészségügyi alakulatai a harcoló sereghez tartoznak,a háttérintézmények viszont nem.
Hadtáppal ugyan ez a helyzet.Nélkülük nem lehet hadat viselni (lásd az oroszok tavalyi mobil hadviselési bukását,ami az elégtelen és védtelen csapatlogisztika igenvastagon benne volt).Logisztikai háttérintézmények meg hátországi raktárak viszont nem részei a harcoló csapatoknak.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 733
5 301
113
Én úgy látom a boldog békeidőkben, amikor a közelkeleten kellett terroristákat kergetni, akkor túlságosan is felértékelődött a különleges műveleti képesség.
Viszont egy ukrajnaihoz hasonló konvencionális konfliktusban sokkal kevésbé hasznos.
Lehet, hogy tévedek, de kevesen is vannak, nem rendelkeznek nagy tűzerővel, sem páncéltörő képességgel, sem páncélozott járművekkel.
Valahogy nem tudom elképzelni, hogy helikopterrel egyáltalán a front közelébe tudnának menni, vagy kis polarisokkal rohamozzák meg a megerődített, műszaki zárakkal ellátott, ezernyi drónnal figyelt, tüzérséggel belőtt, géppuskákkal, aknavetőkkel, atgm-el és manpads-al felfegyverzett ellenséges vonalakat.
Hiába a profi kiképzés és a nagy hype.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 532
10 746
113
Én úgy látom a boldog békeidőkben, amikor a közelkeleten kellett terroristákat kergetni, akkor túlságosan is felértékelődött a különleges műveleti képesség.
Viszont egy ukrajnaihoz hasonló konvencionális konfliktusban sokkal kevésbé hasznos.
Lehet, hogy tévedek, de kevesen is vannak, nem rendelkeznek nagy tűzerővel, sem páncéltörő képességgel, sem páncélozott járművekkel.
Valahogy nem tudom elképzelni, hogy helikopterrel egyáltalán a front közelébe tudnának menni, vagy kis polarisokkal rohamozzák meg a megerődített, műszaki zárakkal ellátott, ezernyi drónnal figyelt, tüzérséggel belőtt, géppuskákkal, aknavetőkkel, atgm-el és manpads-al felfegyverzett ellenséges vonalakat.
Hiába a profi kiképzés és a nagy hype.
Egy minimális olvasottság nem ártana a témában.
Kezdetnek:


 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 733
5 301
113
Egy minimális olvasottság nem ártana a témában.
Kezdetnek:


Olvastam a teljes cikksorozatot. Továbbra is úgy gondolom, hogy hiányosak a képességeik. Szükségük volna atgm-re, manpads-ra, rendes páncélozott járművekre 30x113-as toronyfegyverrel (például Nomádra), 60-as aknavetőre, rengeteg hero drónra...és magasabb létszámra.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 532
10 746
113
Olvastam a teljes cikksorozatot. Továbbra is úgy gondolom, hogy hiányosak a képességeik. Szükségük volna atgm-re, manpads-ra, rendes páncélozott járművekre 30x113-as toronyfegyverrel (például Nomádra), 60-as aknavetőre, rengeteg hero drónra...és magasabb létszámra.
De a SOF/SF feladata nem az, hogy konvencionális harcban megerősített állásokat, ellenállási vonalakat rohamozzanak, mint azt fentebb írtad.
Nyilván lehet és kell is technikát venni, de az európai hadszíntéren aminek a közepén ülünk, nem a direct action feladataik a legfontosabbak.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 733
5 301
113
De a SOF/SF feladata nem az, hogy konvencionális harcban megerősített állásokat, ellenállási vonalakat rohamozzanak, mint azt fentebb írtad.
Nyilván lehet és kell is technikát venni, de az európai hadszíntéren aminek a közepén ülünk, nem a direct action feladataik a legfontosabbak.
Szerintem európában már nincs olyan, és a jövő konfliktusaiban nem is lesz, hogy bármilyen feladatot meg lehessen oldani karabéllyal, pisztollyal, géppuskával, agl-el.
És elég nagy luxusnak tartom ilyen kicsi fegyveres erőnél, mint a honvédség, hogy nincs meg a képességük a direct action megvívására.
Minimum cg, manpads, loitering munition, és 60-as aknavető kellene az eszköztárukba, és el kellene felejteni a polarishoz hasonló könnyű járműveket. Túl drága az emberélet ahhoz, hogy ne legyenek védve aknák, srapnel, és kis kaliberű lőszerek ellen.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
és magasabb létszámra.
Szia,

Nem tudom, hogy mekkora a letszamuk (tippre: 2-3 db, egyenkent min. 35 fo"s szazad), de szerintem egy ekkora orszag ne akarjon tobb szaz fos kulonleges erot kiallitani, mert ugy jar, mint a szovjet mesterloveszek (gyk. megnoveltek a letszamukat, ezzel megszuntek).

A kulonleges ero maradjon kulonleges, ehhez tobbek kozott hozzatartozik a nagyon megvalogatott szemelyi allomany is, ebbol viszont kovetkezik a kis letszam a teljes haderohoz kepest.

Abban persze igazad van, hogy a nagyobb szabadsag mindig jobb, tehat ha valaszthatnak manpad hasznalat es nem manpad hasznalat kozott, az jobb, mintha fixen manpad nelkul lennenek. Meg inkabb igaz ez a panceltoro fegyverekre - de meglepodnek, ha tenyleg nem lenne nekik.

De a SOF/SF feladata nem az, hogy konvencionális harcban megerősített állásokat, ellenállási vonalakat rohamozzanak
+1
 
  • Tetszik
Reactions: J.G.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Szerintem itt (ebben a beszélgetés folyamban) azért komoly probléma, hogy a SOF és a roham alakulatok egy kalap alatt vannak idehaza kezelve.
A KRD-t ugye 2 zászlóalj alkotja. És ebből csak az egyik a SOF (bár állítólag közeledett egymáshoz a 2 zaszlóalj kiképzésben.
A KRD kibővítése szerintem nem feltétlen lenne gond, amennyiben egy további ranger zászlóaljjal egészülnének ki.

Mindenesetre elég furcsa, hogy a most kijött rendelet szerint a szolnoki vasúti kapacitásokat növelik meg az ország védelme okán, holott nem gondolom, hogy az a pár BTR, vagy pancélozott 4x4 olyan komoly kapacitásokat igényelne. :oops:
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 733
5 301
113
Szia,

Nem tudom, hogy mekkora a letszamuk (tippre: 2-3 db, egyenkent min. 35 fo"s szazad), de szerintem egy ekkora orszag ne akarjon tobb szaz fos kulonleges erot kiallitani, mert ugy jar, mint a szovjet mesterloveszek (gyk. megnoveltek a letszamukat, ezzel megszuntek).

A kulonleges ero maradjon kulonleges, ehhez tobbek kozott hozzatartozik a nagyon megvalogatott szemelyi allomany is, ebbol viszont kovetkezik a kis letszam a teljes haderohoz kepest.

Abban persze igazad van, hogy a nagyobb szabadsag mindig jobb, tehat ha valaszthatnak manpad hasznalat es nem manpad hasznalat kozott, az jobb, mintha fixen manpad nelkul lennenek. Meg inkabb igaz ez a panceltoro fegyverekre - de meglepodnek, ha tenyleg nem lenne nekik.


+1
Szerintem szükségünk volna mobil, gyors reagálású dandárra, igazi, feltöltött zászlóaljakkal, és légimozgékonyságú dandárra is. Mindkettőt nagy tűzerővel kellene ellátni. Bármelyikbe beintegrálhatónak tartom a különlegeseket.
A kiképzésüket is a különlegesekhez tartanám közelebb állónak.
De ezt nem a papíron meglévő 3 lövészdandár kárára tenném. A krd-t kellene jobban felhízlalni, és mellé még egy másikat létrehozni.
5 fullos dandárral, +önálló tüzérezreddel, +a felderítő ezreddel már nyugodtabbak lehetnénk.

Bocs a csapongó gondolatokért. Nem a különlegesek ellen vagyok, nagyon is szükség van rájuk, csak több képességgel látnám el őket.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 009
38 337
113
Mindenesetre elég furcsa, hogy a most kijött rendelet szerint a szolnoki vasúti kapacitásokat növelik meg az ország védelme okán, holott nem gondolom, hogy az a pár BTR, vagy pancélozott 4x4 olyan komoly kapacitásokat igényelne. :oops:
A NATO igények miatt bővitik: könnyebben ide tudjanak jönni az amcsik meg a többiek nehéz technikával.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 028
30 415
113
Szerintem itt (ebben a beszélgetés folyamban) azért komoly probléma, hogy a SOF és a roham alakulatok egy kalap alatt vannak idehaza kezelve.
A KRD-t ugye 2 zászlóalj alkotja. És ebből csak az egyik a SOF (bár állítólag közeledett egymáshoz a 2 zaszlóalj kiképzésben.
A KRD kibővítése szerintem nem feltétlen lenne gond, amennyiben egy további ranger zászlóaljjal egészülnének ki.

Mindenesetre elég furcsa, hogy a most kijött rendelet szerint a szolnoki vasúti kapacitásokat növelik meg az ország védelme okán, holott nem gondolom, hogy az a pár BTR, vagy pancélozott 4x4 olyan komoly kapacitásokat igényelne. :oops:
Szolnok egy vasúti csomópont Debrecenből és Békéscsabáról is Szolnokon keresztül jutsz el Pestre