Az rendben van,hogy (elvileg-gyakorlat meg gyakorlat....) nem a nehézerők feladata az áttörés után hátrahagyott tábori erőditésben lévő ellenséges erőkk kifüstölése (már ha egyáltalán azok ottmaradnak,hisz manapság azok is várhatóan gépesitett erőkből állnak,amik ilyenkor szinte biztos,hogy inkább manőverezni fognak,semmint helyben kivárni a felszámolásukat,elvágva az utánpótlástól és erősitéstől),de.....De az áttöréskor a nehéz erők gyalogságának kell bizony kiszállnia a járműveiböl,és gyalog harcolniuk.Hisz ezért vannak ott!
Meg aztán,nekünk nem is nagyon van/lesz olyan mennyiségű könnyűgyalogságunk,hogy tömegesen tehermentesitenék a szállitott gyalogságot a feladat alól.És a könnyűgyalogság valójában nem is erre való.
A nehézerők gyalogságát,vagy legalábbis egy lehetőleg minnél nagyobb részét,kell kiképezni erre a feladatra (is).Főleg,hogy ezek a csapatok nem magukban,hanem tűzerős nehézjárműveik támogatásával tehetik ezt.
részben igazad van de azt meg kell értened hogy támadást vezetni megerődített állásokban lévő ellenség ellen homogén összetételű alakulatokkal nem lehet és nem is szabad.
a nehéz csapatok feladata az áttörés és a mélységbe vaó kifejlesztése a támadásnak. (ez kell legyen a fő célja a támadásnak és nem az hogy x m ert előrrehaladva elfoglaljuk az ellenség állásait aztán legközelebb a következőt aztán a következőt ennek a hozzállásnak az lessz az eredménye mint amit most ukrajnába látunk egy hosszú felőrlő kvázi állóháború)
a környező védőállások lefogása a tüzérség és a velük szemben védelembe elhelyezkedő saját védelem feladata egy egy frontszakaszon tüzet kell nyitni mégha támadás nem is indul el hogy az ottani védőállásokban lévő ellenség ne tudjon kiegészítő irányokba támogatást nyúljtani vagy mert tűzharcot vív a fő irányba vagy mert olyan tüzérségi csapás alatt áll a tűzáthelyezés következményébe ami ezt lehetetlenné teszi mert ha kijön az óvóhelyekről szészagatja egy gránát. itt játszik nagy szerepet a füst a ködölés mind az ellenséges állás füstel történő borítása mind a kilövési pontjainak füstfüggönyel tőrténő elfüggönyözése hogy ne tudjon hathatós támogatást nyúljtani a szomszédos támpontoknak.
az áttörési ponton bizonyos számú nehézteknika marad helyben ezek segítenek a felgongyölítésbe a könnyű csapatoknak (profi könnyű rohamcsapatoknak 88 ) majd ezek a felgöngyölítésben résztvevő nehéz elemek fogják alkotni a tartalékot.
különböző támpontok mélységben történő felszámolása feladata a nehézgyalogságnak de ezek nem lövészárok rendszerek ezek általába mélységi védelmi körletek.
ha az elsővonal felszámolására elpazarlásra kerül a mindenhol véges számú nehézteknika nem marad erő az ttörés kkifejlesztésére így sem azz ellenséges tüzérség sem az ellenséges utánpotlási vonalak sem az ellenséges raktárak sem az ellenséges vezetésirányítási pontok pusztítása nem tud megtörténni. pedig pont ez a lényege egy támadásnak. enélkül a támadás kifullad.
a nehézcsapatok fő célpontjai támadásban nem az ellenséges védvonalak felszámolása.
hanem az ellenség összezúzása. a fejet támadja a raktárait pusztítjja vagy veszi birtokba hogy ne legyen lőszer üzemanyag utánpótlás a vezetésirányítási pontokat veszi birtokba vagy pusztítja hogy ne legyen felsőbb vezetés szünjön meg az ellenség összehangolásának lehetősége az ellenség élőerő és teknikai csoportosulásait támadja lefogja a tartalékokat hogy azok ne legyenek képesek manőverre ameddig más célok elérése meg nem történik főbb csomópontokat vesz birtokba hogy az ellenség mozgását korlátozza javítóbázisokat vesz birtokba hogy az ellenség teknikai állományától emgfossza és ha a támadás ki is fullad megnehezítse a késöbbiekben az ellenállást... stb.
nem csinálhatnak mindent egy csatában egy feladat elvégzése végrehajtása is bőven elégséges nemszabad túl sok feladatot rábízni senkiire mert az a többi rovására megy.
nem a lövészárok számít nem a támpont számít az pótólható normál esetben könnyedén.
kivétel felörlő harc esetében amit most ukrajnába látunk ennek a felőrlő harcnak is van értelme csak nem a mi szemszögünkből mert nekünk se teknikánk se élőerőnk nincs ehhez.
harcászati színten persze fontos egy lövészárokrendszer egy szakasztámpont de nem ezek elfoglalása dönti el a háborút.