[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 906
36 213
113
Valahogy így...

Mindenhez is! Hidd el én lennék a legjobbkedvű kisdobos, ha a láncos zászlóaljak láncos support járművet kapnának (úgy is tudod melyik típusra gondolok :rolleyes: )
Úgy néz ki, a MH ezt a dolgot ignorálta, és a Gidran/NMS lesz erre a feladatra befogva.

Miért kéne költözni? Kapnak a platós Unimog helyett platós NMS-t, rajta (platón) egy pár Mistrál RC toronnyal.
És kész.
Mivel nagyjából minden alakulat fog török 4x4-et kapni, így ha ezek éppen a csapatokkal együtt vannak, akkor a helyi support megoldja. Győrben meg kell egy saját csapat.
Nem kell hogy platós 4x4 legyen: MPCV a megoldás, amelyet bármelyik török 4x4-re rá lehet tenni és amúgy részben RM termék.
Ha már kikoptak az Unimogok, akkor vélhetően valami hasonló lesz beszerezve "nem első vonalas" használatra: logisztikai konvojok, vezetési pontok, raktárak, repterek stb. védelmére. A kezelők legalább védve lesznek az elemektől és repeszektől.

mpcv-headband-1680x640.jpg


4l-image.webp








 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 366
14 359
113
Valahogy így...

Mindenhez is! Hidd el én lennék a legjobbkedvű kisdobos, ha a láncos zászlóaljak láncos support járművet kapnának (úgy is tudod melyik típusra gondolok :rolleyes: )
Úgy néz ki, a MH ezt a dolgot ignorálta, és a Gidran/NMS lesz erre a feladatra befogva.

Miért kéne költözni? Kapnak a platós Unimog helyett platós NMS-t, rajta (platón) egy pár Mistrál RC toronnyal.
És kész.
Mivel nagyjából minden alakulat fog török 4x4-et kapni, így ha ezek éppen a csapatokkal együtt vannak, akkor a helyi support megoldja. Győrben meg kell egy saját csapat.
Illene tatán lynxnek lenni.
Hogy ne csak egy bakonyi átcsoportosítás alatt tudjanak együtt gyakorolni.



Melyikre? :D

Amúgy èn meg mindíg reménykedem mindenre is nem Gidran lessz.
Bár sajnos úgy tűnik.o_O


Költözésre azt mondtam, ki tudja hol lesznek az új lövèszzászlóaljak.
Oda necces a költözés.
Az új zászlóaljak gondolom nem a 0-ról indítanak állomány szempontjából.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 521
46 492
113
Költözésre azt mondtam, ki tudja hol lesznek az új lövèszzászlóaljak.
Oda necces a költözés.
Az új zászlóaljak gondolom nem a 0-ról indítanak állomány szempontjából.
Gondolom az új zászlóaljak magját olyan, jelenleg is szolgálók fogják adni, akik különben is az új laktanyák környezetéből származnak.
Az lenne a logikus, hogy meghirdetik az új beosztásokat (ez előrelépés lehet!), és akinek szimpatikus, az önként kerül az új helyre. Ez akár lehet sima legénységi állományú is, mivel ha pl. a szülővárosába mehet, akkor anyagilag is jobban jár (otthonlakás)
Akik maradnak azoknak sem lesz szar, mivel a távozók helyeit be kell tölteni, tehát előmeneteli lehetőség lesz ott is.
Persze lesznek olyanok, akiknek sem a régi, sem az új helyőrségek nem jelentenek tökéletes lokalizációt. Ők meg ha "mobilisak" akkor egy jobb beosztásért átmehetnek. Aki nek meg van lakás, család, az marad a seggén.
Az mindenképpen pozitív, hogy az új belépőknek kedvez a többféle lokalizáció.
 
K

kamm

Guest
Persze lehetne. És az egészet majd kidobolja a kisbíró. :D (Végül is a vármegye és a főispán mellé már csak egy huszárdandár hiányzik. o_O )
Mondjuk speciel azt en kifejezetten tamogatom, hogy a koszos kommunista, primitiv ruszki, rank eroltetett butabbnal-butabb szokasokkal szemben visszahozzak a sajat tortenelmi hagyomnyainkat, hogy ne engedjek, hogy a mocskos kommunistak sikerrel irjak ujra a tortenelmet.
Ugyanez vontakozik amugy a hadseregre is,. meg az amerikai is a nemetek rendszeren alapult mindig is, nalunk az eros altiszti stb rendszert felvaltotta a degeneralt, primitiv szovjet vizfeju tiszti struktura, pont akkor szar is volt a MNH, tele donteskeptelen, felhulye alkoholistakkal minden szinten.
Az orosz kommunizmus ol, pusztit es nyomorba dont. Minden irmagva kipusztitando.
 
K

kamm

Guest
Én szerintem az öt új lövészzászlóalj lokációja:
  • Pécs vagy Szigetvár, (MH 25-höz)
  • Eger, (MH 62-höz)
  • Miskolc, (MH 5-höz)
  • Nyíregyháza és (MH 5-höz)
  • Salgótarján vagy Pásztó lesz. (MH 25-höz)

Ez alapján tippelek.
Sosem ertettem, megis mert kellene a hadsereg laktanyait populacios es hasonlo alapokon elkepzelni, plane egy farzseb meretu orszagban.

Az alapveto meghatarozo faktor a lehetseges felvonulasi-vedelmi korzet, lehetseges frontok iranya kell legyen szerintem, ebbol meg adodik egy top-down strukturatervezes - amihez utana lehet allokalni populacios, infra stb szempontok szerint, de nem forditva ((ez a "diszlokal" meg valami kommunista szornyszulemenye a latinnak, ha jol emlekszem, oljuk mar meg vegervenyesen - a dislocate a legtobb nyelvben kb ficamodas, kifordulast, serulest avagy tagabban a fonev eltavolitast stb jelent.)

Ket fo veszelyes irany van: kelet-eszakkelet, es del-delkelet. Ezek fele kell foruljon ket hdo, mindkettoben legalabb 3-4 (10-12 ezer fos) ddnyi ero, plusz egy dedikalt harckepes, felturbozott dd (mondjuk akkorat, hogy a szlovak kamuallamot egyedul elpicsazza, ha muszaj) a fovarosban. Ez mondjuk legyen 30 ezer fo, masik 30-40 ezer lenne a mindenfele kiszolgalo infra es szervezet, legiero stb.

Ezek alapjan del fele Pecs vagy Baja (Szigetvar marhasag, tul messze van nyugatra, nem a torpeallam horvatoktol kell tartanunk), egy masikat az Alfold aljara, Szeged fele, aztan a keleti hdo Miskolc-Nyiregyhaza-Debrecen az eszaki reszen, valamint Hodmezovasarhely-Bekescsaba vonalak menten delkeletre kellene telepiteni szerintem.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 950
18 441
113
Úgy néz ki, a MH ezt a dolgot ignorálta, és a Gidran/NMS lesz erre a feladatra befogva.

Az aknavetős, ATGM hordozó, tuti a Gidrán, vagy a másik, nem ugrik be a neve, lesz. A láncos lövész zászlóaljak esetében is. Ebben én is biztos vagyok. A légvédelmis, na az már más téma. Igaz, ha lenne MANPAD, akkor a Gidrán ott is szóba jöhetne.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 521
46 492
113
Az aknavetős, ATGM hordozó, tuti a Gidrán, vagy a másik, nem ugrik be a neve, lesz. A láncos lövész zászlóaljak esetében is. Ebben én is biztos vagyok. A légvédelmis, na az már más téma. Igaz, ha lenne MANPAD, akkor a Gidrán ott is szóba jöhetne.
Háát aknavetős Lynx biztosan lesz. Mint ahogy alapból visz ugye ATGM-et is magával. A nagyobb hatótávolsagú verziók (NLOS) meg különben is - szerintem - saját alegységbe (zl., osztály) lesznek szervezve.
Amire én gondoltam, az pl. a tüzérségi megfigyelők ugye terv szerint Gidránt kapnak a láncosoknál is. Vagy pl. hiradó jármű vagy sebesült kihordónak sem feltétlenül a 8-10M-ós Lynx alváz a legköltséghatékonyabb megoldás.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 210
31 269
113
Búrokat jó példának tartom.Bár a földrajzi léptékük nagyobb,de ugyanolyan problémákkal küzdöttek,mint most mi.Ellentétpárnak meg adja magát Izrael.(tulajdonképpen katonaföldrajzilag lehetne követendő példa az IDF is,társadalmi,gazdasági okokbol nem lehet az)
Búrok problémája a hadszintér méretéhez képest igen kicsi hadsereg,és a korlátozott erőforrások (kevés pénz,kevés ember).Nekünk ugyan ezek a problémáink.
A láncosnak egy előnye van,a némileg jobb harcászati mozgékonyság,terepjáró képesség.Ez a jobb azomban korántsem olyan nagy különbség átlagosan egy korszerű 8x8/6x6,jol megkonstruált járműhöz képest.(Ratel példul a teherautós kerékelrendezésével minden jó terepjáró képességével is egy nem követendő példa.A teherautós kerékképletnek kicsike az árokáthidaló képessége.Az árok meg a tereperődités alapeszköze.Még az apartheid alatt elkezdett Ratel 2000 program,amit végül a helyi változatú Patria nyert,elő is irta ennek megváltoztatását).Azonban cserében rosszabb a hadműveleti mozgékonyság,nagyobb a logisztikai támogatásigény,drágább,drágábban üzemeltethető,jóval kisebb javitás közi üzemidő (ukránok a PzHval pont ezzel vannak bajba),és bármilyen meglepő,jóval kisebb a sérülésállósága (lánctalpszakadás azönnali mozgásképtelenséghez vezet.De még a papir BTR80 is csinált olyan mutatványt,hogy kerékhiányokkal mozgóképes maradt-éles harci tapasztalat),nagyobb müszaki,javitó-karbantartó igény.
Búroknak nagy hadműveleti mozgékonyság kellett,jó harcászati mozgékonysággal párositva.Minnél nagyobb autonómia,kevés logisztikával nagy hadműveleti rendelkezésre állási idő.És férjen bele a büdzsébe...(pontosan ugyan ezek a gondjaink).Ezért lett a hk kivételével minden járművük kerekes.
Izrael az ellenpélda.Kicsi hadműveleti távolságok,a hadszintér méretéhez képest nagy haderő.Nincs szükség nagy hadműveleti mozgékonyságra.Biztositható a láncos nagyobb eszköz,anyag és munkaigénye.Hadműveleti zóna közvetlenül a logisztikai bázis mellet van.
Mi meg vagyunk az az ország,amelyik ha gazdag és militarizált társadalmú lenne,akkor IDFet tudna épiteni.És ez esetben a láncos teknyika részaránya nagyobb lehetne.De mivel szegények vagyunk,és a haderő kicsi,létszámhiányos,ezért az SADF vonalát kellene követnünk.
Vagyis lehet,hogy a láncosnak a legtöbb esetben (de nem minden esetben),kisebb-nagyobb mértékben (átlagosan jol megkonstruált kerekes esetén korántsem olyan jelentősen) némileg nagyobb a terepjáró képessége,DE....De az csak egy szempont a haderő harcképessége szempontrendszerében.Van rajta kivűl még egypár szempont,amit figyelembe kell(ene) venni.
Az MH harci ereje kicsi,nagyon kicsi a védendő területhez képest.Szükség van a fokozott hadműveleti mozgékonyságra-kerék.Az MH erőforrásai mind emberben,mind anyagiakban szűkösek.Minnél könnyebben,olcsóbban,hosszabb ideig hadrafogható (hadműveleti időszakra értve),kis eszközigénnyel és korlátozott logisztikával,kevesebb pénzből üzemeltethető teknyika kell-kerekes.
Kiváncsi vagyok a véleményekre
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 829
113
Ha valakit érdekelnek a jövőbeni tervek annak ajánlom hogy vizsgálja meg jobban az új TV ezredek központjait :) néhány nagy város kimarad és nem lessz ezred központ miközben méretből adódóan logikus lenne. Na azokkal a városokkal érdemes számolni más téren ;)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 399
113
Honnan vesszük, hogy Tata egyáltalán kap Lynxet? :)
Nem nagyon lenne értelme...

A Skyrangerről elsősorban a Lynx kapcsán írtam, de NASAMS mellé ezeket a tornyokat felesleges Lynxre tenni. Kérdés, hogy mennyire lesz mobil a NASAMS. Ha objektumvédelem lesz a szerepük, akkor mehetnek szépen konténer tetejére, vagy a legrégebbi 35mm-es Skyshield verzióban telepítve.
Ha pedig csapat légvédelembe is viszik őket, akkor meg a csapatok alapjárművére a 30mm-es Skyranger toronnyal. Azaz a Lynxre, vagy a Hitronra.

Ez magától értetődik, de nem értem, higy miért nyel nagyot? A Gidrán, de méginkább az NMS tök jó platform ezeknek.

Valódi MANPAD sosem lesz. Túl nagy. Ahhoz vagy Stingert, vagy más 1 emberes indító kell.

Akiknek kialakult élete van, az nehezen, de aki eredetileg is onnan származik, az azonnal, pláne, ha előmenetellel is jár.

Szerintem pont emiatt Debrecen szinten fog maradni. Az MH 5 új zászlóaljai olyan helyre kerülnek, ami már kívül esik ezen ipari beruházások vonzáskörzetén...

Honnan veszed, hogy Tata nem kap Hiúzt?
Tatán van a nehéz dandár nagy része, logisztikával, infrastruktúrával, mindennel.
Debrecen most Szittya felé megy, Hódmezővásárhely meg két Hiúz zászlóalj.
Más nem marad:
  • Tata nehéz
  • Hódmezővásárhely közepes
  • Debrecen könnyű
lövész dandár lesz.
Ez a harcászati szint
A Szolnok meg stratégiai szintű különleges műveleti erő.
A hadműveleti szint a három dandár a területvédelmi alakulatokkal egy egy irányban harcoló magasabb egységek...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and fitom

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 553
18 695
113
De mindenki ültesse el magában a gondolatot, hogy a felajànlott nehézdandár szervezetrendszere nem kell, hogy egyezen bármelyik àllandó alegység szervezetével sem diszlokációjàval. Pont ahogy a zhcs-k is modulrendszerrel állnak össze.
Ettől még Tatán lehetnek Lynx-ek nem!?
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23