[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 043
113
Visszanézve az esti haderőszervezési, hadrend elképzelési kommenteket, lassan elértük a facebook szintet. Aztán kis javulás következett be, miután krisss elmondta, hogy az 5 új zlj 5 új helyőrségben lesz és ezek adják a 3 dandár további lövész zászlóaljait.

Szerintem, Tata egyértelmű, Leopárdok, Lynxek, PZH-2000 önjárók, meg a többi cullang. Debrecen, sötét ló. a lövész zászlóaljak ott is ok., de mi lesz a többi ? Remélhetőleg tüzérség ott is lesz, harckocsikban nem vagyok biztos. Hódmező, szerintem kap harckocsikat, önjárókat, de azok lehet gumikerekes alvázon lesznek. Valamint, ha megvan a 3 dandár, + egy felderítő ezred hozzájuk, a többi kiegészítővel, akkor nem ördögtől való gondolat, ha létrehozunk egy tüzér alakulatot. Önjárókkal, rakéta sorozatvetőkkel. Minimum ezred méretben. Bár ez már nagyon távoli jövő.... Említette itt valaki, hogy mi lesz a csapatlégvédelem sorsa. Egyértelmű hogy a dandárok szervezetén belül kell legyen. A győri alakulat nem erre van, a jövőben sem erre lesz. A Mistralok ottléte szerintem szakmai tévedés jelenleg.
A Mistralok objektum védelemre, front mögötti logisztika és vezetési pontok oltalmazására jó lehet és nem baj, hogy Győrben van és ott marad - jól kiegészítik a NASAMS-et. Első vonalba meg megy a Skyranger a dandárok részeként.
A debreceni és hódmezővásárhelyi dandárok vélhetően kapnak 24-24 önjárót HX3-asok formájában és akkor lenne 72 önjárónk. A hasonló méretű Csehország is 3x24 vagyis 72 CAESAR-t rendelt, nekünk is ennyi lenne...
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and honved

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 419
113
Mondjuk szerintem az alakulatoknál lenne jobb helyen, mint pl. az aknavetős Lynx - elvégre a "zászlóaljal együtt mozgást" kell gyakorolniuk a legtöbbet. Gépágyús lövészethez sem kell nagyobb lőtér mint egy sima Lynxnek...


Lynx-zászlóaljanként 4-6 darab Skyrangerrel lehet talán számolni. Vagyis 20-30 légvédelmi jármű 3 fős személyzettel meg némi logisztikával 120-150 fő kellhet "csapat légvédelemre"...ennyi csak akad!
Használd kicsit a fejedet!
Milyen alapú lesz a Skyranger?
Teljesen egyértelmű, hogy a Lynx alapú járművek egy bázisra fognak kerülni.
Megint logisztika, és CSS felöl kell végiggondolnod!
Ha nagy nehezen kierölködik magából a Honvédség 20-40 olyan szerelőt, amelyik alkalmas lesz arra (értsd: lesz róla pecsétes papírja, és tanfolyama) , hogy a Lynxeket szervizelje, akkor azokat nem fogja szétforgácsolni!
Mert ezer százalék, hogy egy Lynxhez holmi jöttment szakit nem fognak odaengedni.
Alapvetően szerintem az lesz a koncepció, hogy a NASAMS (és a további érkező rakétás légvédelem) megy Győrbe, a Skyrangerek meg mennek a többi Lynx mellé.
Hogy a Mistrálos ütegeknek mi lesz a sorsa, nem tudom, de várhatóan nagy kib@szás lenne, hogy a hozzáértő embereket (kiépült élettel) átzavarnák az ország másik felére. Eddig is volt erre egy koncepció minek változtatnának. A Skyranger alegységek esetén nincs ilyen konfliktus, ugyanis a nulláról kell összerakni őket.
Egy valódi MANPAD esetén meg a rendszeresítésnek nem kell többnek lennie, mint a CG4-nek.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 073
4 040
113
Használd kicsit a fejedet!
Milyen alapú lesz a Skyranger?
Teljesen egyértelmű, hogy a Lynx alapú járművek egy bázisra fognak kerülni.
Megint logisztika, és CSS felöl kell végiggondolnod!
Ha nagy nehezen kierölködik magából a Honvédség 20-40 olyan szerelőt, amelyik alkalmas lesz arra (értsd: lesz róla pecsétes papírja, és tanfolyama) , hogy a Lynxeket szervizelje, akkor azokat nem fogja szétforgácsolni!
Mert ezer százalék, hogy egy Lynxhez holmi jöttment szakit nem fognak odaengedni.
Alapvetően szerintem az lesz a koncepció, hogy a NASAMS (és a további érkező rakétás légvédelem) megy Győrbe, a Skyrangerek meg mennek a többi Lynx mellé.
Hogy a Mistrálos ütegeknek mi lesz a sorsa, nem tudom, de várhatóan nagy kib@szás lenne, hogy a hozzáértő embereket (kiépült élettel) átzavarnák az ország másik felére. Eddig is volt erre egy koncepció minek változtatnának. A Skyranger alegységek esetén nincs ilyen konfliktus, ugyanis a nulláról kell összerakni őket.
Egy valódi MANPAD esetén meg a rendszeresítésnek nem kell többnek lennie, mint a CG4-nek.
Boxer alvázra is tervezik a Skyrangert, tehát a mi majdani 8X8-asunkon, a HITRON-on is lehet, amiből juthat több helyre.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and honved

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 288
14 209
113
Használd kicsit a fejedet!
Milyen alapú lesz a Skyranger?
Teljesen egyértelmű, hogy a Lynx alapú járművek egy bázisra fognak kerülni.
Megint logisztika, és CSS felöl kell végiggondolnod!
Ha nagy nehezen kierölködik magából a Honvédség 20-40 olyan szerelőt, amelyik alkalmas lesz arra (értsd: lesz róla pecsétes papírja, és tanfolyama) , hogy a Lynxeket szervizelje, akkor azokat nem fogja szétforgácsolni!
Mert ezer százalék, hogy egy Lynxhez holmi jöttment szakit nem fognak odaengedni.
Alapvetően szerintem az lesz a koncepció, hogy a NASAMS (és a további érkező rakétás légvédelem) megy Győrbe, a Skyrangerek meg mennek a többi Lynx mellé.
Hogy a Mistrálos ütegeknek mi lesz a sorsa, nem tudom, de várhatóan nagy kib@szás lenne, hogy a hozzáértő embereket (kiépült élettel) átzavarnák az ország másik felére. Eddig is volt erre egy koncepció minek változtatnának. A Skyranger alegységek esetén nincs ilyen konfliktus, ugyanis a nulláról kell összerakni őket.
Egy valódi MANPAD esetén meg a rendszeresítésnek nem kell többnek lennie, mint a CG4-nek.
Most kaptuk az infót amit te meg is jósoltàl.
Az erők szét lesznek telepítve.
Valószínű az emberhiány miatt.

Namost így lynx sem egy helyen lessz.
Tata/hódmező?
Így már több helyen kell szerelő.

Szerinted győrnek nem lenne szüksége a nasamsok mellé skyrangerre?
Hát én raknek melléjük.
Nem kell óriási mennyiség. Azt tatán szerelhetnék nagyobb baj esetén.

Én az atlasfasz állványt kukáznám. Mistrál menne pl lynxre/hitronra :rolleyes: /(nagyot nyel mielött leírom) gidránra .
Vagy valódi manpadkent járműbe.
Bár az kicsit hátrafelé menet.
De arra is lenne szerintem szükség.



És akkor felhoztad az új laktanyák,új zászlóaljak.
Fasza mert a bentragadt emberek mehetnek előre.
De fognak e pl tatai/hódmezői lövészek somogyban/Baranyában/Tolnaba költözni, ha helyben van házuk/lakásuk/családjuk.
Ott kapnak e szolgálati lakást.
Laktanyaépítés?

Hosszú az út. Így már az a 2 százalék sem olyan óriási.

Debrecen 9000 ember kínai akugyár.o_O

Na most örülnék(gazdaságilag) vagy ne.o_O
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 724
5 795
113
Ami jelentős - és igen (!) racionális - változás még, hogy a képzés - úgy néz ki egységesítve lesz és egy ernyő alá kerül.
Jelenleg MH AA (Altiszti Akadémia) néven futó szentendrei - most már - dandár szintű szervezet alá kerül a Ludovika is.
Igazság szerint Szentendrén minden adott a tiszti valamint a tiszthelyettesi képzéshez. (gondolom ott is lesz fejlesztés). Van lőtere (Izbég), van gyak. tere (Csobánka), valamint a szentenderei laktanya területén elegendő hely van mindenre IS!
Annak nem nagyon volt értelme, ahogy körömszakadtáig akarták Budapesten tartani a katonatiszt képzést, és annak minden szükséges vonzatát. Hiába a felújítások a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ha gyakorlati képzésre (lövészet, meg harcászkodás) meg így is úgy is Szentendrére vagy vidéki bázisokra kellett levinni a hallgatókat. Meglátjuk, hogy végül tényleg költözni fog a komplett tisztképzés, vagy ez elsősorban csak szervezeti változást jelent...

Az új szervezet neve MH Katonai Oktatási Központ lesz - várhatóan. Az MH BKK is ebbe fog beolvadni...

Úgy általában látok - ebben is - "vízfej" csökkentő intézkedéseket ebben a kihirdetett csomagban
Ilyen a VV ezred létrehozása is!
Akkor a hajmáskéri bentlakásos westpoint-víziómnak reszeltek. :(
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and Pogány

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 104
26 711
113
Tehát akkor ez körvonalazódik a bejelentett, megszellőztetett és ígért alapján hozzávetőleg (kizárólag a hadosztály szint az én spekulációm benne):

orbat-zr-nyi.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 419
113
Akkor a hajmáskéri bentlakásos westpoint-víziómnak reszeltek. :(
Én pár hete jártam arra. Hogy ott BÁRMI is legyen, ahhoz 3-4-5 év is kellhet. Műemléki épület teljes felújítása nem egyszerű, és gyors dolog. Ettől még később biztos fognak vale valamit kezdeni, mert annyira adja magát, és annyira nagy érték.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 419
113
Namost így lynx sem egy helyen lessz.
Tata/hódmező?
Így már több helyen kell szerelő.
Honnan vesszük, hogy Tata egyáltalán kap Lynxet? :)
Nem nagyon lenne értelme...
Szerinted győrnek nem lenne szüksége a nasamsok mellé skyrangerre?
Hát én raknek melléjük.
Nem kell óriási mennyiség. Azt
A Skyrangerről elsősorban a Lynx kapcsán írtam, de NASAMS mellé ezeket a tornyokat felesleges Lynxre tenni. Kérdés, hogy mennyire lesz mobil a NASAMS. Ha objektumvédelem lesz a szerepük, akkor mehetnek szépen konténer tetejére, vagy a legrégebbi 35mm-es Skyshield verzióban telepítve.
Ha pedig csapat légvédelembe is viszik őket, akkor meg a csapatok alapjárművére a 30mm-es Skyranger toronnyal. Azaz a Lynxre, vagy a Hitronra.
Én az atlasfasz állványt kukáznám. Mistrál menne pl lynxre/hitronra :rolleyes: /(nagyot nyel mielött leírom) gidránra .
Ez magától értetődik, de nem értem, higy miért nyel nagyot? A Gidrán, de méginkább az NMS tök jó platform ezeknek.
Vagy valódi manpadkent járműbe.
Bár az kicsit hátrafelé menet.
De arra is lenne szerintem szükség.
Valódi MANPAD sosem lesz. Túl nagy. Ahhoz vagy Stingert, vagy más 1 emberes indító kell.
És akkor felhoztad az új laktanyák,új zászlóaljak.
Fasza mert a bentragadt emberek mehetnek előre.
De fognak e pl tatai/hódmezői lövészek somogyban/Baranyában/Tolnaba költözni, ha helyben van házuk/lakásuk/családjuk.
Ott kapnak e szolgálati lakást.
Laktanyaépítés?
Akiknek kialakult élete van, az nehezen, de aki eredetileg is onnan származik, az azonnal, pláne, ha előmenetellel is jár.
Hosszú az út. Így már az a 2 százalék sem olyan óriási.

Debrecen 9000 ember kínai akugyár.o_O

Na most örülnék(gazdaságilag) vagy ne.o_O
Szerintem pont emiatt Debrecen szinten fog maradni. Az MH 5 új zászlóaljai olyan helyre kerülnek, ami már kívül esik ezen ipari beruházások vonzáskörzetén...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 419
113
Tehát akkor ez körvonalazódik a bejelentett, megszellőztetett és ígért alapján hozzávetőleg (kizárólag a hadosztály szint az én spekulációm benne):

orbat-zr-nyi.jpg
Tőled is megkérdezem:
Miből gondolod, hogy Tata egyáltalán kap Lynxet? :rolleyes:
Továbbra is bele vagy ragadva a "a felajánlott nehézdandárt KIZÁRÓLAG egy lokáció adhatja" skatulyába. Pedig Kovács tábornok úr el is mondta, hogy a felajánlás több helyről lesz összegereblyézve.
 
  • Szomorú
  • Hűha
Reactions: Venom85 and fitom

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 358
113
Tőled is megkérdezem:
Miből gondolod, hogy Tata egyáltalán kap Lynxet? :rolleyes:
Továbbra is bele vagy ragadva a "a felajánlott nehézdandárt KIZÁRÓLAG egy lokáció adhatja" skatulyába. Pedig Kovács tábornok úr el is mondta, hogy a felajánlás több helyről lesz összegereblyézve.

A tatai lövészek miért ne kaphatnának Lynxet? Plusz, mivel Tata a nehéz dandár kirakata, minden csili vili modern lesz ott (épületek, eszközök) és pont Lynxet ne kapnânak?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 104
26 711
113
Tőled is megkérdezem:
Miből gondolod, hogy Tata egyáltalán kap Lynxet? :rolleyes:
Valószínűbbnek tartom, minthogy Debrecen kapjon.
Továbbra is bele vagy ragadva a "a felajánlott nehézdandárt KIZÁRÓLAG egy lokáció adhatja" skatulyába. Pedig Kovács tábornok úr el is mondta, hogy a felajánlás több helyről lesz összegereblyézve.
Ezt írom én is feljebb az ismert tanulmány alapján. De hogy ez ideiglenes, vagy hosszútávú állapot (posztBTR) arról sejtésem se lehet. Lehet azt még a haderőtervezés se tudja!
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
A Mistralok objektum védelemre, front mögötti logisztika és vezetési pontok oltalmazására jó lehet és nem baj, hogy Győrben van és ott marad - jól kiegészítik a NASAMS-et. Első vonalba meg megy a Skyranger a dandárok részeként.
A debreceni és hódmezővásárhelyi dandárok vélhetően kapnak 24-24 önjárót HX3-asok formájában és akkor lenne 72 önjárónk. A hasonló méretű Csehország is 3x24 vagyis 72 CAESAR-t rendelt, nekünk is ennyi lenne...
Látod mások mál lendelik, mi meg piackutatunk...
 
  • Tetszik
Reactions: fitom