[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 396
8 631
113
Amikor Hende a ominózus kijelentést tette, hogy eggyel több gépünk lesz, akkor hány masina volt működőképes?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Hungary-Mi-8-600x347.jpg
Te rajzoltad, vagy a gyerek?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Az arviz soran kenytelen voltak belatni a donteshozok, hogy helikopter kell. (S nem csak a sajtotajtekoztatokban kell hogy letezzen.)

Azt nem tudom, hogy olcso-e, mert a fene tudja, hogy milyen szerzodes alapjan, milyen ellentetelezesert kapjuk. Oroszorszag mindennek megkeri az arat es nekunk nincs flottabazisunk a Fekete tengeren.

S engem igazabol ez riaszt meg: a semmibol, 0 kommunikacioval, 0 tarsadalmi egyeztetessel itt lettek ezek a gepek. Ilyet utoljara a Varsoi Szerzodes tagjakent elhettunk at.

Engem meg megnyugtat.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 631
76 593
113
Most tippeljetek meg mennyi ido kell a gepek rendszerbe allitasahoz. A finn gepeknel mennyi ido telt el?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Az 1. gép...:
http://russianplanes.net/reginfo/16710

A 2. gép...:
http://russianplanes.net/id133140

Ezek civil gépnek tűnnek nekem.
Végül is jobb mint a semmi..., de akkor is!

A narancs szinű nagyon tetszik. Remélem így hagyják.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 735
113
Valaki, akkor most meg tudná pontosan mondani hány gép lesz rendszerben, amit be is lehet vetni ? Tehát van ez a 3 db. Valamint talán számolhatunk a 2 db Finn ajándékkal is, vagy azokkal esetleg már nem ? Mennyi üzemképes lehet még a saját egykori állományunkból ? Egyáltalán hány géppel számolhatunk nagyjából, ha már ezeket majd átfestették, persze ? :))
 

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
555
1 261
93
Idén több gép is repülőképessé lesz téve, de hosszú távon (értsd a váltótípus érkezéséig) kb 5-6 gépes repülőképes flotta a reális.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Idén több gép is repülőképessé lesz téve, de hosszú távon (értsd a váltótípus érkezéséig) kb 5-6 gépes repülőképes flotta a reális.
Ennyi elég is. Nem? Nem vagyunk Krőzusok, és az országot is keresztül lehet hugyozni.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 735
113
Egyébként Hende még nem tette ki a facebookra, gondolom ezzel nem fog dicsekedni. Persze azért megdicsérhetjük, akinek ez eszébe jutott, mégis tüzet oltottak. :)
Remélem annyi még lesz a büdzsében, hogy egy normális festést kaphatnak itthon.
Tank, önjáró tarack, légvédelmi rakéta nem lehet arrafelé felújítás után, amit a megrendelő nem tud kifizetni ? :)))
 

stuck

New Member
2014. április 3.
2
0
1
Sziasztok!
Új vagyok itt. Inkább csak olvasgatok, mert a fórumtársak a témák 99%-ban sokkal járatosabbak nálam. Azonban annyi helyen elhangzott már, hogy így a helikopter meg úgy az árvíz, hogy inkább regisztráltam és eloszlatnék egy tévhitet, miszerint helikopter kell az árvízvédekezéshez.
Az elmúlt tíz-egynéhány év árvizes szakmai (helyszíni) tapasztalatai alapján a meglátásom az, hogy NEM KELL helikopter az árvízi védekezéshez. Persze, repültek, meg hoztak 1-2 Big-bag zsáknyi anyagot, de ez nem elsősorban árvizes szakmai prioritásból fakadt. Teljesen jól el lettünk volna helikopteres anyagszállítás nélkül is. Semmi szükség nem volt rájuk.
Miért nem kell(ett) a helikopter az árvízvédekezéshez:
-Viszonylag kevés anyagot szállít.
-Lassú az anyagbeszállítás.
-Drága.
-Szétnyom maga alatt mindent (sokszor többet árt mint használ)
A köztudatba persze beépült, hogy „akkor van nagy árvíz, amikor repülnek már a helikopterek is…” Igen, ilyenkor van pénz. Tudnak repülni. Meg külső függesztménnyel repülni. De ez inkább nekik hasznos gyakorlatozás, mintsem a sikeres árvízvédekezés kritériuma.
Gépjárművekkel a kritikus helyszínek nagy többsége megközelíthető (ha máskor nem, még jóval a tetőzés előtt). Ha menet közben van g*basz akkor meg inkább a kétéltű technika jöjjön. (lásd 2006. Köröszug; helikopter el – kétéltű helyette).
Szóval a véleményem az, hogy ha már helikopter beszerzés akkor ne magyarázzanak bele „árvízvédelmi” érdekeket. Ne emiatt szerezzenek be bizonyos típust.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
S engem igazabol ez riaszt meg: a semmibol, 0 kommunikacioval, 0 tarsadalmi egyeztetessel itt lettek ezek a gepek. Ilyet utoljara a Varsoi Szerzodes tagjakent elhettunk at.

Nem "a semmiből" , ott nem gyártanak helikoptert! :) Nekem különösebben a kommunikáció sem hiányzik, fő, hogy végre van valami elmozdulás a nulla-közeli állapottól.
A mindenkori kormánynak meg az a feladata, hogy az egyes embereken túlnövő, viszont mindenkit érintő, tehát társadalmi/közösségi problémákat megoldja - lehetőleg ennél azért gyorsabban persze!
A társadalmi egyeztetést úgy hívják : népszavazás, választások, itt bizonyos döntések meghozatalával bíznak meg embereket, akiknek a dolga szakemberek megkérdezése országos fontosságú döntések előtt. Nagyon elkeserednék, ha pl. az országos energetikai fejlesztéseket vagy a helikopter-vásárlást Józsi a taxi kormányától és Mari néni az ABC-bolt pénztárától, a tanítónéni a 3.C osztályból és X.Y. úr/hölgy (stb.), tehát bárkik bárhonnan a hozzáértő körön kívülről népszavazással döntenék el!!
ML
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 735
113
Szia stuck !

Légy itt üdvözölve.
Nos igazad lehet én nem értek az árvízi védekezéshez, bár Rába parti városban lakom, elfogadom amit írtál.
Viszont egy katonai beszerzést, egy alapvetően nyitott társadalom felé illik megindokolni.
Erre a helikopterek ügyében a legjobb megoldás az árvíz téma elővétele. Katonai okokkal is magyarázhatjuk, de a közvélemény nagy részét ez nem érdekelné, illetve nem is nagyon értené. Tehát a legegyszerűbb indoklás helikopter ügyben, az adófizetők felé, a katasztrófavédelmi okok hangsúlyozása.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Hát, ez igen hasznos hozzászólás volt. Mit értesz az alatt, hogy mindent szétnyom maga alatt? Csak nem a rotorszelet?
 

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
555
1 261
93
Az elmúlt tíz-egynéhány év árvizes szakmai (helyszíni) tapasztalatai alapján a meglátásom az, hogy NEM KELL helikopter az árvízi védekezéshez.

Nem egy alkalommal volt olyan, hogy a gátszakadást a Mi-8-asok akadályozták meg. Vagy az átszakadt gátrészt sikerült az általuk odaszállított zsákokkal eltorlaszolni.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Árvizi felderítéshez és mentéshez szerintem nagyon hasznos. Mondjuk egy rendes UAV sokkal olcsóbb lenne.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Árvizi felderítéshez és mentéshez szerintem nagyon hasznos. Mondjuk egy rendes UAV sokkal olcsóbb lenne.

Árvizi/katasztrófavédelmi felderítéshez tényleg elég az UAV is, de hány ilyen van a Katasztrófavédelemnek vagy a HM-nek? A mentésnél én azért inkább maradnék a helikopternél :) ...
ML
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
@emel 11:55
Pontosan. Azért van kormány, hogy kormányozzon.
Haditech beszerzések előtt azért olvassák el a HTKAt.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Na, jött 3 heli, ennek örülünk,de azért ne csöppenjünk el!

A három heli kevés, kicsit igazából a nyugat most lehet,hogy szembeköpésnek érzékeli,mikor itt vannak a Hawkok,de ez egy ilyen szakma. Ez valóban egy előre mozdulás volt,ami kielégítő lehet, egy darabig. De mindenképpen változás kell, a típusokat szerintem elég kevesen látták / ismerik a felszereltségüket.


A gépek valóban civil gépek, nagyjavítást követően nem vette át őket a megrendelő pénzhiány miatt, így az oroszok kerestek más vevőt. Amire nekünk jelenleg helikopter kell, arra tökéletesek, és ahogy a képeken is látszik, van mindegyiken csörlő is, ami sok hazai példányról hiányzott. Középtávú vészmegoldásnak jó lesz (mert a mostani helyzet tarthatatlan), amíg az új helik megérkeznek.

Ezzel teljesen egyetértek. Ugyanis nekünk mire kell most a gép? Szállítani? Civil gép is tud. SAR? Arra is felszerelhet,ha úgy adódik. Csapat mozgatás? Szerintem ugyanakkora hely van bennük. Áthidaló megoldásnak jó lehet, ha ezeket csak erre a feladatokra használjuk, Phoniex meg úgy is bőven többet tud.


Az árvízi védelemhez meg nem kell a heli? Szerintem ez eléggé kétséges, magában,ha időben elkezdik és van elég idő,valamint mozgatható eszköz akkor tényleg nem. Kétéltű? Én is szimpatizálnék vele, de sz
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Hopp véletlen elküldtem, szóval.. :D

Na, jött 3 heli, ennek örülünk,de azért

Az árvízi védelemhez meg nem kell a heli? Szerintem ez eléggé kétséges, magában,ha időben elkezdik és van elég idő,valamint mozgatható eszköz akkor tényleg nem. Kétéltű? Én is szimpatizálnék vele, de BTR-eket nem küldhetünk oda, PTSZ-ből pedig nem tudom hány darab van,megközelítéshez tényleg jó lehet. Viszont,mint gátszakadásnál, azért nem hiszem,hogy örülnétek neki, ha lapáttal és zsákkal kéne neki állni. Akkora súly mozgatása is problémás lehet, mert ha éppen a víz a gázlójármű magassága felett van és nincs a közelben PTSZ? Szerintem kell a heli, ha más nem nehezen megközelíthető helyekhez.. meg vésztartalékba. Igaz nem dolgoztam ilyen helyen még,mivel messze vannak nagyobb folyók,így nem is érint.


Mindenesetre örüljünk ennek a 3 gépnek, még ha civil is. Több mint a semmit és azért sok feladatot el tud látni, én nem festeném le,mert szerintem az pénzkidobás, főleg ha tényleg közel a tender.

A kérdés,hogy hol,mikor és hogy születhetett erről a döntés? Volt 2 vagy 3 Minyó, amit traileren vittek ki, (Én rájuk tippeltem volna) de mint látjuk sajnos nem ők jöttek.