[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Nos akkor megkérdezném:

Ha a saját gépeinket , (azt a típust amit már 45 éve ismerünk szeretünk repülünk félig repültük ki-le a kb 4500 óráikkal) nem használtuk ki, akkor minek új? Az első - második nagyjavítás előtt leállítjuk-fűre toljuk majd mint minden eddigi repülőeszközünket? Mig-21-23-29, Szu-22, Mi-8-17? Minek új gép ennek a honvédségnek-országnak? Megérdemlik? Hát tényleg azt mondom hogy jó lesz ide a legolcsóbb utolsó óráit éveit repülő helikopter is mert javítani azt nem fogunk max kannibalizálni.

antigonosz, Te nem anti, hanem gonosz vagy - viszont tökéletesen igazad van!! Egyrészről....
Másrészt viszont a Honvédséget nem a pilóták és műszakiak juttatták ide, pláne nem a civil lakosság, így Ők megérdemelnék, hogy gépet kapjanak a feladataikhoz, és adott esetben bármilyen tevékenységre, segítségadásra képesek legyenek a civil lakosság érdekében - akár katonai feladatok végrehajtásával is! Akik viszont nem érdemlik meg - azok a HM-ben ücsörgő keményfejű nagyfejűek és politikus főnökeik, csak nem tudom, mivel lehetne a szükségességet, a minimális érdeklődést és hasonlóan minimális szakértelmet a fejükbe verni. Tomahawk esetleg...?
ML
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
imike: Nem, vagy direkt hagytam ki! A bolgárok nem olyan nagyon nagy barátaink,de ellenségeink sem. Románia ellen vagyunk mindketten, de ugyan ez igaz Albániára, ők meg a szerbekkel néznek farkasszemet.

antigonosz: Nem tudom miért,de többször észrevettem,hogy hasonlóan jár az agyunk.



Több kérdés is felmerült bennem,ha már a helikoptereinket emlegetjük.

Oké,hogy kevés repült órával és nagyjavítással rendelkeznek. Viszont hány gépnél és mekkora részben jelentkezhet/ett anyagfáradás? Öreg gépek, szabad ég alatt.

Szóval szerintem ezt felkéne mérni és minden menthetőt kiszedni, ülések, még jó műszerek ..stb.

Mennyire és mivel fegyverezhető? Szerintem 1 helikopter elsődleges fegyvere a géppuska,látom ezt a ruszkik is megoldották konténerrel. Viszont én a nem irányított rakétákkal nem vagyok tisztában,hogy mekkora hatásfokkal rendelkeznek.

Én a Cougarral és a Caracallal is megbékélnék,viszont én is fegyverezném, de a romános benyalás egy rossz vicc. EZT FELEJTSÜK EL! Ellenségnek nem nyalunk be (NATO, EU ide vagy oda.. a hivatalos papír semmit sem jelent egymás megítélésében)

Én mondjuk személy szerint a románokéhoz hasonló elrendezést favorizálom. De miért a románokat kérjük meg? Van rengetek műszaki szakink a bázison,az egyetemeken, a kivitelezést pedig a Danubia is megtudná oldani.

Egy másik kérdés: Mennyire lenne hülye ötlet füsttel álcázni a helikoptert desszantolás közben? Pl.: Leszáll a helikopter, elkezdni nyomni a füstöt,míg a katonák kiszállnak, kiszállás után rögtön lefekszenek és kúsznak előre, a kiszállás után leállítani a füstöt és felszállni. Lehet hülyén hangzik, de szerintem nagyobb biztonságot jelent, mivel így nem tiszta a célpont. Az lézerirányítású rakéta nem biztos,hogy megtalálná a célpontot.
Persze ez akadályozhatná a desszantosokat, de szerintem 50 métert eltudnak kúsznia, ha futni is tudnak,így rájuk a füst nem feltétlen jelent veszélyt. A helikoptert sem valószínű,hogy hátráltatja a felszállásban, mert kirakodás után azonnal felszállna.
(Lehet most kapok nagy fejmosást :D)

Ja igen a hátsó rámpa nekem is tetszik,de lehet,hogy mégis szükségtelen?

Engem itt különösen dudi és Phoniex véleménye érdekelne.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 389
11 371
113
Amit (bár az üzemeltetési költségeiről nem tudok semmit) megfontolhatnánk az a román (igen román) IAR-330. Kicsit gyengébb képességű mint a Mi-8-17-171 az igaz. Viszont ideális mindenkinek benyalós gép ha az orosz helikoptereinket el kell felejtsük örökre ilyen olyan indok miatt. Benyalnánk a románoknak,eu nak,izraelnek,usának vele. És azért ez még helikopter kategória, valamint a socat verzió elég jól fegyverezhető is nem csak fél tucat rakéta meg 2 oldalgéppuskás a fegyverzete.
Másrészt feláll a szőr a hátamon hogy a románokkal üzleteljünk,növelve gazdaságukat arcukat és kiszolgáltatva magunkat nekik így.:/ Kár hogy ők gyártják. Igaz hátsó rampa nincs de összességében nem rossz azért, elmegy.

Nemrég néztem utána, alap, ezeréves Puma, gyenge, mint a harmat.
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
@Antigonosz

"Elég korosak a gépeink de egy felújítást még megérnének akkor ezek szerint. Csatába úgysem megyünk velük,ha mennénk is inkább ezeket lőjjék le. "


Tudod ilyeneket olvasva szorul okolbe egy katona keze. Mi katonak akik ezt a hivatast ( nem munka ) valasztottuk ( vagy az valasztott minket ) tisztaban vagyunk azzal hogy meg bekeben is huzhatunk olyan lapot a paklibol amin baleset benulas csonkolas, eges stb stb es akar halal van. Ezen lapok szama a pakliban pedig rendkivuli modon megszaporodik egy fegyveres konfliktus haboru eseten. Ennek ellenere a vilag hadseregeiben szolgalo KATONAK vallaljak ezt mert ismeretlenul is keszek megvedeni az orszagukat annak allampolgarait . Igy van ez a MH jelenlegi katonainal is ( nagyreszt )


Eppen ezert megerdemlik hogy azok akikert igy kockaztatjak vagy eppen felaldozzak az eletuket azok ne csak ugy viszonyuljanak hozzajuk hogy " ezekert nem kar" mivel abban a technikaban emberek katonak ulnek amit te csak ugy odadobnal a fenti konyedseggel.

Megerdemlik vagy megerdemelnek azt is hogy ha mar szembesulni kell a nagy kaszassal akkor a leheto legjobb felszerelessel tegyek a legjobb eselyek miatt. Sokszor igy is ez az esely csak "molekularis" nagysagu dde akkor is megerdemlik.

Az utobbinal az orszag fizetokepessege es egyebb mas korlatozo tenyzok sokszor hatart szabnak de az elsonel nem egyebb szuksegeltetik mint az allam
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 389
11 371
113
Egy másik kérdés: Mennyire lenne hülye ötlet füsttel álcázni a helikoptert desszantolás közben?

Bár, mint írtad, az én véleényem nem különösebben érdekel, a meglátásom az, hogy vagy elfújja rotorszél az egészet a francba, vagy egy olyan rohadt borsófőzeléket képez, hogy a pilóta se lát majd túl az ablakon.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Kuruc71: Meggyőződésem,hogy nem az emberekre,hanem a technikára gondolt. Valószínű a túléléssel számolva.

borisz: Félreértetted, de akkor újra fogalmazom: Dudi és Phoniex véleménye különösen érdekelne. De természetesen a többieké is,a tervezés /elgondolásban és a kivitelezésben mindig jól jön 1 másik észrevétel.
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
pela3: Nem szándékom belegázolni a lelkivilágodba,de belefogok! :)
Már múltkor is össze hordtad itt hogy melyik ország barát meg ellenség meg hogy ki kivel fog háborúzni ..............................
Ne fárasszál már a baromságaiddal, az egy dolog, hogy mi a látszat, meg hogy utál itt a környékbe mindenki mindenkit, de azt azért tudja az összes állam hogy egymásra vagyunk utalva ha egy dől, dől az összes!
Te szerinted melyik nagy állam hagyná azt hogy háborúig elfajuljon itt a helyzet! Szerinted Németország hagyná hogy több 10 milliárd eurós befektetései bedőljenek mindkét államban! Azért mert a Román politika magyarellenes mert azzal választást lehet nyerni, az még nem azt jeleneti hogy örülnének neki hogy a magyarok kivinnék a pénzüket Román gazdaságból (van bent bőven)! Vagy a csóró románok szerinted szeretnék hogy elszakítsuk a transitjukat európától és visszatérjen a Csaucseszku idején megszokott éhezés? Vagy szerinted a Dél-alföldi parasztok megbírnák e állni röhögés nélkül ha Kiskundorozsmán vagy Pesten a nagybaniról 1 nap alatt eltűnne az összes román kereskedő!? Ezt Körbe lehet vetíteni az összes szomszédra!

"Egy másik kérdés: Mennyire lenne hülye ötlet füsttel álcázni a helikoptert desszantolás közben? "
youtube.com/watch?v=aUQEGVkdex0
Minden háztartásban van egy RPG!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 322
68 546
113
Kuruc71

Miért? Egy UH-60 éppúgy lelőhető mint egy Mi-17. Egy UH-60 árából hány most a földön rohadó helikopterünk repülne újra?
Engem nem tenne boldoggá 2m-re a föld alatt az a tudat hogy egy 40 milliós helikopterről kerültem oda le. És azért ne essünk barokkos túlzásokba mert egy átlagos nato katonánál egy két másik szakmát végző személy munkája sokkal veszélyesebb és akár mindennap hasznosabb is.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 464
11 538
113
Tisztelt GrGly!
Ez a hozzászólás látszólag rasszista.
Pedig nem.

Nos akkor megkérdezném:

Ha a saját gépeinket , (azt a típust amit már 45 éve ismerünk szeretünk repülünk félig repültük ki-le a kb 4500 óráikkal) nem használtuk ki, akkor minek új? Az első - második nagyjavítás előtt leállítjuk-fűre toljuk majd mint minden eddigi repülőeszközünket? Mig-21-23-29, Szu-22, Mi-8-17? Minek új gép ennek a honvédségnek-országnak? Megérdemlik? Hát tényleg azt mondom hogy jó lesz ide a legolcsóbb utolsó óráit éveit repülő helikopter is mert javítani azt nem fogunk max kannibalizálni.

Antigonosz; hozzászólásodat olvasva két dolog jutott eszembe.
1, A világ legrövidebb könyvei virtuális sorozat, pl. http://www.vicclap.hu/vicc/18346/A_vilag_legrovidebb_konyvei.html
Magam is számos ilyen könyvet megírtam már:) ; Sikeres újraélesztések a patológián, Pszichiáterek által kidolgozott sebészeti eljárások, Gyerekkori álmok - urológus leszek stb.
Az egyik ilyen kiadatlan könyvem, a "Cigánysoron üzemelő előrelátóan karbantartott autók listája".
S miért írom ezt?
Egy emlék miatt: 1989-ben Varsóban jártam "pulóver-túrán".
Mi vittük az ordenáré fekete fehér színű, "cizellált" mintás 100% műanyag pulcsit, amit itthon jóérzésű ember nem vett fel, ott pedig vettük olcsóbban(!) a minőségi, esztétikus pamutpulóvereket.
Egy délután a sikeres tranzakció után vidáman beszélgetve sétálgattunk a lengyel fővárosban, amikor is tört magyarsággal egy lengyel nő lecigányozott minket. Mi persze visszaválaszoltunk neki, hogy Te öltözöl, sminkelsz úgy, mint nálunk a kisebbség...stb. Rögtön jött a riposzt: Ti fogadtátok be, s tartjátok el őket!
Erre hirtelen nem tudtunk mit mondani; ezután mindenki drámaian balra el.
De az incidens belém égett, mint Besenyő Pista bácsiba az otthonszülés problémája.

Hogy jön ez ide?
Amikor eszembe jut, ahogy te is leírtad, hogy hogyan, milyen előrelátóan bánnunk, tervezünk a haditechnikáinkkal - ellentétben a lengyelekkel /Lásd Szu-22/ - óhatatlanul eszembe jut a zsolcai cigánysorra került autók látványos agóniája...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 814
113
Ismerkedtek?

https://plus.google.com/photos/115298051584822297760/albums/6002967670783619537
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
A képen látható bármelyik technikán, (a szárazföldin is) szívesen látnék magyar felségjelet!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 982
113
A képen látható bármelyik technikán, (a szárazföldin is) szívesen látnék magyar felségjelet!

8211798151_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


9925173842_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Megfelel? :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 982
113
Az fényképbolt barátom... :D
Csak semmi fotóbolt, ezt kőkemény paintben csináltam :D Gondoltam kicsit örüljön alfa, ha csak ennyi kell neki, hogy legyenek rajtuk magyar felségjelzések. Mert a valóságban ezekből egyhamar nem lesz rendszeresítve.
De komlyra fordítva a szót, a szállítóheli-beszerzés életképes változata szerintem úgy nézne ki, hogy amilyen Mi-8/17-esek vannak raktáron, azt az oroszokkal vagy bárki más szakértővel felujíttatni. Gondolok itt azokra a gépekre amelyekben van még elég repóra, hogy megérje a nagyjavítás. És 3-5 évvel a repórák elfogyása előtt meg kiírni a tendert a cseretípusra, hogy mire ezek elfogynak, arra a másikra legyen kiképezve a személyzet és legyenek leszállítva a gépekből az első darabok legalább.
A harci heliknél szerintem nincs nagyon amit nagyjavítani, így ott a tendert ki kellene írni kb azonnal, és a végén venni Ka-52-eseket, mert most az oroszoknál hamar végigmenne a dolog a döntéshozókon, és a paksi üzlet meg a kormányfők jó kapcsolata (és főleg Martonyi elhúzása) miatt talán az ár is baráti lenne.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
De komlyra fordítva a szót, a szállítóheli-beszerzés életképes változata szerintem úgy nézne ki, hogy amilyen Mi-8/17-esek vannak raktáron, azt az oroszokkal vagy bárki más szakértővel felujíttatni. Gondolok itt azokra a gépekre amelyekben van még elég repóra, hogy megérje a nagyjavítás. És 3-5 évvel a repórák elfogyása előtt meg kiírni a tendert a cseretípusra, hogy mire ezek elfogynak, arra a másikra legyen kiképezve a személyzet és legyenek leszállítva a gépekből az első darabok legalább.
A harci heliknél szerintem nincs nagyon amit nagyjavítani, így ott a tendert ki kellene írni kb azonnal, és a végén venni Ka-52-eseket, mert most az oroszoknál hamar végigmenne a dolog a döntéshozókon, és a paksi üzlet meg a kormányfők jó kapcsolata (és főleg Martonyi elhúzása) miatt talán az ár is baráti lenne.

Támogatom az ötletet azzal, hogy Mi-28N-be is kiegyeznék :)
Amúgy tényleg fölösleges volna kidobálni az üzemidővel rendelkező 17-eseket. De a Szu-22 esete után tudjuk, mi erre is képesek vagyunk. (mármint a vezetés) Felújítás után kivonás..
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 982
113
Ha képesek voltak felújított Mi-8-asokat venni, akkor csak látnak értelmes alternatívát a felújítható 17-esek nagyjavításában.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 982
113
Támogatom az ötletet azzal, hogy Mi-28N-be is kiegyeznék :)
az sem lenne sárízű, de árban ugyanott van, mint a Ka-52, kb 16 millió dollár / db. A KA-52 meg sokkal szerethetőbb kinézetű, és a duplarotoros megoldás is nagyon tetszik nekem :) A Mi-35-nek valamiért kisebb az árcédulája kb 25%-kal, az is egy jó választás lehet.
A szervízelésben mennyi átmenet van a különböző tipusok között csak azért, mert Mi mindkét gép? Pl a jelenlegi szervízgépek és egyéb infrastruktúra legalább részben használhatóak lennének-e pl egy Mi-28-asnál? A személyzetet könnyebben be lehet-e tanítani csak azért, mert már hozzaszoktak más Mi üzemeltetéséhez?
 

warrior

Member
2014. február 25.
170
4
18
Kérdés, hogy az üzemidővel rendelkező Mi-17-esek milyen állapotban vannak. Sajnos "hagyomány" a: Hagyjunk mindent szétrohadni...!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 982
113
Repóra még van bennük, nem is kevés. Fel kellene mérni, hogy melyik nagyjavítható és azokat elküldeni, hogy szedjék rendbe.
Na meg könnyűszerkezetes hangárokat építeni nekik "fillérekből" és menekülés közben hátbalőni kapustól miniszterig mindenkit aki hagyja, hogy a méregdrága felszerelés szétrohadjon.