[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Pont most akartam én is linkelni. Ha nem is enciklopedikus, nekem tetszett. A kérdés, hogy lesz e még belőlük mivel repülni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 457
79 472
113
Megelőztetek ennek a szarnak a belinkelésével!!!Ez egyszerűen nevetséges!Van olyan aki egy ilyenhez vállalja az arcár?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 536
76 371
113
A múltkori feldolgozhatatlan helikopteres index cikk már 855 lájknál tart. Valaki szólt a szerzőnek, mert utólag beleírta az AW139-et is. Ez a videó 240-nél tart. Erre van igény.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Most azért kicsit berágtam a seregre meg úgy az attraktoros srácokra, mert:

idézek: „Magyarországnak egyébként 49 ilyen gépe van (What a f*ck?!), amelyből húszat a kelet-németektől kaptunk de, hogy mennyi hadra fogható, az szigorúan titkos (?!)”

Ennyire hülye, paranoiás, besz*ri, titkolózós vízfejűek vannak a honvédség vezetésben, hogy hülyének akarják nézni az embereket? Ja elnézést, az utca emberei maradjanak is hülyék nem?! Nem kell őket felvilágosítani, hogy milyen fos a helyzet, áhh minek az!

Én úgy tudom, hogy konkrétan kettő, azaz két darab bevethető gépünk van! Ezek meg itt játsszák a KGB-t meg a franc tudja, hogy mit, az attraktoros srácok meg ennyire sz*rnak az egészre, hogy nem néznek utána egy olyan dolognak amit maximum 15-30 perc alatt meglehet találni a neten?! Persze elnézést ha én tudom rosszul a pontos számokat, de ez egy akkora kamu duma ami a videóban lezajlott, hogy attól menten kinyílik a bicska a zsebemben :mad:.   Ha a vezetésünkön és az újságíróinkon múlna az egész, akkor szerintük még a BTR-80-as is felérne egy Leo 2vel. Magyarisztán én így szeretlek!

Tudom tudom felesleges ezen idegeskednem, de még is fáj, hogy ilyeneket hallok, látok:S.

Még valami: Szegény csőrikét így látni, szomorú :_(.

 
 

vtata

New Member
2012. március 24.
8
0
1
Természetesen ez az indexes videó is pont annyira nélkülözi a szakmaiságot, mint a múltkori, helikoptertípusokat "összehasonlító" förmedvény.

DE, ennek ellenére nekem tetszett. Annak ellenére, hogy tele van pontatlanságokkal, nagyjából bemutatja, hogy mi mindenre jó egy ilyen helikopter, milyen erős, masszív eszköz, és úgy összességében pozitív benyomást kelt.

Úgy gondolom, hogy a Honvédség (különösen az Index potenciális olvasótáborában) manapság tapasztalható sajnálatos megítélésének (felesleges, nem jó semmire, használhatatlan, fel kellene számolni, stb...) jót tesz egy ilyen "cool" videó, annak ellenére, hogy aki egy kicsit is képben van, természetesen felfedezi a hibáit.

Ebbe szerintem még az is belefér, hogy a bevethető helikopterek számát illetően a "hivatalos" álláspontot közlik, ahelyett, hogy összesen 2 ilyen gép bevethető (illetve ha jól tudom, már 0, mivel a hónap elejétől lejárt az üzemidejük).

Jobb lenne egy olyan videó, ami arról szólna, hogy "ősrégi technika", "drága fenntartani", "már csak 1-2 darab repül belőle, azok sem sokáig", "egyébként sincs szükség rá"?

Én a magam részéről örülök annak, hogy az Index (szokatlan módon) "csinál egy kis PR-t" a Honvédségnek, illetve ezzel a videóval némileg a helikopterbeszerzésnek is. Nyilván nem ezen videók célközönsége fogja meghatározni, hogy mikor milyen helikoptereket veszünk, de ha azt látja, hogy a harci helikopter egy "menő" dolog, akkor kevésbé fog hőbölögni (bár tudom, hasonló kategóriájú gép beszerzése egyelőre álom, de találkoztam már olyan állampolgárral is, aki "botrányosnak" tartotta az anno esetlegesen szóba került honvédségi Huey-k oldalára felszerelt géppuskákat is).
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<a title="vtata profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/vtata/">vtata</a>

Abba egyetértek veled, hogy elindult valami pozitívabb PR a seregről a nép felé (főleg az ilyen index,origó stb oldalak olvasói részére) de én valahogy ezt a 49 gépünk van, ami valójában kettő vagyis most már nulla de ezt nem kötjük a nép orra alá mert be vagyunk paréjozva, hogy jönnek nyárssal és akkor fejek fognak hullani (egyáltalán lenne ilyen? szerintem nem:)) stílust sajnos én most már nem bírom lenyelni. Persze lehet, hogy bennem van a hiba vagy most kicsit nyűgösebb vagyok, de szerintem ezt is belehetett volna úgy adni, hogy ne legyen belőle felháborodás. Mindegy, attól függetlenül kedvelem az attraktort + én is olvasom az indexet, de ez valahogy most nagyon köcsögül jött ki.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 536
76 371
113
>Én úgy tudom, hogy konkrétan kettő, azaz két darab bevethető gépünk van!

Állítólag már nincs egy sem, mert 2012 végén lejárt az üzemidőhosszabbításuk is.

Biztos feltűnt hogy az LHSN.hu-ról átvett HTKA cikkben sincs egy konkrét adat sem a hazai helikopterekről, kivéve az, ami már valahol megjelent az interneten (jellemzően Zord valamelyik blogján).

Az ok ugyanaz: ha leírják  a tényeket valószínűleg nem mehetnek be többet a bázisra.

Hacsak annyit kellene tenned hogy nem írod le/mondod el sehol hogy csak 4 bevethető helikoptere van Honvédségnek és cserébe elvinnének  többször repülni és bejuthatnál különböző helyekre, akkor te leírnád vagy elmondanád egy videón a "sok hülyének", akarom mondani a köz érdekében?

 

 

 

 
 

vtata

New Member
2012. március 24.
8
0
1
Az a probléma, hogy ha a laikus megtudja, hogy összesen 2db bevethető harci helink van, vagy annyi sem, és ez nyilván semmire nem elég, akkor nem az fog felmerülni benne, hogy újítsunk fel amennyit lehet, modernizáljuk őket, vagy keressünk váltótípust, tendereztessünk nyugati gépeket, stb...
Sokkal inkább az, hogy dobjuk ki őket, építsük le ezt a képességet is (a többivel együtt), mivel "úgysem támad meg minket senki". Nem hiszem, hogy szerencsés lenne a jelenlegi helyzetben ezt az eltorzult világképből fakadó, irreális hozzáállást erősíteni.

Persze ettől még demagóg marad a videó, ez tény, de úgy látom, hogy ezegyszer legalább a "jó ügy" érdekében demagóg.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 457
79 472
113
<a title="vtata profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/vtata/">vtata</a>

Ez alapján azt hiszik az emberek,hogy ez milyen fasz eszköz(bírja a 12-7-es lőszert de közel sem mindenhol ...,nem lehet zavarni a rakétát épp csak éjszaka vagy rossz látási viszonyok közt használhatatlan) meg van 49 ergo minek veszünk mást amikor ilyen nehéz a gazdasági helyzet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 457
79 472
113
<a title="vtata profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/vtata/">vtata</a>

 

Nem a jó ügy miatt ilyen ez a videó....Ne legyél naiv!!!!
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<a title="Terminator profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/terminator/">Terminator</a>

Na most ez jó kérdés hmm Lehet, hogy 1-2 dolognál vagy az első  1-2nél nem mert váá meg gyúúú meg gyáázás lenne, de most ez lehet, hogy "naívnak vagy az igazság rendíthetetlen akarata" szövegének fog tűnni de én leírnám vagy elmondanám. Persze itt most nem a szupertitkos fejlesztésekre meg fegyverekre értem a dolgot, nem kell mindig mindent az emberek orra alá kötni, ez is igaz, de azért egy ilyenen "titkolózni" szerintem szánalmas.hu.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
fip7,

Nem tudom a lengyelekkel való kooperációt miért nem vizsgáljuk meg ? Náluk nagyon is jól működik  a keleti-nyugati mix. (PZL-Swidnik pl.) Kötve hiszem, hogy ők elzárkóznának tőlünk.

Egyetértek, az oroszokkal együtt kéne működni. És sztem lehet is, mert ez az Oroszo. már nem a régi Szu. Púp lenne a hátukon még egy olyan szövetségi rendszert kiépíteni és fenn tartani. Arról nem is beszélve, hogy egymással már nincs közös határunk. Nekünk meg kéne az ő piacaikból egy szelet, mert nem elutasítóak azzal a kevés termékünkkel szemben amit náluk el lehetne helyezni. Energiafüggőség (főleg gáz), és Paks bővítése mind-mind emellett szól. Az oroszok biztosítják pl. Hévíz extra bevételeit, lejönnek több ezer km-ről és költenek mint a gép, több száz ingatlant is vásároltak már a környéken.  A Nabucco-t is megszívatták, szép csendesen felvásárolták a szóba jöhető lelőhelyek többségét (és hozzá a geopolitikai szitu)  Gázpromilag, és nem véletlenül mondta Putyin mosolyogva, hogy lehet itt építeni vezeték-hegyeket, csak az a probléma fog előállni, hogy nem lesz bennük gáz. Tudják ők is, ez az üzletág biztosítja Oroszo. jövedelmének jelentős részét, így kiemelt figyelmet élvez és nem bíznak semmit a véletlenre.

Amikor álltunk sorba a legutóbbi repülőnap előtt, mögöttünk több nagyokos keményen "alázta" a Gripeneket, hogy "műanyag" meg "játékrepülő" .. stb. bezzeg az MiG, "jó nagy, jó sok vasból" gyártották, Vári Gyula, (bla,bla :)))) )... Kb. ennyi az átlagpolgár ismerete.

Nyilván itt egy másik kategóriáról van szó, de azt hiszem itt tényleg az volna a legolcsóbb - az olasz se fogja aprópénzért szállítani az AW-139-et, a jenkikről nem is beszélve - ha egy darabig még maradnánk  a minyóknál. Politikai alapon kár volna kidobni. A csehektől vehetnénk pár 24-est, az orosszal pedig lehetne beszélni a 17-es felújításról. Én is a 24/8/17/171/ vonalra szavaznék.

 
 

panzer

New Member
2010. május 4.
3
0
1
Batka! 10 db könnyű helikopter beszerzésére én a W-3-at javaslom. A lengyelekkel meg lehetne biztos egyezni, esetleg meglévő Mig-29-eseinket is felajánlani. Így tehermentesítenénk a Mi-8/17-eseket és 10 db közepes helikopter megrendelését meg el tudnánk indítani. A W-3-nak van felfegyverezhető változata, persze az attól még nem igazi harci helikopter. De majd az okosok eldöntik.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 784
57 392
113
<a title="Panzerfaust profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/panzerfaust/">Panzerfaust</a>

Én sem zárkóznék el a Lengyel vonaltól, ezt az utat is meg kell próbálni. A lényeg az, hogy több lábon álljunk.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 536
76 371
113
Ezek a kérdések jutottak eszembe hirtelen:

Mekkora tapasztalat van a W-3 Sokol-lal?

Hány darab épült, ki rendszeresítette és mire ?

http://en.wikipedia.org/wiki/PZL_W-3_Sok%C3%B3%C5%82

És a felfegyverzett változattal?

Ki gyártja?  http://www.pzl.swidnik.pl/

Akkor ez most lengyel helikopter? A Lengyel kormánnyal kell megállapodást kötni vagy az olasszal?

Mennyibe kerül egy gép?
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
NC hihetetlen ami az indexen, origón megy... És nem csak ezen a vonalon hanem úgy általánosságban. Borzalmas népbutítás és egyesek meg is eszik. A Honvédség helyzetének ilyen jellegű propagálása pedig a legjobb szoci időket idézi. Nem mellesleg hatalmas butaság. Tudom vesszőparipám, és elmondtam már párszor, de amikor Kuncze (akit egyébként annyira nem kedveltem ) azt merte nyilatkozni hogy a MH jelen állapotában Timur és csapatától sem tudná megvédeni az országot akkor az Aki tudta miről beszél , mélyen hallgatott mert rohadtul igaza volt. Szánalmas az ami itt az elmúlt kb 30 éve folyik és ez rohadtul nem a katonák hibája hanem a tábornoki karé és a politikusoké... Szánalmas hogy a lerozzant működésképtelen eszközöket kenegetik fáradtolajjal a sofőrök , kezelők mert jön az elöljáró, államtitkár vagy épp a miniszter. És ez igaz az UAZoktól kezdve a repülőkig bezárólag. Legszívesebben az ilyen nyilatkozókat Csernus doki elé vetném :D Kinek hazudsz? Nekem hazudsz  vagy magadnak hazudsz?
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
Sziasztok, új fórumtagként sokáig gondolkodtam,hogy írjak-e vagy sem. De ha már újra fellendült a téma akkor miért ne? Szerintem is az egyik legjobb megoldás a "repülő tehenek" illetve a Hindek felújítása,modernizálása lenne. Többen leírtátok már az előnyeit,de van pár dolog amit nem, nem tűnik olyan fontosnak,mert nem annyira feltünő,de  mégis fontos..  (Bár nem vagyok szakértő)

Tehát vegyük a Mi24-est:

Belső desszanttér ahonnan biztonságban ki lehet ugrani, irányított "TV" és nem irányított rakétákat képesek zúdítani az ellenségre,azonkívül van rajta egy csinos kis gépágyú és még teher szállásra is alkalmas. Az orosz technika pedig igénytelen ahogy mondani szokták, szerintem pedig csak strapabíró. Ja igen és a bombákról ne is beszéljük. Mekkora tűz erő ez összesen? "TV" rakéták+nem irányított rakéták, esetleg nem irányított bombák, a desszanttérből pedig a katonák is tudják szórni az olmot. Aztán még ott van a géppuska a helikopteren ez így összességében nem kis égi áldást képes az ellenség nyakába zúdítani..  Ha esetleg még valami nyugati számítógépeket tudnánk bele pakolni.. ráadásul elég jól manőverezhető és viszonylag gyors helikopter ahhoz képest,amikor gyártották.

 

Mi-8/Mi-17

Hatalmas nagy gépek és ők is számos országban,számos helyen bizonyítottak már. Sőt ha jól informálódtam akkor Afganisztánban csak velük végzik a légi-szállításokat. Hatalmas dög, óriási befogadó képessége van,hiszen elég sok katonát képes szállítani, ha csak itthon bizonyított dolgait nézzük akkor : árvizek,vörösiszap katasztrófánál. Néhányon vannak felfüggesztési pontok ahonnét ők is tudják adni az égi áldást, nem pedig csak a Black Hawkok. Tudom,hogy a  Black Hawk is egy kiváló gép. De azért maradjunk a realitásnál..  De ha megvizsgáljuk a gépet illetve láttunk már multimédiát vagy akár személyesen a bemutatójukat Szolnokon. Akkor tudjuk,hogy van olyan helikopter aminek nyitott a fara.. ebből ki tudnak ugrani hátulról a búvárok illetve a csónakot is ki tudják dobni a vízre, tekintve,hogy folyóról beszélünk,ezért szerintem nagyobb biztonságban vannak ilyenkor,mert vegyük az oldal ajtós helikoptereket : tűz alatt tartjuk a helikoptert az oldalajtónál és már is kilőttünk pár katonát akik ki akartak ugrani illetve a helikopterben is kárt tettünk. (AW esetében).  Illetve be-, kirakodásnál a farnál dolgoznak nem pedig oldalt, aki rakodott már,az tudja,hogy hosszában hátulról előre berakni az árut sokkal egyszerűbb mint oldalról. Mivel itt tudjuk a szélességet,hogy mi az ami befér és csak be kell tolni, az oldal ajtósnál pedig még a helikopterben be is kell tolni,hogy ne az ajtóban legyen az út közepén. Persze mondhatjuk,hogy külső ponton felakasztjuk aztán már viszi is a hasa alatt a "cuccost", de mi van ha nem olyan az eszköz amit szállítanak,hogy külső ponton is lehet szállítani.. küldjük majd az ancsákat? Vagy esetleg ha olyan helyre kell vinni a szállítmányt ahol magasan repülni veszélyes és hát nem tudom de nem láttam volna,hogy csak 1 vagy 2 méter lett volna a helikopter és a függő tárgy között mikor szállítják ezért is előnyösebb ha belül is tudjuk szállítani (persze van amit nem lehet!). Ha csak a radarra gondolunk...

 

Többi szempontom:

A környékbeli országokból simán lehetne utánpótlást, alkatrészeket szerezni.

Elvileg a Mig-eket cserélhetnénk orosz helikopterekre

Cseh-Horvát-Magyar "kiképzőbázis"

Külföldön is oktatnak a pilótáink.

"Megvan" a szükséges infrastruktúra (a hajózók és műszakiak tapasztalata, az eszközök.. azért ez nem egy gyors és olcsó folyamat megszerezni...)

 

 

Egy kis off : A Gripen-Mig ügyhöz annyit,hogy talán azért megérte,mert már a láthatáron túli légiharc dönt, ahol pedig elég kevés az,hogy a pilóta és a gép,hogy tud manőverezni(persze a rakéták elkerülhetők,de az jelentős túlterheléssel és üzemanyag-fogyasztással, a Mig evett rendesen és kevés üzemanyagot tudott magával vinni) ráadásul nem csak 1 rakétát indíthatunk az ellenséges gépre.(Régen én is az egyik legnagyobb fanatikus voltam,ohh szar ez a Gripen 1 hajtómű a Mig erősebb gyorsabb .. aha csak éppen a Mig-et könnyebb észlel, vizuálisan is  és radarral is, a másik pedig,hogy a Mig földi célok ellen szinte hatástalan.. és még van pár dolog)

Annyi kérdésem lenne,hogy ti mit tudtok a fegyverzettel kapcsolatban? Olvastam,hogy az AIM-9L anyagfáradást és deformációt is okozhat 40-50 óra repülés után a gép szárnyán illetve azt,hogy 70-es évekbeli rakéta. A Maverickhez pedig annyit hogyha jól tudom majdnem 7x-es áron vettük.

 

 

 

Ja és igen a fegyverpiac a legnagyobb piac.. fegyverrel majdnem mindent el lehet érni,ezért hatalmas pénz van benne.. amiből könnyű lopni...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 784
57 392
113
<a title="duckdodgers profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/duckdodgers/">duckdodgers</a>

Teljesen jogosnak érzem a kifakadásod, de ismét előjön a pénz és az akarat kérdése. A máshol megvitatott pisztoly témánál egyértelmű, hogy az akarat hiányzik, a heliknél a pénz. A mai magyar politikai mocsárban nehéz elmagyarázni a választóknak, hogy az állam elsődleges feladata a védelem, és erre pénz kell. Egyszerűen nem nyelnék be, hogy 100 milliárdot elveszünk a segélyből és harcihelikre költjük. Ilyen Indexes "hiteles" cikkek után meg végkép.

<a title="pela profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/pela/">pela</a>

Teljesen igazad van, egyértelmű a dolog. Csak hát a pénz és a politika...
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
Hopp a túlnyomást kifelejtettem a Hind-től,pedig azt aztán nem sokan csinálják utána..

 

fip7: Szerintem nem is érdekli őket,hogy mire költik a pénzt,meg nem is tudják/tudjuk. Hogy úgy fogalmazzak, "bármi eladható" megfelelő háttérrel és a médiával minden "megértethető",ahogy a Leo2nél is volt, akkor igaz én még kis kölök voltam,de nem hiszem,hogy olyan sokan és annyira lázadtak volna a döntés ellen. Csak úgy ahogy a Szuhojok szétvágásánál sem. Ha lenne végre egy normális vezetésünk (nem akarok politizálni, de én már csak a Jobbikban bízom,mert ők még nem voltak hatalmon,nem tudjuk mit tennének, ha bennük is csalódni kéne alapítanék egy saját pártot).  A politikai vezetőségünk fél és/vagy megvehető.. ha a magyar átlagembereknek felnyitnák a szemüket,a valóságról,hogyha nincs honvédelem nincs erős külügy.. meg az,hogy Szlovákia és Románia is elég erősen pályázik Magyarország területére, az utóbbinál pedig azért van is hadsereg. Viszont valószínű,hogy még megtudnánk magunkat védeni. Azzal sem értek egyet,hogy itthon nem lehetne harci eszközöket gyártani,hisz a magyar mérnökök nagyon okosak a szakmunkások pedig tudnak ha akarnak. (Gepárd,Komondor..stb) szerintem ez az egyik kiút a válságból. (A Komondort is úgy próbálják eladni,hogy a gyártó ország nem is rendszeresítette..). A honvédelemmel kapcsolatban tehát ha emberek tudnák mi van, nem pedig a nép butításban élnének akkor tudnák,hogy mennyire fontos dolog ez, főleg ,hogy egyre több állam fegyverkezik.. De ez már nem hiszem,hogy az én nemzedékemnél lesz meg, mivel már nincs testnevelés óra csak papíron,nincs sorkatonaság így aztán nem értenek/értünk és nem is érdeklődnek ezek a dolgok iránt.. úgy meg elég nehéz lenne tenni ellene.. pedig lehetne..

 

Szerk.:  Az egyik legnagyobb problémát még ott látom,hogy amikor új járőrautókat vesz a rendőrség akkor sokan beszólnak,hogy miért nem mentőautót vagy mentőfelszereléseket pl defi-t vesznek bele! De ez csak félig jogos... ugyanis mind kettőre szükség van!  Inkább a károkozásért kéne a felelősöket megkeresni és elítélni őket + vagyon elkobzás és politikától való eltiltás..