[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Az eredeti forrás ukrán, amely miatt eléggé kétkedővé válnék.
További adalék, az embargó hosszabbítva van.

"A honvédségnek jelenleg öt Mi-8-as helikoptere áll rendelkezésre, öt Mi-17-es helikopternek pedig milliárdos költségvetésű javítására írt ki pályázatot a minisztérium, így 8 évre, valamint 2000 repült órára kaphatnak majd repülési engedélyt."

Szerintem lehet, erről a tízről van szó. A működő gépek mellé felújítanak még ötöt. Az oroszoktól hogyan vennénk újakat ? Paks tartozékaként, esetleg szuvenyírként kapnánk ? :D
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Öt darab használt, kategóriájában egzotikusnak számító amerikai MD 902-es helikoptert vásárol a Belügyminisztérium a Légirendészeti Szolgálatnak – értesült lapunk. A nyilvánosság elől elzártan kezelt, milliárdos beszerzéssel végleg érvényét vesztette az a korábbi kormányzati ígéret, mely egységesen, nemzeti tender útján kívánta modernizálni a rendőrség, a légi mentők és a honvédség forgószárnyas flottáit.
http://mno.hu/belfold/hasznalt-helikoptereket-kap-a-legirendeszet-1332101
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Python, hogy az a ... pont most akartam linkelni... :D :D


Amúgy meg a pofám leszakad... van valakinek valami infója erről a típusról?

Még mindig nem értem miért nem lehetett volna EC vagy esetleg AW ...
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 459
18 016
113
Nem Magyarország lenne, ha nem így történt volna. De legalább végre kapnak új gépeket.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Python, hogy az a ... pont most akartam linkelni... :D :D


Amúgy meg a pofám leszakad... van valakinek valami infója erről a típusról?

Még mindig nem értem miért nem lehetett volna EC vagy esetleg AW ...


Ezek voltak olcsóért! :p :)
Amúgy meg egy kis NOTAR kuriózum. :)
https://www.youtube.com/watch?v=q9NPDFGeC6I
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Ha már a németektől jönnek szintúgy rendőrségi kiépítéssel:
https://www.youtube.com/watch?v=96c_XFQuBY8
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 303
113
Amemennyire tudom ez olyasmi mint a tolóerő vektorálás a vadászgépeknél. talán katonailag jobb megoldás lenne mint a farokrotor. Kisebb felület sérül+ nincs mibe belesétálni pl mentőknél stb.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
emel: Amit a Léjünél nem tudnak megcsinálni, azt már nem nagyon van értelme javítani.

ms07:
A Coanda-effektus. Ez a kép asszem mindent megmagyaráz:
http://s118.photobucket.com/user/ichris7/media/NOTARSystem_zps08b58539.png.html
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Öt darab használt, kategóriájában egzotikusnak számító amerikai MD 902-es helikoptert vásárol a Belügyminisztérium a Légirendészeti Szolgálatnak – értesült lapunk. A nyilvánosság elől elzártan kezelt, milliárdos beszerzéssel végleg érvényét vesztette az a korábbi kormányzati ígéret, mely egységesen, nemzeti tender útján kívánta modernizálni a rendőrség, a légi mentők és a honvédség forgószárnyas flottáit.
http://mno.hu/belfold/hasznalt-helikoptereket-kap-a-legirendeszet-1332101

Végre már egy igazán jó hír heliügyben! Annak meg külön örülök, hogy pont kategóriájában ("light, twin-engine") az egyik kedvencem (a másik az ennél kicsit nagyobb EC145 <b>T2</b>).

https://www.youtube.com/watch?v=OKEjwlSkbDE




van valakinek valami infója erről a típusról?

Még mindig nem értem miért nem lehetett volna EC vagy esetleg AW ...

Jó heli ez nagyon is. :)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Hogyan működik ez a Notar? mi tartja egyenesben a gépet?

A faroktartó elején beépített ventilátor levegőt fúj hátra faroktartóban, ami a hátul, alul lévő nyíláson át távozik. A faroktartó hátsó vége viszont nem fix, hanem a hossztengely körül elforgatható, így változik a kifúvott levegő iránya, és ezzel a reakciónyomatéka is, ezzel egyenlítik ki a rotor nyomatékát, illetve változtatásával tudják kormányozni is a gépet (Python videóján 5,00-tól látható a működése, a festés csíkjai szépen kiemelik a faroktartó végének mozgását).
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
MD 902 Explorer dokumentáció

http://www.mdhelicopters.com/v2/pdfs/products/MD902_Tech_Desc.pdf
 

sequadon

Active Member
2013. december 7.
354
220
43
Ahogy nézem a nyomaték kiegyenlítését a Coandă-hatás végzi, ami elég szép teljesítmény tőle. :D

2000px-NOTAR_System.svg.png


A faroktartó hátulján lévő forgatható légterelő a függőleges tengely körüli forgás nyomatékát biztosítja. Egyenes repülésnél, lebegésnél úgy látom nincsen kifordítva a fúvócső. De javítsatok ki ha rosszul gondolom.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Ahogy nézem a nyomaték kiegyenlítését a Coandă-hatás végzi, ami elég szép teljesítmény tőle. :D

2000px-NOTAR_System.svg.png


A faroktartó hátulján lévő forgatható légterelő a függőleges tengely körüli forgás nyomatékát biztosítja. Egyenes repülésnél, lebegésnél úgy látom nincsen kifordítva a fúvócső. De javítsatok ki ha rosszul gondolom.

Így van, a két rendszer együtt teszi lehetővé a reakciónyomaték kiegyenlítését ill. a kormányzási nyomatékot.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 744
113
Nagyon ötletes megoldásnak tartom, nekem tetszik!

Viszont azt megkérdezném, hogy miért nem a gázturbina kilépő levegőjét vezetik el a farokba és ott azzal kormányoznak?
Sokkal nagyobb teljesítményű lehetne a rendszer, szerintem.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nagyon ötletes megoldásnak tartom, nekem tetszik!

Viszont azt megkérdezném, hogy miért nem a gázturbina kilépő levegőjét vezetik el a farokba és ott azzal kormányoznak?
Sokkal nagyobb teljesítményű lehetne a rendszer, szerintem.

Lehet túl forró.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Köszi mindenkinek a leírást! :) Szerintem mondhatjuk, hogy kellemes meglepetés ez a beszerzés. Kinézetre eléggé hasonlít az EC-re, először ránézve, hirtelen azt hittem, valaki véletlenül mert normálisan dönteni odafent :D