[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Érdekes, de ...
Szerintem igenis kellenek a harci helikopterek. 6 VIP-re viszont főleg nincs szükség. Kezd kisiklani ez az egész történet, olyanná válni mint a medinai radar ... Mein Gott.  A földi gripenes tűztámogatásunk elég korlátozott, és sok helyen nem is kivitelezhető, nem tudom miért nem olvassák el a mérvadó szakemberek véleményét.
Én rettentően fogom hiányolni a Hind-et, és bizony azt hiszem lassan keresztet vethetünk rájuk.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Kezdjük ott, hogy az általa idézett PhD (Koller József) szerint:

"tézisem, hogy a jelenleg Magyarországon kialakított helikopteres képesség, a humán tényezők tekintetében, megfelel a NATO és a partnerországok elvárásainak" -- minap beleolvastam, eddig és ennyi elég is volt belőle.

A blog maga érdekes, a beszerzési darabszámot illetően van abban némi igazság abban amit ír, de számomra túl sok felkészültség a témát illetően nem jött át. A képességek megtartását, nem tartását nem értem. Harci helikopter nem, mert drága, tüzérség igen, mert olcsó? Drónok igen,de nem ezek? Ha a magyar drónokra gondol, a képességeikkel sincs szerintem tisztában senki, a tüzérség számára meg minek nagyobb?

Másrészt, fantasztikus következtetést von le az elkövetkező 20 évre biztonságpolitikai kérdéseket illetően. Mikor az asszimetrikus hadviselés, mint valami új háborús forma már egy évtizede tart és nem úgy néz ki, hogy a világbéke a küszöbön lenne. /S ide lehet képzelni a nemzetközi elvárásokat is, nem csak hazai vonatkozásban. Pár évre előre nem tudnak megnyugtató előrejelzést adni a világpolitikai eseményeket illetően./

Ami meg a koncepciótlanságot illeti, szintén egyet kell értenem vele. De ha már az ország földrajzi adottságait nézzük, akkor én pont nem a harci helikopteres képességet szüntetném meg. Remélem a vezetés nem az ilyen magánvélemények alapján fog döntést hozni, hanem legalább elővesznek egy térképet és kicsit elméláznak a jövő harcászatán.

 

 
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
Szerintem azért is kellene,mert a harci helikopter támogató képessége az egyik legnagyobb.   Elég nagy baj,hogy nincs tüzérség.. de most komolyan az egészet a Gripenre bíznánk?

Én ezekkel érvelnék:

HH(harci heli)

Folyamatosan mozog(felderít,látja a mozgócélt,mekkora sebességgel,milyen irányban halad) emberek és objektumok ellen elég ütős, mivel  ott a gépágyú és a rakéták, ami elég nagy támogató tűzerő, viszont ne feledjük el,hogy már régi technika ezért eléggé korlátozottan használható.. éjszaka például.. de hiába lennének teljesen újak,azok sem vethetők be mindig. (Köd ..stb)

 

Tüzérség: Talaj függő, illetve  "fél-vak". Nem látja a célt illetve ugye belövések,a teljes pontosság érdekében, a mozgó cél elég nehéz vele eltalálni.. ha kilövik a rávezetőket, akkor nem ér semmit. Bár ködben szerintem korlátozottan de bevethető,viszont lassú.

Gripen: Nem hiszem,hogy ezzel a kevés Gripen-el ez lenne a feladat, nem is biztos,hogy meg van rá a képesség.

 

Viszont ilyen tűztámogatás nélkül - > halál.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 055
6 518
113

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
Kíváncsi vagyok, mi lesz holnap Orbán tárgyalásain Mászkvában,hogy szóba kerül e a helikopter kérdés. Nem lennék meglepve,ha szóba sem kerülne,vagy lekoptatná az oroszokat.Legalábbis a korábbi oroszokkal kapcsolatos politikáját tekintve nekem ez a legvalószínűbb.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Ez eléggé változott mostanság ,ha nézel híreket. Teljes 180 fokos fordulat van az Orosz politikai kapcsolatokkal.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
46725 said:
Kíváncsi vagyok, mi lesz holnap Orbán tárgyalásain Mászkvában,hogy szóba kerül e a helikopter kérdés. Nem lennék meglepve,ha szóba sem kerülne,vagy lekoptatná az oroszokat.Legalábbis a korábbi oroszokkal kapcsolatos politikáját tekintve nekem ez a legvalószínűbb.

Más amit idehaza mondanak és más, amit külföld felé mutatnak. Ezt az EU-val kapcsolatban is meg lehetett figyelni. Gyanítom míg idehaza megy a "fúj ruszkik", addig odakint meg majd a jópofi.
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
Luperator szerint:

"Kezdjük ott, hogy az általa idézett PhD (Koller József) szerint:

“tézisem, hogy a jelenleg Magyarországon kialakított helikopteres képesség, a humán tényezők tekintetében, megfelel a NATO és a partnerországok elvárásainak” — minap beleolvastam, eddig és ennyi elég is volt belőle."
Nem azért,hogy a Józsit védjem,de megjegyezném,hogy szerintem ebben igaza van. Mit is írt? Azt,hogy a "humán tényezők tekintetében". A magyar harcihelikopter személyzetek  okos,és jól képzett nők és férfiak.Ráadásul akik megjárták a különböző AMT-ket azok harci tapasztalatokkal is bírnak. A szállítósokra is igaz mindez. Ha nem azok lennének,akkor nem hívták volna őket. Először az amerikaiak úgy tervezték,hogy majd maguk megoldják az Afgánok Mi-17,Mi-171 képzését. Aztán rájöttek,hogy ennek ott a személyi feltételei nem adottak,így megkerestek olyan országokat melyek több évtizedes tapasztalatokkal bírnak a gépek üzemeltetésében,és tudnak olyan gépszemélyzeteket adni,akik nem az Afganisztánba történő kitelepülésük előtt fél évvel ismerkedtek meg az általuk a hegyekben oktatni kívánt típussal, sík vidéken.Szóval a humán tényezők tekintetében semmiféle szégyenkezni valója sincsen szerintem a MH-nek harci és szállítóhelikopteres vonalon. Kiválóan,balesetmentesen teljesítettek kint a személyzetek,ami nem minden nemzetről mondható el.Ha pedig végigolvasod a doktorit,akkor láthatod,tudhatod,hogy az afgánoknak nagy szüksége van a képzésre. Nagyon meredek dolgokra képesek,mint amilyen például a leírt eset is volt,hogy ők fölvettek "26" utast egy Mi-17-re,aztán teljesítményhiány miatt leestek vele. Az utasok száma természetesen a 26 többszöröse volt,de ők csak a férfiakat számolták,az egyebek vagyis a mellékesen beszálló sok nő,gyerek,kecske,nem került felírásra,mert "az nem számít". A heringparty jellegű beszállítás után pedig valahogy nem akart úgy repülni a gép,ahogy szokott. A vizsgálat kimutatta,hogy egy tonnával túllépték az engedélyezett felszállósúlyt. A kiküldött magyar hajózószemélyzetek és műszakiak munkájával kifejezetten elégedettek voltak az afgánok és az összes kint lévő nato ország  is. Ami annyit jelent,hogy a gépszemélyzetek és a műszakiak jól felkészültek és kiválóan végzik a munkájukat. A gondok inkább az itthoni hatalom hozzáállásával vannak,akik gyönyörűen beszélnek,hogy a honvédelem nemzeti ügy meg,hogy tenni kell a képesség megőrzésért sőt, a bővítésért,de eközben ugyanazt teszik mint a kevésbé szépen beszélő elődeik a rendszerváltás óta: leépítenek,ellehetetlenítenek.Ez különösen igaz a helikopter vonalra. 2 éve tudják,hogy baj van,és most már az utolsó utáni pillanatban vannak.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Sidewinder

Beleolvastam én is, pusztán azt furcsállottam, hogy megemlítette a szerző. Nem Afrikában vagyunk, hogy ez tézis alapját kellene képezze, legalábbis számomra. Másrészt, hogy ki elégedett vele, szerintem van némi csúsztatás a dologban. Nemzetközi hadgyakorlaton nem szerepelnek, mivel olyan eszközzel nem rendelkeznek, ami alkalmas lenne rá. Akkor mi alapján lennének elégedettek? Ok, hogy hasonló szintű technikán elrepülgetnek Afganisztánban és ehhez elismerésem is, de az nem NATO színvonal.
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
47290 said:
Sidewinder Beleolvastam én is, pusztán azt furcsállottam, hogy megemlítette a szerző. Nem Afrikában vagyunk, hogy ez tézis alapját kellene képezze, legalábbis számomra. Másrészt, hogy ki elégedett vele, szerintem van némi csúsztatás a dologban. Nemzetközi hadgyakorlaton nem szerepelnek,..

Nem Afrikában vagyunk,ez igaz. Tegyük,hozzá,hogy még,ugyanis szorgosan lépkedünk abba az irányba helikopter vonalon:(

Logical Decision és egyéb nemzetközi gyakorlatok pont itt Magyarországon zajlottak az elmúlt években. Amit fel lehetett rakni a levegőbe,azt fel is rakták magyar részről legyen szó harci vagy szállítóhelikopterről,és eredményesen szerepeltek. Pár éve Belgiumban is jártak egy komoly nemzetközi hadgyakorlaton,és ott is maximális elismeréssel beszéltek a magyarok felkészültségéről.

Nem NATO színvonal? Kiöregedett technika?Lehet.Én is szívesen látnék új,fejlettebb harci helikoptereket mondjuk Mi-35M-et magyar felségjellel,de attól még ez van illetve sajnos már ez sincs:(

"Elrepülgetnek" az az elrepülgetés nem más mint éles harci bevetés,ellenséges területen. Konvojkísérés és egyéb egyszerűnek nem mondható feladatok.  Éles körülmények közt képzik ki az afgán hajózószemélyzeteket lőhetnek rájuk a tálibok,és lehet,hogy nekik is lőniük kell. Ilyen pedig utoljára a második világháborúban fordult elő magyar pilótákkal.Ráadásul mindez NATO feladat amit a kint rendelkezésre álló technikával,kiválóan személyi és gépveszteség nélkül végeznek. Ezért ismeri el őket a NATO, ami természetesen nem azt jelenti,hogy minden rendben lenne. A bázis személyi állományával van minden rendben. A műszakiakkal és a hajózókkal akik tulajdonképp háborús körülmények között oktatják az afgánokat,hibátlanul. A hazai technikai feltételek amik igen siralmasnak tűnnek,ugyanis nagyjaink (a "felelős" politikusok) nem biztosítják a számukra a hazai repüléshez megfelelő technikai feltételeket. Erről viszont nem a műszakiak és a hajózók tehetnek,akik szerintem erőn felül helytállnak a gyakorlatokon és az éles bevetéseken egyaránt.

 

 
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
A légierőblogon írta Zord,hogy valószínűleg magyar felségjellel már nem repül többé Mi-24-es helikopter,ugyanis jelen állás szerint nem lesz harci helikopter javítás. Vagyis úgy tűnik,hogy ennyi volt,ráadásul "szép csendesen" hivatalos búcsúrepülés nélkül. Persze semmi gond,hiszen lesz új stadionja a Fradikának és a Felcsútnak is.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Sidewinder

A honi hajózók felkészültségét - amennyire jelen esetben ez lehetséges - nem vontam kétségbe. A phd az én olvasatomban egy benyalás a tudjuk hova. Leírjuk, hogy felkészültek vagyunk, nagyjából 30 évvel elmaradva a technikai színvonaltól, de a humán faktor - az a humán faktor, akiket javában az előző rendszer képzett ki -  rendben van.

Volt két NVG Mi-8 helikopterünk, gyanítom azelőtt fűre húzták őket, mielőtt az éjjellátó használatát rendesen gyakorolták volna. Páncéltörő képesség a MI-24-hez se tegnap tűnt el, egyáltalán a rendes lövészettel együtt. Ahogy azok a helikopterek kigördültek a gyárból, gyanítom változtatás nélkül üzemeltek itthon. Ezek meg az én téziseim.

A nemzetközi missziós/gyakorlatos részvétellel kapcsolatos tudatlanságomért meg elnézést. A Bevetés XXXX nevű kabarék összefoglalója után valahogy olvasni sem akartam róluk. De igazad van, lesz stadion, csak ember nem, aki azt a sz@rt nézze, amit itthon focinak hívnak.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 147
73 723
113
47300 said:
A légierőblogon írta Zord,hogy valószínűleg magyar felségjellel már nem repül többé Mi-24-es helikopter,ugyanis jelen állás szerint nem lesz harci helikopter javítás. Vagyis úgy tűnik,hogy ennyi volt,ráadásul “szép csendesen” hivatalos búcsúrepülés nélkül. Persze semmi gond,hiszen lesz új stadionja a Fradikának és a Felcsútnak is.

Fél évig még hosszabbítható a Mi-24. Egy zárt körű búcsúztatót szerintem csinálnak maguknak a bázison.  Ha nem csináltak már decemberben egyet.
 
D

danielblack

Guest
Hende a szavát adta, hogy megmarad a harci helikopter képesség :-D Na most kiderül mennyit ér a szava :-D
 

beren

New Member
2013. január 7.
8
0
1
sajnos nem csak a Hende szaván fog múlni a dolog...szerintem ez felsőbb szintem már eldőlt. Orbán sose volt rajongója a Honvédségnek...
 

denilend

New Member
2012. július 21.
20
0
1
Pontosan, a kis felcsútit nem érdekli a Honvédség sorsa, ha Hende nem lenne ez az egész "helikopterbeszerzés" nem lenne téma legalábbis nem a kormánypártiak között. Én sem vagyok túl optimista támadó heli ügyben.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
47319 said:
Orbán sose volt rajongója a Honvédségnek…

Pedig "elvileg" ő is volt katona:) : http://m.cdn.blog.hu/eg/egyenlito/image/2011_05/orban_mint_katona.jpg

Biztos egy olyan örmit fogott ki, aki Lee Ermey-re ütött.

http://3.bp.blogspot.com/-uFLYVY0fpag/Td7RAWAa3xI/AAAAAAAADlA/O-NcUPYjjAE/s1600/FMJ.jpg

:)

Az azért nem semmi, hogy Hende az utolsó szalmaszálunk ebben az egészben. Tudjuk jól, hogy a politikában mit érnek a szavak (de még az írások is), semmit. Dobnák egy hátast, ha kobrát, apacsot vagy valami langusztát... bocsánat mangusztát rendszeresítenénk :).