[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

panzer

New Member
2010. május 4.
3
0
1
Nem rossz a hvg-s írás, látszik a mögöttes kutatómunka. Az index-es cikk miatt én is lázadtam. Egy valamit senki nem említ meg: W-3. Tudom, hogy ez a vesszőparipám, de ez tetszik: W-3pl Gluszec. Szerintem a Mi-8/17 mellé tökéletes lenne ebben a gazdasági helyzetben.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 143
73 702
113
45896 said:
már 2 évet írnak az origos cikkben a rendszerbe állításra, és addig ? ? Szerintem full orosz cucc lesz, ami az országnak a lehetőségek közüla legjobb.

Olvastam valahol egy olyan ötletet, hogy a leggyorsabb megoldás az lenne ha kezdetben úgy üzemeltetnénk a gépeket, ahogy a mentősök az EC-135-öt. A tapasztalt pilótákat, szerelőket kiküldték egy gyors átképzésre és utána már repülték is a gépeket. Ha bármilyen műszaki probléma van, jön az osztrák cég (akiktől béreljük a heliket) és megoldja.

Ha komoly a szándék, akkor kezdetben meg lehetne így is oldani az AW139 üzemeltetését (hasonló komplexitású gép). Állítólag a válság miatt az Olasz hadsereg által át nem vett AW-139-eseket kapnánk meg. Így 2013 végére  akár alapfeladatokra már használható lenne néhány gép, a többi meg folyamatosan érkezne. A Mi-24-nek már vége, a Mi-8/17-esek pedig 2013 és 2014 végéig van üzemidő, addigra le is lehetne váltani őket. A javítóbázis, a képzés stb. folyamatosan épülne ki.

Zord a blogján ma felhívta a figyelmet az Orbán kormány "kiszámíthatatlanságára" (amit minden területen tapasztalunk) és hogy ebből még ugyanúgy lehet bármily más helikopter is, ahogy az F-16-ból Gripen lett.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
A mi-17 üzemidejének hosszabbítására 11 milliárdot írtak és akkor még 7 év lenne bennük. Az olyan 50m $ körül van már. Amit nem értek, az az, ha már ez szóba került, hogy a Black Hawk, 4 tonna teherbírás, 20m/ darab ár, a panzer által említett Sokol-ra 10,5 milliót írnak teherbírása 2700 kg (Sokol-2), ami majd fél tonnával több az AW-nél. Mondjuk a PZL félig az AW-é, de nincs szó eddig erről a típusról.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
45945 said:
és az olasz-magyar államközi kapcsolat másról szól majd (pl C27J Spartan, és/vagy Aspide a 3M9 helyett a KUB indítókra és/vagy Freccia – akár Dardo IFV).

Én azért egy TIE fighternek jobban örülnék:).

Viccet félretéve, van benne valami amit fejtegettek. Őszintén nekem úgyis jó, hogy oroszból nagyjavítás csomag vagy új gépek, a spagetti westernesektől meg Freccia, Centauro kombó. Az én kis gyermeki lelkivilágom teljesen meglenne elégedve ezzel a felhozatallal:).  Aztán mindenki nagyot nézne itt ha a vezetők valami csoda folytán jól döntenének (deus ex machina:)) és a lengyelektől vennénk 24 vadiúj  blek hókot :D.

Tudom nagyon mélyen beleér a kezem a bilibe :).
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 143
73 702
113
45955 said:
W-3pl Gluszec

Ugyanaz a baj vele mint a felfegyverzett AW-139-cel. Még nincs vele elég tapasztalat / nem létezik. Ráadásul a W3-ból eddig kevesebb mint fele épült mint az AW-139-ből.

 

 
 

denilend

New Member
2012. július 21.
20
0
1
A Freccia és a Centauro tényleg jól jönne szerintem a honvédségnek! Ugyan a Centauro nem egy T-72-es (mondjuk nem is akar versenybe szállni vele) , de a elavuló orosz masinákat, már lassan le kell cserélni!
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
Héhé, én már mondtam a Sokolt.
Emellett még mindig a meglévő gépek mellett szavazok. Bár lószart sem ér a szavam. :D
Felpiszkálni a Mi-17-eseket, egy század Mihut (gyerekek, a két gép jórészt megegyezik), és annyi W-3, hogy kitegyen egy ezredet a három típus.
Esetleg még 2-3 Mi-17, és valami könnyű helikopter, olyat amit a Rendőrség is üzemletet, az egyszerűbb logisztika miatt, ne felejtsük el, hogy ott két tök eltérő tip. van rendszerben, pár darabos létszámokban.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 143
73 702
113

"2002 óta összesen 12 példány veszett oda vagy sérült meg komolyan különböző műszaki gondok miatt, összesen 14 halálos áldozattal. Ez igen rossz arány a típus repült óráihoz képest."

Tudom hogy repül órára eső értéket kellene nézni, de összehasonlításhoz érdemes megnézni a többi típust eseményeit is:

http://aviation-safety.net/wikibase/wikisearch.php

 

 

 

 

 
 

denilend

New Member
2012. július 21.
20
0
1
<a title="nemethzs profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/nemethzs/">nemethzs</a>:  Nem-nem ott a felújításukról lesz szó, nem a beszerzésükről! A NATO-nak nem tetszenének az orosz helik, úgyhogy csak a nyugati típusok jöhetnek szóba!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 143
73 702
113
Kicsit elgondolkodtam azon hogy a "nemethzs" az Németh Zsolt-e és  esetleg politikus vagy-e? :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 143
73 702
113
(Emlékeztetőül: Németh Zsolt országgyűlési képviselő Hende Csabához intézett kérdésében úgy fogalmazott: "Elrugaszkodott ötletnek tartja-e középtávon az olasz Agusta Al29-es helikopter típus (esetleg annak török verzióját) beszerzését 2014 utánra? ....")
 

denilend

New Member
2012. július 21.
20
0
1
Itt van <a title="Terminator profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/terminator/">Terminator</a> által említett cikk, ha érdekel valakit:

belfold.ma.hu/tart/cikk/a/0/158766/1/belfold/Hende_Csaba_Olaszorszagtol_is_vehet_helikoptereket_a_honvedseg
 

Batka

Member
2010. május 11.
128
2
16
45963 said:
Héhé, én már mondtam a Sokolt.
Emellett még mindig a meglévő gépek mellett szavazok. Bár lószart sem ér a szavam. :D
Felpiszkálni a Mi-17-eseket, egy század Mihut (gyerekek, a két gép jórészt megegyezik), és annyi W-3, hogy kitegyen egy ezredet a három típus.
Esetleg még 2-3 Mi-17, és valami könnyű helikopter, olyat amit a Rendőrség is üzemletet, az egyszerűbb logisztika miatt, ne felejtsük el, hogy ott két tök eltérő tip. van rendszerben, pár darabos létszámokban.

Ezzel csak az a baj, hogy így a végén rengeteg típust üzemeltetnénk párhuzamosan (4-et?).
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Elolvastam a hvg-s cikket, szomorúan olvastam minden sorát, de mégis azt mondom, hogy ezt le kell írni és bele kell minden ember pofájába nyomni, hogy ez a mocskos helyzet hölgyeim és uraim!  Fényévekkel jobb ez az iromány, mint az indexes nemjárokutánaéshajavítaniakarnakakkorazegómmiattleszaromőket "cikk". Szóval gratulálok hvg-s újságírónak , ezek szerint van még aki utána is jár a dolgoknak, nem csak azt írja le amit leközöl a HM.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 143
73 702
113
http://wagnerpeter.blogspot.hu/2013/01/a-heten-megjelent-ez-ujabb-cikk-magyar.html

Nem szeretem ha egy "szakértő" más írását kritizálja, ahelyett hogy írna egyet és megjelentetné.

Az írásában sok a fogalmazási hiba (Szóismétlés, betűkihagyás, ...), több igényességet vártam, még akkor is ha a blogjáról van szó.

" volt benne néhány számomra is új info" - akinek új infó volt a HVG cikkben, az addig nem foglalkozott eleget a témával, nem követte a híreket.

 

 

Amiért mégis belinkeltem: a HVG cikk szerzője válaszol a kritikára a hozzászólások között és kijavítja Wágner Péter tévedéseit.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 143
73 702
113
http://wagnerpeter.blogspot.hu/2013/01/szuksegunk-van-e-harci-helikopterekre.html