[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 747
57 149
113
Egyébként az milyen szakmai hozzáértést mutat már, ha valaki egy az egyben leszaroz egy terméket, mert hiába jó, de nem az abszolút legjobb a piacon.

Ha megfigyelted dudi is rendszeresen ezt teszi, mindennel is. Úgy látszik ez ilyen MH jellegzetesség lett.
Nem ülnek át a trabantból Opelba, mert nekik csak a merci.... :confused:

A másik része a dolognak, hogy Magyarország valami világcsúcsra készülhet vakmerőség kategóriában, mert már nem tudom, hanyadik NEM LÉTEZŐ fegyvert vennénk meg.... Konkrétan rajzasztalról meg CGI PR képekről vásárolgatunk.... Komolyan nem hiszem el, hogy ilyen létezik :eek:
Jó lenne már olyat venni amiről tudjuk , hogy van, kiforrott, működik.
Nem pedig majd egyszer lesz valamikor, de legalább 10 évig szophatunk a gyerekbetegségeivel miután megjött. :(
(Komolyan, olyanok vagyunk, mint a hülye gyerek a cukorka boltban, akinek az kell ami a kínálatban sincs....)
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
Eléggé kizártnak tűnik egy Airbus termék kerüljön egy Leonardo helikopterbe. A fegyverrendszer izraeli lesz sajtóhírek szerint: Rafael Toplite elektrooptika, ATGM rakéta: SPIKE
Félreérthető voltam. Csak teoretikusan említettem, hogy az airframe-be rakhatnál ami tetszik, mert az csak hordozó. A lényeg az elektronikai csomag, ami nagyban befolyásolja a harcértéket.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 866
38 005
113
Az AW249 iránti érdeklődés illetve beszerzés esélyeire vonatkozóan jelzés értékű lehet, hogy képviselteti-e magát a Leonardo a kecskeméti repnapon. Jelezné, hogy mennyire látnak üzleti lehetőséget nálunk.
Ha magát a helikoptert is elhozzák, az eléggé azt jelentené hogy pálya van nekik. Ugyanakkor egy prototípus létezik még csak így nagy esélyt nem adok rá, hogy azzal haknizni járjanak. Attól még egy standdal, makettekkel itt lehetnek bemutatkozni idén nyáron...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 478
76 214
113
Az AW249 iránti érdeklődés illetve beszerzés esélyeire vonatkozóan jelzés értékű lehet, hogy képviselteti-e magát a Leonardo a kecskeméti repnapon. Jelezné, hogy mennyire látnak üzleti lehetőséget nálunk.
Ha magát a helikoptert is elhozzák, az eléggé azt jelentené hogy pálya van nekik. Ugyanakkor egy prototípus létezik még csak így nagy esélyt nem adok rá, hogy azzal haknizni járjanak. Attól még egy standdal, makettekkel itt lehetnek bemutatkozni idén nyáron...
A gyártó pl. az AW149-cel is Magyarországon végezte az éleslövészeti teszteket, lehet hogy ezzel is itt fogják?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 866
38 005
113
A gyártó pl. az AW149-cel is Magyarországon végezte az éleslövészeti teszteket, lehet hogy ezzel is itt fogják?
Biztos van valami PR vagy marketing szempont is abban hogy hova járnak lőni, hol mutogatják a gépet.
Nem hinném, hogy 3x ekkora Olaszországban nem lenne megfelelő lőtér...
Amúgy a harcihelijük AW149-esen alapul, csak az nem hozhatták el ugye, mert még nem volt repképes állapotban.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 829
35 135
113
Biztos van valami PR vagy marketing szempont is abban hogy hova járnak lőni, hol mutogatják a gépet.
Nem hinném, hogy 3x ekkora Olaszországban nem lenne megfelelő lőtér...
Amúgy a harcihelijük AW149-esen alapul, csak az nem hozhatták el ugye, mert még nem volt repképes állapotban.
Bakonyba van közép-európa legnagyobb gyakorlótere
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 074
15 613
113
Én se raknám a harcihelit a bevásárló lista első 8-10 helyére sem.
Sokkal inkább kellene még 80-100 kerekes önjáró 155mm-es, 24-48 rakétasorozat-vető, MALE drónok, kamikáze drónok, műholdas felderítő képesség, 2 teljes Gripen század, új 8x8 IFV/APC, még egy zászlóalj harckocsi.
Ha ezek után marad pénz akkor megfontolnám a dedikált harci helikoptert. Bár első lépésnek mind a 20 H145M-et teljesen felegyverezhetővé tenném (maximális H-Force csomag).

Így van, jelenleg szerintem megkérdőjelezhető, hogy egydedikált harci helikopternek van-e egyáltalán helye egy közelszimmetrikus konfliktusban.

- páncéltörő rakéták tömege
  • légvédelem (CIWS is)
  • tüzérség + drónok
  • EWS
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 478
76 214
113
Biztos van valami PR vagy marketing szempont is abban hogy hova járnak lőni, hol mutogatják a gépet.
Nem hinném, hogy 3x ekkora Olaszországban nem lenne megfelelő lőtér...
Amúgy a harcihelijük AW149-esen alapul, csak az nem hozhatták el ugye, mert még nem volt repképes állapotban.
Se az AW149-ből, se az NH90-ből nem akartunk venni, mégis idejöttek...
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 120
7 035
113
Se az AW149-ből, se az NH90-ből nem akartunk venni, mégis idejöttek...
Azért elég sokat lobbiztak nálunk, mert amikor az amerikaiak felajánlották a használt UH-1N-eket, akkor az olaszok 20 db AW139-es ajánlattal jöttek, amin elég sokat gondolkoztunk, de végül nem fogadtuk el, mert az AW ügyvezetője korrupciós botrányba keveredett Indiában az AW101-esek miatt:
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 478
76 214
113
Azért elég sokat lobbiztak nálunk, mert amikor az amerikaiak felajánlották a használt UH-1N-eket, akkor az olaszok 20 db AW139-es ajánlattal jöttek, amin elég sokat gondolkoztunk, de végül nem fogadtuk el, mert az AW ügyvezetője korrupciós botrányba keveredett Indiában az AW101-esek miatt:
Ezzel a témával kezdődött ez a topik. Ezért lett nyitva több mint 10 évvel ezelőtt ;)
AW149 éleslővészet miatt 2022-ben voltak itt, 4 évvel a H145M-H225M bejelentése után...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Annak idején én is ezt mondtam, de az azóta a HTKA-ról elköltözött, boldogult emlékű molni meggyőzött arról, hogy érdemesebb inkább a Gripen flottát növelni.
Ha vagy-vagy alapon kell dönteni, akkor igen. A Gripen szerepe a légifölény kivívásában, fenntartásában elsőbbséget kell élvezzen.
Azonban a korlátozott számú alkalmazást én továbbra is forszíroznám.
Érdemes megnézni, hogy milyen hentelést csapott az ukrán konfliktus elején 2 orosz támadó helikopter egy ukrán járműoszlopban.
Az a népszerű nézet itt a fórumon, hogy a támadó helikolter modern környezetben repülő koporsó, és hogy támadó drónokkal gond nélkül kiváltható.
Ekkora pusztításra azonban drónnal nem képes senki.
Ehhez kellenek az ATGM-ek, de még inkább a NIR-k, valamint a forgatható gépágyús torony.
A drón alkalmas arra, hogy 1-1 kiemelt célpontot pontos csapással kiemeljen, de a korlátozott terhelhetőség miatt nem tudnak a kisebb képek hatalmas tűzerőt magukkal vinni.
Egy nagyobb léptékű beavatkozáshoz viszont kell a daráló.
Ahol ott az operator a cső végén, és arra, és úgy helyesbít, ami a legnagyobb ellenséges veszteséget okozza.
A tüzérségi csapásméréseknél is az a fő probléma, hogy egy tűz helyesbítésnél ha direkt kapcsolat is van a felderítő drón, és a tüzér üteg FDC-je között, mire a következő lövedék, rakéta a célponthoz ér, addigra szétszalad az ellenség az első becsapódások után. A következő lövedékek meg csak percekkel később érnek oda.
A helikopter, és kezelője meg prompt, azonnal tud reagálni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 866
38 005
113
Se az AW149-ből, se az NH90-ből nem akartunk venni, mégis idejöttek...
Mint írtam: a 249-est nem hozhatták ide mert még nem repült akkor, de PR-nak jó ha mutogatják más terméküket! A harci heli sok komponense azonos a 149-essel - talán a hasonló számozás sem véletlen...
Nyilván ez az én feltételezésem, de kizárt hogy Itáliában ne lenne megfelelő lőtér, nem véletlen hozzák ide...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 829
35 135
113
Mint írtam: a 249-est nem hozhatták ide mert még nem repült akkor, de PR-nak jó ha mutogatják más terméküket! A harci heli sok komponense azonos a 149-essel - talán a hasonló számozás sem véletlen...
Nyilván ez az én feltételezésem, de kizárt hogy Itáliában ne lenne megfelelő lőtér, nem véletlen hozzák ide...
https://en.wikipedia.org/wiki/Salto_di_Quirra ez olaszország legnagyobb lő és gyakorlótere.
eltőrpűl a bakonyhoz képest.
de ezt már tegnap is leírtam a Bakonyi lő és gyakorlótér hatalmas európai színten is jelentős...