[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
.
.
A svedek is lenyegeben dobjak a tipust. Par honapos hir:
.
"Updated 11/3/2022

DUBLIN — Sweden’s top military officer announced Nov. 1 that the country was cancelling its agreement to purchase NH90 maritime helicopters, following problems with availability of the NHIndustries-produced rotorcraft.

The decision, taken by Gen. Micael Byden, Supreme Commander of the Swedish Armed Forces, was announced as part of newly issued defense modernization and procurement guidance. But it did not come out of nowhere — senior Swedish Air Force figures, citing poor availability rates, have been openly floating the idea of cancelling the agreement for the NH90s for several months."
ööö
A Merlin az az AW101.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 866
38 005
113

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 443
23 585
113
Mi a bajod ezzel típussal?
Olaszok elég jók helikopterben, szóval ígéretes ez a gép is - az Airbus Tigernél csak jobb lehet!
Nekem semmi, de a múltkor beszéltem a szolnoki helisek parancsnokával és amikor megkérdeztem hogy török vagy olasz harciheli a 24-esel helyett, hát hangosan röhögött, hogy azokat a szarokat soha!

Mondjuk szerinte csak az Apche
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 866
38 005
113
Nekem semmi, de a múltkor beszéltem a szolnoki helisek parancsnokával és amikor megkérdeztem hogy török vagy olasz harciheli a 24-esel helyett, hát hangosan röhögött, hogy azokat a szarokat soha!

Mondjuk szerinte csak az Apche
Apache-val két baj van: amerikai és 100 millió dollár körüli az ára! A várólista sem rövid, most hogy lengyelek rendeltek vagy százat.
Ha már európai, akkor AW249 tűnik a legjobb opciónak - szerintem.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 296
12 613
113
Nekem semmi, de a múltkor beszéltem a szolnoki helisek parancsnokával és amikor megkérdeztem hogy török vagy olasz harciheli a 24-esel helyett, hát hangosan röhögött, hogy azokat a szarokat soha!

Mondjuk szerinte csak az Apche
Egy nagy lószart nekik! :mad::hadonaszos:
Még hogy csak az Apacsba hajlandó beleültetni a fényességes seggét!
Fene a pofájukat - már így is tíz- és százmilliárdokba kerültek feleslegesen a humanizált Mi-24-esek, a szánalmas Karakálok.
Egy Apacs árán veszünk 3-4 üteg láncos rakéta-sorozatvetőt, vagy 9-10 kerekest.
Nem vagyok hajlandó finanszírozni az örömröpködésüket, főleg ha az első bevetésen leszedik őket a MANPADS-ek, vagy a Gepárdok.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 753
15 685
113
Nekem semmi, de a múltkor beszéltem a szolnoki helisek parancsnokával és amikor megkérdeztem hogy török vagy olasz harciheli a 24-esel helyett, hát hangosan röhögött, hogy azokat a szarokat soha!

Mondjuk szerinte csak az Apche
Ha véletlenül nem HIMARS-t veszünk, akkor helyette ne csesszük már el a pénzünket Apachera.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 753
15 685
113
Nekem semmi, de a múltkor beszéltem a szolnoki helisek parancsnokával és amikor megkérdeztem hogy török vagy olasz harciheli a 24-esel helyett, hát hangosan röhögött, hogy azokat a szarokat soha!

Mondjuk szerinte csak az Apche
Egyébként az milyen szakmai hozzáértést mutat már, ha valaki egy az egyben leszaroz egy terméket, mert hiába jó, de nem az abszolút legjobb a piacon.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 866
38 005
113
Ha véletlenül nem HIMARS-t veszünk, akkor helyette ne csesszük már el a pénzünket Apachera.
Én se raknám a harcihelit a bevásárló lista első 8-10 helyére sem.
Sokkal inkább kellene még 80-100 kerekes önjáró 155mm-es, 24-48 rakétasorozat-vető, MALE drónok, kamikáze drónok, műholdas felderítő képesség, 2 teljes Gripen század, új 8x8 IFV/APC, még egy zászlóalj harckocsi.
Ha ezek után marad pénz akkor megfontolnám a dedikált harci helikoptert. Bár első lépésnek mind a 20 H145M-et teljesen felegyverezhetővé tenném (maximális H-Force csomag).
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 761
2 320
113
Én se raknám a harcihelit a bevásárló lista első 8-10 helyére sem.
Sokkal inkább kellene még 80-100 kerekes önjáró 155mm-es, 24-48 rakétasorozat-vető, MALE drónok, kamikáze drónok, műholdas felderítő képesség, 2 teljes Gripen század, új 8x8 IFV/APC, még egy zászlóalj harckocsi.
Ha ezek után marad pénz akkor megfontolnám a dedikált harci helikoptert. Bár első lépésnek mind a 20 H145M-et teljesen felegyverezhetővé tenném (maximális H-Force csomag).
Ez így erre az évre intézve , plussz az idén beérkezők , akkor nagyjából meg is vagyunk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 866
38 005
113
Ez így erre az évre intézve , plussz az idén beérkezők , akkor nagyjából meg is vagyunk.
Ezzel 3 fullos gépesített dandár meg is lenne nagyjából...
Ez a harci helikopter hab a tortán, nem "létkérdés" szerintem. Addig nem hiszem hogy lesz erre szerződés amíg az olaszoknál nem áll rendszerben és nem szereznek vele némi tapasztalatot.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 761
2 320
113
Ezzel 3 fullos gépesített dandár meg is lenne nagyjából...
Ez a harci helikopter hab a tortán, nem "létkérdés" szerintem. Addig nem hiszem hogy lesz erre szerződés amíg az olaszoknál nem áll rendszerben és nem szereznek vele némi tapasztalatot.
Ki tudja , lehet hogy kanyarban beelőzünk és előbb lesz nâlunk!Én nem lepődnék meg rajta!De mint fentebb írtál párat azok prioritásilag előrébb kellene hogy legyenek.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
Egyébként az milyen szakmai hozzáértést mutat már, ha valaki egy az egyben leszaroz egy terméket, mert hiába jó, de nem az abszolút legjobb a piacon.
Tovább mennék. Mit lehet tudni a kb fél éve repülő 249-esről, ami alapján releváns szakmai (nem bulvár) véleményt lehet megfogalmazni?
Ma már a gép része csak hordozó eszköz, a lényeg az elektronikai csomag. Akár szerelhetnék a fullos H-force csomaggal is a 249-et. Persze vannak plusz funkciók, pl. toronygépágyú. Nyilván több szenzor fér rá, mint a 145-re.
A 145 + 225 komboja hozta a gyulai gyárt
Ez nem vitás, nekem semmi bajom a beszerzéssel. Sőt, az egytípusos beszerzés ötlete idején én állást foglaltam az akkor még EC145T2-nek hívott H145 mellett.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 866
38 005
113
Tovább mennék. Mit lehet tudni a kb fél éve repülő 249-esről, ami alapján releváns szakmai (nem bulvár) véleményt lehet megfogalmazni?
Ma már a gép része csak hordozó eszköz, a lényeg az elektronikai csomag.

Önvédelmi elektronika olasz lesz: DIRCM, MAWS, EW-rendszer az Elettronica termékei lesznek rajra.

"The helicopter will feature a state-of-the-art self-protection suite, with the Italian Army reportedly selecting the fully digital Elettronica ELT-162 Radar Warning Receiver, the Elettronica ELT/577 Quiris Directed Infra-Red Counter Measure System (DIRCM) and the Leonardo Multi Aperture InfraRed (MAIR) Missile Warning System (MWS)."

Akár szerelhetnék a fullos H-force csomaggal is a 249-et. Persze vannak plusz funkciók, pl. toronygépágyú. Nyilván több szenzor fér rá, mint a 145-re.
Eléggé kizártnak tűnik egy Airbus termék kerüljön egy Leonardo helikopterbe. A fegyverrendszer izraeli lesz sajtóhírek szerint: Rafael Toplite elektrooptika, ATGM rakéta: SPIKE
Mivel a Spike lesz nálunk is az "alapértelmezett" rakéta, tehát ez így jó is lenne: nem kell külön integráltatni, mint a H145M-nél.

Nem irányítottból meg várhatóan bármilyen 70 mm-es rámehet. Légiharcra nekünk MISTARAL ATAM-ot érdemes kérni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 866
38 005
113
8-12 gépért azért irreális elvárás egy gyártelepítés
Drón témáról is tárgyaltak a cikk szerint a Leonardóval, szóval lehet, hogy ha több mindent veszünk akkor már iderakhatnak valami üzemet.

Nagyon távoli, de ha betársulunk az olasz-angol-japán Tempest projektbe, akkor valamilyen elem gyártódhatna itt. Ebben segítene különféle Leonardo megvásárlása: bizonyos összegű vásárlás esetén már joggal várhatunk gazdasági ellentételezést.