[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 270
73 982
113
>Terminator, úgy tudom,hogy Ausztriának például nincs külön harci helikoptere.

Ránéztem a térképre és találtam még néhány országot Európában .

 
 

Hans

Member
2010. április 19.
168
1
18
sidewinder1:
Egyszerűbb azt megnézni, kinek van. GB, I, Sp, Fro, Hollandia, lengyelek, csehek, görögök, bolgárok, törkik. Kihagytam valakit?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 270
73 982
113
43165 said:
sidewinder1:
Egyszerűbb azt megnézni, kinek van. GB, I, Sp, Fro, Hollandia, lengyelek, csehek, görögök, bolgárok, törkik. Kihagytam valakit?

Pl a németeket.

Jellemzően a kisebb országoknak nincs külön harci helikoptere. De pl. Romániának sincs.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
680
1 883
93
Valószínűleg sokkal jobban járnánk, ha bizonytalan időre jegelnénk ezt a helikopteres történetet. Amennyi feladatra a honvédségnek kell most helikopter, azt bőven tudják a magán cégek biztosítani nekik! Konkrétan szinte semmire sem kell most! Honvédelemhez 10 gép, pont annyi mint a nulla! SŐŐŐT! Rosszabb! Mert annak ellenére, hogy semmit sem ér, irtózatos pénzbe kerül! A helikopterek globálisan az országot nézve, jelenleg nem tudnak pozitív mérleget hozni! Nálunk 30 évente van olyan katasztrófa ahová kell esetleg heli! El kellene már felejteni, azt hogy a honvédség egyenlő a katasztrófaelhárittással! Még régebben megkérdeztem itt, de senki nem tudott rá érdemben válaszolni, hogy az utóbbi 20-30 évben hány emberéletet mentettek meg nálunk a honvédség helikopterei! No? Viszont haláleset történt miattuk! Zuhant már le több gép is! És ha valaki azzal jön, hogy  katasztrófáknál életet ment, akkor én azzal, hogy a repbaleseteknél meg életet vesz el! Tudom, hogy fura okfejtés a fenti, de visszatekintve a múltra, nálunk nincs arányban a helikopterek fentartási költsége, és az általuk elérhető pozitív értékek! Itt úgy dobálózik mindenki a milliárdokkal, mit a hógolyóval! Azt hiszem nem értitek, hogy most erre nekünk nincs pénzünk! Mi a fenét fogunk csinálni a helikopterekkel emberek, ha annyi pénzünk sem lesz a jövőben, hogy üzemeltessük majd őket! A tisztán honvédelmi alkalmazás az egy másik dolog! Ott nem lehet elvárni semmi produktumot! Hacsak háborúba nem keveredünk valakivel! DE EMBEREK!!! NÉZZETEK MÁR KÖRÜL! Mindenki úgy le van gatyásodva a környéken, hogy itt max botokkal fogunk egymásnak esni!!!!  Abból a pénzből amit most erre szánnánk, az iparunk a mezőgazdaságunk kell fejleszteni! Aztán ha majd olyan gazdagok leszünk, hogy már fáj a foga ránk a környező népeknek, akkor lehet bicepszezni! Amikor a szomszédban a mentőállomáson a 800ezer kilométeres Toyota helyett kaptak egy 400ezreset, akkor nincs miről beszélni! 10 új mentőautó az országba , több életet ment meg mint a honvédség 10 helikoptere 1000év alatt! Ha Rajtam múlna 100db F22  állna Kecskeméten meg 100F35 Pápán stb stb... De ez nem a BRIGBRDÖR gyerekek! Ez a VALÓVILÁG!
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
lui. Szerintem inkább ne beszéljünk a Kamovról. Vannak itt olyanok akiknek az a legfőbb baja,a Mi családdal,hogy orosz,és az a legfőbb érvük,hogy új orosz gépet soha semmiképpen se vegyen Magyarország,mert az fúj. Még akkor sem,ha a képességei a gép mellett szólnának,szerintük inkább vegyünk egy kicsit szarabbat, esetleg nem kicsit drágábban,csak nyugati legyen,szóval valószínűleg bármely orosz típus esélytelen,mert az ország vezetése is eléggé russzofób. A Kamov pedig még ennél is inkább esélytelen. Nem tűnik rossz gépnek,de a Mi gépek alatt van szállítókapacitásban,és egy kicsit az AW felett,de csak teherszállítás esetén,személyek számában nem,mert az AW 15 főt tud vinni. A Ka-60 max 2700 kg emelésére képes(külső függesztésnél max 2750 kg) és 14 főt tud szállítani. A Mi helikopterek közül ez változattól függően 4000 kg (Mi-171SH,Ulan-Udei verzió) illetve az új Kazanyi Mi-17 esetében külső függesztésnél 4500 kg. A személyszállítási kapacitás az új Mi gépeknél 36 főben van megadva a két gyár honlapján.A Kamov a honlap tanulsága szerint pár száz kilóval könnyebb mint az AW,és úgy hoz annál kissé jobb értékeket. Azt írják a Kamovról,hogy 60%-a kompozit anyagokból készült. Mindez szép,és jó,de ettől még számomra jelenleg sötét ló a típus.Azon kívül ugyanúgy,ahogy a nyugati gépekhez is,ehhez is kéne egy új kiszolgálórendszer jó pénzért.A Mi gépek rendszeréből lehet,hogy csak keveset lehetne átvenni,hiába orosz ez is. Akkor pedig lassan ott tartunk mintha nyugati gépet vennénk,még ha  a darabárat jóval is olcsóbban megúsznánk.Ott vannak például az RD-600V típusú hajtóművek. Ezek is igen új fejlesztés,előfordulhat,hogy semmi közös nincs benne mondjuk a Mi-17-es család hajtóműveivel. Az új Mi gépekben pont az is lenne a jó,hogy nem kellene hozzá a nulláról felépíteni egy kiszolgálórendszert. A nyugati típusoknál ott kéne,és valószínűleg a Kamovnál is,bár nem kizárt,hogy ott a Mi-hez való rendszer egy minimális részét megtarthatnánk,de nem mernék rá nagy összegben fogadni. A másik,hogy nem látok belőle felfegyverzett verziót,ami pedig egy katonai gépnél nem hátrány,ha van. A Mi-t rendesen tele lehet aggatni,ha kell. További kérdőjeleket vet fel,hogy tudomásom szerint nem gyártják a típust sorozatban. Szóval lehet,hogy egyfajta tesztalany lenne az MH,mint ahogy majd tesztalany lesz az AW-139 felfegyverzett változatával,ha tényleg azt a "pöcsköszörűt" választják. Szóval nagyon tetszenek a Kamovok a 62-es típust kivéve,de én nem venném meg a 60-ast pont a várható nagyobb költségek miatt. Egyébként utoljára a Néphadseregben repültek Kamovok,a 26-os típus,mint futárgép. Most főleg civil mg. gépnek használják,amire kiválóak,nekem is volt szerencsém, túlnyomó részt utasként repülni ilyenekkel.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 702
3 950
113
Üdv!

ahogy a cikkben is írják, éveken keresztül bámulta a politikai vezetés ölbe tett kézzel, hogy szép lassan apad a helikopter flotta. Minden idők legjobb honvédelmi minisztere sem csinált semmit, pedig ott lett volna az alkalom, hogy a meglévő gépállományt gatyába rázza, de csak két esztendő után jött rá, hogy hú baz+,  mindjárt nem lesz mivel játszadozni.  Most meg gondolkodás nélkül belekapaszkodnak abba, amit éppen "dobott a gép" és gyártják alá az elméleteket, hogy miért is jó nekünk az ami nem arra van kitalálva. Ez a masina (AW-139), ha jól látom mindenhol, ahol rendszeresítették, úgymond másodhegedűs szerepet tölt be, illetve arra használják, amire való (SAR, VIP, egyéb lóti futi). Kivéve az íreket, de őket a kevéske szottyadt krumplijukért, meg a néhány girhes birkájukért úgysem nagyon támadná meg senki. Nálunk meg ez lenne a fő típus, mert abban biztosak lehetünk, hogy, ha egyszer ez a termék ide beteszi a lábát, utána nem lesz már akarat sem az egészséges gépállomány kialakítására  (emellé ugye nem kéreckedik annyira a könnyű kategória, mint a minyók mellé, másrészt meg most Honvédségnek a civil igények kiszolgálása az Isten és nem a hon védelme, szóval a harci helikopter képesség szép csendben elhal). Tehát hosszú távon ezzel a 20 géppel kell ellátni a feladatokat. (minimum 25-30év) Ha Minden idők legjobb honvédelmi minisztere garantálni tudja, hogy addig garantálni tudja hogy nem lesz errefelé hadakozás, akkor még el is ketyeghetnének a szép új madárkák, viszont ugye ott van az a de....

Ami viszont foglalkoztat, hogy nem lehetne a lengyelekkel is ilyen kormányközi szerződést kötni? Biztos volna rá lehetőség; annyi jogászunk van, hogy Dunát lehetne velük rekeszteni, akár hasznossá is tehetnék magukat.

A Mi-171 biztos jó lenne, de az is időbe telik, és ahogy már itt írták, akkor egy darabig gép nélkül maradunk, ráadásul azért eléggé eltérő lehet a régi változatoktól. Valamint az oroszok annyit gombolnának le érte, amennyit csak lehet (én is ezt tenném a helyükben; még csak szlávok sem vagyunk, mint egy két európai üzemeltető). De ha már ott vannak a saját MI-17-eseink, azokat kellett volna rendbe rakni, de elgatyáztuk az időt. (mikor láttátok utoljára repülni a 701, 702-t? Mert szerintem elég régen) Viszont, ha egyszer elbúcsúzik a típus, akkor azonnal el kell őket pattintani, mert különben hagyják őket szétrohadni. Ne legyenek illúzióink, Minden idők legjobb honvédelmi minisztere is trehány ilyen szempontból, hiszen ő is hagyta kipusztulni a MI-24-est például.  (pl a 706, 707 szerintem 1000 óránál nem sokkal repült többet, szóval ilyen szempontból fiatal gépek)

<a title="Hans profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/hans/">Hans</a>:  „ Kihagytam valakit?”

Ukrajna, Belorusszia, Oroszország, stb.

<a title="lui7889 profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/lui7889/">lui7889</a>: A Ka-60 is biztos jó gép, de évtizedek óta nem sikerült pár példánynál többet gyártani, szóval, ha valakinek kísérletezgetnie kell, akkor azok legyenek az oroszok; ha bukó lesz esetleg, az őket nem veri annyira a földhöz. Másrészt meg áll az amit a Mi-171-nél írtam, hogy úgy sz..atnának pl. a random alkatrészárakkal  ahogy bírnának. Elvégre számukra mégis csak  egy kvázi ellenséges katonai tömb tagjai vagyunk.

 
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 374
113
"Tehát ezért kellenek elsősorban a helikopterek, nem azért hogy a katonák játszadozhassanak vele,"

Szerintem SÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍP

játszadozik a SÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍP

-jával te SÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍP.

 

 
 
  • Tetszik
Reactions: silversisko

drone

Member
2012. március 18.
35
0
6
<a title="nani1980 profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/nani1980/">nani1980</a>

Durvának hat amit írsz, de sajnos egyet kell értenem.

Itt akkor érne valamit a helikopter képesség, ha lenne mondjuk 50 Apache Longbow Block3-asunk, meg mondjuk 40 Blackhawk, akár a lengyelektől is.

Persze lévén semmi realitása nincs, kár a kérdést tovább erőltetni.
 

drone

Member
2012. március 18.
35
0
6
<a title="dudi profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/dudi01/">dudi</a>

Ez a SÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ mit akar jelenteni? :D Vagy csak nekem nem látszik a szó vége?!

Egyébként nézd inkább te is a Wild Card mérkőzéseket! ;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 374
113
<a title="drone profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/drone/">drone</a>

Nekem sem látszik és síp akar lenni.Kikötettem a tv-t mer nem nézem soha szval csak akkor nézem meg őket amikor le tudom tölteni,akarom mondani elképzelem a meccseket beszámolók alapján!
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 702
3 950
113
<a title="operátor profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/operator/">operátor</a>: Hát akkor ennek csak örülök, azt hittem hogy már rég kiesett.
Köszönöm az infót.

Csak az utóbbi időben mintha  704-től fölfelé láttam volna gépeket. Sajnos nem vagyok közel a tűzhöz. :-(
 

Batka

Member
2010. május 11.
128
2
16
<a title="nani1980 profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/nani1980/">nani1980</a>, már ne vedd személyeskedésnek, de olyan ökörségeket írtál ide, hogy azt hiszem, ez nem is a tied, mondjuk a retekklubról kopiztad... hozzávéve a csápolókat is, persze.

(vagy humornak szántad? akkor tudod: értem én a viccet, csak nem szeretem! :)

Csak kiragadva pár dolog, mert akár mehetnénk mondatról mondatra.

"Amennyi feladatra a honvédségnek kell most helikopter, azt bőven tudják a magán cégek biztosítani nekik!"

Tudják? Bármikor? Mennyiért? Mi lesz a fegyvernemi kultúrával, a kiképzett hajózókkal, műszakiakkal? Mennyi költség és idő az általad oly könnyedén eldobandó képesség újraépítése?

"A helikopterek globálisan az országot nézve, jelenleg nem tudnak pozitív mérleget hozni! Nálunk 30 évente van olyan katasztrófa ahová kell esetleg heli!"

Milyen pozitív mérlegről beszélsz? Ez értelmezhetetlen! Az elmúlt tíz évben több katasztrófa/helyzet volt, amikor helikopterre volt szükség.

"Még régebben megkérdeztem itt, de senki nem tudott rá érdemben válaszolni, hogy az utóbbi 20-30 évben hány emberéletet mentettek meg nálunk a honvédség helikopterei!"

Árvízi helyzetnél volt eset, hogy csak helikopter tudta a helyszínre juttatni a védekezéshez szükséges eszközöket. Ha szakadt volna a gát, emberéletek százai-ezrei kerültek volna veszélybe. De Kolontárra talán még emlékszel?

Az osztrákoknál is egy katasztrófa kellett, hogy megnöveljék a helikopter kapacitást. de ott sem volt szó lenullázásról.

"Mi a fenét fogunk csinálni a helikopterekkel emberek, ha annyi pénzünk sem lesz a jövőben, hogy üzemeltessük majd őket!"

Ezért kell hosszú távú üzemeltetési szerződést kötni, mint a Griffeknél. Így ha véletlenül te kerülsz hatalomra, akkor sem lesz veszélyben a helikopterek üzemben tartása... ;)

Kicsit szedd már össze jobban, mielőtt leírsz valamit...
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
A harci kategória esetleges elhagyása nagyon aggasztó. Mivel a gépek a MH állományába tartoznak, elvileg a katonai alkalmazás kellene hogy prioritást élvezzen. Lehet hogy olcsó, hézagpótló megoldás volna a csehektől venni pár 24-est, bár kérdés az áruk és a hátralévő üzemidejük, nagyjavítás stb. Amúgy a szállító fronton tényleg a 171 volna logikus, de egyrészt tényleg várólistás, másrészt bizony fölment az ára rendesen - ami gondolom a NATO kompatibilitással összefüggésben még igencsak módosulhat - nyilván fölfelé. Továbbá problémó az orosz alkatrészellátás jellege, ha jól tudom azzal már nincs baj, csak a "rugalmas" árakkal és a mennyiséggel (da, van ilyen-meg olyan alkatrész is,  de mennyit rendeltek ? hány százat ?) És a mellékelt ábra szerint nem is nagyon törik magukat a vevőkért, mivel rengeteg megrendelésük van évekre előre.Van a két finn 8-as is, azokat főleg kár volna kidobni és a "bagoly" 17-eseket is. Valahogy valamiért a lengyel vonalat is megvizsgálnám, a PZL-Swidnik gyártja a AW-149-est és harci vonalban is jók pl. a Gluszec. A sok függő kérdés miatt nem tudni mi lesz. Latolgatjuk az esélyeket és vágyakozunk egyes típusokra de a ez sajnos politikai és pénzkérdés. Aztán a többi a szolnokiak dolga.

 
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Dudi

Ezért érdemes visszaköttetni a tévét:

http://www.origo.hu/teve/20130102-itt-lathato-az-ev-elso-meztelen-idojarasjelentese.html

Egyébként nálam is ki van kötve, de ez elgondolkodtató. Pszichológiai hadviselés a javából. :D

Helikopterek:

Azért azt sem szabad elfelejteni, hogy a hazai haderő fejlesztési vonala elméletben a "kicsi,de ütős" koncepciót szeretné megvalósítani, amibe igen csak beleillenek a forgószárnyas eszközök. Ha az árcédulát vesszük elő, juthatunk oda, mint amit a harckocsi beszerzésnél lehetett hallani, hogy nem veszünk tankot, mert a páncéltörő rakéta olcsóbb. Így nézve helikopter sem kellene mert annál a légvédelmi rakéta is kevesebbe kerül.

De. Valamelyőtök írta, hogy 30 évente van olyan katasztrófa, ahol helikopterre van szükség. Emlékeim szerint majd minden évben használatba vették őket, ha másért nem, kritikus területre homokzsákot cipelni. Ide sorolhatnánk még az erdőtüzek gócpontjait feltérképező alkalmazhatóságot is, de arra egy UAV sokkal olcsóbban üzemeltethető. Oltáshoz a merevszárnyú technika szerintem jobb.. Az ország gazdasági helyzetét figyelembe véve (nem tudom, van e egyáltalán olyan ebben az országban, aki tisztában van vele) logikus valahol, hogy a honvédség és a katasztrófavédelem öszvér megoldást választ. Ámbár ez nem kellene azt jelentse, hogy a rendszeresítésnél az utóbbi lesz a fő szempont.

Szinte biztos vagyok benne, hogy a harci helikoptereknek búcsút inthetünk, mivel ketyeg az órája a szállító flottának is és az sem kevés pénzbe fog kerülni, kihasználatlanságukra a Mi-24-el szemben pedig nem lehet panasz. S ugye itt van még valahol a pct. rakéta beszerzés, a légvédelem megújítása.

Csak abban bízom, hogy Hende úr, a nyilatkozattal ellentétben a valós tárgyalásoknál a honvédség igényeit helyezi majd előtérbe, a részleteket úgy is 100 évre titkosítják.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 270
73 982
113
A hozzászólásokból az látszik hogy sokan nem szeretnek olvasni.  De ez nem meglepő, mert a felmérések szerint az internetezők több mint fele az 5 sornál hosszabb szövegeket nem olvassa el.

Itt egy ~7 perces rádióbeszélgetés, ami összefoglalja a dolgokat és még a várható költségekről is beszél :



Interjú Tálas Péterrel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetőjével.

KlubRádió, Reggeli Gyors, 2012. január 4.




http://www.youtube.com/watch?v=xvvMT_4dNZY&feature=youtu.be
 

 

 
 

atuti

New Member
2013. január 7.
11
0
1
A legjobb lenne a ruszkikkal megegyezni a 28 MIG-29-esekert,28 db. MI-171-est kapni!

Igy nem veszne el az afganisztani helikopter kikepzok tudasa sem,es lehetne egy magyar,cseh,horvat kozos kikepzot is letrehozni.az olasz AW-139 nem valo katonai helikopternek!
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
680
1 883
93
Kedves Batka!

Az én saját gondolataimat olvastad!

Hidd el, hogy ha valaki, akkor én vagyok az aki színpatizálna egy nagyon nagyon ütőképes honvédséggel!  De mivel alapvetően nem háborús helyzetben élünk, nem is valószínű ennek mostani bekövetkezte, nem lehet úgy gondolkodni mint te! De egy picit gondolkodjunk úgy!

 

"Tudják? Bármikor? Mennyiért? Mi lesz a fegyvernemi kultúrával, a kiképzett hajózókkal, műszakiakkal? Mennyi költség és idő az általad oly könnyedén eldobandó képesség újraépítése?"

 

Ha te fegyvernemi kultúrának gondolod azt ami az utóbbi 10-15 évben Magyarországon történt, akkor rettenetes tévedésben vagy!  Rébuszokat, közhelyeket hozol fel !  Jelen pillanatban már nincs harci helikopterünk! De a pár évvel ezelőtti pár db 24.-es sem éri el még az ingerküszöböt!  Kiképzett hajózók?  Hmm! Szerintem örülnek azok a párak, ha a repalkalmasságuket fent tudják tartani! Őket, minden tisztelet mellet, de ne nevezd hadrafoghatóan kiképzett személyzetnek! Ráadásul, nem kell lelőni őket harc közben! Elég ha ajánlasz nekük Németországban vagy valahol egy zsíros állást, és biztos megélhetést! Aztán már nincsenek is pilóták! Ne éljünk álomvilágban emberek!  Nagyon sok pénz egy ily képesség félépítése, de mivel mi ilyennel nem rendelkezünk, ezért az indokod okafogyott!

"Milyen pozitív mérlegről beszélsz? Ez értelmezhetetlen! Az elmúlt tíz évben többkatasztrófa/helyzet volt, amikor helikopterre volt szükség."

Ez a legkönnyebben értelmezhető! Meg kell nézni, hogy hány emberéletet mentettek meg a honvédség helikopterei, és meg kell nézni azt, hogy egy teherszállító honvédségi légierő 10 gépe árából mi mást lehet csinálni ami életeket menthet!  VAGY KATASZTRÓFAVÉDELEMRŐL BESZÉLÜNK, VAGY HONVÉDELEMRŐL! Döntsük már el!  Homozsákokat még egy AH64 is tud függesztve cipelni ha annyira azt erölteti valaki!  Valaki felhozta itt, hogy a honvédség helikoptere fedezett fel egy repedést éjszaka Kolontáron!   Az egy valódi harci helikopter is fel tudja ugyan úgy fedezni , hanem jobban!!! Szóval megint sántít a katasztrófaelhárítás! Jöttetek itt a tűzoltással! Van Magyarországon maszek helikopteres tűzoltóképesség! Épp mostanában be is vetették ha jól tudom! De az elérhető haszon, ott sem áll arányban a költségekkel! Mi nem horvátország vagyunk, hogy egy csikktől leég a fél ország! Ajánlom, hogy olvasd el ezt a posztot:

http://www.facebook.com/notes/horv%C3%A1th-s%C3%A1ndor/celld%C3%B6m%C3%B6lk-itt-%C3%A9lned-halnod-kell/10151317258934507

, és hamar rájössz , hogy mivel lehet "katasztrófát" elhárítani! Nem helikopterek kellenek hozzá!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Ezért kell hosszú távú üzemeltetési szerződést kötni, mint a Griffeknél. Így ha véletlenül te kerülsz hatalomra, akkor sem lesz veszélyben a helikopterek üzemben tartása… ;)"

Ugye tisztában vagy azzal, hogy ezek a hosszútávú dolgok, nem mások mint az ország kivéreztetése! Azt hiszem ezt nem kell magyarázni!

Valaki belinkelte itt a múltkor Demján Sándor "évértékelőjét" !  Én már aznap kiposztoltam Fészen, de a kutya se nézte meg! Érdemes hidd el!  Aztán ha megérted, akkor rájössz , hogy nagyon is indokolt a hadsereg fejlesztése, de nem most, és nem ezen az áron!!!

 

http://mno.hu/brutto/ev-vegi-interju-demjan-sandorral-1127518
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 708
28 193
113
Ha már igazán NATO heliket akarnánk venni, akkor inkább vegyünk lengyel Black Hawk-ot, mert az alkatrészeket, vagy esetleges javításokat nem kéne a tengerentúlról (csak a ,,szomszédtól" :D ) beszerezni ill. elvégezni, ergo több pénz marad.