[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
702
1 941
93
A fentebbi link amúgy Édesapám szomorú esete! Azt hiszem elgondolkodtató, hogy pár millió forintal életek tucatjait lehet megmenteni, az általad sztárolt milliárdokba kerülő katasztrófaelháritóképességgel!

Személy szerint én nem támogatom ezt az olasz masinát! Ha veszünk valamit, vegyünk ütőset! Én AH64 + Black Hawk  kombót tartanám érdemes lépésnek! Vagy Cobra és málhás testvére kombót!  Persze, 100 Leo, és hasonló dolgok mellett! De ez ma és az elkövetkező 20-30 évben SCIFI KATEGÓRIA! Ettől függetlenűl, álmodozni, beszélgetni lehet ról!
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
702
1 941
93
Egyébként már az is több annál mint a semmibe pofázni, ha nem teszel mást, csak megosztod a fenti kórházas fészes oldalt! Mert  a demokráciában rejlő egyetlen pozitívum talán, hogy kellő  mennyiségű ember szeretne egyöntetűen valamit, akkor az előbb utóbb eléri azt az ingerküszöböt, ami után már történhet valami! Lehet, hogy a te megosztásod billenti át a mérleg nyelvét, és akkor nem milliárdokkal, hanem egy kattintással mentesz életet! Mert itt katasztrófahelyzet  van minden nap!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
43222 said:
A legjobb lenne a ruszkikkal megegyezni a 28 MIG-29-esekert,28 db. MI-171-est kapni!

???

Nincs 28 már évek óta. Szállítanának az oroszok 171-est akár 30-at is - ha megfizeted. Ezekért a kibelezett, széthullott MiG-ekért (kiv. 4-5) pedig  egy árva petákot se ad senki. Nemhogy ivánék, mások se.
 

Janaj

Member
2010. július 22.
56
4
8
Ezeket fordítsa le nekem valaki pls:

Magasfeszültségű vezetékjelző rendszer (hogy képzeljem el?)

„Látásjavító” rendszer (EVS) dettó lövésem sincs

Látom kezdődik az ész osztás. Pl Orosz o. hogy került EU-ba? :)

Nekem van egy olyan érzésem, hogy most abból a pénzből akarunk koptereket venni ami felszabadul a kifutó afganisztáni dolgok miatt. Ez amúgy is nagypolitika, gondolom nem Hende találta ki, hogy nem akar ruszki cuccot venni, de lehet nem is Viktor, hanem lenyomják a torkunkon nyugatról.

Nem értem miért akkora gond a 24-ek kiesése. Nekem is könnyes a szemem, de most az hogy 2 db van olcsón, vagy egy sincs ingyen, annál talán az utóbbi jobb. Meg úgy eleve  azt kellene megnézni, hogy mi ellen / ki ellen kell nekünk a szomszédok és saját haderőnk képességei ismeretében.
 

Batka

Member
2010. május 11.
128
2
16
<a title="nani1980 profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/nani1980/">nani1980</a>

 

Jobbulást és mielőbbi felépülést kívánok édesapádnak! Legközelebb inkább azonnal hívjátok a mentőt!

Nem szerencsés ugyanakkor szembeállítani az egyes állami nagyrendszereket és úgymond egymással versenyeztetni őket a forrásokért! Más oldalról ezt demagógiának is szokás nevezni.

Az egészségügy is meg kell kapja a szükséges forrásokat, ugyanúgy mint a honvédelem.

A honvédség eszközei bevethetők katasztrófaelhárításra is. Ez egyrészt tény, másrészt a mai PC világban állítólag ezt szereti hallani a média. Ettől ezek még katonai célú eszközök, elsődlegesen katonai feladatkörrel.

"Ha te fegyvernemi kultúrának gondolod azt ami az utóbbi 10-15 évben Magyarországon történt, akkor rettenetes tévedésben vagy!"

Ez visszafelé igaz, mert nem vagy tisztában a "kultúra" fogalmával, ami nem (legkevésbé sem) eszközöket jelent, hanem leginkább valami olyasmit, amit az angol a "know how" fogalmával fejez ki, fordítsuk "szakismeretnek". Valóban, országunkban az elmúlt -nem 10-15, hanem- több, mint 25 évben a felélés zajlik, ipari és fegyvernemi kultúrákat számoltak föl nyomtalanul.

Szerinted a megoldás ennek továbbvitele, teljessé tétele? (Lássuk Uramisten, mire megyünk ketten...!)

" Jelen pillanatban már nincs harci helikopterünk!"

De hajózóink és műszakijaink vannak!

"Kiképzett hajózók?  Hmm! Szerintem örülnek azok a párak, ha a repalkalmasságuket fent tudják tartani! Őket, minden tisztelet mellet, de ne nevezd hadrafoghatóan kiképzett személyzetnek!"

Fogalmad sincs, miről beszélsz! Most állnak rendelkezésre, Afganisztán miatt harci bevetésekkel, az utóbbi évtizedek legjobban képzett helikoperszemélyzetei!

(A többit az idézett rész után meg inkább hagyjuk, mert méltatlan és sértő!)

A Honvédség helikopterei nemzetközi kötelezettség alapján folyamatos légi kutató-mentő (SAR) szolgálatot látnak el. Ez bármikor riasztható, ahogy Kolontárnál is történt sérültek evakuálására éjszaka. (Mielőtt értelmetlen szócséplésbe bocsátkoznánk: a civil, kereskedelmi szolgáltatók nem szállnak, nem szállhatnak le terepre, éjszaka!)

"Ugye tisztában vagy azzal, hogy ezek a hosszútávú dolgok, nem mások mint az ország kivéreztetése! Azt hiszem ezt nem kell magyarázni!"

Ez így nem igaz! Valószínű (de nem biztos), hogy drágább az üzemeltetést megvenni, mint itthon megoldani. Én is nagyon örülnénk, ha odáig jutnánk, hogy az országunk ismét képessé válna a harceszközei autonóm üzemeltetésére.

De a jelen helyzet messze áll ettől! Ha nincs (nemzetközi) szerződéssel előre, kötelező érvénnyel megtervezve az üzemeltetés, akkor az erre szükséges pénzt elvonják/átcsoportosítják/kilopják, ez a Mig-29 végzetének tanulsága és éppen ezért működik a Griff-program!

"nagyon is indokolt a hadsereg fejlesztése, de nem most, és nem ezen az áron!"

Eddig még mindig, több példán bebizonyosodott, hogy a teljes képességvesztés utólag nem állítható helyre és a pótlás többe lesz, mint a mégoly alacsony szintű folyamatos fönntartás!

Nem fejlesztésről van szó valójában, hanem a lehetőségek szerinti szinten tartásról! (Miközben például a harci helikopterek kiesésével további képességvesztés is jelen van, amit csak részben lehet -szintén a lehetőségek szem előtt tartásával- pótolni a felfegyverezhető helikopterekkel és a Griff földi célok elleni képességeinek kívánatos erősítésével.)

Ezen kívül pedig a világ egyre jobban megőrül, most fölszámolni a Honvédséget Károlyihoz méltó őrületet feltételez.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 458
79 478
113
Mi az,hogy mire kell valami a Honvédségnek?Hát azért kell bármi,hogy legyen mivel megvédeni az országot.

Kik ellen?Bárki ellen!
 

Karesz

Member
2012. május 25.
37
0
6
Irtátok , hogy van/lenne "ésszerűbb" , "olcsóbb"  megoldás .  Mi van ha ez "nyitás" az Olasz  hadiipar felé és nem csak helikopterről van/lesz szó .  (csak egy gondolat)
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Sziasztok!

Egy olyan kis katonai költségvetésű országban, mint Magyarország, nem lenne gazdaságosabb az olcsóbb orosz technikát venni és használni, mint a drágább nyugati helikoptereket?
 

Batka

Member
2010. május 11.
128
2
16
<a title="mijki profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/mijki/">mijki</a>

A politikai felhangokat hanyagolva:

- fenntartási költség duplája vagy nagyobb is lehet, mint nyugati típusnak, élettartamra vetítve a költség az alacsonyabb vételárat tekintve is  messze magasabb más típusoknál és ez nagyjából kategóriafüggetlen

- üzemeltetési támogatás "oroszos"

szerk.: mindez új beszerzésnél perdöntő szokott lenni.

 
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 458
79 478
113
<a title="Batka profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/batka/">Batka</a>

A MI-17-re annyira nem igazak az általános orosz állítások.Ami pedig az oroszos alkatrészellátást illeti a németeket egyszer sem hallottuk panaszkodni amikor MIG-eket üzemeltettek de a lengyelek vagy bárki más sem abból áll,hogy a supportot szidja.

Nem belőlünk kell ilyen téren kiindulni mert úgy nehéz alkatrészt vásárolni,hogy ha nem fizetsz érte!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 540
76 381
113
Ki fog az új helikopterekkel repülni? Honnan lesz hozzá kiszolgálószemélyzet?

A Mi-8/17/24 személyzetből kiválasztanak néhány embert, kiküldik őket olaszba képzésre, hazajönnek és majd itthon ők lesznek az oktatók + érkezik olasz támogatócsapat?

Mennyi idő kell egy ilyen ki/átképzéshez?

 

43206 said:
Interjú Tálas Péterrel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetőjével.

Csak nekem furcsa hogy a szakértő az elején Mi-25-öst mond? Tudom hogy az export változatot szokták  Mi-25/35-nek jelölni, de Magyarországon senki sem szokta így nevezni.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Ha már olaszok akkor egy füst alatt ugyanabban a szerződésben kaphatnánk egy 3-5 db C-27J-t is!

Ezzel időt sporólnánk meg hiszen nem kell végigtárgyalni ugyanazt 2x!

A helikopterflottát és a még meglévő AN-26-okat meg villámgyorsan el kellene adni mielőtt végleg az enyészeté lesznek és már senkinek sem kellenek mint a Mig-29-esek!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 458
79 478
113
<a title="Terminator profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/terminator/">Terminator</a>

Attól még MI-25 a hivatalos neve(pénzt mertem rá tenni,hogy ezt valaki felveti). :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 540
76 381
113
43254 said:
Ha már olaszok akkor egy füst alatt ugyanabban a szerződésben kaphatnánk egy 3-5 db C-27J-t is! Ezzel időt sporólnánk meg hiszen nem kell végigtárgyalni ugyanazt 2x!

Minden jel erre mutat, ha meg tudnak egyezni a finanszírozásban, akkor így lesz.

A visszamondott megrendelések miatt állítólag C-27-et és AW-139-et is gyorsan tudnak szállítani az olaszok.

 
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 540
76 381
113
43255 said:
<a title="Terminator profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/terminator/">Terminator</a> Attól még MI-25 a hivatalos neve(pénzt mertem rá tenni,hogy ezt valaki felveti). :)

Én meg arra gondoltam hogy még senki sem hallgatta meg a beszélgetést...
 

Janaj

Member
2010. július 22.
56
4
8
"Mi az,hogy mire kell valami a Honvédségnek?Hát azért kell bármi,hogy legyen mivel megvédeni az országot.

Kik ellen?Bárki ellen!"
Ne mondj már ilyen butaságokat! Nem azt mondtam, hogy minek(értsd: felesleges), hanem hogy mi ellen. Mire van szükségünk. Gondolok itt pl, hogy hányszor használjuk ki a 24-es desszantterét, meg hermetikus kabinját, szükséges-e ez. Vagy pl akarunk-e külső terhet cipeltetni vele, stb. Lehet, hogy jobban járunk - hasamra csapva mondok valamit - ha nem veszünk harci helit, csak felfegyverzett szállítót és a maradék pénzt APC/IFV/MBT-re költjük, hogy hárommal több hk legyen, vagy legyen a Grifekhez buta bomba, vagy mittomén.
A Hende ügyhöz meg szerintem is vetít ezzel az árvízre kell a heli. A harmadik radarnál is azt kellett mondania, hogy de jó helyet találtak az állampolgárok neki. Nem mondhatta, hogy rohadjanak meg a sötétzöldek, hogy völgybe rakjuk a radart. :-(
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 458
79 478
113
<a title="Janaj profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/janaj/">Janaj</a>

Mi addig használtuk amíg repültek(és nem egy-két darab volt).Én konkrétan 2012-ig többet repültem  24-essel mint MI-8/17-essel.

A mi ellere pedig az a válasz,hogy kb minden ellen ami nem repül hanem szárazföldön vagy vizeinken mocorog.
 

Janaj

Member
2010. július 22.
56
4
8
@Dudi: Átfogalmazom. Szerintem az nem jó hozzáállás, hogy úgy választunk ki valamit, hogy megnézzük, hogy mink van és abból veszünk egy újabbat. Nem azért jó a 24-es mert van desszanttere, hanem mert harci heli, nem felfegyverzett szállító. De pl nekem az rémlik, már nincs is irányított fegyverzet a 24-hez. :-(

Én is nagyon szeretném, hogy maradjon harci helink, de ahogy itt olvasom a környéken csak a nagyoknak van, meg akinek még él a 30 éves technikája. Mi nem költöttünk rá, a miénk megdöglik.

Lehet neked is jobb, ha nincs harci heli, de mellétek raknak pár hk.-t, vagy tüzérséget mögétek.

Megnéztem Hende nyilatkozatát és nekem ebből nem az jön le, hogy csak katasztrófát kell elhárítani, hanem pont fordítva, nem arra kell, hogy játszatok, hanem ha kell akkor legyen háborúzni, de ha nincs akkor homokzsák hordás sincs. Tudod Afganisztánban is azért vagyunk, hogy elvigyük a békét, nem azért mert Nato/USA ezt elvárja. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 458
79 478
113
Annyira kevés mindenünk van,hogyha valamit pótlás nélkül kivonsz akkor két számjegyű százalékkal csökken a honvédelmi képesség.