Kb. 310 körül volt a forint-euro. Most a mélyponton 370, de évközben volt 345 körül is. 10-20%-os esés. Nem 33%.A bemutatott ábra, a honvédelmi költségvetésről azért irreális, mert kurvára nem érdekes, sem a magyar költségvetés %-a, se a forint összeg, mert mindent EUR-ba és USD-ben kéne számolni. Amennyiben csak a 2016-os és 21-es Forint-EUR árfolyamot nézem, akkor cca 1/3-al kevesebbet ér mindenki fizetése megtakarítása stb. Ergo ennyivel kevesebbet tudunk haderőfejlesztésre is fordítani azonos összegből.
Illetve akkor érne ennyivel kevesebbet a pénzed, ha mindet külföldön költenéd el. De mivel nem teszed, így inkább az infláció mutatja, mennyivel ér kevesebbet a pénzed.
Ennek az állításnak annyi köze van a valósághoz, mint Vadainak a haderőfejlesztéshez.Nos a honvédelmi kiadások növekménye még szinten sem tartja a forint pénzromlását,
Bár a haderőfejlesztés fokozottan kitett az arfolyamingadozásnak, mivel mindent külföldről veszünk. De a 2016.büdzsé és 2022es büdzsé ég és föld. 2016ban 300 milliárd volt, most 1.000. Ez több mint haromszoros emelkedés. Ha csak a 20%-os euro-forint változást követné 360 milliárd lenne.
Sztem a transzparencia legkevésbé a haderőfejlesztésnél elvárható. Egyszerűen a nyilvánosság sokszor a legnagyobb ellenfele a hatékony és gyors haderőfejlesztésnek. Mivel a politikai verseny egymás tagadására épül, ezért végeláthatatlan vitákat eredményezne. Ha a külföldi nyilvános tendereket megnézed ez a nemzetközi tapasztalat, ha nyugati, ha keleti. A cseh talán a legrosszabb pelda, ahol 2016 óta fut az IFV tender, amit most érvénytelenítettek harmadszor. Komolytalan. Ugyanezt a zalai gyárat már 2018-ban felajánlották nekik, de képtelenek dönteni, igy surranópályán elvittük.hozzátéve, hogy egyébként is világ infláció van, akár az USA-t, akár Európát nézem, igaz ez 5% alatt van, általánosságban, de több ipari szegmensben magasabb. Persze a kulisszák mögött kötött szerződések pénzügyi oldalát soha nem tudtuk, - soha nem tudta a választópolgár. A beszerzések pénzügyi konstrukciói van olyan fontosmint a maga a techika beszerzése.Egy helyen olvastam, ahol azt elemezték, hogy a beszerzett páncélos zlj LeoA7HU tankjai annyibe kerülnek mint cca. 1100 darab Spike2 LR akkor melyik gyakorol nagyobb elrettentő hatást, volt-e értelme harckocsikat beszerezeni. Nos én hozzáraknám a kiképzési eszközök előre kiképzés költségeit stb. Ezekről kurvára semmit sem tudunk.
Nem akarok a haderőfejlesztés ellen beszélni, írni, hiszen lelkes támogatója vagyok, de az USA-ban a választópolgár tudja, hogy egy F-35A -nak pld. a 2021-es évben X dollárban kerül beszerzése, Y dollárba a fenntartása. Persze nem full pontos a dolog, mert a "fekete" programok árát is berakják a költségekbe stb, de van hasonlítás és talán számonkérés. És látják sokan, ahogy pld. Molni is írja, hogy a F-15X nem azért kell, mert F-35A mellett szükség van rá, hanem mert kell a Boeingnek a rendelés, akár F-15 akár F-18 fronton, stb.
A cseh válaszótpolgár is tudja - mégha nem is vesznek sokszor technikát, meg elhúzódik náluk a beszerzés - hogy mit mennyiért szereznek be, illetve a hadsereg "müködési" költségeiről is kapnak tájékoztatást. Sőt mivel többször voltam, egy-egy hadgyakorlat során nem csak azt mondták el, hogy repültek X feladatot, hanem Y liter kero fogyott, Z mennyiségű lőszer, még azt is elmondták hogy mennyibe került egy zsemle és mennyit ettek meg a virsli mellé..
Ez a transzparencia a kezdetektől hiányzik a Zrínyi programból, bár vannak propaganda kiadványok.
Más esetben sikeres tender, majd utólag emelkednek a költségek és lesz a legolcsóbb győztes ajánlatból legdrággabb győztes, lásd Caesar. Talán a pereket megússzák.
Románia
Drón tender több pályázó. A végén 1 érvényes ajánlat, többi visszalépett, kizárva, lehet választani.
Ha nyugati, svájci vadaszgéptendert nézed, hasonló a helyzet. Sikertelen majd sikeres tenderek, amit népszavazással ignoráltak. Majd újabb népszavazás, tender, ahol aztan a politika kicsit beletúr az ajánlatokba és politikai okokból a legjobb gépet muszáj legolcsóbbnak is kihozni, hogy nyerjen. De nagyon kilóg a lóláb, így újabb népszavazás lehet...
Én azt látom a magyar Maróth vezette VBÜ nagyon hatékony bár nem nyilvános és kevéssé transzparens. De ha kompromisszumot kell kötnöm ez legyen, mint a fentiek. Nem véletlen, hogy sokszor példa a NATOban a Zrínyi. És ha jól latom a trendet a lengyelek éppen a magyar rendszert kopizzák, hasonló Maróth felé ügynökséget állították fel január egytől.
Ugye ezt cáfolták, szinte minden esetben megelőzte hazai teszt.A másik ami nekem azért kicsit necces, hogy nincsenek csapatpróbák a beszerzések előtt, hogy ténylegesen megfelelnek-e a haza éppen a közép-kelet európai hadszintér által támasztott követelményeknek. Persze az elavult, vagy nem létező képességnél minden jobb, de ténylegesen éppen az az eszköz-e a megfelelő?
A Boxer új verziója vagy vmi hasonló is Kaposváron készül, már közös német - magyar fejlesztés alatt.pld. a Lnyx-et a tervezőasztalról vettük meg. Nos az Ausztrálok szétlövik a protókat, hogy tényleges adatokat tudjanak meg, róla és versenytársairól, a csehek szintén komoly hazai próbákon nézték meg, hogy a versenytársakkal együtt. Mi meg gyárat építünk, mert a Rheinmetall tesztjeit, amihez kvázi van 2 prototípus, amit manufakturálisan raktak össze, megfeleltek.. Itthon meg körbemegy egy olyan proto aminek még a tornyát se lehet forgatni. Olyan képességek pld. az aktív ellentevékenység rendszer hatásosságában enyhén szólva kétkedek. Egyébként is maga az ekkora tömegű és méretű harcjárművek nagy intenzítású háborús megfelelésében is. Én például Boxer párti vagyok.. (tudom kerekes és nem teljesen azonos kategória).
Persze a Lynx kicsit sötét ló, de ha az RM és a német hadiipar tapasztalataiból indulunk ki, ezt a kockázatot simán vállalni kellett a hazai RM gyárak 3-4? érdekében. És ahogy mondod rontani a sztorin nem tudunk 10-15 éve nincs láncos IFV-nk.
Egy nehezdandárba nem pakolsz be kerekes tüzérséget, ha minden más eszköz benne láncos. Ettől függetlenül a kerekes tüzérségről sem mondtunk le, csak a nehezdandár a prioritás és ez a rendelés kellett, hogy 30 év után Mo. t komolyan vegyék a hadiipari cegek.Az egyetlen zlj. PZH2000 is nagyon kevés, és persze a páncélos dandárban a helye megkérdőjelezhetetlen, csak a kérdés, hogy még a "kis" magyarország esetében is ahol nincs egy üteg páncélos tarack ott mi a fene lesz.? Nekem itt is szívem csücske a kerekes önjáró tüzérség, amely olcsóbb, mozgékonyabb, és ilyen úthálózat mellett több mint megfelelő.. Stb.
Szóval nem látom, hogy a harceszközök tényleges beszerezése előtt lenne csapatpróba, illetve azt sem, hogy lenne egy költséghatékonyság számítás (biztos, hogy van, csak nem nyilvános), hogy mit éri meg beszerezni és miért.