[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 1586

Guest
Igen ezek tények de ezt nagy valószínuséggel egyetlen szeb vagy magyarországi méretű ország sem tudja "kihagyni" a saját drón fejlesztéséből.
Mivel mi NATO ország vagyunk nekünk muszály lesz kihagyni Kínát mindenféle katonai drón fejlesztési programból.
Tutira semmilyen alkatrész nem lehet Kínai eredetű. USA, Ny.Eu., Izrael, esetleg Török o. --- ezek jöhetnek szóba mint beszerzési forrás.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Remélem koreai lesz, ha már itt hakniznak. Akkor az AV együttműködésnek is lenne értelme.

Már szemeim előtt a párbeszéd:
Kezelő: Célpont befogva.... tűz....őőőőőő mivel lövök???
Oktató: karika, pálcika, hóember, kutyaház!
:D
Csak az Orion! Izraeli tervezés, orosz gyátásminőség!!!! A Bolondnak (is) megéri!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Mivel mi NATO ország vagyunk nekünk muszály lesz kihagyni Kínát mindenféle katonai drón fejlesztési programból.
Tutira semmilyen alkatrész nem lehet Kínai eredetű. USA, Ny.Eu., Izrael, esetleg Török o. --- ezek jöhetnek szóba mint beszerzési forrás.
Szerintem ez nem merült fel senkinek csak a kínai szerb együttműködés a kérdésben egy elég konkrét példa.
 
W

Wilson

Guest
Mivel mi NATO ország vagyunk nekünk muszály lesz kihagyni Kínát mindenféle katonai drón fejlesztési programból.
Tutira semmilyen alkatrész nem lehet Kínai eredetű. USA, Ny.Eu., Izrael, esetleg Török o. --- ezek jöhetnek szóba mint beszerzési forrás.
Egy szóval sem mondtam, hogy kínai tech transzferre gondoltam, én arra céloztam, hogy egy Magyarország méretű ország nagy valószínűséggel nem hagyhatja ki a tech transzfert a saját (nulláról induló) drón fejlesztéséből.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 506
93 737
113
Mivel mi NATO ország vagyunk nekünk muszály lesz kihagyni Kínát mindenféle katonai drón fejlesztési programból.
Tutira semmilyen alkatrész nem lehet Kínai eredetű. USA, Ny.Eu., Izrael, esetleg Török o. --- ezek jöhetnek szóba mint beszerzési forrás.
A rendőrség kinai drónokat szerzett/szerez be. Úgyhogy a kiskaput NATO tilalom ügyben kijátszottuk.
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
No, kicsit tényleg félrement a dolog.
Nem azt állítottam, hogy tuti szar a karayel, csak azt, hogy minimális info van róla, és hogy hosszú időn keresztül nem sikerült piacot találnia, ahol pedig megvették (Szaud) ott a vásárlásnak komoly tényezője lehetett, hogy politikai-stratégiai okból senki (USA. Izrael, Törökök) nem adta a kezükbe az elsővonalas dróntechnikáját. (Kínától vásárolnak be ugye, illetve a "hagyományos" légierejük miatt nem is kell kapkodniuk.)

Ezt találtam még, angolra a google egész jól leordítja :):

https://www.tdefenceagency.com/vestel-karayel-milli-iha-hakkinda-her-sey-tsk-neden-tercih-etmedi/

Ez alapján nincs vele semmi baj, csak nem volt "szerencséje". Mindenesetre látszik, hogy nem csak engem foglalkoztat a dolog, a hazájában sem világos, miért maradt "sötét ló".

A törököknél sem fejleszt drónt boldog boldogtalan, 3 komoly cég van/volt a kezdetektől: az állami TAI, a Baykar a partnercégével, és a Vestel.
Ami a hosszabb utánajárás alapján látszik, az az, hogy a 3 gyártó csak a "jéghegy csúcsa" a fegyverzet, a satlink stb. mind más török hadiipari cégektől, vagy importból jön,így közösen rendelkezérére áll a gyártóknak, egyik sincs előnyben-hátrányban ezeknél a komponenseknél.

Nem vagyok ellensége a karayelnek, csak még mindig túl kevésnek látom az infót, illetve úgy gondolom, hogy a Baykarnál a drónjaik rendszeresítése óta nagyságrendekkel több tapasztalat, know-how, fejlesztési potenciál halmozódott fel, mint a Vestelnél, amihez egy Karayel techtranszfer esetén se férünk hozzá. Ne legyen igazam. :)
(Illetve egy kicsit ellensége vagyok, mert szerintem nem szép, de ez legyen az én problémám :D)

UI: technológiai együttműködéssel a vestel már átadott '"dróntechnológiát" egy francia cégnek, abból se lett nagy siker.
Az utóiratot kifejtve (Újra elő kellett keresnem):

2014 körül, amikor a Vestel készen lett a Karayel fejlesztésével, közös projektbe kezdett a francia LH Aviation nevű céggel, hogy az LH-10 nevű kis kétszemélyes gépükből pilótas nélküli (illetve opcionálisan pilóta nélküli) verziót hozzanak létre.
https://en.wikipedia.org/wiki/LH_Aviation_LH-10_Ellipse

811-5dwm1769-2.jpg


A gép a Karayel avionikáját, önálló repüléshez szükséges egyéb komponenseit, és földi irányító állomását kapta meg. A pilóta, utas fennmaradó helyére üzemanyag került.
https://medium.com/@dr.omercay/vestel-lh-aviation-lh10-i-ha-9d27dd2b4336

https://www.ainonline.com/aviation-...6-17/optionally-piloted-lhd-gains-first-order

Érdekesség, hogy állítólag demó szintjén felfegyverzett verzió is készült, két pár thales irányított rakéta (70 milis?) blokkal.
Vásárlója is volt, Benin vett tengeri járőrözésre 3 darabot, 2018-tól biztosan nem üzemelnek.

Konklúzióm, hogy az is elképzelhető, a Vesteltől mi eleve nem a Karayelt akarjuk megvenni, hanem egy nagyon hasonló együttműködés keretében kezdetektől valamelyik hazai gyártású kisrepülő átalakításához keresünk partnert.

Asszem ezzel kiveséztem a karayel témát a magam részéről. :)
 
W

Wilson

Guest
Ha már szóba került a Bayraktar és tavalyi karabahi háború.....

Az örmény légvédelem visszaszorítása Hegyi-Karabahban 2020-ban......

Az azerbajdzsáni közszolgálati televízió ITV által sugárzott "Görünməyən qəhrəmanlar - Hərbi Hava Qüvvələri" ("Láthatatlan hősök - Légierő") című dokumentumfilmben az azerbajdzsáni légierőnek a második karabahi háborúban való részvételéről 2020 őszén, Ramiz Tahirov tábornok, az azerbajdzsáni légierő parancsnokának interjúja részleteket tartalmaz az azerbajdzsáni fél által a konfliktus során a Hegyi-Karabahban lévő örmény légvédelem visszaszorítása érdekében végrehajtott sikeres "Karabahi koporsó " hzadműveletről. Mammad Valimamedov fordította le oroszra a "Karabahi koporsó" műveletről szóló interjú részletét.


9296846_original.jpg

Az egyik An-2-es repülőgép, amelyet az azerbajdzsáni fél használt csaliként, hogy betörjön az örmény légvédelmi rendszerbe Hegyi-Karabahban a második karabahi háború során 2020 őszén (c) képkocka az azerbajdzsáni ITV televíziós társaság által készített "Görünməyən qəhrəmanlar - Hərbi Hava Qüvvələri" című filmből.

Az azerbajdzsáni légierő parancsnokával, Ramiz Tahirov tábornokkal készült interjú érdekes részleteket közöl a második karabahi háború idején a "Karabah koporsó" hadműveletről, amelynek célja az örmény légvédelmi rendszer elnyomása volt Hegyi-Karabahban.

2020. szeptember 27-én Örményország légvédelmi rendszere Karabahban 24 "Osa-AK(M)"-l , 6 "Tor-M2KM-l, 1[zászlóalj] S-300PS-l(ez a SAM az örmény fegyveres erők Gorisban állomásozó 99. légvédelmi rakétaezredéből származik, a háború előtt Shushikend faluban telepítették), 2 [hadosztály] "Krug" rendszerrel, 3 [hadosztály] "Kub" rendszerrel és egy [hadosztály] S-125 SAM rendszerrel (örmény információk szerint a "Krug" SAM rendszereket már évekkel korábban leszerelték, és csalétekként használták őket.) rendelkezett,

Örményország légvédelmi rendszerének Karabahban való elnyomására az azerbajdzsáni légierő parancsnoksága kidolgozta a "Karabah koporsó" műveletet. Ez a művelet a következő összetevőkből állt:

1. Annak érdekében, hogy az ellenséget valamennyi légvédelmi rendszerének aktiválására kényszerítsék, úgy döntöttek, hogy repülőgépek, helikopterek és UAV-k segítségével szimulált, tömeges légicsapást szerveznek. Ezek a repülőgépek különböző manővereket hajtottak végre anélkül, hogy beléptek volna a légvédelmi csapásmérő zónába.

2. Annak érdekében, hogy az ellenség ne fedje fel ezt a tervet, úgy döntöttek, hogy An-2-es repülőgépeket indítanak a légvédelmi csapásmérő zónába. A pilóták az AN-2-l a légvédelmi csapásmérő zónába repültek, és ejtőernyővel ugrottak ki a gépből.

3 Hogy az AN-2-esek valódi harci repülőgépeknek tűnjenek, különböző bombákkal töltötték meg őket. Ha az ellenség nem lőtte volna le ezeket a gépeket, akkor kamikaze drónokként használták volna őket.

4. Ezek a csalétek arra voltak hivatottak, hogy az ellenséget arra kényszerítsék, hogy elpazarolja a drága Tor-M2KM rakétákat, amelyekkel korlátozott számban rendelkeztek. Ezt a célt sikerült elérni, mert egy ideig a rakéták hiánya miatt az ellenség nem tudta használni a Tor-M2KM-et.

5. Továbbá a már a levegőben lévő Harop, Skystriker és Orbiter-1k eszközeikkel, valamint a Bayraktar TB2 UAV-l csapást mértek az azonosított légvédelmi eszközökre.

6. Az UAV-k támogatására és a SAM-ek akadályozására az UAV-t aktívan használták az ellenséges légvédelmi rendszerek megzavarására.

7. Technikai eszközökkel hamis elektronikus célpontokat hoztak létre az ellenséges SAM-rendszerek számára.

8. A helikopterekre szerelt Spike-NLOS rakétákkal, amelyek hatótávolsága elérheti a 30 km-t, csapásokat mértek az ellenséges légvédelmi rendszerek ellen.

A művelet első napján az ellenséges SAM-k 60%-át megsemmisítették. A háború végéig az örményeknek nem sikerült "feltörnie" a "karabahi koporsót".


9296425_original.jpg

Azerbajdzsáni térkép az örmény légvédelmi rendszer eszközeinek elhelyezéséről Hegyi-Karabahban 2020.09.27-én (c) az azerbajdzsáni ITV TV társaság "Görünməyən qəhrəmanlar - Hərbi Hava Qüvvələri" című filmjének képkockája.


"Görüünməyən qəhrəmanlar - Hərbi Hava Qüvvələri" ("Láthatatlan hősök - Légierő") című dokumentumfilm (ITV) (azerbajdzsáni nyelven):


Colonelcassad
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 065
2 566
113
1. Annak érdekében, hogy az ellenséget valamennyi légvédelmi rendszerének aktiválására kényszerítsék, úgy döntöttek, hogy repülőgépek, helikopterek és UAV-k segítségével szimulált, tömeges légicsapást szerveznek. Ezek a repülőgépek különböző manővereket hajtottak végre anélkül, hogy beléptek volna a légvédelmi csapásmérő zónába.
Pedig ez mennyire régi trükk, mégis megkajálták az örmények. Nem emlékszem melyik konfliktusban sütöttek el hasonlót a támadók. Talán az Öböl háborúban vagy valamelyik arab-izraeli konfliktusban. Valaki idehaza még nyilatkozta is, hogy jól felkészített légvédelemmel nem lehetne megetetni ilyen trükköket.
Egy An-2-es 100-200 km/h-val repül, ez leginkább egy drónnak a sebessége, de annál szerintem jóval nagyobb az RCS-e.