[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 098
2 875
113
Ha már szóba került a Bayraktar és tavalyi karabahi háború.....

Az örmény légvédelem visszaszorítása Hegyi-Karabahban 2020-ban......

Az azerbajdzsáni közszolgálati televízió ITV által sugárzott "Görünməyən qəhrəmanlar - Hərbi Hava Qüvvələri" ("Láthatatlan hősök - Légierő") című dokumentumfilmben az azerbajdzsáni légierőnek a második karabahi háborúban való részvételéről 2020 őszén, Ramiz Tahirov tábornok, az azerbajdzsáni légierő parancsnokának interjúja részleteket tartalmaz az azerbajdzsáni fél által a konfliktus során a Hegyi-Karabahban lévő örmény légvédelem visszaszorítása érdekében végrehajtott sikeres "Karabahi koporsó " hzadműveletről. Mammad Valimamedov fordította le oroszra a "Karabahi koporsó" műveletről szóló interjú részletét.


9296846_original.jpg

Az egyik An-2-es repülőgép, amelyet az azerbajdzsáni fél használt csaliként, hogy betörjön az örmény légvédelmi rendszerbe Hegyi-Karabahban a második karabahi háború során 2020 őszén (c) képkocka az azerbajdzsáni ITV televíziós társaság által készített "Görünməyən qəhrəmanlar - Hərbi Hava Qüvvələri" című filmből.

Az azerbajdzsáni légierő parancsnokával, Ramiz Tahirov tábornokkal készült interjú érdekes részleteket közöl a második karabahi háború idején a "Karabah koporsó" hadműveletről, amelynek célja az örmény légvédelmi rendszer elnyomása volt Hegyi-Karabahban.

2020. szeptember 27-én Örményország légvédelmi rendszere Karabahban 24 "Osa-AK(M)"-l , 6 "Tor-M2KM-l, 1[zászlóalj] S-300PS-l(ez a SAM az örmény fegyveres erők Gorisban állomásozó 99. légvédelmi rakétaezredéből származik, a háború előtt Shushikend faluban telepítették), 2 [hadosztály] "Krug" rendszerrel, 3 [hadosztály] "Kub" rendszerrel és egy [hadosztály] S-125 SAM rendszerrel (örmény információk szerint a "Krug" SAM rendszereket már évekkel korábban leszerelték, és csalétekként használták őket.) rendelkezett,

Örményország légvédelmi rendszerének Karabahban való elnyomására az azerbajdzsáni légierő parancsnoksága kidolgozta a "Karabah koporsó" műveletet. Ez a művelet a következő összetevőkből állt:

1. Annak érdekében, hogy az ellenséget valamennyi légvédelmi rendszerének aktiválására kényszerítsék, úgy döntöttek, hogy repülőgépek, helikopterek és UAV-k segítségével szimulált, tömeges légicsapást szerveznek. Ezek a repülőgépek különböző manővereket hajtottak végre anélkül, hogy beléptek volna a légvédelmi csapásmérő zónába.

2. Annak érdekében, hogy az ellenség ne fedje fel ezt a tervet, úgy döntöttek, hogy An-2-es repülőgépeket indítanak a légvédelmi csapásmérő zónába. A pilóták az AN-2-l a légvédelmi csapásmérő zónába repültek, és ejtőernyővel ugrottak ki a gépből.

3 Hogy az AN-2-esek valódi harci repülőgépeknek tűnjenek, különböző bombákkal töltötték meg őket. Ha az ellenség nem lőtte volna le ezeket a gépeket, akkor kamikaze drónokként használták volna őket.

4. Ezek a csalétek arra voltak hivatottak, hogy az ellenséget arra kényszerítsék, hogy elpazarolja a drága Tor-M2KM rakétákat, amelyekkel korlátozott számban rendelkeztek. Ezt a célt sikerült elérni, mert egy ideig a rakéták hiánya miatt az ellenség nem tudta használni a Tor-M2KM-et.

5. Továbbá a már a levegőben lévő Harop, Skystriker és Orbiter-1k eszközeikkel, valamint a Bayraktar TB2 UAV-l csapást mértek az azonosított légvédelmi eszközökre.

6. Az UAV-k támogatására és a SAM-ek akadályozására az UAV-t aktívan használták az ellenséges légvédelmi rendszerek megzavarására.

7. Technikai eszközökkel hamis elektronikus célpontokat hoztak létre az ellenséges SAM-rendszerek számára.

8. A helikopterekre szerelt Spike-NLOS rakétákkal, amelyek hatótávolsága elérheti a 30 km-t, csapásokat mértek az ellenséges légvédelmi rendszerek ellen.

A művelet első napján az ellenséges SAM-k 60%-át megsemmisítették. A háború végéig az örményeknek nem sikerült "feltörnie" a "karabahi koporsót".


9296425_original.jpg

Azerbajdzsáni térkép az örmény légvédelmi rendszer eszközeinek elhelyezéséről Hegyi-Karabahban 2020.09.27-én (c) az azerbajdzsáni ITV TV társaság "Görünməyən qəhrəmanlar - Hərbi Hava Qüvvələri" című filmjének képkockája.


"Görüünməyən qəhrəmanlar - Hərbi Hava Qüvvələri" ("Láthatatlan hősök - Légierő") című dokumentumfilm (ITV) (azerbajdzsáni nyelven):


Colonelcassad
A térkép illetve a műsor örmény oldalon is érdekes híreket generált.
A legtöbb AN-2 est MANPAD-okkal lőttek le az örmények.Az önjáró eszközöknek még radart sem volt szabad rájuk használni.
Örményországból magaslati pontokra elhelyezett radarokról kaptak célinformációt az önjáró eszközök és amennyiben lehetséges volt csak optikai rendszert használtak az indítás elött vagy minimális időre használták a saját radarjaikat.Lövés után azonnal tüzelőállást váltottak vagy föld alatti esetleg építmény tárolóba helyezkedtek.
A 2016 os illetve a 2020 as 4 napos háború tapasztalatai alapján elég sok csali illetve makett eszközt használtak.
Legtúlélőképesebb rendszerük a Tor volt amiből 2db ot veszítettek.
Véleményük szerint 2020 szeptemberében a támadó drónok olyan fölénybe kerültek rendszer szintű használat mellett és nyílt egy olyan "fölény ablak" (nem tudom jobban fordítani) ami nem elvi,hanem technikai és anyagi szinten megoldhatatlan probléma elé állította az örmény légvédelmet.Az anyagi jellegű veszteségeknél a jól képzett személyzet elvesztése a fájóbb.Tor és BUK 3 rendszerek érkeznek Oroszországból.Osza maradt rentgeteg ezeket saját erőből modernizálják folyamamtosan.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
Testén 50 kg-ot, szárnyain 120 kg-ot bír. A törzsben Sar vagy Wescam MX15, a szárnyakon pedig legalább 4 Mam L bír, szerintem ha jó az ár, akkor nincs min elkeseredni. A képérzékelő gimball és lőszer már ugyanaz, mint a TB2. Ha teljesíti azt, amit a prospektusban ígér, azt elégségesnek látom.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 947
7 715
113
Testén 50 kg-ot, szárnyain 120 kg-ot bír. A törzsben Sar vagy Wescam MX15, a szárnyakon pedig legalább 4 Mam L bír, szerintem ha jó az ár, akkor nincs min elkeseredni. A képérzékelő gimball és lőszer már ugyanaz, mint a TB2. Ha teljesíti azt, amit a prospektusban ígér, azt elégségesnek látom.
darab szám tud még érdekes lenni , 5-6 darab ra kaka lenne , 40-re már fasza
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 307
14 051
113
"a Korea Aerospace Industries (KAI) a szlovák Letecké opravovne Trenčínnel (LOTN) együttműködve összesen 10 FA-50-es kiképző-repülőgépet akar eladni a szlovák légierőnek régi, L-39-es kiképzőgépeik felváltására."

Igen, pont ezt akartam írni, nagyon nem az L-39 helyettesítő terméke.
A hivatkozott cikkben - defenseworld.net - van egy kép, FA-50 aláírással, a gépen PILIPINAS felirattal.
Alább a kép. Dögöljek meg, ha ez FA-50:confused:
philippin_1494589562.jpg
Nyugot lehets, ez csakugyan nem FA-50, hanem Gripen. ;)
 
G

Galthran

Guest

Karayel-SU TUAV​

Karayel-SU (SU; standing for Armed-Extended Wing) has a longer wingspan, as well as end-plates on its wing tips and two hardpoints for payload under each wing. Each one of the hardpoints can carry 30 kg, meaning that the total payload capacity of the Karayel-SU under its wings is 120 kg. The wing hardpoints can also be equipped with payloads other than munitions. The Karayel-SU also retains the ability to carry 50 kg EO/IR payload at the fuselage payload bay[6]


Technicial Specifications​

  • Engine Power 1 × 97 HP (Sea Level)
  • Maximum Takeoff Weight : 630 kg
  • Wing Span : 13 m
  • Total Length : 6.5 m
  • Height : 2.11 m
  • Wing Useful Load : 120 kg
  • Trunk Payload : 50 kg
  • Flight Speed : 60-80 knots
  • Rate of Climb : 800 m/min
  • Operational Altitude 18.000 ft
  • Data Link Range: >150 km
  • Landing Distance : <750 m
  • Airborne Time : 20 hours without ammunition, 12 hours with 60 kg load and 8 hours with 120 kg loaded
  • Navigation : Fully Autonomous or Manual, Day Camera (color) & IR Night Camera
  • Useful Load : Laser Range Finder,Laser Pointer & Laser Target Marker
  • Other Features ; Triple redundant avionic architecture,Fully autonomous take-off / flight / landing, Composite main structure.[7]

Other variants​

CTech SATCOM On-The-Move (SOTM) terminals for unmanned aerial vehicles (UAVs)
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 628
8 260
113
Mennyire megbízhatóan működik egy Vestel mondjuk a Baykarhoz képest?
Az alkatrészek oké, de rendszerként?
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
Megfigyeléseim szerint ez a drón 12 db MAM C-t képes szállítani. Ezzel a drónnal Romániát nem lehet annektálni, de békésebben lehet rombolni AIDS-fertőzött polgárok sátrait Szeget a fesztivál területén.

karayel-torok-dron-474194.jpg