Elvileg ezt a lengyel drónt szerezzük be mi is, amit most az ukrik használnak.
Wiele dobrego słyszy się o zastosowaniu polskich dronów FlyEye i amunicji krążącej Warmate w działaniach wojennych na Ukrainie, jednak filmów z ich użyciem jest mało. Tym razem jednak udało się uchwycić działanie polskiej amunicji krążącej w zniszczeniu BM-21 Grad czy ataku na rosyjskie składy.
defence24.pl
Gugli
A Warmate elpusztítja az orosz gradot
Sokat hallani a lengyel FlyEye drónok és a Warmate keringő lőszereinek alkalmazásáról az ukrajnai hadműveletek során, de kevés film készült ezek felhasználásáról. Ezúttal azonban sikerült megörökíteni a BM-21 Grad megsemmisítésében keringő lengyel lőszer működését vagy az orosz raktárak elleni támadást.
Bár a lengyel drónok nem rendelkeznek olyan PR-vel, mint a török Bayraktars TB2, használatuk gyakran hasznosabb az ukrán csapatok számára, például tüzérségi tüzek korrigálására vagy adott cél megsemmisítésére. Természetesen a TB2 is nagyon jól működik ebben a szerepkörben, de méretét tekintve sokkal könnyebben lelőhető célpont az olyan légelhárító rendszerekkel, mint a Tor vagy a Buk. Ráadásul az ilyen felszerelések elvesztése sokkal fájdalmasabb, mint egy sokkal olcsóbb drón, például a FlyEye ledobása.
A Warmate keringető lőszer használatával történt támadás Energodar közelében történt, ahol a 122 mm-es BM-21 Grad rakétavetőt semmisítették meg vele. Ráadásul valamilyen raktárt támadtak meg vele, esetleg egy lőszert, ami rövid időn belül kigyulladt. Az egészet az EOS C-VTOL „Magylas” pilóta nélküli repülővel rögzítették, amit litvánok vásároltak és adtak át Ukrajnának.
A Warmate repülőgépváz 1,4 kg súlyú cserélhető fejekkel van felszerelve, különféle típusúak, beleértve a kumulatív, erősen robbanásveszélyes, termobarikus és egyéb fejeket. Elektromos motor hajtja, és 70 percig képes a levegőben maradni. Egy szabványos irányítóponttól 30 km-re, vagy akár 80 km-re is képes repülni, ha egy másik kezelő veszi át az irányítást a célterületen, és a célhoz vezeti a gépet.
Ez azt jelenti, hogy a felszállási hely sok kilométerre lehet a céltól, és legfeljebb 30 km-es körzetben kell lennie egy kezelőnek, aki hordozható irányadó eszközzel és rádiókapcsolati irányantennával rendelkezik. Sőt, a Warmate gépek egy autotrackerrel vannak felszerelve, ami megkönnyíti a jelzett célpont eltalálását akkor is, amikor az mozog, vagy ha a kezelő megszakad a kommunikáció a géppel a cél elérése előtt. Ez nagyon magas hatékonyságot biztosít.
A WB Csoport jelenleg is fejleszti a Warmate drónraj felhasználási lehetőségeit, egy hálózaton belül együttműködve a megfigyelő és felderítő repülőgépvázakkal is. Ez a megoldás minden bizonnyal a fegyveres konfliktusok jövője, amelyben a különféle drónok, köztük a keringő lőszerek is nagyobb mértékben vesznek részt. Jelenleg ez az egyik legdinamikusabban fejlődő fegyvertípus, amelyet minden modern fegyveres erőnek figyelembe kell vennie. Ukrajna egyértelműen mutatja, hogy az irányított, precíz és valós idejű fegyverek jelentik a jövőt, amelyek együttműködnek a felderítő rendszerekkel.