[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 358
39 185
113
A legkisebb, Hero30-nak valószínűleg sok értelme nincs is, annyira könnyű, kicsi, mint pl a switchblade, és ugye az nem vált be Ukrajnában, írta is itt valaki, hogy az US Army is visszamondta.
A Switchblade 300-asban egy 40mm-es gránát adta a harcirészt - ha jól tudom. Ez meg nem valami erős harcirésznek.
HERO-30-nak fél kilós harcirésze van - az tényleg eléggé semmi, szóval kihagynám.
Ha azt vesszük, hogy a másfél kilós 60 mm-es aknavető gránát, aminek már "tényleg van hatása" pl. élőerő ellen (kb. 15 méteres körben halálos), akkor HERO-90-től kezdődik ez az optimális méret!
Ez még elég jól hordozható is: 12 kg vetőcsővel együtt - kb. az RGW-110-nek felel meg tömegében.
A HERO-120-as meg a SPIKE-nak feletethető meg méretében és páncéltörő képességében. 18 kg - ez az utolsó méret, ami még lábon mozgatható - akárcsak a SPIKE, de érdemes lehet akár járműre is tenni.

Járműre telepítendőek közül:
HERO-400 lenne ami még taktikai szint: radarok, harckocsik, tüzérség leküzdésére használható 120 km távig, 10 kg-s harcirész
HERO-900-ast inkább kihagynám és helyette a nagyobbat venném:
HERO-1250: ez már nem harctéri drón: utánpótlás, vezetési pontok, épületek rombolására lenne jó. Kifinomultabb Shahed drón: 50 kg-s harcirész, több mint 200 km-es hatótáv (10órányi repidő)

HERO-120-ból kellene mindenesetre legtöbbet venni szerintem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 358
39 185
113
A Switchblade 300-asban egy 40mm-es gránát adta a harcirészt - ha jól tudom. Ez meg nem valami erős harcirésznek.
HERO-30-nak fél kilós harcirésze van - az tényleg eléggé semmi, szóval kihagynám.
Ha azt vesszük, hogy a másfél kilós 60 mm-es aknavető gránát, aminek már "tényleg van hatása" pl. élőerő ellen (kb. 15 méteres körben halálos), akkor HERO-90-től kezdődik ez az optimális méret!
Ez még elég jól hordozható is: 12 kg vetőcsővel együtt - kb. az RGW-110-nek felel meg tömegében.
A HERO-120-as meg a SPIKE-nak feletethető meg méretében és páncéltörő képességében. 18 kg - ez az utolsó méret, ami még lábon mozgatható - akárcsak a SPIKE, de érdemes lehet akár járműre is tenni.

Járműre telepítendőek közül:
HERO-400 lenne ami még taktikai szint: radarok, harckocsik, tüzérség leküzdésére használható 120 km távig, 10 kg-s harcirész
HERO-900-ast inkább kihagynám és helyette a nagyobbat venném:
HERO-1250: ez már nem harctéri drón: utánpótlás, vezetési pontok, épületek rombolására lenne jó. Kifinomultabb Shahed drón: 50 kg-s harcirész, több mint 200 km-es hatótáv (10órányi repidő)

HERO-120-ból kellene mindenesetre legtöbbet venni szerintem.

A legnagyobb HERO drón (1250) nem csak robbanni tud:

Hero-1250’s size and payload capacity allow it to perform a range of additional missions en route to the target. This includes Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance (ISR) tasks, where it can carry payloads for SIGINT (Signals Intelligence) and COMJAM (Communications Jamming), expanding its versatility on the battlefield. Moreover, the Hero-1250 can be utilized for Anti-Radiation Missions (ARM) to neutralize enemy air defense systems.

Ez a radarvadász funkció különösen érdekes lehet nekünk, mert jelenleg semmilyen ehhez fogható képességünk nincsen...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 222
113
A Switchblade 300-asban egy 40mm-es gránát adta a harcirészt - ha jól tudom. Ez meg nem valami erős harcirésznek.
HERO-30-nak fél kilós harcirésze van - az tényleg eléggé semmi, szóval kihagynám.
Ha azt vesszük, hogy a másfél kilós 60 mm-es aknavető gránát, aminek már "tényleg van hatása" pl. élőerő ellen (kb. 15 méteres körben halálos), akkor HERO-90-től kezdődik ez az optimális méret!
Ez még elég jól hordozható is: 12 kg vetőcsővel együtt - kb. az RGW-110-nek felel meg tömegében.
A HERO-120-as meg a SPIKE-nak feletethető meg méretében és páncéltörő képességében. 18 kg - ez az utolsó méret, ami még lábon mozgatható - akárcsak a SPIKE, de érdemes lehet akár járműre is tenni.

Járműre telepítendőek közül:
HERO-400 lenne ami még taktikai szint: radarok, harckocsik, tüzérség leküzdésére használható 120 km távig, 10 kg-s harcirész
HERO-900-ast inkább kihagynám és helyette a nagyobbat venném:
HERO-1250: ez már nem harctéri drón: utánpótlás, vezetési pontok, épületek rombolására lenne jó. Kifinomultabb Shahed drón: 50 kg-s harcirész, több mint 200 km-es hatótáv (10órányi repidő)

HERO-120-ból kellene mindenesetre legtöbbet venni szerintem.
Bőven elég az a fél kiló elrontani egy lőszerszállitó vagy üzemanyagos Ural/DAC/Kamaz napját.......Vagy egy Kornetes motorkerékpáros pcv különitmény napját gallyra vágni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 358
39 185
113
Bőven elég az a fél kiló elrontani egy lőszerszállitó vagy üzemanyagos Ural/DAC/Kamaz napját.......Vagy egy Kornetes motorkerékpáros pcv különitmény napját gallyra vágni.
De másfél kilós harcirésztől még rosszabb napjuk lesz! :)
Miért vegyünk a kisebbet, ha van nagyobb is ami több mindenre jó?
Árban és tömegben nem lehet akkora a különbség.

Nyilván hülyeség mind a 6-ból rendelni, amikor átfedik egymást valamennyire. Ki kell választani szerintem 3-4-et és ezekből venni nagy mennyiséget...
A 120-asra és az 1250-esre mondanám hogy biztos hogy kell...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 222
113
De másfél kilós harcirésztől még rosszabb napjuk lesz! :)
Miért vegyünk a kisebbet, ha van nagyobb is ami több mindenre jó?
Árban és tömegben nem lehet akkora a különbség.

Nyilván hülyeség mind a 6-ból rendelni, amikor átfedik egymást valamennyire. Ki kell választani szerintem 3-4-et és ezekből venni nagy mennyiséget...
A 120-asra és az 1250-esre mondanám hogy biztos hogy kell!
Mert a kicsiből egy beszivárgó mélységi csoport többet tud magával vinni?És igy biztonságos távolságbol tudják támadni az utánpotlást szállitó konvojokat.
Vagy teszem azt egy harcjármű külsejére rákötözöl párat,és a veszélyes helyeken felküldöd őket.Felderitő kapacitás bővitők-és kapásbol meg is támadják a felderitett pcv osztagot.(ugye nem kell emlékeztetnelek,hogy az ukrán osztagok mi muszka tankmennyiséget kilőttek)
Stb
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
564
1 584
93
Ezt most a RM kotyogta ki. Nem értem, miért nem jelentik be a beszerzéseket. Ki a fene elől titkolják? A Honvédség célja az elrettentés. Azt meg csak úgy lehet, ha az ellenség is tudja, hogy milyen fegyverarzenál várja, ha idetéved.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 358
39 185
113
Mert a kicsiből egy beszivárgó mélységi csoport többet tud magával vinni?És igy biztonságos távolságbol tudják támadni az utánpotlást szállitó konvojokat.
Vagy teszem azt egy harcjármű külsejére rákötözöl párat,és a veszélyes helyeken felküldöd őket.Felderitő kapacitás bővitők-és kapásbol meg is támadják a felderitett pcv osztagot.(ugye nem kell emlékeztetnelek,hogy az ukrán osztagok mi muszka tankmennyiséget kilőttek)
Stb
Ez mind igaz a 90-esre is, amivel páncélozott célokat is támadhatsz! Félkilós harci részt bármely harckocsi kiröhögi - tandem harcirész kizárt félkilóban!
30-as 7,8kg indítóval, a 90-es meg 12 kg - könnyebb mint az RGW-110!
Szóval 30-as szerintem nem szükséges, legfeljebb kis mennyiségben a különleges alakulatoknak.

Én ezekre szavazok: 90, 120, 400 és 1250. :)
Utóbbi akár mehet teherautó alvázra mint egy sorozatvető: 200+ km-es hatótávval a frontvonal közelébe se kell menjen.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 222
113
Ez mind igaz a 90-esre is, amivel páncélozott célokat is támadhatsz! Félkilós harci részt bármely harckocsi kiröhögi - tandem harcirész kizárt félkilóban!
30-as 7,8kg indítóval, a 90-es meg 12 kg - könnyebb mint az RGW-110!
Szóval 30-as szerintem nem szükséges, legfeljebb kis mennyiségben a különleges alakulatoknak.

Én ezekre szavazok: 90, 120, 400 és 1250. :)
Utóbbi akár mehet teherautó alvázra mint egy sorozatvető: 200+ km-es hatótávval a frontvonal közelébe se kell menjen.
Tudod miért fejlesztették ki a dél afrikaiak az éles háborús tapasztalat nyomán a 60 milis M6 messzehordó aknavetőt,vagy a 105milis LEO messzehordó ágyút?
Mert nem mindig a nagyobb a jobb.Több logisztikát köt le.Drágább.És sokszor felesleges.
A magyar "modern dd" tanulmányban (remélem nem azt valósitjuk meg,hanem visszatérünk a Hart féle önálló dd szervezethez) 3 manőver zl-ra 300 teherautót számolnak.....Tudod hogy a legkönnyebb harcképtelenné tenni egy modern 70 tonnás tankot?Hogy kilövöd az összes védtelen üzemanyagszállitó teherautót.Üzemanyag nélkül már csak egy 70 tonnás levélnehezék.A saját legénysége fogja felrobbantani,hogy ne jusson a kezedbe (najó,ha oroszok,akkor lehet,hogy simán csak otthagyják.....)
Lidell Hart a kedvenc katonai teoretikusom.Szerintem ha mód van rá,alkalmazni kell a közvetett megközelités módszerét.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 358
39 185
113
Tudod miért fejlesztették ki a dél afrikaiak az éles háborús tapasztalat nyomán a 60 milis M6 messzehordó aknavetőt,vagy a 105milis LEO messzehordó ágyút?
Mert nem mindig a nagyobb a jobb.Több logisztikát köt le.Drágább.És sokszor felesleges.
A magyar "modern dd" tanulmányban (remélem nem azt valósitjuk meg,hanem visszatérünk a Hart féle önálló dd szervezethez) 3 manőver zl-ra 300 teherautót számolnak.....Tudod hogy a legkönnyebb harcképtelenné tenni egy modern 70 tonnás tankot?Hogy kilövöd az összes védtelen üzemanyagszállitó teherautót.Üzemanyag nélkül már csak egy 70 tonnás levélnehezék.A saját legénysége fogja felrobbantani,hogy ne jusson a kezedbe (najó,ha oroszok,akkor lehet,hogy simán csak otthagyják.....)
Lidell Hart a kedvenc katonai teoretikusom.Szerintem ha mód van rá,alkalmazni kell a közvetett megközelités módszerét.
Tudtam, hogy nem úszom meg egy újabb "búrok találtak fel mindent" sztori nélkül! :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 222
113
Ezt most a RM kotyogta ki. Nem értem, miért nem jelentik be a beszerzéseket. Ki a fene elől titkolják? A Honvédség célja az elrettentés. Azt meg csak úgy lehet, ha az ellenség is tudja, hogy milyen fegyverarzenál várja, ha idetéved.
Nyugodj meg.A magyar adófizetőn kivűl mindenki pontosan tudja,hogy milye van,vagy nincs a seregnek
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 222
113
Tudtam, hogy nem úszom meg egy újabb "búrok találtak fel mindent" sztori nélkül! :D
Nem éppen ők találták fel a mini LM-eket.A zsidók.Spearnak még 40milis mini dronja is van,még kisebb robbanótöltetes támadó változatban is.És annak is van értelme.Egy mezőt blokkoló gp fészket biztonságosan ki lehet vele iktatni.És egy megfelelő cső alatti gránátvetőből is inditható.
Mondjuk egy jol megépitett féloldalazó gp fészket baromira nem egyszerű még a kisérő hk-val sem kilőni.Főleg nem,ha közben pcv osztagok várják,hogy jöjjön az a hk,kilőni azt a fészket.Egy ilyen kis mini dront viszont be lehet irányitani a védőfül mögé,be a lőrésen a fészekbe.pár dekányi robbanóanyaga ilyenkor többet ér,mint egy 10kilós hk gránát.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 095
9 464
113
Ez mind igaz a 90-esre is, amivel páncélozott célokat is támadhatsz! Félkilós harci részt bármely harckocsi kiröhögi - tandem harcirész kizárt félkilóban!
30-as 7,8kg indítóval, a 90-es meg 12 kg - könnyebb mint az RGW-110!
Szóval 30-as szerintem nem szükséges, legfeljebb kis mennyiségben a különleges alakulatoknak.

Én ezekre szavazok: 90, 120, 400 és 1250. :)
Utóbbi akár mehet teherautó alvázra mint egy sorozatvető: 200+ km-es hatótávval a frontvonal közelébe se kell menjen.
:rolleyes:

Na azert. Hiszem, ha latom a MH vagy a RM reszerol, de szinte biztos vagyok benne, hogy nem egy tipus jon csak.
A 120-ast csak en tippeltem, mert az az elso, ami mar hk ellen valo. Ha abbol jonne szazas nagysagrendben, azzal kb az osszes kornyekbeli orszag osszes hkjat ki lehet iktatni orokre. :D :D


Ezert irtam, hogy a tipusmixet nem ismerjuk, igy nehez tippelni, hany es melyikbol... az en penzem egy egeszseges 30-as es 120-as mixen van. Az elso, mert olcso es hatizsakos, a masodik meg lasd fenn, ATGM az egbol. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Aladeen

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ilyen cuccot küldtek már ukrajnába vagy még szűz? Azért az lehet nem lenne egy rossz dolog hogy látni lehetne azt mit tud akkor ha az ellenség aktívan dolgozik a tevékenysége ellen.

Nem hallottam róla. Mivel Izrael nem szállít -hivatalosan- Ukrajnának ölésre használható cuccokat, így lehet egy ideig nem is fogjuk ott látni.
A Hero viszont ha jól emlékszem, Hegyi-Karabahban nagyon jól teljesített. Az nem volt egy kiegyenlített küzdelem, de pont azért nem volt kiegyensúlyozott, mert egy azeri vereség után egy évtizeddel izraeli és zsidó drónok hadával és egy jól kiépített hálózatos hadviseléssel tértek vissza és megsemmisítették a szovjet technikára és mentalitásra épülő örmény erőket.
Azért tettem oda, hogy hivatalosan nem szállít, mert 1,5 évvel ezelőtt Jeruzsálem blokkolta a Patriot szállítását és nem volt véletlen, hogy iráni drónok után jelentek meg a Patriotok a harcmezőn. Nem teljesen maradnak ki és nem teljesen függetlenek, de tény, hogy támadó drónt meglepő lenne, ha engedélyeznék akár reexportként.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 358
39 185
113
:rolleyes:


A 120-asban egyetértünk - abból kell a legtöbb. "Zümmögő-Spike" :D
30 helyett inkább 90-est ajánlanám, bár kisebb számban a 30-as is lehet.
1250 meg mélységi csapásokra, radarvadászatra lenne kiváló - szóval azt is venném. A többi szerintem opcionális: hasznos, de nem "must have"...

Azért egy éves távlatban csak kiderül pár részlet - pláne hogy jövőre már érkeznek...

Érdekes kérdés lesz a szervezeti felépítés: járművön hordozható drónokat miként fogják alakulatba szervezni őket?
"Kamikáze-drón osztály"? Melyik magyar hősről nevezik majd el, aki drónpilótaként szolgált? :D
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Venom85