[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 029
113
Nem, ez nem magyar sajátosság.
Csak akkor, gond, ha nincs elég harcanyag. Az a mi szerencstlensegünk, hogy eddig igy nyomtuk.
Ha van anyag, meg logisztika, nincs feszültség.
Stratégiai szinten nyilván az anyag és embertömeg számít.
Harcászati szinten, viszont nem mindig ezen dől el a harc. Sőt, egy Vietnám vagy afgán példa az anyagi feltételek stratégiai szintű
elsődlegességét is megkérdőjelezi.
Lőszer nelkül harcolni nem lehet. A fejünk tetejére is állhatunk ez tény marad. Márpedig az elég kemény harcászati probléma, ha azon kell gondolkoznod, hogy hogyan vívd ki a tűzfölenyt, hogy egyáltalán lehetőséged legyen bármit is tenni. Megokoskodhatunk bármit, de ha nincs elég lőszered harcképtelen vagy.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Erre szoktam azt mondani, hogyha a lőszer problémát jelent akkor hagyni kell a fenébe az egészet. Értem én, hogy mi magyarok vagyunk és fából vaskarika meg nehogymár más mondja meg (akinek esetleg modern hadereje van es háborúzik is vele) nekünk hogyan kell egy háborúban győzni... de lássuk be, hogy ez csak sajátmagunk átverése ami a kis színházba illő gyakorkatainkon kívül az ég adta egy világon sehol sem működik.
Azt nem a végrehajtó dönti el. Lehet, hogy van véleménye, de katonák vagyunk.
A lőszer vagy anyagi feltételek elégtelensége, részleges hiánya egy szempont, ami nagyon fontos, de van olyan helyzet, hogy van még fontosabb előfeltétele a sikernek.
Pl az idő. Ha meg tudod előzni az ellenfelet egy kulcsfontosságú terület birtokba vetelében, akkor kevesebb lőszerrel is van esélyed a sikerre. Ekkor nem érdemes a feltöltésre várni, mert időt vesztesz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 029
113
Azt nem a végrehajtó dönti el. Lehet, hogy van véleménye, de katonák vagyunk.
A lőszer vagy anyagi feltételek elégtelensége, részleges hiánya egy szempont, ami nagyon fontos, de van olyan helyzet, hogy van még fontosabb előfeltétele a sikernek.
Pl az idő. Ha meg tudod előzni az ellenfelet egy kulcsfontosságú terület birtokba vetelében, akkor kevesebb lőszerrel is van esélyed a sikerre. Ekkor nem érdemes a feltöltésre várni, mert időt vesztesz.

Ezt ragozhatjuk, hozhatunk kivételes esetekre példákat, de lőszer nélkül harcolni nem lehet.
Arra építeni, hogy így is lehet esélyem a győzelemre...

Pont erről beszéltem amikor a fából vaskarikás részt írtam...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Lőszer nelkül harcolni nem lehet. A fejünk tetejére is állhatunk ez tény marad. Márpedig az elég kemény harcászati probléma, ha azon kell gondolkoznod, hogy hogyan vívd ki a tűzfölenyt, hogy egyáltalán lehetőséged legyen bármit is tenni. Megokoskodhatunk bármit, de ha nincs elég lőszered harcképtelen vagy.
Senki nem beszélt nulla lőszerről!
Inkább ott lehet a gond, hogy bizonyos eszközöket vagy hatásokat nem kapsz meg, emiatt nehezebb a dolgod, kockázatosabb, nagyobb veszteségeket szenvedhetsz, mintha megkapnád.
Ez szokott gond lenni.
Persze van olyan, hogy egyszerűen nincs lőszer, hisz a harc erről is szól.
De az elöljáróval közös az érdek és a sorsotok is.
Az esetek nagy részében egyik vagy mindkét fél hiányt szenved az anyagi és egyéb feltételekben. Elfutni mégsem lehet.
Kegyetlen dolog a háború, sokan meg is halnak.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
EsEzt ragozhatjuk, hozhatunk kivételes esetekre példákat, de lőszer nélkül harcolni nem lehet.
Arra építeni, hogy így is lehet esélyem a győzelemre...

Pont erről beszéltem amikor a fából vaskarikás részt írtam...
Csak lőszer kell a harchoz? Biztos, hogy a győztes lő ell több lőszert?
Nagyon le akarod egyszerűsiteni, ettől sokkal komplexebb a harc.
Nyilván kell a lőszer, általában van is, de nem az győz, akinek több lőszere van.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 705
122 300
113
EsEzt ragozhatjuk, hozhatunk kivételes esetekre példákat, de lőszer nélkül harcolni nem lehet.

Csak lőszer kell a harchoz? Biztos, hogy a győztes lő ell több lőszert?
Nagyon le akarod egyszerűsiteni, ettől sokkal komplexebb a harc.
Nyilván kell a lőszer, általában van is, de nem az győz, akinek több lőszere van.
Nem azt mondja, hogy csak az kell, hanem hogy lőszer nélkül biztos nincs harc.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 029
113
Senki nem beszélt nulla lőszerről!
Inkább ott lehet a gond, hogy bizonyos eszközöket vagy hatásokat nem kapsz meg, emiatt nehezebb a dolgod, kockázatosabb, nagyobb veszteségeket szenvedhetsz, mintha megkapnád.
Ez szokott gond lenni.
Persze van olyan, hogy egyszerűen nincs lőszer, hisz a harc erről is szól.
De az elöljáróval közös az érdek és a sorsotok is.
Az esetek nagy részében egyik vagy mindkét fél hiányt szenved az anyagi és egyéb feltételekben. Elfutni mégsem lehet.
Kegyetlen dolog a háború, sokan meg is halnak.
Látod ez a baj. Meg sincs a gondolkodásodban az, hogy nem létezik olyan, hogy lőszerhiány. Persze lehet mondani, hogy ez idealizált gondolkodás, no de olyat se drillezik senki, hogy hianyos rajjal milyen egy reagálás és ez nem véletlen.
Nem elég átvénni az angolszász harcászatot, a gondolkodásmódot is át kell alakítani különben nem fog működni a harcászat sem.

Manőverezhetünk kiválóan, kihasználhatjuk a terepet mesterien, de ha harcra kerül a sor, akkor az, akinek tényező a lőszermennyiség az elvesztette a harcot.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Kezdem megint nem érteni, hogy pontosan miről vitatkoztok.

Ha a kérdést úgy fogalmazzátok meg, ahogy eredetileg fel lett téve, vagyis például a lengyelek most vásárolt 250 Abrams tankja mennyi lőszert ehet egy nap vajon, akkor az azzal ekvivalens, hogy országosan milyen logisztikai kapacitást tervezek kiépíteni ennyi hk-hoz. Én úgy értettem, hogy az a kérdés, hogy például mennyi DOS-t illik tudni leszállítani az egész háború alatt átlagosan egy nap.

Te ha jól értem, azzal érvelsz, hogy harci bevetésen egészen más az igény, mint tartalékba visszavonva, mint ha az az egy hk éppen kiesik a harcból és nem talál ellenfelet.

Szerintem könnyebb lesz megválaszolni azt a kérdést, hogy mekkora logisztikai kapacitás dukál mondjuk Tatához. És én reménykedem abban, hogy a parancsnoknak lesz annyi infója éles harcban, hogy ha egy intenzív harc során borítékolhatóan ki fognak fogyni az utánpótlásból, mert békeidőben nem építettek ki nagyobb ellátási kapacitást, akkor le fogja állítani pár napra az előrenyomulást.

Ezt nem tudtam. Azt hittem, mindegyiknek az.



Azt hiszem, még mindig nem ugyan azt próbáljuk megválaszolni.
Nem kell sem személy szerint a harckocsiban ülőnek, sem pedig egy légibázis parancsnokának teherautót venni, de az eredeti kérdés én úgy értettem, arra vonatkozott, hogy a logisztikusok valamit javasolni fognak, hogy ha mondjuk az ország vezetése vásárol második század vadászgépet vagy bővíteni akarja Tatát még egy zászlóalj hk-val, ahhoz plusz teherautó mennyiség vásárlása is dukál.
Attól még, hogy nem a harcoló katonák vagy a csatateret irányító parancsnokok végzik a logisztikát, teherautó nélkül a hadsereg félkarú óriás. Vagy nem? Valakinek csak van valami használható infója, hogy egy logisztikus mikor érzi úgy, hogy egy darab teherautóval két nehéz dandárt etetni már több, mint előre tervezés és a jó szerencsében bizakodás. Attól függetlenül, hogy az országos logisztika nem az egységek kezében van, amiben igazad van.

Az összfegyvernemi parancsnokok követelményeket határoznak meg (az elöljáró által adott támogatás ismeretében) a saját logisztikájuk felé.
Nem mond teherautót, meg tonnát, hanem időtartamot, elvárt hatást. Ezt a logisztika számolja DOS-ba, tonnába, köbméterbe.

Fontos vezetési alapelv, hogy egy logisztikus soha nem dönt. Ő csak végre hajt vagy jelent, hogy nem tudja végrehajtani.
Mindig a parancsnok dönt!!!
Övé a felelősség, egyszemélyi felelős anyagért, emberért. Sikerért, kudarcért.
Ha nincsenek meg az anyagi feltételek, akkor más módon kell a küldetést végrehajtani.
Lehet agyalni....

Ismerős?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Látod ez a baj. Meg sincs a gondolkodásodban az, hogy nem létezik olyan, hogy lőszerhiány. Persze lehet mondani, hogy ez idealizált gondolkodás, no de olyat se drillezik senki, hogy hianyos rajjal milyen egy reagálás és ez nem véletlen.
Nem elég átvénni az angolszász harcászatot, a gondolkodásmódot is át kell alakítani különben nem fog működni a harcászat sem.

Manőverezhetünk kiválóan, kihasználhatjuk a terepet mesterien, de ha harcra kerül a sor, akkor az, akinek tényező a lőszermennyiség az elvesztette a harcot.
Ha te olyan jól átvetted, áruld már el:
Miért spórolsz a lőszerrel a harcban?
Hisz a csodálatos angolszász logisztika mindig ad.
Mindig akkor, amikor pont kell!
Mert az ő gondolkodásunk helyes, ők sosem hagynák lőszer nélkül a katonákat.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 705
122 300
113
Látod ez a baj. Meg sincs a gondolkodásodban az, hogy nem létezik olyan, hogy lőszerhiány. Persze lehet mondani, hogy ez idealizált gondolkodás, no de olyat se drillezik senki, hogy hianyos rajjal milyen egy reagálás és ez nem véletlen.

Ha te olyan jól átvetted, áruld már el:
Miért spórolsz a lőszerrel a harcban?
Hisz a csodálatos angolszász logisztika mindig ad.
Mindig akkor, amikor pont kell!
Mert az ő gondolkodásunk helyes, ők sosem hagynák lőszer nélkül a katonákat.
Szerintem elbeszéltek egymás mellett.
Dudi szerintem itt az olyan dolgokra céloz mint az 5 tár/fő-s lőszerjavadalmazás (8 -10 kéne) a 2 darab kézigránát stb. És hogy a teljes hazai tervezés ezekkel úgy számol mintha életszerű mennyiségek lennének. Mivel ha ilyenből adódik lőszerhiány azért mert a rendszer hülye akkor ott valszeg buktavári van..
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Filter

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Az összfegyvernemi parancsnokok követelményeket határoznak meg (az elöljáró által adott támogatás ismeretében) a saját logisztikájuk felé.
Nem mond teherautót, meg tonnát, hanem időtartamot, elvárt hatást. Ezt a logisztika számolja DOS-ba, tonnába, köbméterbe.

Fontos vezetési alapelv, hogy egy logisztikus soha nem dönt. Ő csak végre hajt vagy jelent, hogy nem tudja végrehajtani.
Mindig a parancsnok dönt!!!
Övé a felelősség, egyszemélyi felelős anyagért, emberért. Sikerért, kudarcért.
Ha nincsenek meg az anyagi feltételek, akkor más módon kell a küldetést végrehajtani.
Lehet agyalni....

Ismerős?

Még mindig nem az a kérdés, hogy ki rendel. A kérdés meg lett válaszolva azzal, hogy aki nem tapasztalt logisztikus, az valószínűleg nem fogja tudni megválaszolni. És ez jobb híján elfogadható.

Az meg egy másik kérdés, ami most megy, hogy ha a logisztika bejelenti, hogy őt nem erre tervezték, akkor a harcoló alakulatok ezt hogyan fogják lereagálni.

De a két kérdést ne kezdjük el megint keverni, mert -szerintem- közük nincs egymáshoz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 029
113
Az összfegyvernemi parancsnokok követelményeket határoznak meg (az elöljáró által adott támogatás ismeretében) a saját logisztikájuk felé.
Nem mond teherautót, meg tonnát, hanem időtartamot, elvárt hatást. Ezt a logisztika számolja DOS-ba, tonnába, köbméterbe.

Fontos vezetési alapelv, hogy egy logisztikus soha nem dönt. Ő csak végre hajt vagy jelent, hogy nem tudja végrehajtani.
Mindig a parancsnok dönt!!!
Övé a felelősség, egyszemélyi felelős anyagért, emberért. Sikerért, kudarcért.
Ha nincsenek meg az anyagi feltételek, akkor más módon kell a küldetést végrehajtani.
Lehet agyalni....

Ismerős?

Ha nincsenek meg a feltételek akkor kezdődik a hazárdjáték, csak itt nincs visszaút ha "kiestél". Pont erről beszéltem! Nincs más út, vagy ha van is az tőled független, hisz nem rendelkezel elég erőforrással a céljaid eléréséhez. Elmehetsz 10.000 Forintos kabátot venni 7000 Forinttal, de az, hogy lesz-e kabátod vagy sem, már sokkal kisebb mértekben múlik rajtad mint minden más tényezőn! És ahol a hazárdírozás kezdődik ott fejeződik be a harcászat.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter
K

kamm

Guest
Egy Non Line of Sight rakéta (Spike NLOS) nem nagyon lehet kábeles. Az LR II tudtommal nem kábeles a sima LR-el szemben.
En ugy tudom, a LR2 is fiber opticot vonszol maga utan, ha ugy van inditva. ER2tol felfele mar nem igazan lehetett volna opcio (8-10 avagy 25 km spulni minden rakettahoz? :D), azoknal nincs is ilyesmi.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 705
122 300
113
En ugy tudom, a LR2 is fiber opticot vonszol maga utan, ha ugy van inditva. ER2tol felfele mar nem igazan lehetett volna opcio (8-10 avagy 25 km spulni minden rakettahoz? :D), azoknal nincs is ilyesmi.
"The missile is equipped with an advanced electro-optical seeker integrating an uncooled infrared sensor and a high-definition colour day sensor. It uses a fibre optic or radio frequency (RF) data link."

megy optikai kábellel és datalinkes rádió irányítással is.
 
K

kamm

Guest
"The missile is equipped with an advanced electro-optical seeker integrating an uncooled infrared sensor and a high-definition colour day sensor. It uses a fibre optic or radio frequency (RF) data link."

megy optikai kábellel és datalinkes rádió irányítással is.
Akkor jol emlekeztem.
Az NLOS is cibal fibert maga utan, 20+ kilometerre? Nehezen tudom elhinni...
Mondjuk persze a chopperen stb elfer a 4-8 spulni, de azert azok nem kicsik mar. En rengetegszer huzattam ilyesmit (tobb media studio networkot is terveztem a varosban, kivitelezes felugyeletet beleertve), meg single-mode fiberbol sem keves 20-30km, raadasul nem hasznalhatjak a legvekonyabbat, mert az kabe mar az inditast sem birna el.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány