[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Igen azok. Mert 10+ tárral és egyéb fogyóeszközzel indítják alapból a katonákat, a gépeik pedig ömlesztve hurcolják a többletet. Tehát van lehetőség a rátöltésre a helyszínen.

Annyi hogy 10 tárat több idő ellőni ( Optimálisan 2x annyi idő.), mint 5-öt...ergo, a logisztikának több ideje van beérni.
Köszi. Nem erről beszélünk.
Persze, hogy jobb a 10 tár, mint az 5!
De nem erről van szó!
Arról, hogy 100 tárat nem vihetsz, ezért meg kell szervezni az utánpótlást.
A NATO rendszerről volt szó, csak valaki félre vitte a témát.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Igen azok. Mert 10+ tárral és egyéb fogyóeszközzel indítják alapból a katonákat, a gépeik pedig ömlesztve hurcolják a többletet. Tehát van lehetőség a rátöltésre a helyszínen.

Annyi hogy 10 tárat több idő ellőni ( Optimálisan 2x annyi idő.), mint 5-öt...ergo, a logisztikának több ideje van beérni.
Köszi. Nem erről beszélünk.
Persze, hogy jobb a 10 tár, mint az 5!
De nem erről van szó!
Arról, hogy 100 tárat nem vihetsz, ezért meg kell szervezni az utánpótlást.
A NATO rendszerről volt szó, csak valaki félre vitte a témát.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
Igen azok. Mert 10+ tárral és egyéb fogyóeszközzel indítják alapból a katonákat, a gépeik pedig ömlesztve hurcolják a többletet. Tehát van lehetőség a rátöltésre a helyszínen.

Annyi hogy 10 tárat több idő ellőni ( Optimálisan 2x annyi idő.), mint 5-öt...ergo, a logisztikának több ideje van beérni.
Erre logikus megoldás lehet, ha alacsonyabb szintre szervezik az önálló logisztikát.
Pl. úgy tudom, hogy a németeknél a szakasztörzshöz hozzátartozik (szerves részeként ) egy teherautó is. Nem a század, vagy méginkább a zászlóalj logisztikai alegységei a felelősök az ellátásért.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 587
14 551
113
Erre most jó válasz lehet a bren 2. Műanyag tár, kissebb kaliber. Az eddigi 5 javadalmazás helyett simán lehet cipelni a 10-et.
Igaz...
De amit @krisss , és @dudi leírt hatványozottan igaz lesz az új eszközök rendszeresítésével.
A Lynxek-be hová lesz málházva az extra ammo?
Mennyi lesz? Mennyi rátöltést fog lehetővé tenni?
Stb.
( Eddig még nem láttam sajnos magyarországon olyat hogy gyakorolták volna az extra ammo felpakolást ,és elhelyezést. Bezzeg a buta Amcsik, Franciák, Ruszkik, stb ládaszám pakolják a gépekre kívül, belül a lőszert.)
 
K

kamm

Guest
Miiiii? 10-et? Te meg vagy őrülve?
Emberen biztosan nem. Járművön persze, hogy lehet, de az is lehet kontraproduktív, ha emiatt mondjuk kevesebb fér mondjuk egyéb fegyverből, vízből.
Az sok lenne? Nem tudom, nekem az AK tarakkal sem volt problémám, pedig azok súlya biztos lehetett legalabb a duplája ezeknek az ujabb tarakenak (sans a szívből melyebol gyűlölt, mocsokszar alaktalan hulladek tartaskat leszámítva.)
 
  • Tetszik
Reactions: Filter
K

kamm

Guest
Igaz...
De amit @krisss , és @dudi leírt hatványozottan igaz lesz az új eszközök rendszeresítésével.
A Lynxek-be hová lesz málházva az extra ammo?
Mennyi lesz? Mennyi rátöltést fog lehetővé tenni?
Stb.
( Eddig még nem láttam sajnos magyarországon olyat hogy gyakorolták volna az extra ammo felpakolást ,és elhelyezést. Bezzeg a buta Amcsik, Franciák, Ruszkik, stb ládaszám pakolják a gépekre kívül, belül a lőszert.)

Pedig anno nálunk már standard volt (jo, mi nem voltunk standard szazad.) Minden riadonal eleve ugy rohantunk ki es zartuk le a hatarszakaszt, hogy a lovesztgkon a ket pad kozott fel volt pupozva minden, ladakban az SZPG meg RPG granatok (kumupativ/repesz), rakaszok es extra loszer az AKhoz es egyeb szirszarok, a tobbi szakasznak is (elvileg ugye bármely ilyen cirkusz fordulhatott JNH/szerb T-72 vadaszatba.) Sajat raktarunk es raktarosaink voltak, akik közvetlenül a hkerülettol rendeltek es kaptak mindent.
Ha jol emlekszem, jopar napra elegendő cuccot vittunk mindenhová és igen, ez is be volt gyakorolva, pikkpakk ment fel es le a cucc.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 029
113
Had világítsak rá a peldadon keresztül, miért a te gondolkodással van a baj.
Te feladod, 7000 Ft-tal nem indulsz el, úgy érzed eleve vesztettél, hisz csak részben biztosították Neked a feltételeket. Gondolom megfagysz, feladtad, de nem te tehetsz róla,

A helyes gondolkodas az, hogy a 7000-ből veszek két pulóvert és küzdök, NEM ADOM FEL!
Persze megfázok. De van esélyem. Neked a gondolkodásmód miatt nincs esélyed a harcban, nem a feltételek részleges hiánya miatt!
A feladat 10.000 Forintos kabátot venni. Nem két pulóvert vagy jegyet a Bahamákra, hogy ne is legyen hideg, hanem 10.000 Forintos kabátot venni.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
Az sok lenne? Nem tudom, nekem az AK tarakkal sem volt problémám, pedig azok súlya biztos lehetett legalabb a duplája ezeknek az ujabb tarakenak (sans a szívből melyebol gyűlölt, mocsokszar alaktalan hulladek tartaskat leszámítva.)
Nem volt nálad éjjellátó, optika, meg semmilyen elektronikus cucc, meg miegymás...
Ezt a cikket már többször belinkeltem, csak a miheztartás kedvéért.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 029
113
Igaz...
De amit @krisss , és @dudi leírt hatványozottan igaz lesz az új eszközök rendszeresítésével.
A Lynxek-be hová lesz málházva az extra ammo?
Mennyi lesz? Mennyi rátöltést fog lehetővé tenni?
Stb.
( Eddig még nem láttam sajnos magyarországon olyat hogy gyakorolták volna az extra ammo felpakolást ,és elhelyezést. Bezzeg a buta Amcsik, Franciák, Ruszkik, stb ládaszám pakolják a gépekre kívül, belül a lőszert.)
De ők nem magyarok, ők nem tudják hogyan kell harcolni egy háborúban....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 029
113
A II. vh.-ban állítólag az egyik angol tábornok azt mondta a barátjának: "Lássuk be, akármennyire is lenézzük az amerikaiakat a harcban, ha egy valamihez, hát az utánpótláshoz egészen biztosan értenek. Ha korrektek akarnánk lenni, azt mondanánk nekik, hogy oda adjuk nektek a teherautóinkat, ti meg adjátok ide a tankjaitokat!"

Nem tudom megmondani, hogy mikor kezdődött a modern angolszász gondolkodás.
Az amerikai gondolkodás az olyan, hogy megteremtem a feltételeket majd lépek. Nem közben lépek, hogy így is lehet, most van jó esély, hanem utána. Ez volt pl Rommelnek is a tragédiája, nem várta meg míg minden feltétel adott nem volt. Támadott amikor arra nyílt egy kiváló alkalma (az persze zseniális, hogy ezt felismerte), de ez hosszútávon megbosszulta magát.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Igaz...
De amit @krisss , és @dudi leírt hatványozottan igaz lesz az új eszközök rendszeresítésével.
A Lynxek-be hová lesz málházva az extra ammo?
Mennyi lesz? Mennyi rátöltést fog lehetővé tenni?
Stb.
( Eddig még nem láttam sajnos magyarországon olyat hogy gyakorolták volna az extra ammo felpakolást ,és elhelyezést. Bezzeg a buta Amcsik, Franciák, Ruszkik, stb ládaszám pakolják a gépekre kívül, belül a lőszert.)
Ezzel annyiban vitatkoznék, hogy a magyar katona sem hülye. Pályám első felében lövész alegyseg parancsnok voltam, mindig megoldottuk az extra lőszer kérdést. Volt, hogy több napra előre megkaptuk, a papirdobozok nylon tasiban mentek a malhagyikba. Csakúgy, mint a pirotechnikai, egyéb anyag, stb.
Nem szabályos, persze. De még kelle oldani. A parancsnokok feladata, hogy biztosítsanak időt a tárazasra, a lőszerek újraosztására. Azt is eltűntük, ha valakinek több tára volt.
Afganisztanról ne is beszéljünk, mindenki annyi lőszert vitt, amennyit bírt...
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 587
14 551
113
Nem volt nálad éjjellátó, optika, meg semmilyen elektronikus cucc, meg miegymás...
Ezt a cikket már többször belinkeltem, csak a miheztartás kedvéért.
Nagyon jó a cikk!
Erről van szó.
Van a menet, és a harc.
Menetben teljesen más a felszerelés,mint harc-nál. Gépezésnél.
Menetnél van egy megkövetelt autonómia. Franciáknál 14 nap volt. Valóban, egyedül nem tudtunk felállni a zsákkal, már 20 éve sem.
C4, detonációs kötél 100m, extra aksik, eü felszerelés, láncfűrész, benzin,14 napi kaja, 5-6liter víz, stb...
Harcban ezt mind a gép cipeli, az meg ott van valahol a közeledben.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
;) ;); ;)A feladat 10.000 Forintos kabátot venni. Nem két pulóvert vagy jegyet a Bahamákra, hogy ne is legyen hideg, hanem 10.000 Forintos kabátot venni.
Ne magyarázd már meg.
Te beszéltél angolszász gondolkodásról.
Akkor biztos ismered az MDMP-t. Így nyilvánvaló számodra is, hogy a 2. lépésben milyen elemzéseket viszel végig, mit kell jól megértened.
Na, akkor nézd ilyen angolszász gondolkodással a példádat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 029
113
Ne magyarázd már meg.
Te beszéltél angolszász gondolkodásról.
Akkor biztos ismered az MDMP-t. Így nyilvánvaló számodra is, hogy a 2. lépésben milyen elemzéseket viszel végig, mit kell jól megértened.
Na, akkor nézd ilyen angolszász gondolkodással a példádat.
Igen ismerem, bár az magasabb szintű döntesi folyamat nem pedig harcászati tervezés amiről itt szó van, az meg a TLP.

(bár nem szeretem őket de azért szólj ha késztetest erzel arra, hogy akronímekkel dobálózzunk)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
(bár nem szeretem őket de azért szólj ha késztetest erzel arra, hogy akronímekkel dobálózzunk)
Természetesen megint tévedésben vagy.
A TLP század szintig van. A fölött MDMP, (zaszloalj, dandár), tehát bőven harcászati szint mindkettő.
Szólj, ha segítség kell az angolszász katonai gondolkodás rejtelmeihez.
:)