[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Az LR2-esnek nem kábeles a datalinkje. Aztán a Softkill védelmi rendszerek illetve egyéb zavaró rendszerek beleszólhatnak.

Ezt nem tudtam. Azt hittem, mindegyiknek az.

A DOS az átlag és erősen harc függő. A mezőn kevesebb lőszer fogy mint egy városban, mint ahogy védelemben is kevesebbet lősz mint támadásban. A logisztikát meg nem a dandár pk építi ki, ő egy előre meghatarozott logisztikai kapacitással dolgozik (tehat nem vehet még 10 teherautót, ha úgy gondolja).

Azt hiszem, még mindig nem ugyan azt próbáljuk megválaszolni.
Nem kell sem személy szerint a harckocsiban ülőnek, sem pedig egy légibázis parancsnokának teherautót venni, de az eredeti kérdés én úgy értettem, arra vonatkozott, hogy a logisztikusok valamit javasolni fognak, hogy ha mondjuk az ország vezetése vásárol második század vadászgépet vagy bővíteni akarja Tatát még egy zászlóalj hk-val, ahhoz plusz teherautó mennyiség vásárlása is dukál.
Attól még, hogy nem a harcoló katonák vagy a csatateret irányító parancsnokok végzik a logisztikát, teherautó nélkül a hadsereg félkarú óriás. Vagy nem? Valakinek csak van valami használható infója, hogy egy logisztikus mikor érzi úgy, hogy egy darab teherautóval két nehéz dandárt etetni már több, mint előre tervezés és a jó szerencsében bizakodás. Attól függetlenül, hogy az országos logisztika nem az egységek kezében van, amiben igazad van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 023
113
Ezt nem tudtam. Azt hittem, mindegyiknek az.



Azt hiszem, még mindig nem ugyan azt próbáljuk megválaszolni.
Nem kell sem személy szerint a harckocsiban ülőnek, sem pedig egy légibázis parancsnokának teherautót venni, de az eredeti kérdés én úgy értettem, arra vonatkozott, hogy a logisztikusok valamit javasolni fognak, hogy ha mondjuk az ország vezetése vásárol második század vadászgépet vagy bővíteni akarja Tatát még egy zászlóalj hk-val, ahhoz plusz teherautó mennyiség vásárlása is dukál.
Attól még, hogy nem a harcoló katonák vagy a csatateret irányító parancsnokok végzik a logisztikát, teherautó nélkül a hadsereg félkarú óriás. Vagy nem? Valakinek csak van valami használható infója, hogy egy logisztikus mikor érzi úgy, hogy egy darab teherautóval két nehéz dandárt etetni már több, mint előre tervezés és a jó szerencsében bizakodás. Attól függetlenül, hogy az országos logisztika nem az egységek kezében van, amiben igazad van.
4 évig tanul az egyetemen a katonabácsi mire kinevezik logisztikai szakasz parancsnoknak. Na innen még vagy 20-25 év mire olyan pozícióba kerül, hogy ő gondolkodjon azon, hogy hány teherautó kell egy dandárnak, vagy hány lőszer kell békeidőben egy harckocsi zászlóaljnak és mennyi legyen a raktárakban haború esetére.

Amit kérdezel az nagyon magasfokú logisztikai ismereteket igényel és ha csak nincs itt egy logisztikus tiszt akkor senki nem fog tudni válaszolni érdemben.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 705
122 299
113
4 évig tanul az egyetemen a katonabácsi mire kinevezik logisztikai szakasz parancsnoknak. Na innen még vagy 20-25 év mire olyan pozícióba kerül, hogy ő gondolkodjon azon, hogy hány teherautó kell egy dandárnak, vagy hány lőszer kell békeidőben egy harckocsi zászlóaljnak és mennyi legyen a raktárakban haború esetére.

Amit kérdezel az nagyon magasfokú logisztikai ismereteket igényel és ha csak nincs itt egy logisztikus tiszt akkor senki nem fog tudni válaszolni érdemben.
Harmadéves tisztjelölt voltam amikor ezeket mi számolgattuk ki a páncélos logisztikus évfolyamtársammal mert a logisztikus százados (szokott okos doktori értekezéseket közölni a pali...) azt nem tudta mennyi egy BTR-nek a lőszerjavadalmazása....
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 614
37 544
113
Így van kár lenne a Magyar Lynxekkel Leokkal Pzh-kal román érdekek miatt harcolni...!Én inkább virággal várnám Putyin papát bukarestben....!
Fenntartva azt hogy kerüljük el a háborút mindenáron, ha már harcolni kell egy orosz agresszió ellen akkor azt jobb minél távolabb megvívni. Szóval ha már ennyire román ellenes vagy, akkor fogd fel úgy hogy inkább a románok házait löjjük szét a az oroszok elleni hadakozás során, mint a magyarokét. Ha Putyin eljutna ugyanis Bukarestig, akkor valószínű, hogy menne tovább Budapest irányába is, tehát védekeznünk kellene - és akkor ez jobb a románokkal és más NATO szövetségesekkel együtt megtenni tőlünk minél távolabb.
Ez az "oroszok Bukarestben" szcenárió amúgy már nagyon a "szájensz-fiksön". A maximum aminek realitása van az egy sokkal intenzívebb kelet-ukrajnai háború.

Egy kínai-amerikai háború Taiwan kapcsán sokkal valószínűbb, de mivel flottánk nincs, légi erőnk is alig így ez nem a mi problémánk. Oldják meg az amerikaiak és a japánok - ha tudják.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 246
12 512
113
Harmadéves tisztjelölt voltam amikor ezeket mi számolgattuk ki a páncélos logisztikus évfolyamtársammal mert a logisztikus százados (szokott okos doktori értekezéseket közölni a pali...) azt nem tudta mennyi egy BTR-nek a lőszerjavadalmazása....
Nem az a baj, hogy mi itt néhányan civilek közül az autóskártya szintjén vagyunk tisztában egy adott harceszköz harcászati-technikai tulajdonságaival (ahogy ti azt sokszor a szemünkre szoktátok vetni), hanem az, hogy ha a hivatásosok közül néhányan még az autóskártya szintjén sem ismerik a harceszközeiket.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 705
122 299
113
Nem az a baj, hogy mi itt néhányan civilek közül az autóskártya szintjén vagyunk tisztában egy adott harceszköz harcászati-technikai tulajdonságaival (ahogy ti azt sokszor a szemünkre szoktátok vetni), hanem az, hogy ha a hivatásosok közül néhányan még az autóskártya szintjén sem ismerik a harceszközeiket.
Jah viszont páncélzat anyagtechnológiában meg nagyon otthon van a pali. De egy kecskét nem bíznék rá elméleti melón kívül...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Fenntartva azt hogy kerüljük el a háborút mindenáron, ha már harcolni kell egy orosz agresszió ellen akkor azt jobb minél távolabb megvívni. Szóval ha már ennyire román ellenes vagy, akkor fogd fel úgy hogy inkább a románok házait löjjük szét a az oroszok elleni hadakozás során, mint a magyarokét. Ha Putyin eljutna ugyanis Bukarestig, akkor valószínű, hogy menne tovább Budapest irányába is, tehát védekeznünk kellene - és akkor ez jobb a románokkal és más NATO szövetségesekkel együtt megtenni tőlünk minél távolabb.
Ez az "oroszok Bukarestben" szcenárió amúgy már nagyon a "szájensz-fiksön". A maximum aminek realitása van az egy sokkal intenzívebb kelet-ukrajnai háború.

Egy kínai-amerikai háború Taiwan kapcsán sokkal valószínűbb, de mivel flottánk nincs, légi erőnk is alig így ez nem a mi problémánk. Oldják meg az amerikaiak és a japánok - ha tudják.

Mivel Ukrajna katonai összeomlása esetén mi is frontországgá válnánk, szerintem reálisabb forgatókönyv, hogy az ukrán hazafiakat támogatnánk majd abban, hogy Kárpátalját utolsó területként meg tudják tartani. És befogadnánk az emigráns kijevi kormányt, ha végre egyszer az életben szépen beszélne a saját érdekében. (No, persze humanitárius okból, nem azért, hogy jogfolytonos legyen a terület ellenőrzésére valami elvetemült és nem kívánatos igényünk.)
A magyar haderő kapacitása szerintem koránt sem elegendő Moldova és Havasalföld méretű területre, ha a románok nem tesznek semmit. Ráadásul nem számolsz azzal, hogy például milyen erőket tartanánk kéznél arra az esetre, ha a Szerbek becsatlakoznak Oroszország megsegítése céljából? Az lenne a terv, hogy Szegedet majd jól megvédi a horvátok segítségünkre küldött serege? Meg NATO vs. Oo esetén hova érkeznének a francia és olasz csapatok?

Szerintem ne mi kalkuláljunk egy 150 milliós orosz áradat egyedüli feltartásával, nem vagyunk lengyelek! Geostratégiailag elég nekünk kisebb feladatokat vállalni és azokat biztonságosan végrehajtani, mint kóborolni a Kelet-Európai-Síkságon pár kisebb egységgel és bízni abban, hogy a mellettünk álló románok bírni fogják a kiképzést.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 330
67 336
113
A DOS az átlag és erősen harc függő. A mezőn kevesebb lőszer fogy mint egy városban, mint ahogy védelemben is kevesebbet lősz mint támadásban. A logisztikát meg nem a dandár pk építi ki, ő egy előre meghatarozott logisztikai kapacitással dolgozik (tehat nem vehet még 10 teherautót, ha úgy gondolja).
De erőltetheti az igénylést rájuk, ha nélkülük szar az egész. Ez a dolga. Is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 614
37 544
113
"Szerintem ne mi kalkuláljunk egy 150 milliós orosz áradat egyedüli feltartásával, nem vagyunk lengyelek! "
Én ilyet nem is mondtam!

"Ha Putyin eljutna ugyanis Bukarestig, akkor valószínű, hogy menne tovább Budapest irányába is, tehát védekeznünk kellene - és akkor ez jobb a románokkal és más NATO szövetségesekkel együtt megtenni tőlünk minél távolabb."

Egyébként globálisan nézve Kína sokkal nagyobb háborús fenyegetés, mint az oroszok - igaz: közvetlenül nem ránk.
A háborúhoz elsősorban pénz kell: az orosz GDP kisebb mint Olaszországé vagy a 37 milliós Kanadáé. Az oroszok ezt pénz is nagyrészt az EU-ba eladott gázból és olajból fedezik. Elég hülye és fenntarthatatlan ötletnek tűnik bele rúgni a legnagyobb vásárlójukba egy háborúval. Ezt ők is tudják ezért tolják a háborúikat a szürkezónában: "kis zöld emberkék" a Krímben, "önkéntesek" Luhanszkban...
Putyin is nagyon jól tudja, hogy egy hagyományos (nem nukleáris) háborút nem tud meg nyerni a NATO-val szemben - ha azok tényleg elszánják magukat a harcra. Ukrajnát néhány fegyverszállítmány és vállonveregetés után valszeg elengedné a Nyugat, de a balti államok megtámadása például már vörös zóna: azt már nem nyelnék le Putyinnak. Nagy valószínűséggel gazdasági eszközökkel talán hamarabb is térdre kényszerítenék mint fegyverekkel. Egy totális embargóba beleroppanna Oroszország pár hónap alatt, mert jelenleg az élelmiszerük nagyrészét is importáljk. Egy elhúzódó háborúban egy országnak sincs esélye ha nem tudja önmagát élelmezni.

Kínai is hasonló: a kajájuk és nyersanyagaik nagy része import - 1,4 milliárd embert nem is lehet másból etetni, hiszen az ország nagy része sivatag és hegyvidék. Ha sikerül egy tengeri blokádot kialakítani és fenntartani - ami kérdéses, de nem esélytelen - akkor pár hónap vagy fél év után garantáltan bedobják a törülközőt.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Pont ezért írtam, hogy senki nem gondolta komolyan, hogy 1 DOS az elég egy napra, de kellett valami nevet adni a gyaraknek. A logisztika nem tud úgy szamolni, hogy 15 millió 5,56-os lőszer meg 6000db MRE 500.000 liter gázolaj stb. Ezek nagyon szép számok, csak semmit nem jelentenek.
Azért elég, amit mondtam. Dandár, hadosztály szinten ennyi az annyi.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 246
12 512
113
Én ilyet nem is mondtam!

"Ha Putyin eljutna ugyanis Bukarestig, akkor valószínű, hogy menne tovább Budapest irányába is, tehát védekeznünk kellene - és akkor ez jobb a románokkal és más NATO szövetségesekkel együtt megtenni tőlünk minél távolabb."

Egyébként globálisan nézve Kína sokkal nagyobb háborús fenyegetés, mint az oroszok - igaz: közvetlenül nem ránk.
A háborúhoz elsősorban pénz kell: az orosz GDP kisebb mint Olaszországé vagy a 37 milliós Kanadáé. Az oroszok ezt pénz is nagyrészt az EU-ba eladott gázból és olajból fedezik. Elég hülye és fenntarthatatlan ötletnek tűnik bele rúgni a legnagyobb vásárlójukba egy háborúval. Ezt ők is tudják ezért tolják a háborúikat a szürkezónában: "kis zöld emberkék" a Krímben, "önkéntesek" Luhanszkban...
Putyin is nagyon jól tudja, hogy egy hagyományos (nem nukleáris) háborút nem tud meg nyerni a NATO-val szemben - ha azok tényleg elszánják magukat a harcra. Ukrajnát néhány fegyverszállítmány és vállonveregetés után valszeg elengedné a Nyugat, de a balti államok megtámadása például már vörös zóna: azt már nem nyelnék le Putyinnak. Nagy valószínűséggel gazdasági eszközökkel talán hamarabb is térdre kényszerítenék mint fegyverekkel. Egy totális embargóba beleroppanna Oroszország pár hónap alatt, mert jelenleg az élelmiszerük nagyrészét is importáljk. Egy elhúzódó háborúban egy országnak sincs esélye ha nem tudja önmagát élelmezni.

Kínai is hasonló: a kajájuk és nyersanyagaik nagy része import - 1,4 milliárd embert nem is lehet másból etetni, hiszen az ország nagy része sivatag és hegyvidék. Ha sikerül egy tengeri blokádot kialakítani és fenntartani - ami kérdéses, de nem esélytelen - akkor pár hónap vagy fél év után garantáltan bedobják a törülközőt.
Nem tudom, hogy az Oo-ra vonatkozó információt honnan vetted, de az utóbbi évek importkiváltó beruházásaik eredményeként ma Oo nettó élelmiszerimportőr, és nem is akármilyen!
Évről -évre döntik az export-rekodokat.
Mind az alapanyagtermelés, mind a feldolgozott élelmiszer termelésében nagyságrendet léptek előre.
Maximum a déligyümölcsöket importálják.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Mi magunknak tervezünk szakasz szinten az elöljáró parancsa alapján.
Az elöljáró harcparancsának logisztikai mellékletében le van írva, hogy milyen anyagokat, mikor, hol kell felvenni, illetve mit kinek kell átadni.
Ha csak 8 spike lesz szakaszon ként, mert nem tivagytok a fôerôkifejtés, akkor hiába akarsz többet. Ezen belül azt döntheti el a szpk., hogy melyik gép mennyit kap.
A pk. jelezheti, hogy szerinte kevés, de ez még a küldetés orientált vezetés elméletet propagáló haderőben sem mindig működik.
Valójában mindig kevés az atombombánk...
:)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 286
79 023
113
Az elöljáró harcparancsának logisztikai mellékletében le van írva, hogy milyen anyagokat, mikor, hol kell felvenni, illetve mit kinek kell átadni.
Ha csak 8 spike lesz szakaszon ként, mert nem tivagytok a fôerôkifejtés, akkor hiába akarsz többet. Ezen belül azt döntheti el a szpk., hogy melyik gép mennyit kap.
A pk. jelezheti, hogy szerinte kevés, de ez még a küldetés orientált vezetés elméletet propagáló haderőben sem mindig működik.
Valójában mindig kevés az atombombánk...
:)

Erre szoktam azt mondani, hogyha a lőszer problémát jelent akkor hagyni kell a fenébe az egészet. Értem én, hogy mi magyarok vagyunk és fából vaskarika meg nehogymár más mondja meg (akinek esetleg modern hadereje van es háborúzik is vele) nekünk hogyan kell egy háborúban győzni... de lássuk be, hogy ez csak sajátmagunk átverése ami a kis színházba illő gyakorkatainkon kívül az ég adta egy világon sehol sem működik.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 614
37 544
113
Nem tudom, hogy az Oo-ra vonatkozó információt honnan vetted, de az utóbbi évek importkiváltó beruházásaik eredményeként ma Oo nettó élelmiszerimportőr, és nem is akármilyen!
Évről -évre döntik az export-rekodokat.
Mind az alapanyagtermelés, mind a feldolgozott élelmiszer termelésében nagyságrendet léptek előre.
Maximum a déligyümölcsöket importálják.
Lehet, hogy élelmezésben léptek előre, de azért nagyon sok mindenből importra szorulnak. Pl. a modern fegyverekhez szükséges csipek terén egészen bizonyosan - sok nyugati országnak is meghaladja a technológia színvonalát ezek előállítása.
A SWIFT rendszerből való kizárás is egy gazdasági atombomba lenne: nem tudnának sehol dollárral fizetni és ők sem kaphatnának dollárt senkitől. Szinte egy ország sem húzná sokáig ilyen helyzetben - így max Észak-Korea szinten lehet vegetálni. A modern állam-állam elleni háborúkat nem a fegyverek döntik el, hanem a gazdasági tényezők, pláne ha elhúzódik a konfliktus. Erre akartam rámutatni.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 481
18 438
113
Erre szoktam azt mondani, hogyha a lőszer problémát jelent akkor hagyni kell a fenébe az egészet. Értem én, hogy mi magyarok vagyunk és fából vaskarika meg nehogymár más mondja meg (akinek esetleg modern hadereje van es háborúzik is vele) nekünk hogyan kell egy háborúban győzni... de lássuk be, hogy ez csak sajátmagunk átverése ami a kis színházba illő gyakorkatainkon kívül az ég adta egy világon sehol sem működik.
Nem, ez nem magyar sajátosság.
Csak akkor, gond, ha nincs elég harcanyag. Az a mi szerencstlensegünk, hogy eddig igy nyomtuk.
Ha van anyag, meg logisztika, nincs feszültség.
Stratégiai szinten nyilván az anyag és embertömeg számít.
Harcászati szinten, viszont nem mindig ezen dől el a harc. Sőt, egy Vietnám vagy afgán példa az anyagi feltételek stratégiai szintű
elsődlegességét is megkérdőjelezi.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 385
31 641
113
Mivel Ukrajna katonai összeomlása esetén mi is frontországgá válnánk, szerintem reálisabb forgatókönyv, hogy az ukrán hazafiakat támogatnánk majd abban, hogy Kárpátalját utolsó területként meg tudják tartani. És befogadnánk az emigráns kijevi kormányt, ha végre egyszer az életben szépen beszélne a saját érdekében. (No, persze humanitárius okból, nem azért, hogy jogfolytonos legyen a terület ellenőrzésére valami elvetemült és nem kívánatos igényünk.
+ a parimpahimbilimbipimpirit!
Fel kell vonulni a Kárpátokig. NATO érdekből. (Is)