[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 248
113
Ez:

French_Caesar_self-propelled_howitzer_in_Iraq.jpg

...egy 8x8 Tatra-n valóban jobb vételnek tűnik elsőre 52 példányban mint ez;


450px-PzH2000_houwitser.png
24 darabszámban.

Szerinted az első ellencsapás után az - 52 : 24 - arány hogy fog változni ? ? ?
... a kezelő-személyzetek létszáma ? ? ?

...a védelem nélküli Caesar vs. páncélozott (aktívval is ellátható) PZH2000.

Ez a különbség mennyit ad/vesz a harci morálhoz ? ? ?
...veszteséghez ? ? ?
...ezeket a "valami" harcértéknél figyelembe vetted ? ? ?
Ez egy szakmai fórum, a puszta számokat nem ragadjuk ki az összképből. Nincs értelme!
Igen ez olyan hogy leo helyett vehettunk volna 120 assal ellatott ifvt. Duplan csak nem egy kategoria.
Lencler. Nem rossz kis tank de a leotol messze van. Ha francia stilisbakivannank nyomni talan meg jo is lett volna... Vannak elonyei ez tagadhatatlan de hatranyai azis az.

A cdomag arat nem tudjuk megitelni mert nem tudjuk mi is van benne.
 

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Sziasztok, nem egészen értem hogy miért hasonlítjátok a pzh-t a ceasar-al? Mi a pzh-t a nehéz dd-hez vettük, ha jól értem akkor lesz kerekes önjáró is majd (talán szlovák kooperácíóban zuzana???? Vagy valami más majd meglátjuk). Mindenesetre majd a két kerekest kellene összevetni ár/ paraméter alapján, nem?
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 947
5 077
113
[[/QUOTE]
Tisztelettel köszöntök minden tagot! Én új felhasználó vagyok nemrég regisztráltam! Többek közt mert érdekel a haditechnika és örömmel szemlélem az elmúlt évek hazai fejlődését...mindenkitől előzőleg elnézést kérnék, mivel szakértelmem nagyon csekély hozzátok képest, de sokat olvasgatok és tanulom a dolgokat, szóval ha marhaságot kérdeznék vagy állítanék azért előzőleg is elnézést!:)) Ezzel a tenderrel nekem egyetlen problémám van, hogy vettünk egy most még szinte csak papíron létező haditechnikai eszközt amivel konkrétan semmi tapasztalat sincsen! A neten fellelhető technikai információk is nagyon kevesek ( gondolok itt páncélzat ballisztikai besorolás, kezelőfelület). Ráadásul a neten ugyan azt a kb 10-20 db képet lehet találni, videó is a promo meg egy-kettő!
Igazad lehet. Sokkal célszerűbb lett volna a Puma: drágább is, kényelmetlenebb is, elavultabb is (már modernizálják a németek), a világon senkinek nem tudták még eladni, mert még a németek szerint is egy pénztemető, de jobb lett volna mint a világ legmodernebb IFV-je, amit valószínű, hogy az ausztrálok, de még az is lehet, hogy a jenkik is rendszeresítenek.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 947
5 077
113
Lehet hogy mostanáig azt hitték, hogy Mo-ra Puma megy, csak betoppant a magyar delegáció, hogy "van két miliardunk és nálunk szeretnénk az uzemet, akkor tárgyaljunk". ;) (Itt) valahol olvastam olyan feltételezész, hogy igazábol ezen kívul még kéves van megtárgyalva.
-------------------------------------------------------------------------------
Amúgy, megfigyeltétek, hogy a magyar Lynx makettjén másfajta géppuska van, mind a Leopardokon? Úgy néz ki, mind ha gyorsan átfestették volna egy régebbit.
2019. októberben már teljesen egyértelműen megírta a portfolio.hu, hogy a katonai vezetés jelöltje a Lynx. Egyébként itt az oldalon is összesen 2 típus a Lynx és a Puma merült fel, mint reális lehetőség. Annak nagyon örülök, hogy a hidegháborús CV90 és az ASCOD esélytelen volt nálunk. A lehető legjobb döntés született.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 521
93 780
113
ad1) nem mondtam, hogy jobb...de valójában te sem tudod, hogy jobb-e mint a Leclerc...
ad2) arról szerintem inkább egy gyakorlott harckocsizót kellene megkérdezni, hogy mennyire számít a csapat összeszokottsága
ad3) Pontosan milyen összehasonlító tesztet nyert meg a Leo? Én egyetlen komolyabb valódi összehasonlító tesztről tudok, még a 2000-es években a görög tender. De arról is csak a lövészeti tesztekről kerültek ki infók. Ott pl. a Leclerc meg a Leo kb. fej-fej mellett végeztek



ad1) azt gondolom, hogy az első ponton kb. úgy alapból minden adófizetőnek fel kellene háborodnia
ad2) azért az, hogy 1,4 mrd EUR-ért vettünk 44 leo a7-et meg 12 darab leo2 A4-et, meg 24 pzh-t meg néhány wisent-et azért sejteti, hogy nem volt olcsó
ad3) a csehek kb. 4m EUR-os darabáron vették a ceasar-t. A pzh ennél alsó hangon 2szer drágább..
Ez az 1,4 milliárd egy komlex csomag volt. Magán az emlegetett vasakon kívül hozzátartozik egy műszaki, logisztikai csomag járművekkel, ezenfelül szimulátor, az üzemeltetéshez kapcsolódó alkatrészellátás, képzés stb..

Ezt reálisan úgy lehetne összehasonlítási ha mondjuk a csehek is vesznek hasonló mennyiségű Leot, T-72 tuning helyett.

Egyébként a fegyvereknek az egész világon a politika határozza meg az árát. Lehet csatlós államoknak ingyen is kapni.
A világ egyik legjobb tankja sosem lesz olcsó. És azt se tudhatjuk, hogy a Hiuz gyárat megkapjuk, ha nincs a Leo üzlet. Ugy sejtem nem. Tehát ezeket külön-külön kiragadni nincs értelme.
 
  • Tetszik
Reactions: DTheo

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 654
19 004
113
Kérdezném hogy a Hirtenberger felvásárlásával nem így kívánjuk a Leokhoz es pzh2000-hez a lövedéket beszerezni? Többek közt nyilván, mivel tudtommal aknagránátokat és egyéb más lövedékeket is gyártanak! Csak kerdés
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 654
19 004
113
Mert hát ennek a sok új technikának azért lőnie is kell valami néha.....és ez irdatlan mennyiségű lőszert feltételez, és sok lóvét! Vagy majd elképzeltem ahogy ez a sok szép tank ebben a szép új Camo-ban ott virít a Bakonyi lőtéren felsorakozva, eldurrannak a fegyverek majd néma csend és messziről egy hang...hát Vikikém ennyi pénzbe ennyi fért bele!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 546
113
leírhatod ezt a hülyeséget még százszor, de attól nem lesz igaz.
1) az RM fő célpontjai az ausztrálok, meg az USa...egyikben sincs A400
2) az A400 rámpája továbbra is csak 32 tonnát bír. az RM saját anyaga szerint ennél a legkönnyebb konfigban is nehezebb lesz. Vagyis ez max. úgy lesz szállítható A400-al, hogy le az összes páncélmodul és mission modul kikap...és majd az "üres" alváz begurul az A400 pocijába...ezzel szemben egy Puma harckész állapotban tud kigurulni az a400-ból




Ez baromság...elég sok ország le tudott normálisan bonyolítani tendert...az ugyanúgy poltikai akarat kérdése...a csehek megcsináltak egy fasza összehasonlító kiválasztási procedúrát...ezek alapján a hadsereg megmondta, hogy melyiket szeretné...csak utána a politika közbeszólt valamiért...annak okát valszeg csak később fogjuk megtudni.
Egyébként meg egy normálisan lebonyolított tender pont csökkenti a politikai támadási felülelet, mert akkor lehet lobogtatni a teszteredményeket, hogy tessék megnézni ezért meg ezért meg ezért ezt vettük...
egyébként meg áruld már el, hogy miért gondolod, hogy a leo2a7 annyival jobb, mint mondjuk a Leclecr XXI? Csak mert utóbbi ugye ugyanúgy 3 fős mint a jelenlegi t72-ők...egy az egyben lehetett volna átképezni a legénységeket...nem biztos, hogy rossz ötlet lett volna...vagy szerinted miért jobb 24 pzh annyi pénzből, amiből a csehek 52 ceasart vettek?
de a lynx-ről is nagyon mshogy nyilatkoztál 1 éve...márpedig az akkor még problémaként felvázolt aggályaid egyike sem olyan ami azóte bármit is változott volna

Megjegyzem az RH prospektus szerint nagyon valószínű, hogy mi a 46 tonnás verziót kapjuk...na annak a védettsége messze nem lesz olyan mint a Pumáé
A ceasar az konkrtétan vontatott tüzérség féligmeddig ráfabrikálva egy teherautó hátuljára.
Mert hát ennek a sok új technikának azért lőnie is kell valami néha.....és ez irdatlan mennyiségű lőszert feltételez, és sok lóvét! Vagy majd elképzeltem ahogy ez a sok szép tank ebben a szép új Camo-ban ott virít a Bakonyi lőtéren felsorakozva, eldurrannak a fegyverek majd néma csend és messziről egy hang...hát Vikikém ennyi pénzbe ennyi fért bele!
Lőszerrel együtt vettünk mindent.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 311
14 054
113
Kérdezném hogy a Hirtenberger felvásárlásával nem így kívánjuk a Leokhoz es pzh2000-hez a lövedéket beszerezni? Többek közt nyilván, mivel tudtommal aknagránátokat és egyéb más lövedékeket is gyártanak! Csak kerdés

Annak idején próbalkoztam kikutatni, hogy milyen potrfólióval rendelkeznek/rendelkezteg, de szerintem ok aknágránátokon kívul max 105mm gránatokak gyátrottak. 120mm es 155mm már valószinuleg nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85
W

Wilson

Guest
Annak idején próbalkoztam kikutatni, hogy milyen potrfólióval rendelkeznek/rendelkezteg, de szerintem ok aknágránátokon kívul max 105mm gránatokak gyátrottak. 120mm es 155mm már valószinuleg nem.


Az viszont érdekes kérdés,hogy vajon a magyar tulajdonos bövíti-e a portfóliót.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
ad2) álljunk meg egy kapavágásra...a német minisztériumi export engedélyből egyértelmű volt, hogy az 1,4 mrd EUR az csak a nehéztechnika ára...
A német exportengedélyből semmi nem derült ki.
ad1) elvileg a közbeszerzési törvény szerint az X millió forint feletti közbeszerzésekre nyilvános tendereztetés szükséges...
...kivéve, ha azt nemzetbiztonsági érdekből nem titkosítják. Ne csináljunk ebből belpolbűnözést, de attól, hogy számunkra nem nyilvános a dolog, még bármelyik honvedelmi bizottsági tag megtekintheti a megkötött szerződéseket. Kormányváltás idején azonnal borulna a bili, ha az akkori többség feloldja a titkosítast.
De mondok mást: Mivel a tárgyalások tulajdonképpen Maróth kezében öszpontosulnak, nem lehet intézményesített korrupcióról beszélni. Egyrészt, vagy a kenőpénzét leboltolja minden lehetséges jelölttel, mert csak úgy lenne biztos, hogy meg is kapja, mivel nem ő dönt a végső beszerzésekről. Másrészt, annyi minden beszerzése folyik párhuzamosan, hogy ha minden jelöltet lehúzna, akkor halmazati büntetésben annyit ülne, mint Monte Christo.

ad3) igen a ceasar egy kompromisszum...ahogy a pzh is...ott a hír a csehek 200m EUR-ért vettek 52 darabot....szerintem te is pontosan tudod, hogy 24 pzh alsó hangon kerül ennyibe...szóval arra válaszolj, hogy szerinted minek nagyobb a harcértéke? 24 pzh-nak vagy 52 ceasar-nak? de valszeg úgy is kijött volna a matek, hogy mondjuk 32 ceasar+16 GLSDB...
Ezt a részét már más is megválaszolta neked. Én arra szerettem volna felhívni a figyelmedet, hogy a GLSDB az egy "lőszer". :rolleyes: Ahhoz meg kellenek indítók is!
nem. A 200m EUR nekünk is 200m EUR lenne. A Nexter ennyiért szállítja le nekik a terméket. az egy más kérdés, hogy a Tatra alváz miatt ebből a 200m EUR-ból valamennyi ott marad náluk
Nem. A Nexter tulajdonképpen csak a löveget, és töltőmechanizmust adja. Magát a végszerelést a Tatra oldja meg. Ez nem csak azt jelenti, hogy a Cseh Államnak a zsebében marad pénz, de azt is, hogy a support nagy részét a Tatra fogja adni. Ezt persze a Nexternek ki sem kellett fizetni. Ugye azt elmondhatjuk, hogy a hordozó teherautó több supportot igényel, mint maga a löveg.
De a Caesar még - igazság szerint - a Zuzana-val sem biztosan összehasonlítható 1 az 1ben, nemhogy a láncos, páncélozott, nagy tűzgyorsaságú, nagy lőtávolságú PZH 2000-essel.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 311
14 054
113
Az viszont érdekes kérdés,hogy vajon a magyar tulajdonos bövíti-e a portfóliót.
Bovítheti, de szerintem kb ugyan olyan kiadások arán, mind ha egy kulon céget alapítana, mert komplet licencet és felszerelést kellene vásárolni hozzá. A HB valamikor a 80. évek végén / 90. évek elején hagyhatot fel ilyen típusú loszer gyártásával/fejlestésével, szoval mára már valószinuleg elveszítette ezen a téren az oszes képességét.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Annak idején próbalkoztam kikutatni, hogy milyen potrfólióval rendelkeznek/rendelkezteg, de szerintem ok aknágránátokon kívul max 105mm gránatokak gyátrottak. 120mm es 155mm már valószinuleg nem.
Én is. Én arra jutottam, hogy tüzérségiből gyártottak 155-öst, meg talán 105-öst, meg harckocsi lőszerből szintén 105-öst. De ezeket elsősorban az Osztrák Hadseregnek.
Na az ő megrendeléseik már egy ideje szerintem alaposan megcsappantak.
Gondolom a lőszerfejlesztéseket ezzel a lendülettel be is fejezték. Ettől még rendelkezhetnek a gyártáshoz szükséges licencekkel, gépekkel. Szerintem csak megrendelési volumen kérdése a gyártás újraindítasa. A kutatással arra jutottam, hogy Ruag csak a kézifegyver részlegét vette meg a Hirtenbergernek, a nagykaliberről nem találtam ilyen infót
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu
W

Wilson

Guest
Bovítheti, de szerintem kb ugyan olyan kiadások arán, mind ha egy kulon céget alapítana, mert komplet licencet és felszerelést kellene vásárolni hozzá. A HB valamikor a 80. évek végén / 90. évek elején hagyhatot fel ilyen típusú loszer gyártásával/fejlestésével, szoval mára már valószinuleg elveszítette ezen a téren az oszes képességét.

Én nem elsősorban a magyar haderő fejlesztés miatt vetettem fel a portfólió bővítést,mert arra szerintem felesleges egy új gyártósort beállítani és licencet megvásárolni,hanem,hogy lenne e rentábilis piaci igény amely megérné az ezzel kapcsolatos költségeket.Bár hozzáteszem,ha csak az számít,hogy ezen a téren ne függjünk senkitől és a pénz nem számít akkor hajrá lehet gyártani "osztrákba"a magyar haderő számára a muníciót.:)