[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Szerintem meg sokat beszélt, hogy ne kelljen mondania semmit.
Szerintem a leginformatívabb interjú volt amit az utóbbi időben hallhattunk - nyilván nem volt "erős a mezőny", mert nagy a csend.
Telepített gépágyús rendszer beszerzése várható (Skynex), újra lesz MANPADS, ABM képesség még nincs eldöntve, stb. - ezek új infók!
Mindent elmondott amit aláírt szerződés nélkül tényszerűen el lehet mondani.
Nem tudom mit hiányolsz...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Jó lesz ez, a gépágyúknak (Skynex) pláne nagyon örülök. :)
Hát ezt a wiki szócikkedet azért ne nagyon reklámozd! :cool:
Az a gond, hogy nem nagyon értetted meg a rendszer lényegét.
A Skynex lényege nem a csöves légvédelem, hanem az, hogy egy olyan hálózatos rendszert csináltak, amelyik esetén különválasztották a felderítést az effektoroktól. (Ugyebár korabbannaz volt a lényeg, hogy minden csöves eszköznek direkt célkövető radarjának kellett lennie, és direkt irányítást kellett kapnia.
Ezzel sokkal egyszerűbben illeszthető mindkét oldalról elem. Mivel az egész digitális.
A Skynext lelke nem a csöves eszköz, hanem a Node, ami az egyes elemek közötti kommunikációt teszi lehetővé.
Különben valószínűleg pont a NASAMS módszereit implementálták a rendszerbe.
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Hát ezt a wiki szócikkedet azért ne nagyon reklámozd! :cool:
Mert?!?
Rohadt kevés anyag van erről a rendszerről, amit tudtam bele gyúrtam...
Konkrétan még angol wiki cikke sincs a Skynexnek - magyar jelenleg az egyetlen.

Az a gond, hogy nem nagyon értetted meg a rendszer lényegét.
Képzeld ezt én is tudom, mert mindent elolvastam róla ami elérhető! o_O
Végig felsoroltam min mindent lehet majd egyszer talán integrálni hozzá - hogy francba ne érteném hogy működik!
Ma már minden légvédelmi rendszer egy kaptafára készül: nyitott architechtúra, széttelepíthetőség, hálózat alapú működés stb.

A Skynex lényege nem a csöves légvédelem, hanem az, hogy egy olyan hálózatos rendszert csináltak, amelyik esetén különválasztották a felderítést az effektoroktól. (Ugyebár korabbannaz volt a lényeg, hogy minden csöves eszköznek direkt célkövető radarjának kellett lennie, és direkt irányítást kellett kapnia.
Ezzel sokkal egyszerűbben illeszthető mindkét oldalról elem. Mivel az egész digitális.
A Skynext lelke nem a csöves eszköz, hanem a Node, ami az egyes elemek közötti kommunikációt teszi lehetővé.
Különben valószínűleg pont a NASAMS módszereit implementálták a rendszerbe.
A gond az eszme futtatásoddal, hogy az egyetlen effektor, ami valóban működik jelenleg a Skynexben az a gépágyú!
Szóval lehet itt ötletelni, meg jövőbe látni hogy mi mindent lehet majd ehhez hozzávarrni, de egyelőre csak a gépágyú van és elsősorban a honvédséget ez érdekli.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mert?!?
Rohadt kevés anyag van erről a rendszerről, amit tudtam bele gyúrtam...
Konkrétan még angol wiki cikke sincs a Skynexnek - magyar jelenleg az egyetlen.


Képzeld ezt én is tudom, mert mindent elolvastam róla ami elérhető! o_O
Végig felsoroltam min mindent lehet majd egyszer talán integrálni hozzá - hogy francba ne érteném hogy működik!
Ma már minden légvédelmi rendszer egy kaptafára készül: nyitott architechtúra, széttelepíthetőség, hálózat alapú működés stb.


A gond az eszme futtatásoddal, hogy az egyetlen effektor, ami valóban működik jelenleg a Skynexben az a gépágyú!
Szóval lehet itt ötletelni, meg jövőbe látni hogy mi mindent lehet majd ehhez hozzávarrni, de egyelőre csak a gépágyú van és elsősorban a honvédséget ez érdekli.
Akkor szerinted ez a mondat mit jelent?
A Skynex rendszer távirányított, automatizált 35 milliméteres Oerlikon Revolver Gun Mk.3 légvédelmi gépágyúkra épül első sorban, amelyeket radar és elektrooptikai rendszer segít a tűzvezetésben.
Nyilván azért reklámozzák a GDF ikerágyúval a rendszert, mert azzal nem működik. o_O
És pont ez a mondat mutatja meg, hogy nem érted az egészet.
A Skynexnek pont az a lényege, hogy az effektornak nem kell saját célkövetés, mert hálózatban, real time is meg tudja kapni azt.
A Skynex akkor Skynex marad, ha nincs is benne az MK3 revolverágyú.
 
  • Vicces
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
A Skynex lényege nem a csöves légvédelem, hanem az, hogy egy olyan hálózatos rendszert csináltak, amelyik esetén különválasztották a felderítést az effektoroktól. (Ugyebár korabbannaz volt a lényeg, hogy minden csöves eszköznek direkt célkövető radarjának kellett lennie, és direkt irányítást kellett kapnia.
A gépágyúk irányzása elektrooptikai alapon megy egyébként, ami szar időben nem működik ezért ajánlja az RM, hogy kérjen hozzá a vevő célkövető radart is.
Az elektro optikai célzás miatt minden gépágyúhoz (effektrohoz) egy dedikált kezelőt ajánl a gyártó. Egy fő több ágyút is kezelhet, de az rontja a hatékonyságot. 2 ágyú az ajánlott minimum egy Node-hoz, 12 a maxiumum.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Akkor szerinted ez a mondat mit jelent?

Nyilván azért reklámozzák a GDF ikerágyúval a rendszert, mert azzal nem működik. o_O
Mi van?!?
Azért rakják az anyagaikba a GDF-et hogy korábbi vevőknek is el tudják adni az új rendszert azzal hogy bele integárálható a meglévő löveg. GDF ágyúval már nem is rendelhető, nincs gyártában!
És pont ez a mondat mutatja meg, hogy nem érted az egészet.
A Skynexnek pont az a lényege, hogy az effektornak nem kell saját célkövetés, mert hálózatban, real time is meg tudja kapni azt.
A Skynex akkor Skynex marad, ha nincs is benne az MK3 revolverágyú.
És mire lesz akkor jó? :D
Gépágyú az egyetlen effektor, de "ha az nincsen akkor is ez egy Skynex". Nem, akkor ez egy radarállomás! :p

K. sok FDC, Node meg mindenféle irányító rendszer van, radarból is sokféle van. Ezek önmagukban nem rendszerek!
Ha a felderítést az irányítást és az effectort összerakod, akkor van egy légvédelmi rendszered. Ezekből áll össze a Skynex, amihez majd a 35mm-es ágyún kívül lesz más effektor is, de egyelőre csak ez van!

Nem értem mi a fenét akarsz ebből kihozni. Az egész Nodot azért rakta össze az Oerlikon, hogy el tudja sózni a gépágyúját meg majd lézerét. Ön magában a Node-ja meg a radarja senkit nem érdekel, mert azokból Dunát lehet rekeszteni. Van a Kongbergnek, az izraeliaeknek (Rafael / ELbit), franciáknak (Thales, MBDA), stb.

Itt az eredeti prosi, amiben a legtöbb infó van a rendszerről. Ötletelés helyett ezt olvasd el! :p

 
  • Vicces
Reactions: fitom

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 804
113

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mondom, hogy össze vissza beszélsz.
Ezekből áll össze a Skynex, amihez majd a 35mm-es ágyún kívül lesz más effektor is, de egyelőre csak ez van!
Ehhez képest:
Azért rakják az anyagaikba a GDF-et hogy korábbi vevőknek is el tudják adni az új rendszert azzal hogy bele integárálható a meglévő löveg.
Akkor most működik a GDF-fel, vagy nem? :rolleyes:
GDF ágyúval már nem is rendelhető, nincs gyártában!
Dejó!
Ezért hozták ki 2017-ben a vadiúj verziót belőle.
 
  • Hűha
Reactions: fitom

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Mondom, hogy össze vissza beszélsz.

Ehhez képest:

Akkor most működik a GDF-fel, vagy nem? :rolleyes:

Dejó!
Ezért hozták ki 2017-ben a vadiúj verziót belőle.
"Alternatively to the Revolver Gun Mk3, Skynex can also be
equipped with the Oerlikon Twin Gun® GDF009 TREO in its
latest configuration of the 35 mm Twin Gun family. Every
existing Oerlikon Twin Gun® can be upgraded to the GDF009
TREO configuration. The Twin Gun is combat proven and in
use in numerous countries."

Tehát akkor működik ha felhúzzák a Revolver mk3 szintjére vagyis megkapja az elektrooptikai célkövető és radart meg a revolver ágyú számítógépét.

Én már tényleg nem értem mire akarsz kilyukadi és miről szól ez a vita...egyelőre eléggé csak üres kötekedés a részedről.
 
  • Vicces
Reactions: fitom

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
"Alternatively to the Revolver Gun Mk3, Skynex can also be
equipped with the Oerlikon Twin Gun® GDF009 TREO in its
latest configuration of the 35 mm Twin Gun family. Every
existing Oerlikon Twin Gun® can be upgraded to the GDF009
TREO configuration. The Twin Gun is combat proven and in
use in numerous countries."

Tehát akkor működik ha felhúzzák a Revolver mk3 szintjére vagyis megkapja az elektrooptikai célkövető és radart meg a revolver ágyú számítógépét.

Én már tényleg nem értem mire akarsz kilyukadi és miről szól ez a vita...egyelőre eléggé csak üres kötekedés a részedről.
Az a baj, hogy ez nem azt jelenti. Csak annyit, hogy a legújabbai IS működik.
Tudod, hogy mit jelent a TREO?
Ebben a demonstrációban mi szerepel?
Időzítva van!
Szerinted ez a TREO?
A Skynexben alkalmazando SkyKnight rakéta konténer milyen saját trakinggel rendelkezik?
Halcon-SkyKnight_02.jpg

'Oszt mégis eltalálja valahogy a nyomorult RAM-ot.
Gondolkodj!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Az a baj, hogy ez nem azt jelenti. Csak annyit, hogy a legújabbai IS működik.
Tudod, hogy mit jelent a TREO?
Ebben a demonstrációban mi szerepel?
Időzítva van!
Szerinted ez a TREO?
A Skynexben alkalmazando SkyKnight rakéta konténer milyen saját trakinggel rendelkezik?
Halcon-SkyKnight_02.jpg

'Oszt mégis eltalálja valahogy a nyomorult RAM-ot.
Gondolkodj!
Most már tényelg nem tudom miről hadoválsz. Mi is az állításod amiről már 3. posztot írod?!?
 
  • Vicces
Reactions: Azzurro and fitom

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Most már tényelg nem tudom miről hadoválsz. Mi is az állításod amiről már 3. posztot írod?!?
Úgy látszik, hogy tényleg nem érted a nerworked rendszereket.
Ezt így le tudtad írni.
Tehát akkor működik ha felhúzzák a Revolver mk3 szintjére vagyis megkapja az elektrooptikai célkövető és radart meg a revolver ágyú számítógépét.
Azaz szerinted csak akkor tudja lelőni a célt a GDF ágyú, ha saját tracking rendszerel rendelkezik. PEDIG EZ NINCS ÍGY!
Ha elolvastad volna (vagy legalább is felfogtad volna) a saját magad által nekem ajánlott PDF-et.
Ott ez szerepel:
OERLIKON TWIN GUN ® GDF009 TREO
Alternatively to the Revolver Gun Mk3, Skynex can also be
equipped with the Oerlikon Twin Gun® GDF009 TREO in its
latest configuration of the 35 mm Twin Gun family. Every
existing Oerlikon Twin Gun® can be upgraded to the GDF009
TREO configuration. The Twin Gun is combat proven and in
use in numerous countries. The GDF009 TREO is fitted with a
modern network capable gun computer and can receive and
process target data from fire control units or 3D radars such
as the Oerlikon X-TAR3D®
. The gun can be remote controlled
from the Skynex Control Node or used for autonomous target
engagement by means of the integrated tracking sensor unit.
Target handover is possible from the control node or an
external optical target designator.
Tehát a lényeg a hozzá csatolt számítógépben van, és nem a tracking szenzorokban. Ez teszi lehetővé, hogy csatlakozzon a hálózathoz.
Tehát a Control Node-ból is távirányítható.
Ergo még mindig marhaság, amit a wikibe belehadováltál, hogy az MK3-ra épül az egész rendszer.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Tehát a lényeg a hozzá csatolt számítógépben van, és nem a tracking szenzorokban. Ez teszi lehetővé, hogy csatlakozzon a hálózathoz.
Tehát a Control Node-ból is távirányítható.
Ergo még mindig marhaság, amit a wikibe belehadováltál, hogy az MK3-ra épül az egész rendszer.
Akkor félre értetted. Persze hogy a Node-ból íránytják és senki nem ül a lövegben - vagy miről írogatsz most.
Továbbra is azt érzem hogy nem érted vagy nem akarod érteni, vagy csak simán kötekszel velem...

Az, hogy az "MK3-ra épül" csak annyit jelent hogy ez az elsődleges effector. Az egész rendszert azért fejlesztették ki hogy az a szerencsétlen löveget eltudják adni, mert amúgy snkinek nem kell a Nodjuk és radarjuk!
 
  • Tetszik
Reactions: fitom

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Két oktondi......
A rendszer igazi őse egy szimpla gá-SAM légvédelmi rendszer,a Skyguard.
Oerlikon_Skyguard_System_d0.jpg

Ez még eredetileg sima AHEAD nélküli (mert még akkor nem volt) GDF ágyukat,és Aspide rakétákat használt.Közel körzeti légvédelmi rendszer volt.
Búroknak 88ban nagy ütés volt az elszenvedett cuitoi vereség,ezért nekiáltak fejleszteni egy saját rendszert,ennek a mintájára,de már C-RAM képességgel (type63 és BM21 igen kellemetlen nyomot hagyott bennük).Ez volt a Kentron Cheetah (konkrétan a ma SkyKnight néven fejlesztett rakéta volt a Cheetah,de akkor még RPK vezérléssel,a gépágyús rendszer az EMAK35 néven fejlesztett saját 35milisük volt).94.apardheid bukta,fejlesztés fiókba.ARMSCORbol lett a Denel-és 15 évig nem történik semmi......Majd a Denel az afgán és iraki megszállás kapcsán leporolja a terveket,és már az Oerlikon ágyúval (a búr gá fejlesztés feltámasztása már nem megy,tüzérségi részleget az RM megvette)
Cheetah_missile_Guy_Martin.jpg
.Denel dögrováson,az ANC kicsontozza.A rakéta/levegő-föld fegyverzet részét megveszik az arabok,ebből lett a Halco.Közte a leánykori nevén Kentron Cheetah C-RAM/SHORAD rakétát,ez új nevén a SkyKnight.
RM összeál a Halconnal,hogy 30+ évvel az eredeti fejlesztéskezdés után megcsinálják végre a rendszert,kiegészitve egy lézeres (inkább csak vakitó) elemrésszel.
Oerlikon gá-úk különben helyettesithetők lennének mondjuk Bofors 40/57milisekkel is,vagy bármi megfelelővel.De mivel az RM birtokolja az Oerlikont-mi a frászért tennék?De ha mi,mint fizető vevők úgy akarjuk,elméletileg beintegráltathatjuk akár az Otomaticot is.
Oerlikon gá-k meg rendelhetőek ágyunkénti radar/optikai önálló tűzvezető rendszerrel is (de akár ágyunkénti keresőradarral is)
260122%20GZ_42FM2008-1.jpg

Szóval ennek a szerencsétlen rendszernek lassan hosszabb története van,mint a Szabó családnak.......
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Lesz rakéta konténer ? nem olvasom el vitát de jól nézki a konténeres kép
Az a Skyknight C-RAM rakéta: arab-dél-afrikai fejlesztésű "Vaskupola Light". Elvileg 2026-ra elkészül akkor integrálják a Skynex-rendszerhez.
Szóval ha elkészül, és megvesszük akkor lesz. Addig csak gépágyúzni tud a Skynex, meg talán pár év múlva "lézerezni"...
 
  • Tetszik
Reactions: Koleszkaja

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Az Skyknight C-RAM rakéta: arab-dél-afrikai fejlesztésű "Vaskupola Light". Elvileg 2026-re elkészül akkor integrálják a Skynex-rendszerhez.
Szóval ha elkészül, és megvesszük akkor lesz. Addig csak gépágyúzni tud a Skynex, meg talán pár év múlva "lézerezni"...
Azért az érdekes,hogy az eredetileg olcsó RPK vezérlést lecserélték mm-es ARH vezérlésre (ez is búr,a Mokopan pct rakétához készült eredetileg).Igy azért drágább a rakéta-viszont több lett a célcsatorna.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen