[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Azért az érdekes,hogy az eredetileg olcsó RPK vezérlést lecserélték mm-es ARH vezérlésre (ez is búr,a Mokopan pct rakétához készült eredetileg).Igy azért drágább a rakéta-viszont több lett a célcsatorna.
Én szkeptikus vagyok hogy lesz-e ebből a rakétából valaha is valami...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mindegy, hagyjuk! Ez az egész vita vagy mi fene félreértésen alapul.
Mondom, hogy össze-vissza beszélsz.
Abba mi a félreértés, hogy azt mondod, hogy csak a legújabb EO meg radarszenzorral felszerelt GDF mehet bele a Skynex rendszerbe, miközben ezt az általad belinkelt PDF cáfolja leginkább?
De mint tudjuk, nem is gyártják már a GDF ágyút....
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Mondom, hogy össze-vissza beszélsz.
Abba mi a félreértés, hogy azt mondod, hogy csak a legújabb EO meg radarszenzorral felszerelt GDF mehet bele a Skynex rendszerbe, miközben ezt az általad belinkelt PDF cáfolja leginkább?
De mint tudjuk, nem is gyártják már a GDF ágyút....
Te beszélsz össze-vissza. Belekapaszkodtál egyetlen mondatba és azon lovagolsz órák óta a komplett cikket szarozva
Hagyjuk már, mert még mindig nem értem mit akarsz, de már nem is érdekel. Higgy amit akarsz! :p
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Én szkeptikus vagyok hogy lesz-e ebből a rakétából valaha is valami...
Hát.hogy még komplikáltabb legyen a dolog,a Cheetah rakéta a mongoos-3 (tényleg)mini C-RAM/APS rendszerből nőtte ki magát.A Mongoosokkal volt probalövészet is.Mongoos-1 az kb egy helyi változatú Iron Fist (anno volt egy kozos német-zsidó-búr kezdeti fejlesztési időszak,ami adta a közös alapot).Mongoos-3 már egy nagyobb,irányitható elfogó,eredetileg 3-500méteres hatótávval.Majd az SADF akart egy nagyobb változatot-ami viszont már akkora lett,hogy nem fért el rendesen a harcjárműveken.No,akkor legyen még egy kicsit nagyobb,és legyen telepithető önálló rendszer,+ csatoljunk hozzá ágyukat-mik amúgy is fejlesztés alatt álltak.Gá protó elkészült,rakéta kinetikai próbainditások is voltak-és itt befagyott a dolog a helyi rendszerváltással.30 évvel ezelötti gterveket át kell ültetni a mai technológiához,alkatrészbázihoz.És befejezni a fejlesztést.Kb ugyan az a helyzet,mint a Lynxel volt,hogy amig nincs kilátásban konkrét megrendelés,addig elég takaréklángon megy a dolog.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Te beszélsz össze-vissza. Belekapaszkodtál egyetlen mondatba és azon lovagolsz órák óta a komplett cikket szarozva
Hagyjuk már, mert még mindig nem értem mit akarsz, de már nem is érdekel. Higgy amit akarsz! :p
A fő félreértés az, hogy nem érted, hogy mi is a Skynex - de legalább wiki cikket írsz róla.
Hogy mutassam, hogy mennyire nem egy mondatban kapaszkodom bele, tessék a cikk első sora:
Az Oerlikon Skynex egy telepíthető (nem önjáró) kis hatótávolságú légvédelmi rendszer, amelyet német tulajdonú, de svájci központú Rheinmetall Air Defence AG fejleszt és gyárt.
Külön kihangsúlyoztad, hogy a Skynex nem önjáró. Ebből látszik, hogy nem érted a rendszert.
Miért ne lehetne önjáró?
A jelenleg a rendszerbe integrált összes elem önjárósítható, vagy már önjárósították is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Hát.hogy még komplikáltabb legyen a dolog,a Cheetah rakéta a mongoos-3 (tényleg)mini C-RAM/APS rendszerből nőtte ki magát.A Mongoosokkal volt probalövészet is.Mongoos-1 az kb egy helyi változatú Iron Fist (anno volt egy kozos német-zsidó-búr kezdeti fejlesztési időszak,ami adta a közös alapot).Mongoos-3 már egy nagyobb,irányitható elfogó,eredetileg 3-500méteres hatótávval.Majd az SADF akart egy nagyobb változatot-ami viszont már akkora lett,hogy nem fért el rendesen a harcjárműveken.No,akkor legyen még egy kicsit nagyobb,és legyen telepithető önálló rendszer,+ csatoljunk hozzá ágyukat-mik amúgy is fejlesztés alatt álltak.Gá protó elkészült,rakéta kinetikai próbainditások is voltak-és itt befagyott a dolog a helyi rendszerváltással.30 évvel ezelötti gterveket át kell ültetni a mai technológiához,alkatrészbázihoz.És befejezni a fejlesztést.Kb ugyan az a helyzet,mint a Lynxel volt,hogy amig nincs kilátásban konkrét megrendelés,addig elég takaréklángon megy a dolog.
Utóbbi a lényeg: amíg valaki nem tol bele nagy pénzt (megrdenlést), addig szerintem csak csinálgatják... A HALCON nevű cégnek is kb nulla története, "track recordja" van rakéták terén (jó, tudom: vannak ott búr mérnökök... :p ). C-RAM rakétát fejleszteni amúgy is nehezebb feladatok közé tartozik...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Utóbbi a lényeg: amíg valaki nem tol bele nagy pénzt (megrdenlést), addig szerintem csak csinálgatják... A HALCON nevű cégnek is kb nulla története, "track recordja" van rakéták terén (jó, tudom: vannak ott búr mérnökök... :p ). C-RAM rakétát fejleszteni amúgy is nehezebb feladatok közé tartozik...
HALCON csak volt búr fejlesztéseket melegitett fel.Arabok megvették a Denel ezen részlegeit,terveit.(de a pakisztáni légi inditású CMek is ilyen megvett búr tervek)
No,ezt máma másodszorra irom le......90 körül Dél Afrika olyan volt,mint a 3. Birodalom 44 végén.Mindent IS fejlesztettek,sok nagyon előremutató dolgot.És ahogy a németek 45ben,a búrok is csak kevés dolgot fejeztek be,az apardheid összeomlása elött.A tömegpusztitó programot teljesen beszántották (nem csak atom,vegyi és bio fegyvereket is fejlesztettek),az ANC nagy bánatára-pár fénykép,meg egy üres icbm rakétatest maradt belőle.A többi programmal meg jórészt a forrásmegvonás végzett.Ami végigment,mint példul az Umkhonto rakétacsalád,annak exportját is akadájozza a néger politikai vezetés.Pedig egyáltalán nem rossz cucc.De példul az RM tüzérségi lőszerkinálata is az ARMSCOR Municions fejlesztésekböl áll.
Szóval a HALCON rakétáknak nagyon is van,és elég régi történet-csak South Africa ARMSCOR cimszó alatt kell keresni.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 947
5 079
113
A fő félreértés az, hogy nem érted, hogy mi is a Skynex - de legalább wiki cikket írsz róla.
Hogy mutassam, hogy mennyire nem egy mondatban kapaszkodom bele, tessék a cikk első sora:

Külön kihangsúlyoztad, hogy a Skynex nem önjáró. Ebből látszik, hogy nem érted a rendszert.
Miért ne lehetne önjáró?
A jelenleg a rendszerbe integrált összes elem önjárósítható, vagy már önjárósították is.
Szerintem hagyd. Diktátorunk még a TV-ben sem látott még fegyvert. A többi Wiki cikke is hasonló színvonalú és hiába magyarázod el neki, hogy pld a CG az nem gránátvető hanem hsn löveg úgysem fogja megérteni.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 332
113
Tömbölt hallgatva egy dolog jut eszembe. Ő az "AGY"!
Ha nem is ; de az biztos hogy a légvédelem valamint a légierő egy részét ( légiharcrakéták ) , ő viszi!Ez biztos ; sőt a rakétasorozatvetők municiójával kapcsolatban is adhat tanácsokat.Plussz rendszeres fórum olvasó.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Az a helyzet hogy itt "nyugaton" nem nagyon van kínálat infrás MANPADS-ből: Stinger az "egyeduralkodó", de szerintem azt most évekig nem lehet venni, mert le van foglalva a gyártó sor az ukrajnának átadott készletek pótlásával és amúgy sem szeret a kormányunk amcsi cuccokat venni. Amúgy 2026-re ígérte a Raytheaon a Stinger váltótípusát, szóval rövidesen lesz jobb.
Ezen kívül a Piorun van még aztán szerintem ennyi a klasszikus vállról indítható kategória. Type 91 Kai meg japán, ergó nem exportálható: Japánban tiltott/erősen korlátozott a fegyver export ezért sem találkozol japán fegyverekkel sehol, pedig a világ harmadik-negyedik gazdasági hatalmaként tudnának bőven export képes fegyvereket gyártani.

Próbáltam itt utána nézni ennek a japán exporttilalomnak és számomra nem egyértelmű a dolog, de nekem úgy tűnik, hogy bizonyos fegyverfajtákra vonatkozik, más fegyverfajták meg talán egyedi elbírálás alá esnek. Szóval meg kell kérdezni a japókat az illetékeseknek, ha valóban az elérhető valószínűleg legfejlettebb MANPADS-t akarják, aztán legfeljebb azt mondják a japók, hogy nem adják. Egy próbát simán megér.
Ugyanott írtam, hogy szerintem a Stinger váltótípusát legkorábban úgy 2029-ben kaphatnánk meg. Szóval, ha addig tudunk várni, akkor jó lehet az is. Bár még akár el is húzódhat, ha valamit elcsesznek a fejlesztésnél (ami simán előfordulhat) és akkor még később jöhet. Persze addig is lehet valami olcsóbb 3. generációsból, akár Piorunból is beszerezni egy kisebb mennyiséget.

Viszont most találtam, van a törököknek is egy új fejlesztése, a PorSav, ez érdekesnek néz ki, elvileg ez is már képalkotós infrával van szerelve.


És mivel mostanában amúgy is nagy cimbik vagyunk velük, hát akár ez is jó lehetne. Persze alapos itthoni tesztelés után, mert azért nekem még mindig vannak fenntartásaim a török termékekkel.


Akkor vannak még a "nehezen hordozható" MANPADS rendszerek
Mistral - ez legalább egy két emberes rendszer: egyik viszi a rakétát, másik az állványt. Ennek a rakétája legalább már rendszerben van.
Starstreak - ez is egy ormótlan dög és rávezetést/célkövetést igényel (SACLOS)
RBS 70 - ez is hordozható lábon elvileg, csak épp indítóval együtt vagy 87 kiló!

Mivel már van Mistralunk, ezért nyilván más hasonlóan állványos, ráadásul a Mistral 3-nál rosszabb képességű rendszerekben felesleges is gondolkodni.


Nem tudom kell-e nekünk infra-rakéta a NASAMS-hez. Azon kívül, hogy olcsóbb mint az AMRAAM más előnyét nem látom.
Amúgy NASAMS Sidwinder-X lett integrálva, a régebbi AIM-9 rakétákkal talán nem is működne.

Én sem tudom, de úgy vélem, nem nagyon. Kettős (aktív radar+képalkotó infra, mint a Stunner, meg amilyen talán az AIM-260 lesz) érzékelővel szerelt rakéta jó lenne majd, pl. a jövőbeni román F-35-ösök ellen. :D
Viszont egy időjáráskorlátos és elég kicsi hatótávolságú infrás rakétára kár a helyet pazarolni az indítókonténerben. De ha mégis akarnak infrás rakétát is a fejesek, akkor már legalább IRIS-T szintű legyen, annál gyengébb képességűt belepakolni végképp hülyeség lenne. Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 804
113
Próbáltam itt utána nézni ennek a japán exporttilalomnak és számomra nem egyértelmű a dolog, de nekem úgy tűnik, hogy bizonyos fegyverfajtákra vonatkozik, más fegyverfajták meg talán egyedi elbírálás alá esnek. Szóval meg kell kérdezni a japókat az illetékeseknek, ha valóban az elérhető valószínűleg legfejlettebb MANPADS-t akarják, aztán legfeljebb azt mondják a japók, hogy nem adják. Egy próbát simán megér.
Ugyanott írtam, hogy szerintem a Stinger váltótípusát legkorábban úgy 2029-ben kaphatnánk meg. Szóval, ha addig tudunk várni, akkor jó lehet az is.
2029 nagyon messze van és lényegében hiányzik itthon ez a fegyver. Ahogy az CG és a lassan beinduló RGW beszerzés, úgy ebben a kategóriában a MANPADS is égető.
Már 1-2 éves beszerzés is késő. Ráadásul más eszközökhöz képest nem akkora tétel.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Kettős (aktív radar+képalkotó infra, mint a Stunner
Ráadásul a Stunner légiharc rakéta,és egy nagyon jó SRBM elháritó is.Rafael elvileg tudja integrálni a Spyderbe-ha a kedves vevő megrendeli,és kifizeti.De az AMRAAMot is lehet elméletileg ugyanigy integrálni bele......Ez viszont felveti a kérdést forditva-mi lenne,ha a NASAMSba integráltatnánk a Stunnert?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
A fő félreértés az, hogy nem érted, hogy mi is a Skynex - de legalább wiki cikket írsz róla.
Hogy mutassam, hogy mennyire nem egy mondatban kapaszkodom bele, tessék a cikk első sora:

Külön kihangsúlyoztad, hogy a Skynex nem önjáró. Ebből látszik, hogy nem érted a rendszert.
Miért ne lehetne önjáró?
A jelenleg a rendszerbe integrált összes elem önjárósítható, vagy már önjárósították is.
Már megint csak kötekedsz! Csak azért mert járműre is felrakható attól még nem önjáró, mert akkor a NASAMS is ez szek szerint meg k.b minden légvédelmi rendszer.

Az önjáró a Skyranger: alapból járművön van.
Ez letelepítik. Az utóbbi pár évben kezdtek azzal kísérletezni, hogy járműre (teherautóra) telepítve is lőjjenek vele.

Megint csak kötekledsz, mert minden áron azt akarod bizonygatni hogy én "nem értem a Skynexet"!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
Szerintem hagyd. Diktátorunk még a TV-ben sem látott még fegyvert. A többi Wiki cikke is hasonló színvonalú és hiába magyarázod el neki, hogy pld a CG az nem gránátvető hanem hsn löveg úgysem fogja megérteni.
A Zrínyi kiadó által kiadott bemutató füzetben gránátvetőként szerepel. Ennyi.

Ami a wiki cikket illeti: írjál jobbat, ne csak dumálj! Egyelőre k. semmilyen anyga nem volt a Wikin a haditechnikai cuccokról, amik a haderő reform kapcsán felmerültek. A többségét én írtam meg. Biztos lehet javítani rajtuk, de a személyeskedő fikázás k. gáz!
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 699
113
Mondom, hogy össze-vissza beszélsz.
Abba mi a félreértés, hogy azt mondod, hogy csak a legújabb EO meg radarszenzorral felszerelt GDF mehet bele a Skynex rendszerbe, miközben ezt az általad belinkelt PDF cáfolja leginkább?
De mint tudjuk, nem is gyártják már a GDF ágyút....
Kína és Törökország dislikes this.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Egyébként az RPG,az SPG-9,és a CG a magyar terminológiában tényleg reaktiv gránátvető......SPG állványos reaktiv gránátvető.A 100mili feletti B11,M106 viszont már hsn löveg.
 
  • Vicces
Reactions: Azzurro

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Az utóbbi pár évben kezdtek azzal kísérletezni, hogy járműre (teherautóra) telepítve is lőjjenek vele.
Valójában több kerekes 35milis légvédelmi ágyú is van.Oerlikon egycsövűt is tették már még boxer alvázra is.Söt a Skykhnigt konténert is rajzolták már Boxer alvázra,koncepciótervben.Olaszoknak meg ott a Centauro alvázas Otomatic,kinaiak meg teherautóra pakolták a koppintását-meg a GDF koppintását is.
Szóval de,lehet minden további nélkül önjárósitani-csak fized ki.....
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 409
113
A Revolver Mk3. löveggel lőttek teherautóról. Még videót is készítettek róla, hogy reklámozzák ezt.
Alapvetően a Skynexet jelen formájában statikus védelemre találták ki, ilyen értelemben nem önjáró mint a Skyranger rendszerek.


Amúgy eléggé látszik mennyire beleng az alváz a tüzeléstől, szóval ezen a teherautós alkalmazáson még finomítani kell...támaszó lábak kellenének. A kabin is korlátozza lövés lehetőségét bizonyos szögtartományban. Ez a mobilabb változat még fejlesztésre szorul.

A Skynex kb. annyira önjáró mint a NASAMS vagy bármelyik mai légvédelmi rendszer. Lehet őket mozgatni, de alapvetően nem arra találták ki, hogy mozgásban legyen, alakulatokat kísérjen és járműről üzemeltessék.

Alább a Skynex rendszer Mk3 gépágyúja, amit horgos "multiliftes" teherautó felvehet, lerakhat. Aki önjáró rendszert akar, annak ott a Skyranger.

skynex-gun.jpg