[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Mert az egyik önállóan tudja zárni azt a területet amit a hatótávolsága lefed, a másik meg nem. A légierő sem képes ott lenni mindenhol, mindíg. Meg mert így épül fel egy korszerű légvédelem, hogy a különböző méretű és képességű rendszerek kiegészítik egymást, tagolódva. Ennyi erővel a mistral is elég, nehezen felderíthető, mobil rendszer az is, az átlagos vadászok átlagos harcászati magasságába fellő az is.

És mivan ha olyan országról beszélünk, ha a több lépcsőre nincs elég pénz? Ha már megvan a légierő, lehet praktikusabb minden fontosat levédeni a kettő kombinációjával, mint hogy egy-két helyen legyen egy olyan védelem, amit kicsit komolyabb erőfeszítések árán valszeg ugyanúgy ki tudnak játszani vagy iktatni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
<blockquote rel="zsolti">Nem vagyok képben a jelenleg árakkal teljesen, de nagyobb rendszer, nagyobb képességű rakétával, ahogy mondtam, kivæló rendszer mindkettő a maga nemében, EGY RENDSZER részeként.

Én oldalak óta a légierő+légvédelemről beszélek együttvéve. Nyilvánvalóan a BUK meg stb. rendszerek többet tudnak bizonyos területeken de ennek az ára is megvan és szerintem itthonra fölösleges, mert az a többlet amit ad teljesen irreális eseményekre való felkészülést jelentene. Ehelyett kisebb rendszerekkel, pl. NASAMS és a légierő kombinációjával nagyobb számú objektumot, hatékonyabban és nagyobb sűrűséggel lehetne lefedni, ugyanabból az összegből.

Úgy gondolom értelmes méretű fenyegetésre érdemes felkészülni. Lehet, hogy egyszer az oroszok megtámadnak minket, de erre fölösleges úgy készülni, hogy ezt egymagunkban kellene megállítani, mert az lehetetlen.

Az nyilvánvaló, hogy egy NASAMS jellegű rendszer vákuumban nem helyettesíti a nagy magasságig elérő nagy hatótávú rendszereket mint pl. a PATRIOT. Szerintem molni is csak arról vitatkozik, hogy egy ilyen kaliberű országnak praktikusabb valami kisebbet beszerezni, ami a gerincét tudja alkotni a légvédelemnek és hasonló összegből a kulcsfontosságú célok nagyrészét le tudja fedni ahelyett, hogy az ország egy adott körzetében no fly zone-t alakít ki a többiben meg le se szarják.</blockquote>

Szerintem meg nekünk gripenek nem kellenének. Ide bőven elég lenne valami Kub korszerűsítés, Aster/patriot/sz sokszáz/mistral egyébb manpads, akár nasams rendszerekből egy életképes ernyőt alkotni. Persze csak az után, hogy van annyi szárazföldi erőnk ami meg is tudja őket védeni. Addig sem ennek, sem a légierőnek nincs értelme.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
<blockquote rel="zsolti">Ezt az 50-70 km ről távolságtartó légiharcot úgy hívják hogy Amraam temető. Nézd meg a statisztikákat, milyen VALÓS lelövési távolságok vannak az életben.. Na ezért mondtam, hogy a földről indított meglepi maddog sunyi Amraam lehet ha fog magának valamit, az a sűrű légtérben saját gép lesz. Én mondjuk nem vállalnék be ilyen indítást, parancsnokként.

Direkt kiemeltem, hogy ezek az indítások nem arra mennek ki, hogy lelőjék a célt, hanem, hogy magasság eldobásra és menőverezésre kényszerítsék. Ezt így külön minimum kétszer leírtam. Nehéz olvasni?</blockquote>
A szuperhatalmakon túl kinek van erre elég, és meddig amraamja? Komolyan azt hiszitek, hogy ajándékba hozza a télapó? Meg szerinted egy gripen ami visz reálisan 2t, az ha így feltartásra ellövöldöz amraamot a valós találat esélye nélkül, mit csinál 3 perc múlva, és mekkora hátrány a bukott 50% bvr kapacitás? Csak én tudom úgy, hogy élesben nem karácsonyfának pakolják meg őket?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
<blockquote rel="zsolti">Mert az egyik önállóan tudja zárni azt a területet amit a hatótávolsága lefed, a másik meg nem. A légierő sem képes ott lenni mindenhol, mindíg. Meg mert így épül fel egy korszerű légvédelem, hogy a különböző méretű és képességű rendszerek kiegészítik egymást, tagolódva. Ennyi erővel a mistral is elég, nehezen felderíthető, mobil rendszer az is, az átlagos vadászok átlagos harcászati magasságába fellő az is.

És mivan ha olyan országról beszélünk, ha a több lépcsőre nincs elég pénz? Ha már megvan a légierő, lehet praktikusabb minden fontosat levédeni a kettő kombinációjával, mint hogy egy-két helyen legyen egy olyan védelem, amit kicsit komolyabb erőfeszítések árán valszeg ugyanúgy ki tudnak játszani vagy iktatni.
</blockquote>

Ha nincs pénz, nem kell légierő sem. Az a legfeleslegesebb, addig amig harckocsik, pszhk, tüzérség ellen nem tudod megvédeni a reptered, az csak pénzkidobás. Akkor fel kell készülni egy lehető legnagyobb veszteség okozására képes asszimetrikus hadviselésre. Akkor rpg-t, atgm-et, manpads okat kell venni. Robbanóanyagot, gránátokat. Ez a realitás.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 215
113
A topic címe, gondolatok a légiharcászatról. Bocsánat. Én például nem hazánk lehetséges légvédelméről írtam. A NASAM rendszert favorizáló Molninak jeleztem, hogy mint minden más rendszernek itt is van sebezhető pont, ez pedig az alacsony érzékelhetőségű repülőgépek elleni védelem, mert az akítv rakétái nem látják a célt, Másik probléma amit írtatok igen a nagy magasagában repülő felderítő repülőgépek elleni védelem, illetve én a robotrepülőgépek elleni fenyegetést is annak tekintem. Azt, hogy Molnár Balázs vagy akárki más, nem hisz pld. az általam leírt RCS értékeknek, sajnálom nem én találtam ki, viszont Farnoborough-ba ez jelent meg. Igen becslések, de jobb-újabb becslések nincsenek. De aki tud forrásmunkát szívesn látom, konkrét értékekkel.

Ami magyar légvédelmet illeti. Teljesen igaza van annak a topictársnak, hogy a légvédelem, nem egy rakétarendszer, lokátorokkal, hanem egy komplex rendszer lérak, és lokátorrendszerekkel, vadászreülőnek használt harcászati repülőgépekkel. Csapatlégvédelemmel, és talán még pont és objektumvédemi rendszerekkel együtt.
Egyébként aki román fenyegetésről ir... Nos Romániában és Lengyelországban található közép-kelet európa lét legpontensebb lérak komplexuma, amelyet amerikai tengrészek üzemeltetnek. Mégpedig két "szárazföldi" hajó AEGIS rendsze, amely ABM képességgel rendelkezik, dedikáltan, de senki sem lát az függőleges indítókba, igy az amcsi illetékesen kivül senki nem tudjam hogy vannak e lérak-ok és stratégiai robotrepülőgépek is az egyébként univerzális inditócsövekben.
Én Magyarország részére, a költséghatékonyság érdekében, a MISTRAL programot folytatnám a kis hatótávolságú lérak rendszerek esetében, amelyet, csapatlégvédelemre is használunk. Az olcsó lengyel GROM MANPADS-ból vennék egy bizonyos mennyiséget, hogy ismét legyen egy MISTRAL-nal mobilabb és már most is a csapatokhoz rendelt lérak komplexumunk. Akár ezeket teleípteném lérak raj és szakasz szinten pld. Kecskemétre, Szolnokra, Paksra stb.
Nagyobb hatótávolságú komplexumok esetében, sem a NASAM-ra voksolnék, mivel a hálózatos előnyei mellett a hátránya, hogy nem europai rendszer, tehát ismét ott az a fránya, és az amcsik engedik-e bevetését szindroma. Az, hogy Molni szerint AMRAAM helyett METEOR-t is használhatunk vele... Nos én nem olvastam METEOR-os NASAM-ról. Igen van még egy csomó lérak rendszer amit leírtatok, az biztos, hogy orosz relációból nem szabad lérak rendszert sem beszerezni, más szövetségi rendszer tagjai vagyunk, pótalaktrész stb. problémák lehetnek velük. Görögország, más politikai időszakban vette a Sz-300-át és gyakorlatilag Kréta védelmén kívül máshova nem is telepíthetik (sőt inkább jelenleg a NATO gyakorlatok "vörös" szereplője, mint, mi voltunk a MiG29-esekkel anno. És most a szlovákok azok. (Érdekes módon az utóbbi két évben a Bolgár Sz-300 -is, előtte nem.
Azt, hogy milyen közepes-nagy hatótávolságú rendszer lenne megfelelő nem tudom. Vannak pénzügyi, és gazdasági feltételek, és gondolatok. Nem idegen sem használt Patriot (itt is ott vannak a feltételek, hogy ha bevethetjük őket nemzeti keretben???), és ott vannak az európai fejlesztések, pld. az ASTER, (SAMT, MAMBA, MEADS, ) de több más rendszer is pld. Izraeli SPYDER stb.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
523
1 015
93
Uraim már egyszer betettem itt a rendszer ami ugyanazt tudja,mint a Nasams csak nagyobb hatótávval!
http://www.diehl.com/en/diehl-defence/products/air-defence-system.html
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 053
113
A NASAMS komplexumok rakétái lehetnek: a rendszeresítő ország saját, hazai fejlesztésű, továbbá AIM-120 Amraam, Sidewinder AIM-9X, ESSM rakéták;
Közel azonos rendszer: SL-AMRAAM

Hogy azért helyén legyenek a dolgok kezelve. A hadszintéri légvédelmi rakéta komplexumok lehetséges aránya az US Army-nál.
nasam.jpg
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Láttam mikor először linkelted, ez is nagyon jó cucc. Ami mindenképp előny, hogy ez is EU gyártmány.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="blaze"><blockquote rel="zsolti">Mert az egyik önállóan tudja zárni azt a területet amit a hatótávolsága lefed, a másik meg nem. A légierő sem képes ott lenni mindenhol, mindíg. Meg mert így épül fel egy korszerű légvédelem, hogy a különböző méretű és képességű rendszerek kiegészítik egymást, tagolódva. Ennyi erővel a mistral is elég, nehezen felderíthető, mobil rendszer az is, az átlagos vadászok átlagos harcászati magasságába fellő az is.

És mivan ha olyan országról beszélünk, ha a több lépcsőre nincs elég pénz? Ha már megvan a légierő, lehet praktikusabb minden fontosat levédeni a kettő kombinációjával, mint hogy egy-két helyen legyen egy olyan védelem, amit kicsit komolyabb erőfeszítések árán valszeg ugyanúgy ki tudnak játszani vagy iktatni.
</blockquote>

Ha nincs pénz, nem kell légierő sem. Az a legfeleslegesebb, Ez a realitás.</blockquote>

És kit kérnél fel a békeidős magyar légtérrendészeti feladatok ellátására, és az vajon mennyibe kerülne idegen légierő igénybevételével? A nemzetközi légiforgalmi szerződések szerint a légtérrendészetet és a helikopteres légi kutató-mentő készültséget minden olyan országnak meg kell oldani, ahol nemzetközi légiforgalom folyik, másképpen nincs jogosultsága beszedni az átrepülési illetéket a légitársaságoktól. Elég nagy fölöttünk a légiforgalom, ha ránézel a flightradar-ra láthatod, hogy még óriásgépekből is (Jumbo, A-380, A-340, MD-11) időnként egyszerre 3-5 is repül a légterünkben, az átlagos B 737-ből és A-320 családból meg tucatszám, úgyhogy anyagilag is elég nagy bukás lenne erről lemondani. Úgyhogy a légierő legalább hoz is valami pénzt az általa adott biztonságon kívül, de a hadsereg többi része nem hiszem, hogy bármilyen bevételt generálna.... persze a biztonsághoz azért az is kell!
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
523
1 015
93
Akár szóba jöhetne a Spyder is az is hasonló képesség és árkategória orosz cuccokról kár is beszélni mindenki tudja miért! Igazat kell adnom Molninak ezeken a rendszereken kívűl álmodozni sem lehet másról ,sőt egyenlőre még ez is az.A Németek is fulldokolva köhögik ki a MEADS-ot a Lengyelek viszont számomra meglepetés,hogy a túróba tudtak ekkora költséget bevállani.Náluk is gépek hadrafoghatósága eléggé szarul őszintén szólva személyesen tapasztaltam.Szóval van mire költeniük minden fegyvernemben.Mondjuk nekünk is...
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Szerintem meg nekünk gripenek nem kellenének. Ide bőven elég lenne valami Kub korszerűsítés, Aster/patriot/sz sokszáz/mistral egyébb manpads, akár nasams rendszerekből egy életképes ernyőt alkotni. Persze csak az után, hogy van annyi szárazföldi erőnk ami meg is tudja őket védeni. Addig sem ennek, sem a légierőnek nincs értelme.

Hát ezt nehéz lenne megoldani mert már itt vannak és a lízing végén visszaadni őket elég nagy butaság lenne szerintem.

A szuperhatalmakon túl kinek van erre elég, és meddig amraamja? Komolyan azt hiszitek, hogy ajándékba hozza a télapó? Meg szerinted egy gripen ami visz reálisan 2t, az ha így feltartásra ellövöldöz amraamot a valós találat esélye nélkül, mit csinál 3 perc múlva, és mekkora hátrány a bukott 50% bvr kapacitás? Csak én tudom úgy, hogy élesben nem karácsonyfának pakolják meg őket?

És mit vízionáltál, hogy mi fog támadni? 50 gépes kötelék? Mert az ellen úgy sem tudsz mit kezdeni.

Adott ellenséges gép ellen ha indítottak és eldobta a magasságát akkor az releváns időn belül nem fog oda visszakapaszkodni. Továbbá csak példának írtam, hogy lehet ezt is játszani, ha megengedi a fegyverkészlet.

Ha nem, akkor nem fogod ezt játszani és megpróbálnak olyan pozíciókat felvenni, amelyekből még le is tudják lőni az ellent. Nagy magasságban ez 20 mérföldről már simán tud menni és még ez is kellő szeparálást biztosít a gépek között, hogy a légvédelem is tudja őket támogatni a kezdeti fázisban. Ilyen távolságú indításoknál még lehet, hogy brutális magasság eldobással sem biztos, hogy túlélnék az ellen gépei. Nyilván ez a mieinkre is igaz lehet csak ugye a mi légvédelmünk felett történik minden, és a mi gépeink sanszosan nem lennének ahhoz kötve, hogy magasan maradjanak.

Főleg ha védekezel akkor eléggé feléd lejt a pálya, ha meg saját légvédelem fölött védekezel akkor meg végképp. A védekező gépeknek ha ügyesen játszanak össze akkor még indítania sem kell mindig, ahhoz, hogy a másikat valamire késztesse. A valami jelen esetben pedig manőverezést jelent ami egyenlő azzal, hogy a magassági határ alá fog esni.

Ha nincs pénz, nem kell légierő sem. Az a legfeleslegesebb, addig amig harckocsik, pszhk, tüzérség ellen nem tudod megvédeni a reptered, az csak pénzkidobás. Akkor fel kell készülni egy lehető legnagyobb veszteség okozására képes asszimetrikus hadviselésre. Akkor rpg-t, atgm-et, manpads okat kell venni. Robbanóanyagot, gránátokat. Ez a realitás.

Oké ezt értem, valahol le is írtam már, hogy hiába van légvédelem ha nincs mivel védeni a földön akkor lerohanják és kész.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
<blockquote rel="zsolti"><blockquote rel="blaze"><blockquote rel="zsolti">Mert az egyik önállóan tudja zárni azt a területet amit a hatótávolsága lefed, a másik meg nem. A légierő sem képes ott lenni mindenhol, mindíg. Meg mert így épül fel egy korszerű légvédelem, hogy a különböző méretű és képességű rendszerek kiegészítik egymást, tagolódva. Ennyi erővel a mistral is elég, nehezen felderíthető, mobil rendszer az is, az átlagos vadászok átlagos harcászati magasságába fellő az is.

És mivan ha olyan országról beszélünk, ha a több lépcsőre nincs elég pénz? Ha már megvan a légierő, lehet praktikusabb minden fontosat levédeni a kettő kombinációjával, mint hogy egy-két helyen legyen egy olyan védelem, amit kicsit komolyabb erőfeszítések árán valszeg ugyanúgy ki tudnak játszani vagy iktatni.
</blockquote>

Ha nincs pénz, nem kell légierő sem. Az a legfeleslegesebb, Ez a realitás.</blockquote>

És kit kérnél fel a békeidős magyar légtérrendészeti feladatok ellátására, és az vajon mennyibe kerülne idegen légierő igénybevételével? A nemzetközi légiforgalmi szerződések szerint a légtérrendészetet és a helikopteres légi kutató-mentő készültséget minden olyan országnak meg kell oldani, ahol nemzetközi légiforgalom folyik, másképpen nincs jogosultsága beszedni az átrepülési illetéket a légitársaságoktól. Elég nagy fölöttünk a légiforgalom, ha ránézel a flightradar-ra láthatod, hogy még óriásgépekből is (Jumbo, A-380, A-340, MD-11) időnként egyszerre 3-5 is repül a légterünkben, az átlagos B 737-ből és A-320 családból meg tucatszám, úgyhogy anyagilag is elég nagy bukás lenne erről lemondani. Úgyhogy a légierő legalább hoz is valami pénzt az általa adott biztonságon kívül, de a hadsereg többi része nem hiszem, hogy bármilyen bevételt generálna.... persze a biztonsághoz azért az is kell!</blockquote>

Világos, és ez így igaz is. Csak akkor kell hozzá mig21 nagyjavítva, vagy f5 ha nincs pénz, nem gripen. Légtérrendészetre túl drágák, ha nincs ami megvédje őket a szárazföldön, honvédelemre értéktelenek.
 
S

speziale

Guest
Világos, és ez így igaz is. Csak akkor kell hozzá mig21 nagyjavítva, vagy f5 ha nincs pénz, nem gripen. Légtérrendészetre túl drágák, ha nincs ami megvédje őket a szárazföldön, honvédelemre értéktelenek.

Szerintem hülyeség azt hinni, hogy egy S300-as rendszer, attól még, hogy magasabbra tudsz vele lőni, kiváltaná a légierőt. miért:

1) jóval korlátozottabb a tűzcsatornák száma. a mi 12 grippenünk elvileg egyszerre 48 amraam-ot tudna indítani a támadók ellen+ha lenne nasams, akkor az még jönne hozzá. Mo területét elvileg átfeded kb. 2-max 3 db s300-as üteggel. De azok hány célt tudnak egyszerre leküzdeni?
2) azt se felejtsd el, hogyha az ellen kilövi azt az egy lokátort, akkor az s300-as rendszernek reszeltek. Utána tök védtelen vagy. És nyilván az, hogy hány célcsatornád van, és az, hogy hány támadó jut el addig, hogy bombázni tudjon, aközött elég szoros az összefüggés.
3) azért a légierő ad még ezen felül egypár képességet. pl. felderítés, földi támadóképesség, légrendészet stb.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Semmi nem tiltja,hogy az S300-hoz ne egy hanem két felderítő tűzvezető stb. radart vegyél vagy hármat vagy 1000-et.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 215
113
Aláírtuk a chichagói egyezményt, amely alapján légirendészeti feladatokat kell ellátni békeidőben saját légtérben hazánknak. Ezt pedig a mai nagysebességű polgári repülőgépek miatt, csak szuperszonikus repülőgéppel lehet elvégezni, Szerződés alapján már ország légterében is ezt végezzük 6000 láb magasság felett és/vagy 200 mérföldnél gyorsabban repülőgépek esetében (Szlovénia). Ha már szövetségi rendszerben vagyunk, ráadásul határiank vannak, amelyet meg kell védeni, és akár nemzeti akár szövetségi keretben, és szárazföldi haderőnemünk, akkor annak légitámogatást és felderítést kell biztosítani. Ezért multirole repülőgép szükséges. És ezért kell a Gripen (mert ezt lízingeljük). Sőt vizionálva a lízing után érdemes modernizálni és Gripen C+/D+-ra átépíteni őket, kis ország vagyunk felesleges az E/F (utóbbi lehet, hogy csak a braziloknak lesz). Ha minden igaz még ebben az évben lesz cikkem a HT-ban a gripen C/D modernizálási lehetőségekről 2020-ig..
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 385
23 123
113
Egyébként a szlovén légtér felett végzett légirendészeti feladatokért kap valamit Magyarország?
 
M

molnibalage

Guest
Ez így megint igaz, csak nem látom még mindíg az egyedülálló csodát, mert értelmesen üzemeltetett más korszerű SAM sem árulja el magát ideje korán.
A NASAMS indító meg soha. A korán és soha közötti értelmezés ennyire nehéz...? [fejvakarás]

A különbség annyi, hogy egy aster,buk méretű rendszert már semmi nem tud semlegesíteni azzal, hogy a hatómagassága felett repül.
Ennek a mondatnak nincs értelme, mert ez minden 8-10 km feletti HMZ-vel rendelkező SAM-re igaz...

Igen, azt meg el tetszik felejteni, hogy olyan különbség is van, hogy a BUK sokszorosa egy NASAMS rendszernek árban, meg hogy az nem egy helyre van lerakva. Az is különbség..
Nem is kicsi, hatalmas.

Szerintem ezt inkább abból a szemszögből kellene nézni, hogy ha van légierőd, márpedig nekünk is van azért, meg a finneknek is, ami képes lekényszeríteni az ellent a nasams magassági határa alá, akkor minek vegyél egy sokkal drágább rendszert, ami képes magasabbra is lőni?
Nagyjából ez a helyzet.


Én oldalak óta a légierő+légvédelemről beszélek együttvéve. Nyilvánvalóan a BUK meg stb. rendszerek többet tudnak bizonyos területeken de ennek az ára is megvan és szerintem itthonra fölösleges, mert az a többlet amit ad teljesen irreális eseményekre való felkészülést jelentene.
Pontosan.

Ehelyett kisebb rendszerekkel, pl. NASAMS és a légierő kombinációjával nagyobb számú objektumot, hatékonyabban és nagyobb sűrűséggel lehetne lefedni, ugyanabból az összegből.
Voila! Allé! :)

Úgy gondolom értelmes méretű fenyegetésre érdemes felkészülni. Lehet, hogy egyszer az oroszok megtámadnak minket, de erre fölösleges úgy készülni, hogy ezt egymagunkban kellene megállítani, mert az lehetetlen.
100%.

Szerintem molni is csak arról vitatkozik, hogy egy ilyen kaliberű országnak praktikusabb valami kisebbet beszerezni, ami a gerincét tudja alkotni a légvédelemnek és hasonló összegből a kulcsfontosságú célok nagyrészét le tudja fedni ahelyett, hogy az ország egy adott körzetében no fly zone-t alakít ki a többiben meg le se szarják.
Ennyi.


Fel sem merült benned mi hogy egy fegyvert néha ki szoktak próbálni élesben?
Áruld már el, hogy egy CM számára, ahol nincs légvédelem mégis mi a búbánatos difi van a lőtér és Szíria földje között? Kurvára semmi...

Ez azon ritka alkalmak egyike volt mikor egy stratégia fegyvert élesben lehetett tesztelni.
Láds fent. Egy CM számára kibaszottul mindegy, hogy Szibéria felett repül 2500 km-et és csapódik be vagy az, hogy átrepül Szíria felett és ott teszi meg. Semmi nem dolgozott rá és a statikus célpont mindkét helyen statikus. A patfromra sem lőtt és vadászott senki. Ez csak péniszméregetés volt, semmi több. A Tomahawk bemutatkozása 1991-ben egészen más volt...

Az sem fordult meg a fejedben hogy a Kalibr indításoknak nem kevés politikai üzenete is volt a világ számára? Olyan ami megért pár millió dodót?
A sok gyök2 meg be is nyeli és ámuldozik egy olyan képességen, ami az USA(F) számára 30 éve létezik...
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem meg nekünk gripenek nem kellenének.
Ez a legostobbáb kiejelentés, amit csak leírhattál. A Gripen FAQ Chichagoi egyezmény része megvan?

Ide bőven elég lenne valami Kub korszerűsítés, Aster/patriot/sz sokszáz/mistral egyébb manpads, akár nasams rendszerekből egy életképes ernyőt alkotni.
És ezek hol fognak légteret ellenőrizni vagy CAS-t adni...?

Persze csak az után, hogy van annyi szárazföldi erőnk ami meg is tudja őket védeni. Addig sem ennek, sem a légierőnek nincs értelme.
Ez bizony valid. Sehol nincs két épkézláb dandár nemogy 30 éves szovjet, de semmilyen épkézláb felszereléssel.


A szuperhatalmakon túl kinek van erre elég, és meddig amraamja? Komolyan azt hiszitek, hogy ajándékba hozza a télapó?
Miért? Szerinted az ellenfélnek van iddqd és idkfa cheatje...?

Meg szerinted egy gripen ami visz reálisan 2t, az ha így feltartásra ellövöldöz amraamot a valós találat esélye nélkül, mit csinál 3 perc múlva, és mekkora hátrány a bukott 50% bvr kapacitás? Csak én tudom úgy, hogy élesben nem karácsonyfának pakolják meg őket?
Mi van? Az AIM-120 nincs 200 kg... A Gripen AAM kapacitása kb. elég átlagos ellenfél ellen. Az elrettentés bőven meg van. Ukránoknak no ARH, románoknál egyelőre 12 db F-16 és ennyi. Mindenki más BVR képessége 0 vagy vicc a szomszédban ehhez képest.


Ha nincs pénz, nem kell légierő sem. Az a legfeleslegesebb, addig amig harckocsik, pszhk, tüzérség ellen nem tudod megvédeni a reptered, az csak pénzkidobás.
Nem a Gripen hibája, hogy a védelmi költségvetés 90%-ból (!) nem sikerül értelmes képességet megalkotni....


Akkor fel kell készülni egy lehető legnagyobb veszteség okozására képes asszimetrikus hadviselésre.
Ezen a részen röhögök. És ki viselné asszimetrikusan a hadat? Az nem tűnik fel, hogy a gerilláskodás azon országokba megy, ahol a lakosság alap beállításban rendelkezik katonai ismeretekkel...? Itthon 20+ éve nincs értelmes sorkatonaság....

Akkor rpg-t, atgm-et, manpads okat kell venni. Robbanóanyagot, gránátokat. Ez a realitás.
Már elnézést, de így félérszegen felteszem a kérdést, hogy ki a faszom használná ezeket...? Ki ért hozzá?