[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
A NASAM rendszert favorizáló Molninak jeleztem, hogy mint minden más rendszernek itt is van sebezhető pont, ez pedig az alacsony érzékelhetőségű repülőgépek elleni védelem, mert az akítv rakétái nem látják a célt,
Én meg ismételten kérdezem még mindig félrészegen, hogy ezt hogy a francba sakkoztad ki...? Hm...? Az AIM-120-szal lőttek CM-re a tesztek során. Az megvan, hogy a '60-as évek végi AIM-54-gyel is lőttek le CM-et...? Igen, az AIM-54 antennája nagyobb, mint az AIM-120C-7-nél, csak a kettő között cirka 30+ év evolúció van, meg az analóg és félvezető korszak közti igen éles határ...


Azt, hogy Molnár Balázs vagy akárki más, nem hisz pld. az általam leírt RCS értékeknek, sajnálom nem én találtam ki, viszont Farnoborough-ba ez jelent meg.
Akkor ökörségeket írnak. A ma linkelt F-35 annyagban is 0,005 m2 nagyságrendű RCS körül vannak értékek. A teáltalad leírt értékkel soha semmilyen stealth gépet nem észlelne semmi értelmhezhető távolságban.

Tessék már egy kicsit számolni a hétszentségit neki legalább a PR referencia értékekkel. A Super Hornet radarja pl. papíron 1 m2-t tud 150 km-en. Ez a világ egyik legkorszerűbb radarja... Ezzel a te áltlad leírt RCS-sel az észleléi távolság 15 km tájára adódik...

Az olcsó lengyel GROM MANPADS-ból vennék egy bizonyos mennyiséget, hogy ismét legyen egy MISTRAL-nal mobilabb és már most is a csapatokhoz rendelt lérak komplexumunk. Akár ezeket teleípteném lérak raj és szakasz szinten pld. Kecskemétre, Szolnokra, Paksra stb.
A magyar anyagi viszonyokat ismerve ez pazarlás lenne. Lényegében két MANPAD szerű rendszert lenne, de felette meg semmi...


Nos én nem olvastam METEOR-os NASAM-ról.
Én sem. Viszont, ha a vásláró fizet... A Gripen EBS HU sem létezett, azért van, mert mi kértük. Szerinted mekkora marketing értéke lenne egy ilyen rendszernek? Pontosabban azon túl is. A világ egyik legdurvább légvédelmi renszere lenne.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Jajjanyám! No akkor, először is, aki bármilyen városi, polgári célpontok támadását vizionálja, az felmérte, hogy ez kb. mivel jár? Ha nem, akkor elmondom. A lakosság egy része lelép, a másik és eléggé jelnetős része meg bosszúra szomjazik. Szóval, ha csak nem "false flag" (mint Kassa anno?, vagyis, hogy beugrasszanak minket egy háborúba), akkor totál elbaszott lépés lenne egy támadó féltől. És amellett felesleges erőforrásokat kötne le a támadó féltől. Persze, a kommunikációs-hírközlő rendszerek és közlekedési csomópontok, tv-rádió-állomások, hidak, vasúti pályaudvarok támadása logikus és bevett gyakorlat, de a polgári lakosság bombázása rohadtul kontraproduktív.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Szerintem meg nekünk gripenek nem kellenének. Ide bőven elég lenne valami Kub korszerűsítés, Aster/patriot/sz sokszáz/mistral egyébb manpads, akár nasams rendszerekből egy életképes ernyőt alkotni. Persze csak az után, hogy van annyi szárazföldi erőnk ami meg is tudja őket védeni. Addig sem ennek, sem a légierőnek nincs értelme.

Általában el tudom fogadni a "nyugatkritikus" véleményedet, de ezt most kissé túltoltad. Jahh, nem kellenek... Akkor szereljük le az egész kib.szott hadsereget, mert épp nincs mindenre pénz/szándék és így, adott területre kisarkítva szart sem érnek...Tudod (sőt, te, mint elvileg bennfentes, pláne tudhatnád) hogy nincs mindenre egyszerre pénz/szándék. Szóval lépcsőzetesen építhetőek fel a képességek. A légierő alapjai a Gripenek által megvannak. Most oda fegyverzet kell(ene). A szárazföldi erő (ezen belül a légvédelem más tészta). Azért próbálj már meg te is a (-z itthoni) realitások talaján maradni! :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
NASAMS-ról. Először is, sehol nincs megerősítve a 10 km-es magasság. A rakéta (vagyis az AIM-120) képességeiből és némi kutakodásból úgy vélem, hogy valahol 10 és 15 km között van a magassági határ. Tehát, nem 10 km a max. bár nyilván az elméleti megsemmisítési magasság egy szűk területre korlátozódik.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
</blockquote>
Én meg ismételten kérdezem még mindig félrészegen, hogy ezt hogy a francba sakkoztad ki...? Hm...? Az AIM-120-szal lőttek CM-re a tesztek során. Az megvan, hogy a '60-as évek végi AIM-54-gyel is lőttek le CM-et...? Igen, az AIM-54 antennája nagyobb, mint az AIM-120C-7-nél, csak a kettő között cirka 30+ év evolúció van, meg az analóg és félvezető korszak közti igen éles határ...</blockquote>

Természetesen az SLAMRAAM (NASAMS-analógia egyértelmű) rendszernek alapvető képessége a CM-ek elleni tevékenység. BM-ek ellen nem frankó.


</blockquote>Akkor ökörségeket írnak. A ma linkelt F-35 annyagban is 0,005 m2 nagyságrendű RCS körül vannak értékek. A teáltalad leírt értékkel soha semmilyen stealth gépet nem észlelne semmi értelmhezhető távolságban.

Tessék már egy kicsit számolni a hétszentségit neki legalább a PR referencia értékekkel. A Super Hornet radarja pl. papíron 1 m2-t tud 150 km-en. Ez a világ egyik legkorszerűbb radarja... Ezzel a te áltlad leírt RCS-sel az észleléi távolság 15 km tájára adódik...</blockquote>

Nos, én úgy tudom, hogy F-117>B-2≥(nincs biztos forrás)F-35>F-22 (hozzáteszem, a radar frekvenciája is számít, mert VHF radarral elvileg viszonylag távolról (vagyis távolabbról, mint kisebb hullámhossz esetén) észlelhetőek a vadászgépméretű (~20 méteres) alacsony észlelhetőségű célok a fizikai méretük-jellemzőik miatt, de pl. a B-2 már csak HF-radarral észlelhető hasonló távolságból, mivel a hullámhossz és a céltárgy mérete között van egy ilyen összefüggés).
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Na mégegyszer. (Én már nem csak félig vagyok... :D)

Én meg ismételten kérdezem még mindig félrészegen, hogy ezt hogy a francba sakkoztad ki...? Hm...? Az AIM-120-szal lőttek CM-re a tesztek során. Az megvan, hogy a '60-as évek végi AIM-54-gyel is lőttek le CM-et...? Igen, az AIM-54 antennája nagyobb, mint az AIM-120C-7-nél, csak a kettő között cirka 30+ év evolúció van, meg az analóg és félvezető korszak közti igen éles határ...

Természetesen az SLAMRAAM (NASAMS-analógia egyértelmű) rendszernek alapvető képessége a CM-ek elleni tevékenység. BM-ek ellen nem frankó.


Akkor ökörségeket írnak. A ma linkelt F-35 annyagban is 0,005 m2 nagyságrendű RCS körül vannak értékek. A teáltalad leírt értékkel soha semmilyen stealth gépet nem észlelne semmi értelmhezhető távolságban.

Tessék már egy kicsit számolni a hétszentségit neki legalább a PR referencia értékekkel. A Super Hornet radarja pl. papíron 1 m2-t tud 150 km-en. Ez a világ egyik legkorszerűbb radarja... Ezzel a te áltlad leírt RCS-sel az észleléi távolság 15 km tájára adódik...

Nos, én úgy tudom, hogy F-117>B-2≥(nincs biztos forrás)F-35>F-22 (hozzáteszem, a radar frekvenciája is számít, mert VHF radarral elvileg viszonylag távolról (vagyis távolabbról, mint kisebb hullámhossz esetén) észlelhetőek a vadászgépméretű (~20 méteres) alacsony észlelhetőségű célok a fizikai méretük-jellemzőik miatt, de pl. a B-2 már csak HF-radarral észlelhető hasonló távolságból, mivel a hullámhossz és a céltárgy mérete között van egy ilyen összefüggés).
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
NASAMS-ról. Először is, sehol nincs megerősítve a 10 km-es magasság. A rakéta (vagyis az AIM-120) képességeiből és némi kutakodásból úgy vélem, hogy valahol 10 és 15 km között van a magassági határ. Tehát, nem 10 km a max. bár nyilván az elméleti megsemmisítési magasság egy szűk területre korlátozódik.

Az a 10km is eléggé rontja már a találati/kill probability-t egy ekkora rakétánál. Persze, kinematikailag szinte biztos hogy 10km felé képes emelkedni, csak az nem a reális megsemmisítés hogy 120 km/h val "felesik" a rakétád 10700 m re. Aztán gyanúsan ha nem pont feletted van a cél, esetleg nem pont szemben közeledik/ferde lőtáv(25km max elméleti maximum ugye) közelében van, fel sem lő még 10km -re sem. Az Amraam egy légiharc rakéta, amit eredetileg arra fejlesztettek ki, hogy olyan vadászgépről lőjjék ki, ami több száz km-el mozog, és ritkább légrétegben indítja. Így is a valós lelövések távolságban általában nem több tucat km-ről történtek vele. Na ha ugyan ennek a rakétának a földről sűrű légrétegen keresztül kell áttörni, legyőzni a gravitációt, esetleg kormányparancsokat adni intenzíven mozgó cél ellen, ott szerintem mindenki láthatja, hogy még a 10km es hatómagasság, 25km -es ferde hatótávolsággal is gyanúsan inkább PR elméleti/optimális érték lehet, hasonlóan az AA feladatkörre megadott 70km-105km es értékekhez.

JÓ rendszer ez, csak a kb. 150 kg os rakétáját kezeljük már a helyén...

Amik DIREKT erre a célra lettek fejlesztve, és akkor most nem orosz vonalat hozok elő, hanem nyugatit, pl. az ASTER KISEBBIK 15 ös rakétája sem véletlenül kb. 2x ekkora rögtön, a nagyobbik 30 as meg 3x.

NE nézzünk már mindenkit hülyének.
Ez az Aster rendszer pedig nem kényszermegoldás, hanem erre a célra lett fejlesztve.

NEM ostoba mikroelektronikához nem értő "hülye ruszkik" dobálták össze, hanem csúcs nyugati high tech.

ÉS 2x akkora. A kisebbik is. Pont fellő még a reális megsemmisítés valós esélyével 13km -re a kisebbik rakéta is, a 15 ös verzió, a maga 310 kg os tömegével.

Sokkal életrevalóbb rendszernek tűnik nekem, elsőre.

A NASAMS is jó, csak kezeljük már a helyén. KÖZEPES hatómagasságú rendszer. Tudjátok, a MANPADS ok nagyobb szereplői, mint pl. a MISTRAL, és a komoly nagy hatómagasságú légvédelmi rakéták közt van félúton. Ez az igazság, ha tetszik, ha nem.

NEM teljes értékű rendszer.

Korszerű, és a rendszerbe betagozódva nagyon hasznos eszköz lehet, de önmagában semmi csoda, egyszerűen kicsi hozzá a rakéta. Aztán innentől kezdve, mindenki azt gondol, meg számolgat amit akar.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
The missile has a horizontal range of up to 25 km.[3] Other sources cite a range of 'over 15 km',[4] but this depend on the missile version used.

the range is significantly shorter when the same missiles are launched from stationary ground platforms. Further dimensioning for a stationary ground-launched-missile system is its maximum altitude reach, which by rule of thumb is one third of its maximum horizontal range.

Tessék, most én pöttyözöm meg a nyuszit, annak aki nem találta volna meg pl. még a Wikipediát sem, vagy nem tud angolul, itt a lényeg:

25km ig van megadva max a hatótáv, más források szerint 15km felett, függ a használt rakéta típusától.

lényegesen kevesebb viszont a NASAMS rendszerben földről indított rakéták hatótávolsága mint a repülőgépekről kilőtteké, és nagyjából alapszabályként az mondható meg, hogy a max horizontális lőtáv 1/3 nak felel meg. Nálam 25/3= 8.3333 km. Na az meg úgy reális is, ez a méret, egy TÖKÉLETES kb. 8 km ig a valós megsemmisítéssel rendelkező KÖZÉP HATÓMAGASSÁGÚ rendszerré teszi a NASAMS rendszert. Szóval ha már itt beleállunk a víziókba, hogy 10-15km közt is valós eséllyel le lehet vele lőni gépet, le kell forrázzak mindenkit, az a 10-15 inkább 8. Pl. ezért is 310kg még a kisebb ASTER 15 rakétája is, mert azt dedikáltan erre tervezték, nem szükség/olcsó megoldás egy légiharc rakétával.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Az a 10km is eléggé rontja már a találati/kill probability-t egy ekkora rakétánál. Persze, kinematikailag szinte biztos hogy 10km felé képes emelkedni, csak az nem a reális megsemmisítés hogy 120 km/h val "felesik" a rakétád 10700 m re. Aztán gyanúsan ha nem pont feletted van a cél, esetleg nem pont szemben közeledik/ferde lőtáv(25km max elméleti maximum ugye) közelében van, fel sem lő még 10km -re sem.

Yep. Ez így van. Sem túlértékelni, sem alulbecsülni nem kell.



JÓ rendszer ez, csak a kb. 150 kg os rakétáját kezeljük már a helyén...

Így van. De molniék is csak azt mondják, hogy "kis pénz, kis foci". Vagyis, kb. erre telne és ár-érték arányban ez is érné meg.


Amik DIREKT erre a célra lettek fejlesztve, és akkor most nem orosz vonalat hozok elő, hanem nyugatit, pl. az ASTER KISEBBIK 15 ös rakétája sem véletlenül kb. 2x ekkora rögtön, a nagyobbik 30 as meg 3x.

Pémz, pénz és pénz... Bár, ha igaz, amit Zord (és Kele) állít az AMRAAM-ról, akkor... De én még mindig nem tudom/akarom ezt (a hardverulcsot) elhinni. Esetleg szoftveres korlátozást...

NE nézzünk már mindenkit hülyének.
Ez az Aster rendszer pedig nem kényszermegoldás, hanem erre a célra lett fejlesztve.

NEM ostoba mikroelektronikához nem értő "hülye ruszkik" dobálták össze, hanem csúcs nyugati high tech.

ÉS 2x akkora. A kisebbik is. Pont fellő még a reális megsemmisítés valós esélyével 13km -re a kisebbik rakéta is, a 15 ös verzió, a maga 310 kg os tömegével.

Sokkal életrevalóbb rendszernek tűnik nekem, elsőre.

A NASAMS is jó, csak kezeljük már a helyén. KÖZEPES hatómagasságú rendszer. Tudjátok, a MANPADS ok nagyobb szereplői, mint pl. a MISTRAL, és a komoly nagy hatómagasságú légvédelmi rakéták közt van félúton. Ez az igazság, ha tetszik, ha nem.

NEM teljes értékű rendszer.

Korszerű, és a rendszerbe betagozódva nagyon hasznos eszköz lehet, de önmagában semmi csoda, egyszerűen kicsi hozzá a rakéta. Aztán innentől kezdve, mindenki azt gondol, meg számolgat amit akar.


Nem teljes értékű all in one, ez tény, de nekünk mire telne, ami hasonló képességet adna? Na ez itt a kérdés. Amúgy pl. én próbálom reálisan és elfogultságtól mentesen nézni az orosz cuccokat is... Pancir nekem bejövős. De az csapatlégvédelmi cucc. Sz-400 szintén, de azt meg az oroszok nem adnák el, vagy, ha talán mégis, akkor Patriot (PAC-2-3)-al összemérhető áron... És nekünk biztosan kéne ez a képesség ilyen áron?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
NEM, Wolfram, nekünk jelenleg páncélos erők kellenének, de legalább is olyan képesség, ami egy ilyen beérkező támadó éket meg tud fogni/akkora sebzést okozni nekik, kellő mennyiségben, hogy lelassuljanak, megálljanak, kivérezzenek. Nekünk NASAMS sem kell. A Gripenek kb. reálisan tényleg repülőnapozni/PR missziózni/légtérrendészkedni jók, meg arra hogy légifölényt tartsanak addig, amíg a románok meg nem veszik a 2. 12 db F-16-osukat, vagy akármelyik környező ország felderítői be nem gurulnak egy lövészpáncélossal kecsóra. Viccet félretéve, nekünk komoly harcjárművek, és tüzérség kéne. DE nagyon. Mindegy milyen áron, e nélkül nincs értelmes haderő.

A NASAMS jó cucc, és örülök hogy a végén közeledett az álláspontunk, mert én nem azt vitatom el, hogy nem hasznos dolog, meg RENDSZER részeként nem első osztályú/költség hatékony fegyverrendszer, hanem azért kezdtem el valóban itt már ahogy fogalmaztál nagyon helyesen "túltolni néhány dolgot", mert Molni megint úgy bekezdett, hogy ez a rendszer állva hagyja az Sz-300/400 at kb. mindenben, kivéve az ABM képesség, de az meg lónak a faszának sem kell, és ez sokkal olcsóbb is, meg repülők ellen még jobb is. Erre jött pár ember, akik láthatóan ÉRTENEK hozzá, hogy mi az a légvédelem, és próbálták elmondani, hogy jó cucc ez a NASAMS, de kezeljük a helyén, nem csodaszer, vannak korlátai GAZDAGON nem hogy egy SZ-300/400 családdal szemben(ami ahogy elmondtam, totál almát - körtével, hogy egy klasszikust idézzek), de még a BUK M2 rendszerhez képest is. ÉS nem csak a feleslegesnek beállított ABM képesség hiánya. Nekem hogy ismét klasszikust idézzek, ilyenektől ugrik le a gépszíj, mikor jön Balázs, azt betolja, hogy a 150 kg os rakétájával, állva hagyja a NASAMS a BUK M2-t, meg Sz-3/400 at, és még olcsóbb is. Persze, ez mind igaz lehet, ha csak olyan scenariókat veszünk, ami ennek a rendszernek kedvez. Amúgy meg ahogy kisarkítottam én is, mert trollkodásban jó vagyok:p, egy Airbus(direkt nem Beoing, mert EU rulez) fedélzetéről 11 km ről meg ahogy írtam hülyéskedve, megszórom parákkal HALO/HAHO-ban a tűzvezető/felderítő radarját a mindentudó NASAMS rendszerednek...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
Mármint az Sz-400 is bejövős. Nem csapatlégvédelmi.
Ahogy említettem egy nem "rage" pillanatomban, a NASAMS, ASTER15/30, PAC-3, SZ-sokszáz mind, Panzir, Tor, BUK, Tunguska, Mistral egyéb korszerű Manpadsok nekem mind bejövősek. MIND első osztályú fegyverrendszer, és ha ésszel vannak fel/kiépítve, üzemeltetve, rendszerbe betagozva, az nagyjából mindegy, hogy mi lesz ezekből felhasználva, csak legyen Nagy hatómagasságú/közepes/alacsony jól elosztva. Csodák meg nincsenek, olyan ami mindent visz, és még olcsóbb is, olyan meg pláne nincs.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 053
113
Egy háborús helyzetben nem a városokban lévő lakosság, hanem a gazdasági, kommunikációs, energia ellátó, szolgáltató és vezetési infrastruktúra rombolása a fő cél, a legfontosabbak a hadiipari gyártó és szolgáltató létesítmények. A nagy erőműveket, víznyerő telepeket, gáz és olaj mezőket pl. nem igazán ajánlatos támadni, helyette az elosztó rendszert érdemes kiiktatni. Ezeket kell védeni, ha tudják és ezek védelmére alkalmazhatják a pontvédelmi (honi), kevésbé mobil kialakítású légvédelmi komplexumokat, rendszereket.
A szárazföldi csapatok esetében pedig a vezetési, kommunikációs, felderítő, logisztikai - ellátó és utánpótlási eszközöket, bázisokat, rendszereket kell kiütni, amihez a légvédelmi eszközök kiiktatása elsőrendű. Szó volt róla, hogy minek a légvédelmi komplexumok rendszerben tartása, ha ott van a légierő. De a repülőtereket "szokták-kell" legelőször blokkolni és ha a vadászlégierőt nem tudják bevetni, akkor nagy problémák lehetnek. Na ezért kellenek a légvédelmi komplexumok is, illetve mindenképpen több lábon kell állnia a légvédelmi rendszer végrehajtó részének.
A NASAMS komplexumokat a Norvégok tervezték. Az SL-Amraam (ER) komplexumoktól alapvetően az különbözteti meg, hogy modul rendszerű egységekből áll, legfőképpen Sisa 8x8 tgk.-on szállítják és nem önjáró alvázakra telepítették (HMMWV).
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
NEM, Wolfram, nekünk jelenleg páncélos erők kellenének, de legalább is olyan képesség, ami egy ilyen beérkező támadó éket meg tud fogni/akkora sebzést okozni nekik, kellő mennyiségben, hogy lelassuljanak, megálljanak, kivérezzenek.

Nekünk kb. minden kéne... Vadászgépen kívül, mert az pont van. De szárazföldi erőkben... Na azt ebben a topikban inkább...


Nekünk NASAMS sem kell. A Gripenek kb. reálisan tényleg repülőnapozni/PR missziózni/légtérrendészkedni jók, meg arra hogy légifölényt tartsanak addig, amíg a románok meg nem veszik a 2. 12 db F-16-osukat, vagy akármelyik környező ország felderítői be nem gurulnak egy lövészpáncélossal kecsóra.

A románoknak max akkor lesz pénzük a második garnitúra F-16-ra, ha az amcsik megtolják őket. A többi vágyálom részükről is. A többi környező ország meg... Szerintem maradjunk a realitások talaján. Itt mindenki k.o. Szerbek, szlovákok (utóbbiak a 3 db. üzem/repképes MiG-29-esükkel, meg a kiállításra hordott, de üzemképtelen Sz-300-asukkal, stb. A legutóbbi hír, amin sírtam, a Thai 777-es. Amit az osztrákok sem voltak képesek ellenőrizni/elfogni a méregdrága Typhhon-jaikkal, hanem nekünk kellett... A sokak által lesajnált Gripenekkel... Na ezekről ennyit A térségben egyedül a lengyelek képesek erőt felmutatni.


Viccet félretéve, nekünk komoly harcjárművek, és tüzérség kéne. DE nagyon. Mindegy milyen áron, e nélkül nincs értelmes haderő.

Az IS. A hadsereg egy normális hadsereg komplex rendszer. És eszerint is kell-kéne felépíteni-újjászervezni...

<blockquote rel="zsolti"A NASAMS jó cucc, és örülök hogy a végén közeledett az álláspontunk, mert én nem azt vitatom el, hogy nem hasznos dolog, meg RENDSZER részeként nem első osztályú/költség hatékony fegyverrendszer, hanem azért kezdtem el valóban itt már ahogy fogalmaztál nagyon helyesen "túltolni néhány dolgot", mert Molni megint úgy bekezdett, hogy ez a rendszer állva hagyja az Sz-300/400 at kb. mindenben, kivéve az ABM képesség, de az meg lónak a faszának sem kell, és ez sokkal olcsóbb is, meg repülők ellen még jobb is. Erre jött pár ember, akik láthatóan ÉRTENEK hozzá, hogy mi az a légvédelem, és próbálták elmondani, hogy jó cucc ez a NASAMS, de kezeljük a helyén, nem csodaszer, vannak korlátai GAZDAGON nem hogy egy SZ-300/400 családdal szemben(ami ahogy elmondtam, totál almát - körtével, hogy egy klasszikust idézzek), de még a BUK M2 rendszerhez képest is. ÉS nem csak a feleslegesnek beállított ABM képesség hiánya. Nekem hogy ismét klasszikust idézzek, ilyenektől ugrik le a gépszíj, mikor jön Balázs, azt betolja, hogy a 150 kg os rakétájával, állva hagyja a NASAMS a BUK M2-t, meg Sz-3/400 at, és még olcsóbb is. Persze, ez mind igaz lehet, ha csak olyan scenariókat veszünk, ami ennek a rendszernek kedvez. Amúgy meg ahogy kisarkítottam én is, mert trollkodásban jó vagyok:p, egy Airbus(direkt nem Beoing, mert EU rulez) fedélzetéről 11 km ről meg ahogy írtam hülyéskedve, megszórom parákkal HALO/HAHO-ban a tűzvezető/felderítő radarját a mindentudó NASAMS rendszerednek... </blockquote>

A NASAMS-nak megvannak a kőkemény előnyei (ha az AMRAAM esetleges korlátozását nem vesszük). Egy rugalmas és hatékony rendszer. De nem csodaszer, nem all-in-one, mivel vannak sok szempontból többet nyújtóak, mind Nyugaton, mind Keleten. De ezt molni sem állította. Ő is az ár-érték arányt, az ésszerűséget és hazánk lehetőségeit nézte. Ide jó lehetne. Ha nekem kéne döntnem, adott pénzügyi keretből, akkor lehet, hogy én is a NASAMS-t választanám (amennyiben nincs hardverkorlátozás az AMRAAM/ESSM rakétákra).
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 053
113
Tisztázzunk valamit.
A Pancír komplexumoknak van pontvédelmi SA-22 Greyhound (kerekes alvázon), csapatlégvédelmi SA-19 (GM-352 lánctalpas alvázon), illetve haditengerészeti SA-N-11 (hajóra telepített) változata. Sőt egy kimondottan a hideg környezetre felkészített "Artic" változata is (-50C celsius fok-ig) van.
A pontvédelminek az elsődleges feladata általában a nagy hatótávolságú rendszerek (ezredek, dandárok), vezetési pontok védelme (természetesen önállóan is bevethetőek), míg a csapatlégvédelmi változat kimondottan a szárazföldi harcoló egységek harcrendjébe van szervezve, a 2S6 Tunguzka (SA-19) komplexumok kiváltására (tovább fejlesztése a Tunguzkának).
 
M

molnibalage

Guest
Csináltam egy rövid tesztet BMS4-gyel. A diagramokat sokáig tartana exportálni, ezért most nem teszem és nem is látszódna az időbeliség. A Tacview nevű programmal ingyenesen elérhető sok funckció, azzal megnézhető a dolog. Feltölthetem a nyers ACMI fájlt, ha van rá érdeklődés. Egyszer talán részletesebben végignézem a dolgokat, de most ennyire van erőm.

Röviden, a sarok paraméterek.

Az AIM-120C-5/7 (nem dual thrust de nagyobb spec imp. mint B), az égésvégi sebessége kb. M2.7 olyan 2700-2750 km/h.


10 km magasság, 14,2 km ferde lőtávolságban. Indítva a rakéta közeledő cél ellen, cél sebessége M1.0, magassága 30 ezer láb. A rakéta M1.65 sebesség táján csapott el mikor pont az indítók felett jártam már. Nem manővereztem, tök egyenesen repültem 0 km-es paraméterrel. (Pontosan az indítók felett repültem el.)

A távolodó cél ellen látszik a NASAMS igazi korlátja. Ferde lőtáv 11,2 km magasság 10 km. Indítás után kb. 8 km/min átlagos süllyedésbe mentem át és mikor a rakéta közel ért, de nem talált el, akkor 5 km alatt voltam már 17 km-re az indítótól.

Szóval úgy tűnik, hogy a távolságok, amiket posztolnak, azok nem azonos terminológia szerint vannak. 25 km távolságban levő közeledő cél ellen lehet indítani, de irányváltás esetén nem hiszem, hogy abból találat lesz. A garantált zóna valahol 15-18 km táján van magasságtól függően.

Azért néhány rövidebb tesztet csinálok kisebb magasságon és 5-10 km-es paraméterrel. Röviden, a 25 km-er az nem HMZ, az inkább 15 km. A 25 km az indítási zóna.

(A HT összefoglaló majd tisztázza ezt a terminológia eltérést részletesen.)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 064
113
Akkor ezek szerint a NASAMS realitás a 15/8 km környékén lehet.
Ezzel csak az a gond, hogy ezt egy Pancir rendszer is tudja kinematikailag.
(Annak az elméletije 20/15 km)

Ebből viszont az látszik, hogy a BUK rendszer sokkal komolyabb kinematikai adatokkal bír,(50/25 km + egyéb képességek) így nem csoda, hogy jóval drágább.
 
M

molnibalage

Guest
A magasságnál a 10 km bőven megvan 15 km-en is. 15 km-en belül még bőven van manőverezési tartaléka is 10 km-es paraméterel és közepes magasságon is.

15 km vízszintes távolság felett, ha a cél valami csoda folytán látja az indítást és megfordul és emelkedik 10 km fölé, akkor a rakétának sok sansza nincs. A bibi az, hogy ASF konfigban is annyi ideig tart a forduló, hogy ennek esélye kb. 0. 15 km-ről a felverődő port - ha egyáltalán van - nemigen látni, és az AIM-120 füstmentes.

A manőverező cél is csak randomra tud manőverezni, hiszen gőze sincs, hogy indítottak rá és hogy honnan. (A szimulátorban csaltam, mert tudtam, hogy hol volt az indító és mikor jött a rakéta labels használata miatt.)

Nagyon gyors teszt volt, emiatt az MI számára meghatározó indítási paramétereket nem írtam át. Simán Kub indítóra pakoltam és kb. annak az indítási zónájával dolgozott az MI.

A Buk kinematikailagsokkal kolyabb, ezt senki nem tagadta, de nem a magasságban, a távolsága az, ami számít.


Feltöltsem az ACMI fájlokat? Ott láthatsz távolságokat és sebességeket is. A free Tacview változat nem tudom, hogy mennyivel ad kevesebb adatot, mert nekem fizetős van.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 064
113
Én ACMI fájlok nélkül is hiszek neked :)
De ha van rá érdeklődés akkor nyugodtan töltsd fel szerintem.