[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 225
125 298
113
Bocsánat kicsit lemaradva! :(

- Ugye csak, én felraktam anno a BTR-nél a saját légvédelmes képet, s mindenki lehülyézett!
Azzal hogy miért akarom én leterhelni a harckocsizókat s a csapatszállítót azzal hogy még a légvédelemmel is foglalkozzanak!

- Tessék itt az eredmény! Látszik tisztán hogy először a csapat légvédelmet semmisítik meg, majd utána szabad prédát képviselnek a harckocsik, csapatszállítók, tüzérségek a dronoknak!

- Ebből azt a következtetést vonom le hogy minden egyes járművünkre igenis kell légvédelmet tenni, gá. illetve Mistrált. Ezt meg is tudjuk saját berkeken belül is oldani. (Nem én rajzoltam)

SYfya6H.png


- Van aki megfogadta a jó-tanácsot, tessék lehet követni a megoldást.

L6SYPat.png


olH7gbK.png

Rengeteg megoldás van amit lehetne integrálni a gépeinkre! S csak egy + mandarin kell aki ezeket kezeli! Így nem 3 fős lenne a személyzet hanem 4 fős s nincs beterhelve a személyzet. S itt középen lehet látni a gá.-t, ami szerintem nem jó megoldás, a rakétát tartó zártszelvénybe kellene elhelyezni a gá.-t. A másik oldali zártszelvénybe pedig a 40mm-es gránátvetőt. Ugyan így az előző két ábrán is! Sokkal nagyobb lenne járműveink védelme. Körkörösen tudnánk védeni a gépeinket. 3x120°-ban is, mivel így a két hátsó védelem már oldalt is alkalmas lenne védelemre! Nem a toronynak kellene össze-vissza forgolódni. Egyedül úgy se győzi.

Igen többe kerülne gépeink, na de mi kerül többe néhány rakétatartó s gá. vagy egy 2A7 harckocsi, esetleg a KF-41 Linx s benne az emberek?

- Talán ellehetne gondolkodni rajta.
Ezek mind ÖNÁLLÓ csapatlégvédelmi járművek nem pedig egy sima lövészverzió amire felaplikáltak még egy rakétaindítót vagy gépágyút és általában zászlóalj/üteg szinten vannak elosztva és van saját radaros kocsijuk is (nem mindegyik esetben).
Igazából azt sem tudod mit raktál ide vagy miről írsz.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Ezek mind ÖNÁLLÓ csapatlégvédelmi járművek nem pedig egy sima lövészverzió amire felaplikáltak még egy rakétaindítót vagy gépágyút és általában zászlóalj/üteg szinten vannak elosztva és van saját radaros kocsijuk is (nem mindegyik esetben).
Igazából azt sem tudod mit raktál ide vagy miről írsz.
Ilyen észak koreai módira gondolt
zGAMEX7.jpg

De a 30DEFA ürméretű rcws-ekre simán lehet MANPADot is aplikálni.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
834
1 646
93
Ezek mind ÖNÁLLÓ csapatlégvédelmi járművek nem pedig egy sima lövészverzió amire felaplikáltak még egy rakétaindítót vagy gépágyút és általában zászlóalj/üteg szinten vannak elosztva és van saját radaros kocsijuk is (nem mindegyik esetben).
Igazából azt sem tudod mit raktál ide vagy miről írsz.
Igen, pontosan!
Dehogynem.

4cdWYgY.png

- Itt a két egység, a baloldali a radaros felderítő, a másik jobboldali a mechanikus célkövető! :D :cool:2023-ban. Ezt kellene egy kisebb egységben gépeinkbe integrálni. Erről beszélek s te nem értetted meg amit próbálok mondani. A németek ugyan ezt csinálták a gepárdoknál, összehozták a két egységet egy önjáró páncél-védet gépbe! Ezeket a gumikerekeseket hogyan véded meg? Nincs gá.-juk sem! Minden átlövi! Mivel így az ellen tüzérsége pillanatok alatt kilövi. Lehetne a gepárdot T55 alvázon is! :rolleyes:

Ezért próbáltam gondolkodni hogy hogyan lehetne felhasználni ezeket a gépeket.

3XTpkzw.png

Ez pedig a Német gepárd! Önjáró légvédelmi variáns. Valamint az Olasz: MIM-146A Adats - M113 Nézd meg tessék! Ugyan ezt meglehet oldani T-55-n, igen meg! S tudna haladni a csapattal.

ZQUvxNJ.png


Ez az olasz még kisebb egység, s nem a mai korban készült!
Ezek mind ÖNÁLLÓ csapatlégvédelmi járművek nem pedig egy sima lövészverzió
- A mai korban s hadszíntéren már nem dívik az egységek széttagoltsága. Egy gépen sajnos mindent össze kell préselni, mivel minden kell az ellenfél legyőzéséhez. S egy egységnek minél több irányú képzettsége s felszerelése van annál ütőképesebb a hadsereg. Ezt te nagyon jól tudod.
általában zászlóalj/üteg szinten vannak elosztva
- Had kérdezem meg mi fogja a zászlóalj/üteget megvédeni légügyileg ha az ellen tüzérséggel szétlövik ezt a kócerályt? :( S ottmaradnak légvédelem nélkül a csapatszállítók, harckocsik, tüzérség prédának?
Mint azt lehetett látni itt Ukránoknál. Hisz már anélkül küldik a gépeket harcolni!!! Megkérdezhetem mekkora távolságot képes levédeni ez a rakéta? Tudomásom szerint 7Km! Akkor hogyan fogja a mindenfele kóválygó harckocsikat megvédeni? Mivel ezek letelepszenek egy helyre s onnan kukkolnak, figyelik a légteret, nem haladnak a csapattal! :( A radar hiába tud 40km-t lefedni ha a rakéta nem tud annyit! Ugye meg drónra nem lövöldözünk rakétákkal, túl drága. Igen a Linx-n ott lesz majd a gá. ha tud lőni is! :oops:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 225
125 298
113
Igen, pontosan!
Dehogynem.

4cdWYgY.png

- Itt a két egység, a baloldali a radaros felderítő, a másik jobboldali a mechanikus célkövető! :D :cool:2023-ban. Ezt kellene egy kisebb egységben gépeinkbe integrálni. Erről beszélek s te nem értetted meg amit próbálok mondani. A németek ugyan ezt csinálták a gepárdoknál, összehozták a két egységet egy önjáró páncél-védet gépbe! Ezeket a gumikerekeseket hogyan véded meg? Nincs gá.-juk sem! Minden átlövi! Mivel így az ellen tüzérsége pillanatok alatt kilövi. Lehetne a gepárdot T55 alvázon is! :rolleyes:

Ezért próbáltam gondolkodni hogy hogyan lehetne felhasználni ezeket a gépeket.

3XTpkzw.png

Ez pedig a Német gepárd! Önjáró légvédelmi variáns. Valamint az Olasz: MIM-146A Adats - M113 Nézd meg tessék! Ugyan ezt meglehet oldani T-55-n, igen meg! S tudna haladni a csapattal.

ZQUvxNJ.png


Ez az olasz még kisebb egység, s nem a mai korban készült!

- A mai korban s hadszíntéren már nem dívik az egységek széttagoltsága. Egy gépen sajnos mindent össze kell préselni, mivel minden kell az ellenfél legyőzéséhez. S egy egységnek minél több irányú képzettsége s felszerelése van annál ütőképesebb a hadsereg. Ezt te nagyon jól tudod.

- Had kérdezem meg mi fogja a zászlóalj/üteget megvédeni légügyileg ha az ellen tüzérséggel szétlövik ezt a kócerályt? :( S ottmaradnak légvédelem nélkül a csapatszállítók, harckocsik, tüzérség prédának?
Mint azt lehetett látni itt Ukránoknál. Hisz már anélkül küldik a gépeket harcolni!!! Megkérdezhetem mekkora távolságot képes levédeni ez a rakéta? Tudomásom szerint 7Km! Akkor hogyan fogja a mindenfele kóválygó harckocsikat megvédeni? Mivel ezek letelepszenek egy helyre s onnan kukkolnak, figyelik a légteret, nem haladnak a csapattal! :( A radar hiába tud 40km-t lefedni ha a rakéta nem tud annyit! Ugye meg drónra nem lövöldözünk rakétákkal, túl drága. Igen a Linx-n ott lesz majd a gá. ha tud lőni is! :oops:
Abban abszolút egyetértünk, hogy ebben a formában nem fasza a mistral ez nem is volt kérdés. És nem is cél, hogy ez így maradjon. A jelenlegi unimogos kialakítás tré és megérett a cserére (és legjobb lenne egy komolyabb gépágyúval összekötve)
És a Mistral-hoz vannak új indítóállványok amik tudják azt amit szeretnél. És marhára remélem, hogy cseréljük valamilyen mobilabb és védettebb platformra a lehető leghamarabb.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 226
113
Ami azt illeti,volt T72 alvázon is 35milis AAA.Anno nekünk is ajálgatták,egy darabig a lengyelek rendszeresiteni akarták,de akkoriban nem volt pénzük.Csak egy protó épült belőle
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 218
113
.

Marksman

  1. NINCS T-55-ünk, :mad:
  2. belőle meggazdagodott "sikeres" nyugdíjasaink vannak, :mad:
  3. SEMMI azaz NULLA olyan képességünk van, hogy:
  • valaki hegeszt,
  • csavaroz,
  • forraszt,
  • amik alapjai a következő( önálló integrálás nevű) szintnek,
  • mindez a SEMMi 12+ év mindenre-is-jogosító kétharmadai után!!!
Vannak viszont:
  • sikeres "piackutatóink",
  • + "Gyorsítunk"-os média/kommunikációs léhűtőink,
  • Uniós-mellébeszélést adminisztráló +15% bürokráciánk, "sikeresen" behozva a görög előnyt...

Amíg a "rezsicsökkentet-Netflix" elég a magyarnak, mert ez hozza a szavazatot, addig büntetlenül lehet lesz@rni a Z-t!
...is!
Ez pedig azért alakult ki, mert amikor nincs valós politikai versenyhelyzet, olyankor nem kell felmutatni valós eredményeket --a haderő fejlesztés területén sem--: egészséges Politikai versenyhelyzet nélkül elég a Vetítés +(média-)gumicsontok hogy ne unatkozzunk, ne legyen időnk a lényegre!

.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
834
1 646
93
Vagy komolyabb rcws kéne a pk-nak.
- Szerintem ez nem jó megoldás, a pk elfoglalt az új célpontok keresésével, egyéb figyeléssel. Lesz annak elég baja, van egyéb feladata is. Én másképpen gondolom. Ott lenne a 4. ember!

Kedf5nK.png


Igaz régi kép ám csak ezen tudom megmutatni hogyan gondolom.

- Elől a tornyon minden marad ahogyan van, hátul viszont (elférnének a (gépágyúk, gránátvetők) a zártszelvényben) ami a rakétákat tartja s a rakéták ahogy mutattam előzőekben. Hátul ahogyan itt látod a gá. helyett lennének a légvédelmi rakéták. Maga a torony nem lenne fix hanem hidraulikusan le-fel mozgatható volna. Persze a tartófej elektronikusan körbe is! :cool:
- Az első tornyon lenne hátul a radar, ami kb. 20km távolságot tudna érzékelni. Bőven elég volna az egyéni harcjármű védelmére. (Ott vannak a hajó radarok, lehet válogatni.) Ez nem zárja ki azt a csapat légvédelmi egyéb gépet, egységet, ami esetleg nagy légvédelmi területi lefedést biztosít. Azaz ő lesz a Szentinel :D a rá bízott egység felet légügyileg. Ő látná a rábízott csapat elhelyezkedést ill. a mozgást s ha szükséges értesítené a (delikvenst, harcjárművet-ket) hogy drón, vagy egyéb légi jármű közelít felé! Ekkor lépne be a helyi harci jármű légvédelme! Gá.-k, rakéták emelése s figyelés a monitoron Stb....! Így nincs terhelve a legénység sem.
- Ugyanakkor egyszerre 5-10 harci jármű emelhetné a fel a gá. , gránátvetőt, rakétákat. S isten mentsen annak a helikopternek vagy drónnak aki a közelükbe merészkedik. :cool:
- Természetesen ha komolyabb gép közeledik, akkor a csapat légvédelem lép életbe s teszi a dolgát! Mindig a szentinel dönt hogy kit értesít, ......ha tud! :(
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 422
39 328
113
Abban abszolút egyetértünk, hogy ebben a formában nem fasza a mistral ez nem is volt kérdés. És nem is cél, hogy ez így maradjon. A jelenlegi unimogos kialakítás tré és megérett a cserére (és legjobb lenne egy komolyabb gépágyúval összekötve)
És a Mistral-hoz vannak új indítóállványok amik tudják azt amit szeretnél. És marhára remélem, hogy cseréljük valamilyen mobilabb és védettebb platformra a lehető leghamarabb.
Mistralos Skyrangeren és NASAMS-en kívül szerinted kellene még valami szárazföldi csapatok légvédelmére?
A németek még betették a IRIS-T rakétával szerelt Boxert, utána jön az IRIS-T SL/SLM majd a Patriot...

Érdekelne, hogy szerinted milyen lenne az ideális magyar csapatlégvédelem... :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 225
125 298
113
Mistralos Skyrangeren és NASAMS-en kívül szerinted kellene még valami szárazföldi csapatok légvédelmére?
A németek még betették a IRIS-T rakétával szerelt Boxert, utána jön az IRIS-T SL/SLM majd a Patriot...

Érdekelne, hogy szerinted milyen lenne az ideális magyar csapatlégvédelem... :)
Én abszolút kipakolnàm a mistralt mèg nms-re egy értelmes gépágyúval társítva.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 422
39 328
113
Én abszolút kipakolnàm a mistralt mèg nms-re egy értelmes gépágyúval társítva.
NMS-re 30x113mm-es gépágyú mehetne RCWS-be, hogy olcsó legyen és ne kelljen nulláról egy tornyot fejleszteni hozzá.
Törökök megvették VENOM LR fejlesztő céget, szóval lenne is ilyen gépágyú relatíve olcsón.

Volt MBDA-nek ez az MPCV torony projektje 4 Mistrállal, ami jó kiinulási alap lehetne a légvédelmi NMS-hez. Sajnos már leszedték a weboldalukról: lehet hogy már nem rendelhető. Egy

Kérdés, hogy saját radar nélkül, hogy lesz hatékony egy RCWS-en alapuló légvédelmi jármű? Ha meg van radarja, akkor mitől lesz olcsóbb, szélesebb körben alkalmazható egy Skyrangerhez képest?
Lehet, hogy saját gyártás meg a fejlesztésbe beszállás által biztosított kedvezményeket kihasználva inkább k. sok Skyrangert kellene venni és azt egy olcsóbb 6x6-os járműre tenni (vagy akár teherautóra, mint a Pantsirt). Jusson minden zászlóaljba egy 6-8 darab...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 422
39 328
113
És kellene jó sok ojjektumvédelmi 35 milis gépágyú.
Egyébként a Skynexhez pont nem lenne rossz beintegrálni a Mistralt egy RC indítóval. 6000 méter magasságig és 8 km-es távolságig jól kiegészíti a 4km-es hatósugarú 35 mm-es gépágyút Shahed-jellegű drónok és Kalibr-szerű CM-ek ellen. Ipari, infrastruktúrlis célpontoknál elsősorban ilyen támadásokra kell számítani.

Az Atlas indítók modernizációja helyett, inkább cseréjükre lett volna szükség. Remélem ez bekövetkezik, és akkor azek kézi indítók mehetnek letárolsára. Háború esetén a hátországban még hasznosak lehetnek civil célpontok védelmére. Mivel egy túl méretezett fire-and-forget MANPADS-ről van szó, akár civileket is pár hét alatt ki lehet rájuk képezni...
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
834
1 646
93
Leo2a4 alvázra àtraktàk őket.
Igen, már láttam ezt a képet, ezért írtam hogy T-55-re is elférne. Ám nem kellene ekkora nagy bodegát a testre biggyeszteni. Teljesen felesleges! Céltáblának? Az olaszok sokkal esztétikusabban oldották meg!

9X1Msis.png


A testben elfér a kezelő legénység a torony kimondottan csak a gépágyúké, persze van búvónyílás is. Mondjuk a T-55-nél én a gá.torony mellé két oldalt tenném a buvónyilásokat.
S a T-55 seggére is elférnének a rakéták.
- Látod nem csak én gondolkodom ilyeneken, mások is alkotnak hasonlókat.
Ugye csak nekünk rajta lenne a harci járműveken! + súlyt nem sokat jelentenének!
Ám a gépek fogyasztása nem lenne jelentéktelen. :cool: Kevesebb gép kevesebbet fogyaszt, mégis minden kéznél lenne!
Én abszolút kipakolnàm a mistralt mèg nms-re egy értelmes gépágyúval társítva.
cYvobAb.png


Az NMS-hez van saját rakéta s indító. Nem-e lenne olcsóbb? Nekem is tetszik!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 422
39 328
113
BMS egy radarrendszerhez.GreenLotus azért nyomom,mert kicsi,de mégis egy komplex többcélú eszköz.Század szinten is lehetne egyet rendszeresiteni.
Mondjuk lőszer ellátó konvojt kell kísérgetni egy több tíz km-es úton akkor ez is gurul velük?
Elég sok Lótusz kellene, mert többnyire az apró drónokat nehezen szúrják ki a radarok (AMMR-re 5km-et mondanak, a kis Zsiráfra meg 4 km-et)

A Green Lotus tök jó radarnak (vagy inkább szenzor-rendszernek) tűnik, de talán túl van dimenzionálva ahhoz amire nekünk kell, szóval olcsóbb konfiguráció kellene ahhoz hogy eleget tudjunk venni belőle...