[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Az APAR amirol irtam.

Nekunk anno a rendszerintegracios kockazatokat kelett felmernunk. A nemetek nagyon odavoltak erte mar a katonak de tudtommal nem vettek vegul.

Ha csak 9,6 millió USD az APAR, akkor valami kurta olcsó rendszer, legalább 3-4x árra számítottam...
 
M

molnibalage

Guest
Ha csak 9,6 millió USD az APAR, akkor valami kurta olcsó rendszer, legalább 3-4x árra számítottam...
Kétségeim vannak. Ezt rombolókra (inkább cirkáló már az AB osztály...) szokás rakni. Ez annak kicsinyített változatának tűnik. Egy szutyok vadászgép mecha legyezésű radar került mindig is dollármillióka, egy AESA radar meg 15-20 misi. Ok, hogy ez PESA, de akkor is 4 db antenna...
 
M

molnibalage

Guest
Anno 2014 ben 9.6 millio USD volt a listaar.Egy komplett radarrendszer tokkal vonoval.
Erre a lista árra van adatod? Mert én még soha semmilyen katonai gyártó oldalán nem láttam árat megadni, mindig csak adott szerződéskötésből lehet matekozni. Soha semmit nem adnak fix árral, mert akkor nehéz lenne alkudni. Ez nem autószalon, ahol sok kocsit tolnak el. Minél kevesebb infót adsz ki, annál könnyebb alkudni...

https://www.thalesgroup.com/en/worldwide/defence/apar-active-phased-array-multifunction-radar
Sehol nincs ár...

Remélem nem erre gondolsz forráskén, mert akkor köhögök egy nagyot...
https://www.forecastinternational.com/archive/disp_pdf.cfm?DACH_RECNO=985

Mondom, az Sz-300PSz/PMU táján volt az, hogy a rakétás osztály 48 db rakétával került 14 M rubelben, a vezetési osztály meg 0 db raktával, a vezetési pont és Big Bird radarral meg 10 Mr rubelbe. Az két sugárzós két fáistoló antennás radar. Ez meg kisebb, de akkor is 4 db és kelle hozzá még vezetési pont is...
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ha csak 9,6 millió USD az APAR, akkor valami kurta olcsó rendszer, legalább 3-4x árra számítottam...


Nem tudom az arakat mert meg nem vettem ( bar gondolkodom rajta jo lenne egy a kert vegebe odahaza ) de ezt az arat LISTAARAT mondtak ott a gyari szakemberek nem hivatalosan.

Kepessegei teren meg messze vert mindent amit en a kategoriajaban korabbrol ismertem.

Anno a Volume search , Track via Search, ATC, MCG, mar 100 % san uzemelt es a tuersegi reszt akkor terveztek integralni. A Northrop Grumman Electronics cimkei voltak rajta de nekem a rendszer piszkosul ismeros mashonnan. Ha ez az volt amire gondolok akkor mar mas formaban mas platformon sorozatban gyartott es rendszeresitett.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Kétségeim vannak. Ezt rombolókra (inkább cirkáló már az AB osztály...) szokás rakni. Ez annak kicsinyített változatának tűnik. Egy szutyok vadászgép mecha legyezésű radar került mindig is dollármillióka, egy AESA radar meg 15-20 misi. Ok, hogy ez PESA, de akkor is 4 db antenna...

Ez nem PESA hanem APAR. Nem csak mondtak de az adovevoket lattam a sajat szememmel amikor lebontottak a borito "lemezeket"
Amugy 6 antennas !!!
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Erre a lista árra van adatod? Mert én még soha semmilyen katonai gyártó oldalán nem láttam árat megadni, mindig csak adott szerződéskötésből lehet matekozni. Soha semmit nem adnak fix árral, mert akkor nehéz lenne alkudni. Ez nem autószalon, ahol sok kocsit tolnak el. Minél kevesebb infót adsz ki, annál könnyebb alkudni...

https://www.thalesgroup.com/en/worldwide/defence/apar-active-phased-array-multifunction-radar
Sehol nincs ár...

Remélem nem erre gondolsz forráskén, mert akkor köhögök egy nagyot...
https://www.forecastinternational.com/archive/disp_pdf.cfm?DACH_RECNO=985

Mondom, az Sz-300PSz/PMU táján volt az, hogy a rakétás osztály 48 db rakétával került 14 M rubelben, a vezetési osztály meg 0 db raktával, a vezetési pont és Big Bird radarral meg 10 Mr rubelbe. Az két sugárzós két fáistoló antennás radar. Ez meg kisebb, de akkor is 4 db és kelle hozzá még vezetési pont is...


Azon kivul amit nekem nekunk ott mondtak a NGE emberei semmilyen adatom nincsen.

Ezt mondtak es raadasul ketszer is.
 
M

molnibalage

Guest
Ez nem PESA hanem APAR. Nem csak mondtak de az adovevoket lattam a sajat szememmel amikor lebontottak a borito "lemezeket"
Amugy 6 antennas !!!
Márminthogy AESA? Igen, látom... Mert akkor tényleg csak pislogok. Ennyi antennával AESA radart te az életben nem kapsz 10 misiért még akkor is, ha repcsi radarral ellentétben SAR térképezés és más sem feladat.

Azt nem vágom, hogy 6 db antennát honnan veszed. Minden képen 4 db van és felesleges a 6 db, mikor 105 fokos ít megvalósítható síkantennával...
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Mi az, hogy APAR...??? Márminthogy AESA?

Mert akkor tényleg csak pislogok. Ennyi antennával AESA radart te az életben nem kapsz 10 misiért még akkor is, ha repcsi radarral ellentétben SAR térképezés és más sem feladat.

Active Phased Array Radar APAR de hivhatod AESA nak is.

Ha igazam van akkor a rendszer nem mas mint az Ausztralok atcsomaqgolt haditengereszeti radarja. Nem vagyok benne biztos de azert 80% ot adok ra.

http://www.cea.com.au/Products+Services/ContinuousWaveIlluminators/CEAMOUNT/Image0007.JPG

Probalok talalni egy fotot az Ausztral raddarol ( burkolat nelkul ) mert akkor azonnal megtudnam mondani de nem talaltam meg eddig.


Ps : Hogy tudok fotot beilleszteni ? Nem latom a feltoltes ikont.
 
M

molnibalage

Guest
Ps : Hogy tudok fotot beilleszteni ? Nem latom a feltoltes ikont.
Vagy feltöltesz tárhelyre fotót és annak linkjét teszed be a film és smile ikon közötti módon vagy, ha linkelhető a kép, akkor képen jobb katt és ki tudod másolni a kép linkjét.


Sikerül kiválasztando kb. az egyetlen olyan nyugati HT radar rendszert, ahol 6 db antenna van, most látok ilyet először. Keresbőe SPY-1 radar és mindenhol azt látod, hogy 4 db antennát haszálnak. Tico, AB osztály, egyre megy.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Vagy feltöltesz tárhelyre fotót és annak linkjét teszed be a film és smile ikon közötti módon vagy, ha linkelhető a kép, akkor képen jobb katt és ki tudod másolni a kép linkjét.


Sikerül kiválasztando kb. az egyetlen olyan nyugati HT radar rendszert, ahol 6 db antenna van, most látok ilyet először. Keresbőe SPY-1 radar és mindenhol azt látod, hogy 4 db antennát haszálnak. Tico, AB osztály, egyre megy.

Nem en valasztottam. Ez van ezt kellett szeretni :)

Egy masik forumon talaltam a rendszerrol fotokat es bejegyzest 2014 bol egy Ausztral srac altal berakva. Akkoriban ez baromi uj dolog volt foldi halandonak nem igen lehettek fotoi rola hacsak valamilyen formaban nem volt kozel a tuzhoz. De csak talalgatok tovabbra is.

Tippelj mekkora volt a hatotavolsaga es hany celt tudott kovetni ?
 
M

molnibalage

Guest
Nem en valasztottam. Ez van ezt kellett szeretni :)

Egy masik forumon talaltam a rendszerrol fotokat es bejegyzest 2014 bol egy Ausztral srac altal berakva. Akkoriban ez baromi uj dolog volt foldi halandonak nem igen lehettek fotoi rola hacsak valamilyen formaban nem volt kozel a tuzhoz. De csak talalgatok tovabbra is.

Tippelj mekkora volt a hatotavolsaga es hany celt tudott kovetni ?
Ezt az antenna méretéből nem lehet megmondani - a fotó alapján még az atenna mérte sem határozható meg -, szóval halál felesleges kihívásra invitálni...
Több száz cél és vadászgép méretű cél estén valahol 300-500 km között lehet. Ennyiből kb. ennyit lehet mondani, mert ma kb. ez az elvárás.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Active Phased Array Radar APAR de hivhatod AESA nak is.

Ha igazam van akkor a rendszer nem mas mint az Ausztralok atcsomaqgolt haditengereszeti radarja. Nem vagyok benne biztos de azert 80% ot adok ra.

http://www.cea.com.au/Products+Services/ContinuousWaveIlluminators/CEAMOUNT/Image0007.JPG

Probalok talalni egy fotot az Ausztral raddarol ( burkolat nelkul ) mert akkor azonnal megtudnam mondani de nem talaltam meg eddig.

Ps : Hogy tudok fotot beilleszteni ? Nem latom a feltoltes ikont.
Ha erről a radarról beszélgettek akkor igen, ez az Ausztrál CEA Technologies CEAFAR Phased Array Radar Land nevű radarja
https://www.industrysearch.com.au/ground-based-multi-mission-radar-gbmmr/p/140836
IMG_0310.PNG

cae_radar_for_iris_t_sl-696x464.jpg

kagechf1_DSC01104.JPG

1454891212200.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and fip7

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Erdekes az uj antenna alakja. Ha jol gondolom akkor a burkolat alatt van egy kereso radar antenna resz meg ket MCG+FC resz.

Egy komplett legvedelmi radar ATC tuzersegi felderito rendszer egy kontener meretben. Bar a kiertekelo kezelo egysege nemlatjuk de szerinem az sem tobb egy 20 labas kontenernel.

En inkabb ilyet vennek a MH nak mivel nem csak olcsobb de sokkal tobbmindenre is hasznalhato es meg mobilabb is. Az elso generacios amit mi lattunk kepes volt muoton vagy sima dongolt folduton menet kozben is mukodni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Lufiradarokat okkal nem használnak harci övezetben. Mivel magasan vannak és statikusak oltári messziről el lehet pusztítani őket, cserébe megvédeni sem lehet őket ARM ellen nagyobb (kvázi mintha nagy oldaltávolságú BM elfogást kellene csinálni), időjárási limitjük van, stb.
Nem is a frontvonalba gondoltam.Viszont jóval olcsóbbak,és ólcsóbban üzemeltethetők a légtérellenőrző gépeknél.Amiket szintén védeni kell,és van időjáráslimitjük is.Viszont egy 67es stilusú alacsonnyan végrehajtott rajtaütéstöl legalább valamien védelmet nyujthatnak.
 
M

molnibalage

Guest
Nem is a frontvonalba gondoltam.Viszont jóval olcsóbbak,és ólcsóbban üzemeltethetők a légtérellenőrző gépeknél.Amiket szintén védeni kell,és van időjáráslimitjük is.Viszont egy 67es stilusú alacsonnyan végrehajtott rajtaütéstöl legalább valamien védelmet nyujthatnak.
Betonfedezék az első védelmi vonal. Akkor PGM kell. Akkor meg közel kell menni. Akkor meg a NASAMS teszi a dolgát.
Időjárási limitje sokkal kisebb egy gépnek a szelet nézve, mint egy lufinak...

Az IAF féle 1967-es low level rajtaütés ma azért elég nehezen kivitelezhető, már csak a mennyiség miatt is.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Betonfedezék az első védelmi vonal. Akkor PGM kell. Akkor meg közel kell menni. Akkor meg a NASAMS teszi a dolgát.
Időjárási limitje sokkal kisebb egy gépnek a szelet nézve, mint egy lufinak...

Az IAF féle 1967-es low level rajtaütés ma azért elég nehezen kivitelezhető, már csak a mennyiség miatt is.
A célpont is kevessebb.Kecso kiiktatásával lényegében légifedezet nélkül maradunk.GPS vezérlésű bombát hajitó bombázással milen hatótávra lehet bevetni?Ma már esetleg horizomton túlra is?SAAF növelt repeszhatású mk82ekkel komplett kubai dandárokat törölt el ezzel a modszerrel,strela-10ekkel eggyüt.NASAMS fejlettebb-de a bombák is.És a rajtaütésnek az a lényege,hogy rajtaütés.20-30km-es észlelési távval egy nem harckészültségben lévő ütegnek mennyi esélye van?Lufikat kifejezetten honi légvédelmi radar szerepben gondoltam,nem harctéri,csapatlégvédelmi szerepben.
NASAMS rendszeresitést viszont kifejezetten támogatnám.Mozgékony,jol rejthető és potens rendszer,ami ráadásul légiharcrakétát használ.Nekünk nekem legalábbis,elég kézenfekvőnek tűnik