[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A litván NASAMS hírnél most nem világos, hogy akkor kettő darab indítót, radarokat és lézeres távmérő és rávezető állomást vesznek ennyiért (szeritem ez e kevésbé valószínű) vagy két 2 db osztályt. Utóbbi esetben a 127 misis ár egészen barátainak tűnik, bár azért kérdéses, hogy hány darab indítóval számolnak egy osztálynál, mert az sincs kőbe vésbe

2 osztályról volt szó, de részleteket sehol sem említenek. Azt sem, hogy csak a NASAMS rendszerért fizettek ennyit, és a rakéták külön tételként lesznek elszámolva, avagy a rakéták már benne foglaltak az árban. Így csak találgatni lehet. Nekem a 48 AMRAAM-os matek nehézkesen jön össze. "Csak" 2 millióval 96 millió akkor a rakéták ára... és marad ~30 millió két radarra, két FDC-re, két IR/EO egységre, kiképzésre, támogatásra... Nekem ez nagyon kevésnek tűnik...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
2 osztályról volt szó, de részleteket sehol sem említenek. Azt sem, hogy csak a NASAMS rendszerért fizettek ennyit, és a rakéták külön tételként lesznek elszámolva, avagy a rakéták már benne foglaltak az árban. Így csak találgatni lehet. Nekem a 48 AMRAAM-os matek nehézkesen jön össze. "Csak" 2 millióval 96 millió akkor a rakéták ára... és marad ~30 millió két radarra, két FDC-re, két IR/EO egységre, kiképzésre, támogatásra... Nekem ez nagyon kevésnek tűnik...
Kis rendszer, kis foci, kis pénz. A NASAMS lényeg szerint ez. A dolog akkor kezd megborulni, amkor a rakéták ára kezdi a rendszer többi elemének árát nagyon leverni, ez az ára a 360 fokos tűzívnek és rakéta = célcsatorna számmal. Viszont így nincs klasszik rávezető állomás sem, ahogy brutális kereső radarok sem. Az Sz-300/400 esetén az kis magasságú felderítő és tűzvezető radarok több tízmilliós tételek önmagukba. A vezetési osztály ára meg kb. 60%-a egy rakétásnak úgy, hogy két fő eleme van, a RLO és a vezetési pont...

A nagy HMZ-hez szükséges radarok ára kurva magas. A Sentinel ahhoz képest egy pöttöm valami, ahogy az alá tett platform is.
Ha rakéta nélkül 127 misi, akkor meg emberetenül drága lenne 8 db indítóért, 2 db FLIR + lézertávémő toronyért, 2 db kis radarért és 1-2 db FDC-ért... A finnek is a teljes beszerzésükra az írták (Lappi könyve), hogy kettő darab Hornet ára volt az egész. Emlékeim szeritn ott is rakétásult, ők is 2 db osztályt vettek...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Kis rendszer, kis foci, kis pénz. A NASAMS lényeg szerint ez. A dolog akkor kezd megborulni, amkor a rakéták ára kezdi a rendszer többi elemének árát nagyon leverni, ez az ára a 360 fokos tűzívnek és rakéta = célcsatorna számmal. Viszont így nincs klasszik rávezető állomás sem, ahogy brutális kereső radarok sem. Az Sz-300/400 esetén az kis magasságú felderítő és tűzvezető radarok több tízmilliós tételek önmagukba. A vezetési osztály ára meg kb. 60%-a egy rakétásnak úgy, hogy két fő eleme van, a RLO és a vezetési pont...

A téma egyébként még azért érdekes, mert mindenki csak AMRAAM-al rendszeresítette. Oké, Finnországnak amúgy is volt AMRAAM-ja, hurrá. De Litvánia ilyen téren nem "kötelező" lépés, és ott van a többi opció is (Sidewinder, EESM, Iris-T, Meteor...).
 
M

molnibalage

Guest
Közben találtam valamit: http://www.defence24.com/456446,lit...aircraft-system-for-more-than-usd-100-million

E szerint egy osztályban csak 2 indító van, vagyis fele annyi rakéta. Így a matek hirtelen átfordul, ha tényleg 48 millió a rakéták ára, és ha nem számolnak tartalékkal, és a többi a radar, FUC, GPZ, stb.
The system is to provide the Lithuanians with a capability of destroying targets at distances of up to 40 kilometers, flying at altitudes of up to 14000 meters.

Csak ez alapján nem AIM-120 lesz hozzá, mert azzal ez a HMZ mese. A 20 km távolság és 10 km magasság is kb. kozmetikázva igaz, a végfázisban a rakéta sebessége jó, ha 450 m/s, manőverezési tartaléka alig van. Főleg nagyobb magasságban. Ez alapján ESSM vagy AMRAAM-ER lesz, ami sokkal drágább rakétát jelent. Meg a radar is lehet, hogy akkor kicsit erősebb lesz, bár a 75 km-s Sentinel még szódával elmegy a 40 km-es HMZ-s rakétához, csak ugyebár itt azt kell nézni, hogy szét vannak szórva az indítók a radarhoz képest, tehát Sentinel indító táv monduj 30 km, akkor a 75 km-es radarral a rakéta HMZ bizony korlátos lesz...

A Kub esetén is kb. 65 km-es a SzURN követési táv MiG-21 méretű cél ellen, csakhogy ott az radar és az állvány egymás mellett van. 65 km-es radarhoz van 24 km-es rakéta...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
2 osztályról volt szó, de részleteket sehol sem említenek. Azt sem, hogy csak a NASAMS rendszerért fizettek ennyit, és a rakéták külön tételként lesznek elszámolva, avagy a rakéták már benne foglaltak az árban. Így csak találgatni lehet. Nekem a 48 AMRAAM-os matek nehézkesen jön össze. "Csak" 2 millióval 96 millió akkor a rakéták ára... és marad ~30 millió két radarra, két FDC-re, két IR/EO egységre, kiképzésre, támogatásra... Nekem ez nagyon kevésnek tűnik...
Nekem is kevésnek tűnik így.

Közben látom hogy amit írnak 14.000 m -es hatómagasság, ez fix nem egy alap repfedélzeti Amraam-ot feltételez, mert igen, oda a realitás kb. 8km, és az is kb. az indító feletti körzetben, hozzá nagyon közel, ha nem egy felderítő drón lesz a célpont, hanem egy komoly manőverező képességű taktikai vadászgép.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
A litván NASAMS hírnél most nem világos, hogy akkor kettő darab indítót, radarokat és lézeres távmérő és rávezető állomást vesznek ennyiért (szeritem ez e kevésbé valószínű) vagy két 2 db osztályt. Utóbbi esetben a 127 misis ár egészen barátainak tűnik, bár azért kérdéses, hogy hány darab indítóval számolnak egy osztálynál, mert az sincs kőbe vésbe

Ha osztályonként csak 4-4 db indító, ez akkor is 2x4x6 = 48 db ARAAM, 2 db Sentinel radar, 2 db lézeres távmérő és IR/EO egység, FDC és persze minden más, ami kell. Tekintve, hogy ma cirka 2 misi egy AIM-120 ennek fényében azért látszik, hogy mennyire költséghatékony kis és közpéhatalmak számára a rendszer főleg, ha már eleve hadrendben van az AIM-120. Nagyjából 1,5-2 db 4++ gen vadászgép árából kijön egy ilyen cucc. Rakétástul.

2x4 db indító 15-20 km-es és 8-10 km-es magassági HMZ-vel szétszórva akárhogyan nézem az átlagos kis és középhatalmak ellen területvédelmi SAM. Nekünk is kb. valami ilyesmi kéne a mennyiség is stimmel. Ha választani kéne +2-4 db Griff és eközött habozás nélkül vágnám rá, hogy NASAMS. Főleg, ha 4 db Griffre lenne pénz, mert a másik feléből akkor jutna másra is.

Ezzel nem csak a légierő járna jól, mert ez védhetné Kecsót is és van olyan mobil, mint a Kub. Sőt, mobilabb is, mert légiszállíható is, ha lenne hozzá heli, ami elbírja...
Egyértelmű, én négy Gripen árát is kifizetném ha rajtam múlna két osztály NASAMS-ért. Csak legyen mellé valami komolyabb hatómagasságú cucc is(Aster/Patriot/Sz-sokszáz az álom jelenleg), és mehetnek utána a KUB-ok jó szívvel nyugdíjba.
 
M

molnibalage

Guest
Egyértelmű, én négy Gripen árát is kifizetném ha rajtam múlna két osztály NASAMS-ért. Csak legyen mellé valami komolyabb hatómagasságú cucc is(Aster/Patriot/Sz-sokszáz az álom jelenleg), és mehetnek utána a KUB-ok jó szívvel nyugdíjba.
Ez így már nem lehetséges...

Az Sz-300PMU2 osztályok ára volt kb. 125 misi 2004-ben. Kína 16 db Szu-300PMU2-őt, gyakorlatilag 4 db négyosztályos ezredet szerzett be akkor. Ehhez képest Törökország 2 vagy 2,5 mrd USD-ért 4 db Sz-400-at. Igen vastagon fog ceruza... A baj ezek üzemeltetése lenne. A németek az ős Patriot üzemeltési költségére mondták azt, hogy 3 M USD/év, 15 éve, akkori árfolyamon és annak vezetési osztálya sincs....

Az Sz-300/400 ugyanez a kategória. Ezek a brutál cuccok nevetségesen overkillek a feladathoz, az ABM képességük miatt is. A finneknek sem kellett ABM képesség, akkor nekünk mire fel kéne? [fejvakarás]

Az Aster nem elterjedt nincs étrelme kockáztani, a Patriot rakás képessége overkill és nem kell.

Egyszerűen AMRAAM ER vagy ESSM kéne vegyesen NASAMS-ba, de még ezt is túlzásnak érzem a lehetőségek fényében. Akkor mér több indító és rakéta, ha nagyobb területet akarunk lefedni úgy, hogy mozognak az indítók és a radar is.

Az Sz-300/400 nem egy 10 milliós csóró ország ligája, felesleges erről álmodozni. Politikailag sem lenne indokolt orosz SAM-et venni. Mindkét esteben gond (?), hogy egyik sem páncélozott. Mondjuk a Sztrela-1/10 váltására szerzett Mistral sem az...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Amúgy hamár álmodozunk és a NASAMS helyett valami Eu.i megoldásban gondolkozunk én megfontolnám vagy a
IRIS-T SLM-et
m02014012700003.jpg


vagy a LAND CEPTOR rendszert
DJho_v7WAAApeuI.jpg

Mind a két alternatív rendszer kb. u.azt tudja mint a NASAMS, széttelepíthetőek, mindkettőhöz van növelt hatósugarú rakéta változat, stb...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
Engem továbbra sem tud meggyőzni a NASAMS mint teljes értékű légvédelmi rakéta sajnos. Nyilván az árak téged igazolnak, de ha így nézzük valószínű hogy NASAMS-sem lesz nekünk. Eltekintve a költségektől, egy teljes rendszer szerintem igényel valami komolyabb rakétát mint az Amraam a földről indítva. Ezt a kört lefutottuk már régebben, akkor is az volt a véleményem ami most, hogy kicsi hozzá ez a rakéta hogy lefedjen mindent felfelé, és nem a ballisztikus rakétákról beszélek. Az AMRAAM ER vagy METEOR már lehet hogy elég, a sima nem.
 
M

molnibalage

Guest
Engem továbbra sem tud meggyőzni a NASAMS mint teljes értékű légvédelmi rakéta sajnos. Nyilván az árak téged igazolnak, de ha így nézzük valószínű hogy NASAMS-sem lesz nekünk. Eltekintve a költségektől, egy teljes rendszer szerintem igényel valami komolyabb rakétát mint az Amraam a földről indítva. Ezt a kört lefutottuk már régebben, akkor is az volt a véleményem ami most, hogy kicsi hozzá ez a rakéta hogy lefedjen mindent felfelé, és nem a ballisztikus rakétákról beszélek. Az AMRAAM ER vagy METEOR már lehet hogy elég, a sima nem.
Meteor lenne az ideális, de a baj az, ahogy annak HMZ-jével már a Sentiel radar lesz túl vékony. Nagy magasságba emelkedeve földről is elérhető vele sanszosan a 70-80 km-es HMZ. Ha még szilrd booster fozokatot is kapna, akkor meg végképp...

A radarok árai egy méret felett bizony kezdenek elszállni, mert a teljesítményelektronika nincs ingyen...
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Amúgy hamár álmodozunk és a NASAMS helyett valami Eu.i megoldásban gondolkozunk én megfontolnám vagy a
IRIS-T SLM-et
m02014012700003.jpg


vagy a LAND CEPTOR rendszert
DJho_v7WAAApeuI.jpg

Mind a két alternatív rendszer kb. u.azt tudja mint a NASAMS, széttelepíthetőek, mindkettőhöz van növelt hatósugarú rakéta változat, stb...


A fenti rendszerre hivnam fel a figyelmet. Volt nallunk tesztelesen anno. Ott a haterben az nem mas mint egy APAR egy mini 3D-s allando 360 fokos lefedetsegu "SPY-1" radar. ( Tudom a SPY az Passziv ) A rendszer alapbol tud MCG-t adni minden oniranyitassal rendelkezo raketanak legyen az infra vagy lokatoros. Ha kiegeszitik a rendszert a celmegvilagito egyseggel ( foton nem lathato ) akkor szinten 360 fokban tud szinte minden nyugati lerakot iranyitani vagy MCG vel ellatni SM-2 ASTER ESSM IRST SLAMRAAM akarmi.

Gyakorlatilag csak szoftver kerdese mit integralsz ra es ha mukodik az ellen nem tudja mivel is szamoljon. IRST ? ESSM SM-2 BLOCKIV ? Marpedig nagyon nem mindegy. Es ahogy montam allando 360 fokos lefedettseg.

Gyarilag van neki ATC kepessege ( lassan olyan lesz mint egy svajci bicska ) igy katonai repterek uzemeltetesere es vedelmere egyarant hasznalhato.

Ja es anno a gyar mernokei mondtak hogy mar dolgoznak hogy tuzersegi felderito uzemmodja is legyen sot a sajat tuzersegi lovedeket kovetve mar akkor kuldi a helyesbitest amikor a lovedek meg a levegoben van.

Nagyon nagy csend van rola de nem csodalkoznek ha hamarosan megjelennenek.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Amúgy hamár álmodozunk és a NASAMS helyett valami Eu.i megoldásban gondolkozunk én megfontolnám vagy a
IRIS-T SLM-et

vagy a LAND CEPTOR rendszert

Mind a két alternatív rendszer kb. u.azt tudja mint a NASAMS, széttelepíthetőek, mindkettőhöz van növelt hatósugarú rakéta változat, stb...

Az IRIS-T SLM-et eddig egyedül a Svédek rendelték meg, az új rakéta eddig még nem repült tudomásom szerint, szóval késni fog.
A Land Ceptor ugyanez pepitában, jelenleg még nem létezik, a briteknél is 2020-ra várják a rendszerbe állítását.

Ehhez képest mi szól a NASAMS mellett:
-Már létező rendszer, bizonyított több országban, nincsenek komoly ismert hibái, nyűgjei.
-Az AMRAAM nálunk hadrendben van, tehát a rakétákat oda-vissza lehet mozgatni igény szerint a légierő és a légvédelem között. Egyben a már létező karbantartói / üzemeltetési gyakorlat is előny. Sem az IRIS-T, sem a CAMM rakéta nincs hadrendben, tervben sem.
 
M

molnibalage

Guest
A fenti rendszerre hivnam fel a figyelmet. Volt nallunk tesztelesen anno. Ott a haterben az nem mas mint egy APAR egy mini 3D-s allando 360 fokos lefedetsegu "SPY-1" radar. ( Tudom a SPY az Passziv ) A rendszer alapbol tud MCG-t adni minden oniranyitassal rendelkezo raketanak legyen az infra vagy lokatoros. Ha kiegeszitik a rendszert a celmegvilagito egyseggel ( foton nem lathato ) akkor szinten 360 fokban tud szinte minden nyugati lerakot iranyitani vagy MCG vel ellatni SM-2 ASTER ESSM IRST SLAMRAAM akarmi.

Gyakorlatilag csak szoftver kerdese mit integralsz ra es ha mukodik az ellen nem tudja mivel is szamoljon. IRST ? ESSM SM-2 BLOCKIV ? Marpedig nagyon nem mindegy. Es ahogy montam allando 360 fokos lefedettseg.

Gyarilag van neki ATC kepessege ( lassan olyan lesz mint egy svajci bicska ) igy katonai repterek uzemeltetesere es vedelmere egyarant hasznalhato.

Ja es anno a gyar mernokei mondtak hogy mar dolgoznak hogy tuzersegi felderito uzemmodja is legyen sot a sajat tuzersegi lovedeket kovetve mar akkor kuldi a helyesbitest amikor a lovedek meg a levegoben van.

Nagyon nagy csend van rola de nem csodalkoznek ha hamarosan megjelennenek.
Az a radar az, ami miatt sanszosan horror az ára...
 
  • Tetszik
Reactions: Cifu

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
Meteor lenne az ideális, de a baj az, ahogy annak HMZ-jével már a Sentiel radar lesz túl vékony. Nagy magasságba emelkedeve földről is elérhető vele sanszosan a 70-80 km-es HMZ. Ha még szilrd booster fozokatot is kapna, akkor meg végképp...

A radarok árai egy méret felett bizony kezdenek elszállni, mert a teljesítményelektronika nincs ingyen...
Nekem pont ez a problémám az alap Amraam-os Nasams rendszerrel, hogy ha nagy magasságú profillal érkezik egy csapás, az ellen iszonyat beszűkül a hatótáv. Ideális esetben a hatómagasság még lehet hogy elég egy vadászgép ellen, de szinte csak magad fölött tudod ezt érdemben hozni, hogy 8km. Minimum kéne rá egy szilárd booster fokozat. Csak akkor meg ugye, ott tartunk ahol a part szakad, mert alapból akkor nagyobb a rakéta, nagyobb helyet foglal--> már rögtön nem olyan könnyen rejthető, nem olyan egyszerű légi szállítani, így sem olcsó /db az Amraam, úgy még drágább lenne, komolyabb radar kell hozzá, az megint drágít etc.

Alapvetően jó rendszer ez, de szerintem kéne moduláris rendszerben nagyobb rakéta az AMRAAM mellé, az sem baj ha 2 ilyen, meg 2 nagyobb lenne egy egy rekeszben, de önmagában egy a földről kilőhető kis - közepes méretű LÉGIHARC rakéta nem elégséges, ha már ezt akarjuk önálló és egyedül rendszernek.

Nekem az ASTER ezért is szimpatikus, de nagyon, mert ott van a két méretű rakéta, s a nagyobb az mindenre elég, a kicsi meg ha elég, hozza olcsóbban azt amit kell.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Mennyibe kerul szerinted ma egy foldi telepitesu mobil felderite ES tuzvezeto radar ?

2016-ban Egyiptom 8db Sentinel AN/MPQ-64F1 radart rendelt kiképzéssel és támogatással (ez van a NASAMS-ba is integrálva), az ár 70 millió dollár körülre volt számolva.

Nyilván az APAR radar képességei a Sentinel felett vannak, de az ára is...
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
2016-ban Egyiptom 8db Sentinel AN/MPQ-64F1 radart rendelt kiképzéssel és támogatással (ez van a NASAMS-ba is integrálva), az ár 70 millió dollár körülre volt számolva.

Nyilván az APAR radar képességei a Sentinel felett vannak, de az ára is...

Anno 2014 ben 9.6 millio USD volt a listaar.Egy komplett radarrendszer tokkal vonoval.
 
M

molnibalage

Guest
Nekem pont ez a problémám az alap Amraam-os Nasams rendszerrel, hogy ha nagy magasságú profillal érkezik egy csapás, az ellen iszonyat beszűkül a hatótáv.
Kérlek ezt fejtsd ki, hogy mi és hogyan érkezne 10 km felett és a végfázisban hogyan jönne 10 km felett... Minden harcászati gép 10 km-en szine már csak szuperszonikus üzemben képes ful AB-vel 2-3G-s manőverekre...

Ideális esetben a hatómagasság még lehet hogy elég egy vadászgép ellen, de szinte csak magad fölött tudod ezt érdemben hozni, hogy 8km. Minimum kéne rá egy szilárd booster fokozat.
Ez nem túl nagy truváj szerintem...

Csak akkor meg ugye, ott tartunk ahol a part szakad, mert alapból akkor nagyobb a rakéta, nagyobb helyet foglal--> már rögtön nem olyan könnyen rejthető, nem olyan egyszerű légi szállítani, így sem olcsó /db az Amraam, úgy még drágább lenne, komolyabb radar kell hozzá, az megint drágít etc.
Egy 200 kg-os rakéta esetén egy kb. 80 kg-os booster feltolná lazán 900 m/s-ra és kb. 2 km magasra. Ez már majdnem megkétszerezné a HMZ-t főleg nagyobb magasság esetén.

Alapvetően jó rendszer ez, de szerintem kéne moduláris rendszerben nagyobb rakéta az AMRAAM mellé, az sem baj ha 2 ilyen, meg 2 nagyobb lenne egy egy rekeszben, de önmagában egy a földről kilőhető kis - közepes méretű LÉGIHARC rakéta nem elégséges, ha már ezt akarjuk önálló és egyedül rendszernek.
Ez sem megoldhatatlan, a NASAMS-ot is kínálgatják vegyesen IRIS-T-vel tudtommal.

Nekem az ASTER ezért is szimpatikus, de nagyon, mert ott van a két méretű rakéta, s a nagyobb az mindenre elég, a kicsi meg ha elég, hozza olcsóbban azt amit kell.
A rendszer HMZ-je miatt a radarja sokkal brutálisabb. Az ára is.