Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A4-esek olyan nagy különbség nincs eredeti közt. Szóval az nem változott.Krisz ha jól emlékszem írtad, hogy megnéz tétek a svájci leokát is. ezeket saját maguknak építettek ahogy írtátok. Ezekben a lőszer elhelyezési problémára talaltak megoldást?
Van reális esély a svájci leok megvételére?A4-esek olyan nagy különbség nincs eredeti közt. Szóval az nem változott.
A nyilvános képeket vagy posztokat regisztráció nélkül is bármikor meg tudod nézni.Nincs facebookom hála Istennek, ha esetleg valakinek van ideje belinkelhetne ide egy pár képet azt megköszönném!
Szerintem nincs..Van reális esély a svájci leok megvételére?
Ez meg szerintem csak ár kérdés, hiszen itt van a RM. Az biza tud egész jó upgrade csomagot. Ez függetlenül attól, hogy csak új dolgokat veszünk (okkal lsd pl kriss, dudi és valószínű a gárda többi tagjának mint gyakorlati katona szakemberek figyelem felkeltését a lőszer elhelyezési problémára a régebbi típusoknál), tud egy nagyon jó alapot adni a saját szakember gárda (gépész és katonai is)kiépítéséhez, ezeken tudnak gyakorolni és ezáltal a típus sajátosságait jobban megismerni a gyakorlatban.Szerintem nincs..
Szerinted milyen jó kis árat adnának,hogy azokat az A4-t felhozzák az A7-k közelébe?Ez meg szerintem csak ár kérdés, hiszen itt van a RM. Az biza tud egész jó upgrade csomagot. Ez függetlenül attól, hogy csak új dolgokat veszünk (okkal lsd pl kriss, dudi és valószínű a gárda többi tagjának mint gyakorlati katona szakemberek figyelem felkeltését a lőszer elhelyezési problémára a régebbi típusoknál), tud egy nagyon jó alapot adni a saját szakember gárda (gépész és katonai is)kiépítéséhez, ezeken tudnak gyakorolni és ezáltal a típus sajátosságait jobban megismerni a gyakorlatban.
Még mindig azt mondom, hogy elég lenne egy A5+ szintet elérni velük. Azzal lenne olcsóbb, de a környezetünkben ugyanúgy overpower hk állomány az A7+ mellett arra az időre, amíg ki nem vajúdják nagynehezen a Leo 3-at.Szerinted milyen jó kis árat adnának,hogy azokat az A4-t felhozzák az A7-k közelébe?
Az sem lenne olcsó ugyanis a KMW-k nem az az érdeke, hogy relatíve olcsón hozzanak fel A5 szintre Leókat....Még mindig azt mondom, hogy elég lenne egy A5+ szintet elérni velük. Azzal lenne olcsóbb, de a környezetünkben ugyanúgy overpower hk állomány az A7+ mellett arra az időre, amíg ki nem vajúdják nagynehezen a Leo 3-at.
Egy kis összefoglaló a különböző országokban rendszeresített Leopárd2 tankokról.
Forrás:HT 2019.05.
Németország
2019-es adatok szerint a Bundeswehr a 2A6-os, a 2A6M és a 2A7-es változatokból összesen 328 db Leopard 2-es harckocsit tart hadrendben. A régebbi konfigurációjú harcjárműveket fokozatosan 2A7 változatra modernizálják. 2018-ban egy századnyi A7-es változattal rendelkeztek. A tervek szerint 2022–23 között az izraeli Rafael Trophy Active Protection System (APS) aktív ellen tevékenység rendszerével is felszerelik a harckocsikat, első ütemben a NATO gyors reagálású erőkbe (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) felajánlott 17 db harcjárműből álló „Panzer” századot. (Hasonló fejlesztés zajlik az amerikai hadseregben is, ott is aktív rakétaelhárító rendszerrel szerelik fel a M–1A2 [SEP2] Abrams harckocsik egy részét).
Ausztria
114 db 2A4-es változatot szereztek be Németországból. 2014-ben 56 db-ot tartottak hadrendben, a többit visszavásárolta a német Krauss–Maffei Wegmann.
Dánia
57 db 2A5DK és 6 db 2A4-es változattal rendelkeznek. A 2A5DK harcértéke megegyezik a német 2A6 modifikációval, de ezek a típusok L44-es űrméret-hosszúságú löveggel és kisebb módosításokkal épültek. 2017–2021 között,38 db-ot átépítenek 2A7DNK típusjelű változatra. 2018 végéig 16 db készült el.
Finnország
124 db 2A4-es harckocsit vásároltak német készletből 2003-ban. 100 db-ot rendszerbe állítottak, 12 db-ot átalakítottak műszaki mentőjárművé és 12 db-ot pótalkatrésznek használnak. 2009-ben újabb 15 db 2A4-est szereztek be. 2014 januárjában holland készletből rendeltek több mint 100 db 2A6NL változatot.
Görögország
353 db Leopard 2-es áll hadrendben. Ebből 183 db német készletből származó 2A4-es harckocsi változat, 170 db saját megrendelésére gyártott 2A6HEL modifikáció. 2006- tól 140 db-ot modernizáltak Görögországban, az ELBO nevű cégnél.
Hollandia
A Leopard 2-esekből összesen 445 db állt hadrendben Hollandiában, és ebből 330 db-ot modernizáltak 2A5 változatra. Később ezekből 188-at korszerűsítettek 2A6NL változatra. 2011 áprilisában a holland védelmi minisztérium kivonta az összes harckocsit, és ezzel magát a páncélos fegyvernemet is a hadrendből. Csak svéd gyártmányú CV90-es gyalogsági harcjárművek (IFV-k) maradtak állományban. A Leopard 2-es harckocsikat eladták külföldre. 2015 elején egy 18 harckocsiból álló osztályt létrehozva, újjászervezték a páncélos erőket. Az osztályt – a holland 43. gépesített dandár részeként – a német 1. páncélos hadosztályba integrálták. A dandárt megerősítették a német 414. páncélos zászlóaljjal. A holland harckocsizók a németországi Bergenben állomásoznak, a dandár többi része Hollandiában maradt.
Norvégia
A Hollandiától vásárolt 52 db 2A4-est 2A5-ös szabványra modernizálták, és a harckocsikat 2A4NO típusjelzéssel állították szolgálatba.
Lengyelország
2010-ben, első nyugati gyártású harckocsiként 128 db 2A4-es változatot rendeltek meg német készletből, ezt követte további 14 db, majd 105 db 2A5 változat 2013 márciusában. A német harckocsikat két páncélos hadosztályba vonták össze, de továbbra is hadrendben tartják a szovjet T–72-es alapján kifejlesztett PT–91 Twardy harckocsikat. A lengyelek a 2A4-es és 2A5-ös harckocsik modernizációját részben hazai fejlesztésekkel végzik. A 2PL típusjelzésű harckocsit a WZM korszerűsíti. Az EMES–15 tűzvezető rendszerbe tartozó WBG–X hő- és infrakamerát lengyel gyártású harmadik generációs PCO KLW–1 Astera váltja. A 7,62 mm-es MG3 géppuskát UKM–2000 távirányítású fegyverállványra szerelt, 12,7 mm-es WKM–B nehéz géppuskára cserélik. Portugália 2010-ben 37 db holland 2A6-ost vásároltak, jelenleg is szolgálatban állnak. Spanyolország A hadsereg állományában 108 db 2A4-es és 219 db 2A6+ típussal rendelkeznek a német készletből. Utóbbi típusjele 2E és egy 1995-ben elfogadott német–spanyol közös harckocsi-fejlesztési program eredményeként erősebb védettséggel bírnak a német változatnál. Rendelkeznek még 16 db 2ER Buffalo műszaki páncélossal és négy gyakorló Leopard 2-essel. A Santa Barbara Sistemas felelős a modernizációért, integrált logisztikai támogatásért, az oktatók, műszaki személyzet képzéséért.
Svédország
A svéd haderő 120 db Leopard 2S típusjelzésű harcjárművet szerzett be, amelyeket Strv 122 néven állított hadrendbe. Ezek – felszereltségük alapján – a 2A5-ös verzióval rokoníthatók. 160 db 2A4-est is béreltek Németországtól Strv 121- es elnevezéssel, amelyeket később kivontak a rendszerből. A Leopard 2S-t gyártásuk során erősített védettséggel látták el a torony tetején, és a test homlok páncélzaton. Az eredeti német helyett francia gyártmányú GALIX füstgránátvetővel szerelték fel, és módosították a lőszer tárolókat és a búvónyílásokat. A modernizált Strv 122B változatot a német IBD Diesenroth által gyártott AMAP kompozit páncélzattal is ellátták, amely fokozott védettséget nyújt Explosively Formed Projectile (EFP) -robbanással formált lövedék elvű, Rocket Propelled Grenade (RPG) – páncéltörő rakétagránát és Improvised Explosive Device (IED) – rögtönzött (házilag készített) robbanóeszköz ellen. Az AMAP körülbelül 770 kg-os többlettömeget jelent a harckocsi páncélzatához. Svájc A Leopard 2-es licencének megvásárlásával, Pz87-es néven
Svájc
maga gyártott 380 db 2A4-es változatnak megfelelő harckocsit, ezen felül 35 db-ot vásároltak Németországból. 2006-ban 134 db-ot modernizáltak és 42 db-ot a Rheinmetallnak értékesítettek. 12 db-ot aknamentesítőnek, illetve műszaki mentőnek építettek át, a többit raktárakban helyezték el. A svájciak elindították a Pz 87WE (Werterhaltung) programot, amely során a Leopard 2A6M aknák elleni védelmet biztosító és egy saját fejlesztésű titánötvözetű kiegészítő páncélzatot építenek a harckocsikra. A ködgránátvetőket áttelepítették és a 2A5- ös változatéhoz hasonlóan, a tornyot teljes egészében elektromos meghajtásúra építették át. A Leopardot hátra irányított kamerával is felszerelték. A periszkópot modernizált Carl Zeiss PERI–R17 A2-es modifikációra cserélték. A toronyra stabilizált 12,7 mm-es nehéz géppuska telepíthető. A 140 mm-es löveggel és további kiegészítő páncélzattal felszerelt Pz87–140 Leopard 2 prototípus tesztelése későbbiekben várható.
Kanada
Holland készletből 100 db 2A4-es változatot szereztek be, majd 2007-ben, a dél-afganisztáni missziós műveletek támogatására húsz db 2A6M példányt és három Büffel műszaki járművet béreltek Németországból. 15 db 2A4-est alkatrészbázis céljából vásároltak. 2011-ben Svájcból szereztek be 12 db Pz87-est. Napjainkban 59 db harckocsi áll hadrendben a 2A4-es, a 2A4M CAN és a 2A6M változatokból. A 2A4M CAN a holland harckocsik missziós műveletekre szánt kanadai modernizált változata. A 24M CAN modifikációk a rövid csövű L44-es ágyút megtartották, mivel beépített területeken a hosszabb löveg hátrányt jelent, és a feltételezett ellenség nem rendelkezik komoly harckocsizó erőkkel. A páncélzatot több helyen megerősítették, a védettséget növelték, hasonlóan a 2A7+ változathoz.
Chile
2007-ben 132 db 2A4-est szereztek be német készletből, amelyeket később 2A4CHL szabványra modernizáltak. Ezzel a technológiával a legerősebb harckocsizó erőnek számítanak a térségben. További nyolc db alkatrész utánpótlásként áll rendelkezésükre. 2013-ban újabb 100 db-os 2A5 beszerzést indítottak el. A 2A4CHL szabvány alapján gyártott – a 2A6-oshoz közelítő – változat új elektronikával, infra és hőérzékelővel, digitális harcrendszerrel valósult meg. A hosszabb csövű L55-ös ágyút szintén beépítették, míg a torony tetejére két távvezérlésű MG3 és HK GMG géppuskát építettek. A tető és a torony oldal páncélzatának megerősítésével javítottak a harcjármű védettségén is.
Indonézia
Az indonéz fegyveres erők számára 103 db német készletű 2A4-est, 4 db Büffel, 3-3 db Leguan és Kodiak műszaki járművet szereztek be. A Rheinmetall további 2A7+ Revolution elnevezésű változatra és 50 db Marder 1A3 szállítására is kötött szerződést, majd 2013-tól megkezdték a szállításokat.
Katar
A közel-keleti sejkség 62 db 2A7+ verziójú harckocsi megvásárlásának igényét jelezte. A német Bundessicherheitsrat (Nemzeti Biztonsági Tanács) ratifikálta a megállapodást, amelynek nyomán 2015 és 2018 között leszállította az eszközöket.
Szingapúr
A városállam 196 db 2A4-es vásárolt, köztük 30 db-ot pótalkatrésznek. Az IBD Deisenroth Engineering és az ST Kinetics által kifejlesztett AMAP kompozit kiegészítő és előtét páncélzattal modernizálták a járműveket, amelyeket 2010-től Leopard 2SG típusjellel szállítottak.
Törökország
A német készletből 354 db 2A4-es változatot szereztek be, amelyeket a helyi Aselsan cég modernizációs programjával korszerűsítenek. A szingapúri változatokhoz hasonlóan, a Diesenroth előtét és kiegészítő AMAP páncélzatával növelik a harckocsik védettségét. A torony forgatómechanikát felújítják és a tűzvezérlést a helyi gyártású Altay MBT számára fejlesztett eszközökre cserélik. A modernizáció végére a teljes tömeg 65 tonnára emelkedett. A korszerűsítés után Leopard 2NG (Next Generation) típusjelzéssel is emlegetik a harckocsikat. 2018-ban eddig csak a prototípusa készült el a modernizált harckocsinak. A 2018-ban megjelent The Military Balance alapján 321 db 2A4-es változattal rendelkeztek.
Egyéb országok
Szaúd-Arábia 2011-ben nyújtotta be igényét először 200- 300, majd akár 600-800 db Leopard 2A7+ változat beszerzésére. A német parlament azonban – a rijádi kormány politikája miatt – elutasította a kérést.
Akkor is kell valami ez a 44 db nagyon kevés! Kirakat az egész!Nem veszünk több használt harckocsit. Felejtsétek már el ezt a hülyeséget.
De nem használt harckocsik.Akkor is kell valami ez a 44 db nagyon kevés! Kirakat az egész!
Még legalább ennyi leó vagy K-2 persze kettő együtt nehéz ügy gondolom a logisztika se baj majd Lengyel tesók vesznek helyettünk.De nem használt harckocsik.
Meg jó lenne már megerteni, hogy egy modern nehéz dandár az nagyon komoly erő.
Használtat nem fogunk venni szerintem se, egyszerűen nem ez az irányelv.De nem használt harckocsik.
Meg jó lenne már megerteni, hogy egy modern nehéz dandár az nagyon komoly erő.
Akkor is kell valami ez a 44 db nagyon kevés! Kirakat az egész!
És több újat?Nem veszünk több használt harckocsit. Felejtsétek már el ezt a hülyeséget.
Figyelj nem kell sok használt, de gyakorolni a szerelést megismerni a felepites logikáját nemcsak a szereplőknek, mérnököknek lenne jó hanem a kádetoknak is. Én nem vettem el egy 24-30 darab megvételét ilyen célra. Azon lehetne lamentalni, hogy ezek a4,5,6 legyenek e.De nem használt harckocsik.
Meg jó lenne már megerteni, hogy egy modern nehéz dandár az nagyon komoly erő.
Micsoda? Ott van egy egész század kiképezni.Figyelj nem kell sok használt, de gyakorolni a szerelést megismerni a felepites logikáját nemcsak a szereplőknek, mérnököknek lenne jó hanem a kádetoknak is. Én nem vettem el egy 24-30 darab megvételét ilyen célra. Azon lehetne lamentalni, hogy ezek a4,5,6 legyenek e.
Az nagyon gáz.Szerintem nem nagyon fogunk már harckocsit venni.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..