[HUN] Leopard 2

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Már ennél kiakadtam, de végigmentem az egészen és most újra és megint kiakadtam. Ha az RM egy olyan cég, ami megpróbál érvényesülni a hadiipar piacain, ahol a vetélytársai láncos platformon ebben a szegmensben:

K-21 IFV alapon létrehozott harckocsi, Cockerill 105 toronnyal:
20200310175806.jpg


Cv90120T IFV alapon tervezett harckocsi saját toronnyal, RUAG CTG 120 mm ágyúval:
cv-90120-t-legkiy-tank.jpg


ASCOD IFV alapú harckocsi Leonardo Hitfact MK. II 120 toronnyal, RUAG CTG 120 ágyúval
ASCOD%2B2%2BTank%2B-%2BPDA.jpg


Harimau IFV alapon tervezett harckocsi Cockerill 105 mm toronnyal:
Indonesian_Ministry_of_Defense_ordered_first_batch_of_Harimau_light_tanks.JPG


Tehát az RM egy piaci szereplő, aki a sértettségeddel ellentétesen valószínűleg nem Stryker MGS-t ajánlgatna, ha megkérdeznénk, hogy a modulárisan cserélhető tetőlemezű, amúgy tökre mellékesen HARCJÁRMŰCSALÁD bázisának tervezett Lynx-ből tudnának-e valami hk-t produkálni, hanem eséllyel elővennék az amúgy kész tervüket a szekrényből. Amihez, bár tanújelét adták már, hogy a Leonardo Hitfact MK. Ii-őt ők is a gyártónak elhívve a dolgot, hogy bármire felszerelik, ráapplikálták már Marderre:
Marder_Medium_tank_RI_Republic_of_Indonesia_105mm_Hitfact_II_Leonardo_turret_Rheinmetall_Germany_German_defense_industry_640_001.jpg

dpqeohjisga61.jpg


mégis esélyesen ha 120 mm lenne az igény, akkor nagynehezen szereznének egy 120 mm ágyút valahonnan, hogy megismerkedjenek vele. Vajon honnan is vehetne az RM 120 mm low recoiless ágyút? Csak nem az RM-től a saját mintegy véletlenül kifejlesztett 120 mm L47 LLR ágyújukat?
1454506378_u31p27t1d216705f3dt20040811140726.jpg


Áhh ez még nem került bele semmibe, fogalmuk sem lenne, hogyan illesszék egy járműbe:
Czo%C5%82g_lekki_PL-01_%2802%29.jpg


Akkor legalább a saját tervezésű járműre még biztos nem gondolták, hogy esetleg valamiféle módon ráilleszthető ez a teljesen véletlenül kifejlesztett ágyú. Ilyenek ám ezek a furmányos germánok. Az ember ilyet kér tőlük, erre ilyet kap:
1896-Columbia-Model-40-with-Colt-Machine-Gun-05.jpg


Hogy is gondolhattam volna másra, hiszen én nem is tudok gondolni se'. :D Egyszerűen a többire nem vagyok hajlandó reagálni, mert nem akarok feleslegesen ideges lenni, csak azért, hogy oldalakat véssek tele logikusan levezetett gondolatsorokkal neked, aki semmit nem fog fel belőle. Nem azért mert hülye vagy, hanem azért mert bár én is laikus vagyok a magam x feldolgozott ismeretanyagával, de belőled hiányzik ennek az ismeretanyagnak az az alapja, hogy egyértelmű legyen az egyértelmű. Nem látom értelmét a folytatásnak, mert érvekkel hit és hiszti ellenében nincs értelme.
A láncos platformon ezeknek az ára jelenleg egy MBT 2/3 a körül mozog, kerekesen kb fele 40%-a, a harcértéke viszont nincs azon a szinten szóval szerintem nem éri meg.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Ez a T-72 Újítgatás számomra is egy vállalhatatlan dolog.
Ne felejtsük hogy NATO tagok is vagyunk,és a hadrafoghatóság megőrzése is horrorisztikus többlet kiadást róna ránk. Ez a tipikus esete annak a mondásnak hogy "amit nyersz réven,elveszted a vámon"...
Alig várjuk hogy a BTR-eket letudjuk magunkról dobni annyira drága a szinten tartása azoknak is.
Én értem az aggodalmakat,és maximálisan egyetértek velük hogy ez a HK állomány kevés. Persze fel kell tenni a kérdést hogy MIRE?
Vegyük sorba a dolgokat,hogy lássunk,és gondolkodjunk tiszta fejjel!
Mi volt a cél? Egy nehéz Dandár,és egy közepes,jó esetben még egy...
A deklarált célunk első felét elértük a jelenlegi szerződés állománnyal. Ezt ugyan még itt senki nem boncolgatta,de ami jön,Leo és Lynx,Gidrán etc etc és a többi nyalánkság,az pontosan egy összfegyvernemi nehéz Dandár felépítésére elegendő technika. Pont.
A kérdés második fele az izgalmas. Amiről még az égadta világon semmit nem tudunk,és ilyen kontextusban nem is lett itt soha tárgyalva,hogy a másodikat mivel töltjük fel. Mert a közepest is össz fegyvernemre kell húzni!
Ez már az új NATO koncepció szerint alap kell hogy legyen. Az USA kezdte ezt forszírozni,ott is így csinálják a tapasztalatok alapján.
Minden jel erre mutat hogy ez lesz nálunk is meglátásom szerint.
Összességében a közepes dandár egy olyan összfegyvernemi dandárt takar,amely páncélozott szállító platformra tervezett, és megfelelő harctámogató és harci kiszolgáló,támogató erővel rendelkezik. Képes magas intenzitású és döntő harctevékenység megvívására,nehéz terepviszonyok között is. Ez tartalmaz könnyű,közepes,és nehéz zászlóaljakat.
Erre tipikus példák az amcsi Stryker brigádok,amik így épülnek fel. Nekünk legalább minimum 300db-ra van szükség összesen,mindenféle konfigurációban 8x8 asból. Ennek egy része közvetlen tűztámogatási feladatokat kell hogy ellásson.
Hogy a mondandómat ki kerekítsem,ezért állítom én magabiztosan hogy lesz 105,vagy 120-as kaliber 8x8 alapon ,mert elvárás. Sőt a lynxre is rakhatunk! Példaképpen itt van egy gyönyörű Cockerill 105-ös toronnyal a CV sorozat. Ugyan ezt képzeljük el egy modern 8x8-ason!

Az USA most vonja ki a stryker MGS-t.
Az a baj, ezekkel a cuccokkal, hogy a láncos platformon lévők ára megközelíti a modern MBT-ét, (a kerekesek se olcsók) a harcértéke viszont nem közellíti meg olyan mértékben mint a költség. Emiatt lehet, hogy neked tetszenek de a döntéshozóknak "kevésbé".
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 026
66 478
113
Őszintén szólva @Vogon -t nem szoktam elolvasni. Legtöbbször se füle se farka annak amit ír és mire végzek a rettenet mennyiségű szöveggel amit kirak azt is elfelejtem én mit gondoltam eredetileg a témáról.
Hosszú megbeszélés volt egy dolgon amire ráharapott és gyakorlatilag saját elhatározásában meggyőződve gyakorlatilag a saját gondolatát az enyémnek kiadva kezdett vitába velem a saját maga által felállított és rám szabott körülmények szerint.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 302
93
Az USA most vonja ki a stryker MGS-t.
Az a baj, ezekkel a cuccokkal, hogy a láncos platformon lévők ára megközelíti a modern MBT-ét, (a kerekesek se olcsók) a harcértéke viszont nem közellíti meg olyan mértékben mint a költség. Emiatt lehet, hogy neked tetszenek de a döntéshozóknak "kevésbé".
Nem azért vonja ki,hanem azért mert szar az automata töltőberendezése,és kurva drága a karbantartás.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Nem azért vonja ki,hanem azért mert szar az automata töltőberendezése,és kurva drága a karbantartás.
Attól még kivonja, mert szar. Amúgy light tank lesz helyette. (Griffin talán ha egyszer lefut a tender)
Ezeknek a gépeknek akkor van értelme ha:
1. légiszállíthatóságot szeretnél.
2. Olyanok a földrajzi körülményeid, hogy a normál MBT tömeg már sok. (mondjuk itt egy lynx alapú gép már bukta mert nehezebb mint az orosz MBT-k)

De továbbra sem akarunk ilyet venni. Tudom, hogy ezzel elszomorítalak de ez van.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Nem azért vonja ki,hanem azért mert szar az automata töltőberendezése,és kurva drága a karbantartás.
dehogy is, kalap szar, azért vonják ki mert fingjuk nincs mire lehetne használni (és mert szar) , először volt 27/dd aztán ebből lett 9 , aztán hát , off-ra rakták őket
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 302
93
@Pogány és én is teljesen a realitás talaján érvel. Majd a jövő eldönti kinek lesz igaza. A Leo kurva drága,kell más is mellé. És a fentebb vázoltak kéznél vannak,készen vannak,sokat nem is kell velük tökölni. Az idő sürgeti a programot. ( Z2026 )
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Koma! Ez a kártya akkor jön elő, amikor már végképp nincs más. Engem nem zavar. Remélem téged sem. :cool: (Igazság szerint Maróth urat sem! :oops:)

Én ezt írtam?
Beraksz 3 képet mindegyiken a "katona" Bren 1-essel a kezében akciózik.
Erre képaláírásnak beteszed ezt:
Nem a katona a fontos, hanem a fegyver a képen.
Ez is Bren2-es változat.
Ahogy ez is.

(egyik sem az! :confused:)

Nem az volt a kérdés, hogy melyik saját, vagy melyik nem, hanem az, hogy egyáltalán miért használod más fényképét, amikor gondolom sikerült egy csomó sajátot is lőni.

Végül is az egész blogbejegyzésnek ez lett volna talán az egyetlen releváns információ, mivel eddig senkinek sem engedtek ilyet. Emiatt nincs is RM saját kép.
Csak hátulról ajtón befényképezős.
Erre te leírod:
De úgy tényleg.
Mi lelkes amatőrök vagyunk(aktív állomány kivéve) ő meg egy nagyon lelkes amatőr.
Szerintem csak azért rakja ide be a cikkeit, hogy lektorálják az emberek. :D

Mindenesetre én imádom, hogy egy gépkarabélyt sem ismer föl.

De a kedvencem, hogy 1 hónappal ezelötti cikkében a lynx már nyert Ausztráliában, most meg még az ASCOD is versenyben van. :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
@Pogány és én is teljesen a realitás talaján érvel. Majd a jövő eldönti kinek lesz igaza. A Leo kurva drága,kell más is mellé. És a fentebb vázoltak kéznél vannak,készen vannak,sokat nem is kell velük tökölni. Az idő sürgeti a programot. ( Z2026 )
Ha valaha is veszünk hasonlót, akkor abban biztos lehetsz, hogy lynx alapon lenne, hogy tovább pörgesse a gyártást (és ez gazdaságpolitikai döntés lenne nem katonai) . Az meg sok minden csak nem kéznél lévő darab és amennyi időbe telne kifejleszteni és lehozni új MBT-t is legyártanak.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 302
93
dehogy is, kalap szar, azért vonják ki mert fingjuk nincs mire lehetne használni (és mert szar) , először volt 27/dd aztán ebből lett 9 , aztán hát , off-ra rakták őket
És ez kizáró ok arra hogy mi építsünk egy jót?
A világon rengetegen használnak ilyet. Most ezt úgy mondod,mintha én akarnám feltalálni a spanyolviaszt. Vagy akkor mind használhatatlan szemét ami a piacon van.... Amit írsz értelmezhetetlen globálisan szemlélve a modern harceljárásokat.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 026
66 478
113
Attól még kivonja, mert szar. Amúgy light tank lesz helyette. (Griffin talán ha egyszer lefut a tender)
Ezeknek a gépeknek akkor van értelme ha:
1. légiszállíthatóságot szeretnél.
2. Olyanok a földrajzi körülményeid, hogy a normál MBT tömeg már sok. (mondjuk itt egy lynx alapú gép már bukta mert nehezebb mint az orosz MBT-k)

De továbbra sem akarunk ilyet venni. Tudom, hogy ezzel elszomorítalak de ez van.
Szerintem mindenkinél az utolsó lehetőség ennek a választása, de Vogon úgy adta elő, mintha nekem ez lenne az elsődleges vágyam. Az tartott ennyi ideig, hogy elmagyaráztam, ezek miért használhatók, miben látom jobbnak őket, mint az elavult gépeket, miben teljesítene rosszabbul, stb... Nem azért, mert ilyet akarok, hanem mert ez is egy lehetőség.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Szerintem mindenkinél az utolsó lehetőség ennek a választása, de Vogon úgy adta elő, mintha nekem ez lenne az elsődleges vágyam. Az tartott ennyi ideig, hogy elmagyaráztam, ezek miért használhatók, miben látom jobbnak őket, mint az elavult gépeket, miben teljesítene rosszabbul, stb... Nem azért, mert ilyet akarok, hanem mert ez is egy lehetőség.
Egy lehetőség amit hazai felhasználásra nem tartanak előnyösnek.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 302
93
Ha valaha is veszünk hasonlót, akkor abban biztos lehetsz, hogy lynx alapon lenne, hogy tovább pörgesse a gyártást (és ez gazdaságpolitikai döntés lenne nem katonai) . Az meg sok minden csak nem kéznél lévő darab és amennyi időbe telne kifejleszteni és lehozni új MBT-t is legyártanak.
Ki van itt fejlesztve minden,csak össze kell építeni.
És nem gondolom hogy olyan dúsgazdag országoknál mint a svéd vagy a norvég gazdaságpolitikai döntés lett volna. Inkább józan mérlegelésnek hívnám. Így kellene nekünk is eljárni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Ki van itt fejlesztve minden,csak össze kell építeni.
És nem gondolom hogy olyan dúsgazdag országoknál mint a svéd vagy a norvég gazdaságpolitikai döntés lett volna. Inkább józan mérlegelésnek hívnám. Így kellene nekünk is eljárni.
Ott a földrajzi viszonyok indokolják. (hegyi terep a svédeknél de már nekik sincs ilyen eszközük) de amúgy a cégeket ne keverd össze az országokkal a norvégok nem vették meg a cv90 mgs verzióit.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány