[HUN] Leopard 2

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

torsen

Guest
A mi A7-eseinkbe Az L/55-ös ágyú módernizált A1 -es variansa kerül ahol az egyik lényeges fejlesztés a töltenyűri nyomás megnövelése.Ezt azért kellett megtenni mert az új lőszerek(DM53/63)elkezdték enni a régi lövegeket.Ezért fogalmaztam úgy,hogy nem nagyon lehet kilőni az L44 lövegből és nem pedig azt írtam,hogy egyaltalan nem lehet.

A növelt nyomás miért csökkenti a csőkopást?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
A DM23 APFSDSlőszert az hívta életre,hogy a korábbi DM13 gyakorlatilag hatástalannak bizonyult(230mm-es páncélátütés 2000 méteren 90fokos becsapódás esetén) a modern szovjet harckocsikkal szemben.A DM33 egy wolfram-karbid

A vastagon szedett résznél nem a DM23-ról lett volna szó?
Vagy csak én nem tudtam követni?
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 032
113
Leo amúgy tud magának füstöt generálni? (ködgránátvető nélkül értem)
Abrams-ben van egy SMOKE GEN felírat ami ki/be kapcsolható
 

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 834
6 693
113
Közben Szíriában 4 db Leó megsemmisült tüzérség álltal.

Hála az égnek nálunk nem Juszuf és Muszafa ül majd benne, hanem Józsi meg Béla. :)

szerintem azért a magyar tankosok tudják hogy nem érdemes magaslaton ácsorogva teázni ha a közelben ellenség van :D

Főleg azért, mert a magyarok nem teát főznek, hanem pálinkát.Tuti megvan már a helye a Leo2-ben a pálinkafőzőnek. :D
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu
W

Wilson

Guest
szerintem azért a magyar tankosok tudják hogy nem érdemes magaslaton ácsorogva teázni ha a közelben ellenség van :D

A törökök a szíriai beavatkozásuk kezdetén teljesen elmebeteg módon domb és hegytetőkön gyakorlatilag tüzérségi állásként használták a Leókat gyakran több napig is ugyanazon a helyen hagyva őket így aztán nem volt nehéz dolguk a Kornet és Tow kezelőknek.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and KoviUbi

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 164
113
szerintem azért a magyar tankosok tudják hogy nem érdemes magaslaton ácsorogva teázni ha a közelben ellenség van :D
Hála az égnek nálunk nem Juszuf és Muszafa ül majd benne, hanem Józsi meg Béla. :)



Főleg azért, mert a magyarok nem teát főznek, hanem pálinkát.Tuti megvan már a helye a Leo2-ben a pálinkafőzőnek. :D
Erről az jut eszembe,mikor 82 után szidták a szireket,hogy miért nem dugták el völgyekben a csapatlégvédelmüket-igaz,hogy úgy semmire se jók,de kikapcsolva egy szurdokvölgyben álca alatt biztos nem találták volna a zsidók.Vagy mégis.
Tüzérség meg jellemzően megosztott irányzással dolgozik,bár a friss esetet nem ismerem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 760
113
A növelt nyomás miért csökkenti a csőkopást?
A cső igénybevétele nem csak a súrlódásból áll.
A lövegnél a töltényűri nyomás növelése azt eredményezi,hogy nagyobb töltenyűri nyomást képes elviselni a töltenyűr és ezzel együtt az egész löveg.Nagyon egyszerűen erősebb a cső így a nagyobb nyomást visel el.

A vastagon szedett résznél nem a DM23-ról lett volna szó?
Vagy csak én nem tudtam követni?
De arról van szó csak elrontottam!(majd valahogy kikönyörgöm,hogy belejavíthassak).
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 728
113
Wagner Péter így látta az átadó ünnepséget...

"A program első része a hivatalos beszédek és a harckocsik ünnepélyes átadása volt a dandárnak. Még nem láttam ilyet, de az egész dandár kiállt majd elmasírozott és vissza. Szép látvány volt, és érdekes, ha az ember előszört lát ilyet. A dísztribünön Benkő miniszter úr mellett volt Maróth Gáspár a védelmi szerzésekért felelős kormánybiztos (érdekes a pozitív eseményeknél/híreknél az ő neve már nem kerül említésre), a Krauss-Maffei-Wegmann cég vezérigazgatója, Korom tábornok a MH paracsnoka. Lehet hallucináltam, de mintha egy osztrák vagy német államtitkár is beszélt volna, de nem találom a sajtó anyagban. Külön felhívnám a figyelmet a jelen levő német, osztrák és horvát katonai vezetőkre, ez nekem nagyon tetszik, mert világos jele a nemzetközi együttműködés meglétének, erősítésének. A hírekben benne volt, hogy az osztrák Leo szimulátorokon fognak tanulni a magyar katonák is.

Ez után jött egy dinamikus bemutató, ahol először a T-72-esek bemutatóztak (többek között a Boleró zenéjére, ezt adom), keringőztek (ezt kevésbé), átmentek egy Suzukin (erről lemaradtam), majd füst eregetés közeppette beállt közéjük az egyik Leopard (ez ötletes). Ezután a Leo vágtatott le és fel néha bekapcsolt lövegstabilizátorral. Ami engem, mint laikust meglepett, az a relatív csendessége volt. A dinamikus bemutató után még lehetett interjúkat készíteni, gondolom ez a tegnapi és mai sajtóban jól látható volt.


Négy Leopard 2A4HU érkezett, egyelőre még a KMV cég emberei kezelik őket, de az ismerkedés és a betanitas már megkezdodott. Az év végéig mind a 12 darab megerkezik. Ezeket lizingeljuk, nem bereljunk, azaz a végén ez is magyar tulajdonba kerul(het), azaz a legvégén 44+12 darab Leopard unk lesz.

A jelenlegi tervek szerint ezzel lesz két harckocsi századunk 2025tol, (ma egy van) és lesz egy kikepzo század (most egy sincs). Ezzel pedig létrejön a NATOnak felajanlott nehezdandar magja (mert még kelleni fog Tatara legalább egy gépesített loveszzászlóalj is, a maga lanctalpas - szuboptimalisan esetben kerekes - gyalogsági harcjatmuvevel).

A képeket piros barrettel látható katonák, a páncél törő raketasok modernizációjarol meg csak sajtopletykakat se hallottam, de rájuk is vár valami, hogy teljes legyen a modernizáció."


116114191_1172259176480211_8038103400984493440_o.jpg


115805231_1172259163146879_1374561407974772452_o.jpg


115913512_1172259189813543_2933932750452762664_o.jpg


116140726_1172259289813533_6529494328745097225_o.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 298
113
Kezdjük akkor a lövegek/lőszerek témakörét a topik témájába vágó RheinmetallKh 120 típusú 120mm-es simacsövű L/44-es csőhosszóságú harckocsiágyúval.Aki azt várja,hogy most egy halom számadattal öntöm tele a fórumot az tévedni hiába vár, mert ahogy az előző pár alkalommal úgy most sem a számok bűvöletében írom amit írok,hanem sokkal inkább a kézzelfoghatóbb gyakorlatiasabb megközelítést preferálom.Ennek megfelelően nem fogok töltényűri nyomásról,hidekovácsolásról, kezdősebességekről vagy bármilyen más nagyon izgalmas műszaki/harcászattechnikai adatról írni.

A Leopard 2A4 1985-ben jelent meg így megjelenésekor alapvetően két lőszertípus létezett hozzá a DM23 típusú APFSDS és a DM12 típusú HEAT lőszer.Ezen kívül bár 1987-ben jelent meg mindenképpen beszélni kell a DM33 típusú APFSDS-ről is mert több mint valószínű,hogy ezt vásároltuk mi az A4-es harckocsijainkhoz.

A DM23 APFSDSlőszert az hívta életre,hogy a korábbi DM13 gyakorlatilag hatástalannak bizonyult(230mm-es páncélátütés 2000 méteren 90fokos becsapódás esetén) a modern szovjet harckocsikkal szemben.A DM33 egy wolfram-karbid penetrátoros APFSDS lőszer amely a kifejezetten a T-72A/B( és T-80A/B* ellen, de a T-80 toronypáncélzata körüli bizonytalanság miatt nem kerül tárgyalásra a T-80B és BV minthaogyan az U sem.A T-80-as családról egy rövid bekezdésben írok majd)harckocsik páncélzatának átütésére készült.Ennek megfelelően a páncélátütése 2000 méteren 60fokos becsapódási szögnél 225mm.Mire is elég ez?A T-72M1 harckocsi toronypáncélját nagy biztonsággal csupán 500 méteres lőtávolság alatt képes átütni, a teknő homlokpáncélját viszont 1500mm-es távolságból.A T-72B harckocsi torony homlokpáncélját semmilyen távolságból nem képes átütni,ellenben a teknő frontpáncélját szemből csak szerencsés találat esetén üti át egészen minimális távolságról.

120mm-DM23.jpg


A DM12 típusú HEAT gránát páncélátütése 700mm ami elegendő mind a T-72M1/B torony homlokpáncéljának és teknő frontpáncéljának az átütéséhez is.
120mm-MZ-DM12.jpg


A DM33 APFSDS lőszer páncélátütése 2000 méteren 60 fokos becsapódási szögnél 470mm.Ezt a lőszert kifejezetten a legmodernebb T-72B(ésT-80B/BV és T-80U) harckocsik leküzdésére tervezték így a T-72M1 és harckocsit már 2000m+ lőtáv mellett is képesek átütni bárhol is találják el.A T-72B torony homlokpáncélját 500 méternél kisebb távolságból képes átütni, a teknő frontpánncélját pedig 1000 méteres távolság alatt.

120mm-DM33.jpg

Ha hiszitek ha nem 5 perc keresgélés után nem találtam olyan ábrát a DM33-ról amin félbe van vágva(mint a másik két lőszer)holott csak a németek legyártottak belőle több mint 100.000 darabot...Így itt egy harmadik kép ami megmutatja a DM13/23/33 penetrátorai közti különbséget.

PpRMioh.jpg



*A T-80A és B variáns páncélvédettsége vegyes képet mutat.Ez a gyakorlatban azt jelenti,hogy a T-80A páncélzata a tornyon és a teknőn alig nagyobb mint a T-72A páncélvédelme.A T-80B teknőjének homlokpáncélja valamivel erősebb mint a T-72B páncélzata,viszont a tornya elmarad a T-72B toronypáncéljától és sokkal közelebb áll a T-72A toronypáncéljához(ugyanaz az öntött acél+kvarc+öntött acél technológia csak némileg nagyobb vastagsággal)de annál némileg erősebb.

Nagyon fontos megjegyezni,hogy minden vizsgált harckocsitípus reaktív páncélzat nélkül került a mérleg serpenyőjébe.Amennyiben bármelyik típusra felkerül a Kontakt I pláne a Kontakt V reaktív páncél,abban az esetben gyakorlatilag minden távolságon immunissá válnak minden tárrgyalt lőszerrel szemben.Ezalól talán csak a T-72M1 teknő frontpáncélja kivétel amennyiben a Kontakt I van rászerelve és DM33-al lőjük meg,de itt is kérdéses az átütés.
Az faxa, akkor mire lojjunk az uj leokkal?