Zavarni? Atvenni az iranyítást felettük. Soroljam még?Az autonóm drone swarm-mal mit kezd az EW?
Csöves légvédelem meg drónelhárító drónok vannak ellene, azt annyi. Kell a sok skyranger, ha be akarjuk védeni a csapatainkat.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Zavarni? Atvenni az iranyítást felettük. Soroljam még?Az autonóm drone swarm-mal mit kezd az EW?
Csöves légvédelem meg drónelhárító drónok vannak ellene, azt annyi. Kell a sok skyranger, ha be akarjuk védeni a csapatainkat.
A hidegháborúból vagy olyan hadszíntéren, ahová ez a színvonal is elég/sok. Bár, a cirkálódrónok minden ilyennek véget vetnek. Egy felülről nyitottat 40mm-es gránátnyi töltettel is el lehet intézni: aka mikrodrón!És?!
Gagyibb megoldás mint a NEMO-torony, de legtöbb országnak így van lánctalpas aknavetője...
Én is tornyos megoldást pártolom. A Lynx még a dupla csövű AMOS rendszert is elbírná...A hidegháborúból vagy olyan hadszíntéren, ahová ez a színvonal is elég/sok. Bár, a cirkálódrónok minden ilyennek véget vetnek. Egy felülről nyitottat 40mm-es gránátnyi töltettel is el lehet intézni: aka mikrodrón!
Ezeken regen tulestunk am, egyreszt ez egy bejelentett rendszer, ismert speckokkkal - a legtöbben tevedtel, pl 1200 RPM ABM 3-4 kmre stb -, másrészt keress ra arra, ahol azt kalkulalgattam, hogy még tüzérségi lovedeket is leszed, nemhogy sokkal lassabb és benabb, könnyen követhető drónokat (egy dron manoverezeset bármilyen kihivasnak nevezni egy integralt radaros, automata tuzvezetesu fegyverrendszernek, ami masodpercenkent 20 programozott ammot pumpal ki.)Azért ne legyenek annyira hiperérzékenyek azok a szenzorok. Hamar felfordulna az adott Lynx variáns ...
Szerintem a gpá -val kapcsolatban általánosságban tisztázzunk egy-két dolgot. Például 5 km távolság fölé a nagytesó (35 mm) sem lő. A 30 mm nagyon max. 3 km - ha az a kis drón nem manőverezik. Inkább szívesebben mondanék 2-3 km, mint maximum - tekintve, hogy magasságot is le kell győznie (meg mozgó célpont stb.) ...
Az Oerlikon Millennium 35 mm -nál 3 fajta tűzgyorsaság van:
- egyes lövés,
- gyors egyes lövés - 200 RPM,
- full auto: 1000 RPM.
Véleményem szerint a 30 mm -nél is követni fogják a logikát, mert:
- kis drónra nem érdemes full auto -t nyomni. Egy-két lövés elég egyre. Egyébként a drón swarming nem úgy néz ki, hogy az összes drón egymás hegyén-hátán tömörülve jön. Hanem alakzatban a megfelelő távközt tartva - pont, hogy egy sorozattal ne tudd lekapni az egész brigádot ...
- 15 mp alatt teljesen kitárazol (Skyranger 30 -be 250 lőszert tudsz málházni, full auto: 960 RPM),
- így gazdaságos, meg így van értelme.
A Viggen -ben levő Oerlikon KCA a maga 1350 RPM tűzgyorsaságával nem annyira mérvadó. A Skyranger 30 -be kerülő Oerlikon KCE (azaz ez egy továbbfejlesztett verzió programozott lőszer használattal stb.) tűzgyorsaságát full-auto módban 960 RPM -re korlátozták ...
Na ezért nem lesz a Hirtenberger SRAMS Lynxre vagy az új 8x8-as platformra telepítve. Kicsit drága lenne egy százdolláros eszközzel elpusztítható spm több mint vagy egyenesen több tízmillió dolláros darabáron!A hidegháborúból vagy olyan hadszíntéren, ahová ez a színvonal is elég/sok. Bár, a cirkálódrónok minden ilyennek véget vetnek. Egy felülről nyitottat 40mm-es gránátnyi töltettel is el lehet intézni: aka mikrodrón!
Nem egy zlj-nak???Azt írtam, hogy ennyi kell egy dandárnak...
Dehogy tudja elpusztítani. Komolyan, most targyaltuk vegig közvetlenül efölött a zöldséged felett, mire kepes a Skyranger 30 is.Na ezért nem lesz a Hirtenberger SRAMS Lynxre vagy az új 8x8-as platformra telepítve. Kicsit drága lenne egy százdolláros eszközzel elpusztítható spm több mint vagy egyenesen több tízmillió dolláros darabáron!
A korszerű nehéz és közepes zászlóaljtüzérség egy aktív védelemmel ellátott, teljesen zárt, erősen páncélozott eszköz.Death From Above: The Drone Bombs of the Caliphate - bellingcat
(The Conflict Armaments Research (CAR) Group, an NGO working on the ground documenting weapons and ammunition, have confirmed that the plastic tail fins mentioned in this article are in fact moulded. CAR’s findings can be read in this comprehensive paper on multi-purpose IEDs.) Introduction The...www.bellingcat.com
Zavarni? Atvenni az iranyítást felettük. Soroljam még?
Sem az elsőt, sem a masodikat nem értem...?Én ezeket első körben pont az EW, meg a radarok ellen küldeném, aztán jöhetnek a precízebb, olcsóbb hálóba kötött swarmok, hogy túlterheljék a csöveket.
Úgy ahogy egy RQ-170 felett...Tény, hogy nem vagyok szakértője a témának, másrészt viszont elég jó fantáziával áldott meg a sors, most mégsincs előttem, hogy hogyan veszed át az irányítást egy jól leárnyékolt, autonóm (értsd: saját szenzorain kívűl nincs más input, fire and forget, nem irányítja senki) drone swarm felett.
Pont ezek fejlődnek most a legnagyobb ütemben, “hála” az alakfelismerés meg az AI robbanásszerű elterjedésének.
Én ezeket első körben pont az EW, meg a radarok ellen küldeném, aztán jöhetnek a precízebb, olcsóbb hálóba kötött swarmok, hogy túlterheljék a csöveket.
Nem kell egy speciális fegyver speciális technológiáját leírd (gondolom, az classified) elég, ha az elvet nagy vonalakban elmagyarázod, hogy hogyan működik ez, amiről te beszélsz. Egyszóval: igen, sorold.
Az RQ-170 távirányítású (annyiban autonóm, hogy elvileg magától hazamegy, ha elveszti a jelet), meg GPS alapján navigál. Nem összehasonlítható egy optikai szenzorokkal navigáló, komm nélküli, AI által (egyenként) irányított drónrajjal.Úgy ahogy egy RQ-170 felett...
Minimum egymással kommunikálnak, tehát van rajtuk adó és vevő is...Az RQ-170 távirányítású (annyiban autonóm, hogy elvileg magától hazamegy, ha elveszti a jelet), meg GPS alapján navigál. Nem összehasonlítható egy optikai szenzorokkal navigáló, komm nélküli, AI által (egyenként) irányított drónrajjal.
Erről van szó, hogy már nem.Minimum egymással kommunikálnak, tehát van rajtuk adó és vevő is...
Milyen MI vezérelte az RQ-170-et? Akkor nem tudott volna belenyúlni az Avtobaza.Azért egy satkommal és MI-al vezérelt (ezer kilométerek) tisztes kialakítású RQ-170 harcidrónt ne hasonlítsunk egy szimpla reléállomásról (max száz km) irányított drónraj cirkáló apró műanyaghulladékához!
Van jelszűrés irányszög alapján, ez az alap. Ezért dolgoznak a repülési alakzatot precízen tartó rajokon. Erre jön a kulcsolt adatátvitel amit nem tudsz valós időben felülírni. Sok sikert a zavaráshoz, ami ha nem megy ledobják az infót, hogy ebből és ebből a szögből te besugárzod őket, aztán hullik rád a malac.Minimum egymással kommunikálnak, tehát van rajtuk adó és vevő is...
Van jelszűrés irányszög alapján, ez az alap. Ezért dolgoznak a repülési alakzatot precízen tartó rajokon. Erre jön a kulcsolt adatátvitel amit nem tudsz valós időben felülírni. Sok sikert a zavaráshoz, ami ha nem megy ledobják az infót, hogy ebből és ebből a szögből te besugárzod őket, aztán hullik rád a malac.
Erről van szó, hogy már nem.
És egyre inkább nem.
Ezek pl prágai egyetemi leírások ilyen típusú fejlesztésekről:
http://mrs.felk.cvut.cz/data/papers/afzal2020Icuas.pdf
http://mrs.felk.cvut.cz/data/papers/afzal2021Icra.pdf
Itthon a Vásárhelyi Gáborék is ilyeneket csinálnak.
Ezeken regen tulestunk am, egyreszt ez egy bejelentett rendszer, ismert speckokkkal - a legtöbben tevedtel, pl 1200 RPM ABM 3-4 kmre stb -, másrészt keress ra arra, ahol azt kalkulalgattam, hogy még tüzérségi lovedeket is leszed, nemhogy sokkal lassabb és benabb, könnyen követhető drónokat (egy dron manoverezeset bármilyen kihivasnak nevezni egy integralt radaros, automata tuzvezetesu fegyverrendszernek, ami masodpercenkent 20 programozott ammot pumpal ki.)
Roviden: egy dron jobb, ha 5-6 kmnel tavolabb marad vagy szetrobban masodperceken belül.
Programozott AHEAD lőszert nem könnyű kimanőverezni, mert lefed pár négyzetmétert repesszel és általában egy célra rövid sorozattal kilőnek 10-15 lövedéket vagy még többet. A legtöbb kisméretű drón nem is érzékeli, hogy lőnek rá, szóval nagyon manőverezni se tud lövedékek elől: másod percek alatt egy "szobányi" repeszfelhőben találja magát...Szerinted honnan vettem a számokat? Én vettem a fáradtságot és el is olvastam azokat a Skyranger 30 -as cikkeket ...
Amúgy logikailag is értelmetlenség full-auto -ban 1000 RPM fölé menni. Ezekre a kis drónokra nem úgy fognak lövöldözni, hogy "húzzad Béla amíg ki nem fogy a tár" ...
Full-auto kb. váratlanul közelben feltűnő harciheli, szubszonikus csapásmérő repülőgép vagy cirkáló rakéta esetleg siklóbomba, ha az adott egység egyedül kénytelen ilyesmire lőni maximum. A minden másra bőségesen elég 200 RPM alatt "pötyögtetni".
Közelítsünk logikai úton. Nézted videókon mekkora reakcióereje van egy ilyen gépágyúnak 1000 RPM -nél? Ugye járműről lenne a tüzelés - annak meg van felfüggesztése is. Kilométeres nagyságrendű távolságra már brutál szórás van (OK, kezeljük helyiértéken a dolgokat, de most ugye kisméretű drón célról volt szó). 500 méteren meg kb. egy egyenes vonalban repülő drónra oda suhintasz négyet 200 RPM -el kb. mindegyik talál. Drone swarming -nál meg kb. kettőnél lehet nincs is több időd egy drónra lőni, mert fordulni kell a másikra.
A másik, több kilométeres távolságból - a tűzvezető és érzékelő rendszer milyensége és a pontosságon kívül - nem annyira a tűzgyorsaság (ez inkább az okozott fizikai hatás miatt lehet lényeges) számít igazán, hanem a lövedék sebessége. Egész egyszerűen amire odaér a lövedék, addigra kimanőverezi azt a drón. Ezt persze úgy képzeld el, hogy auto-pilot módban rövid időközönként random irányváltoztatás. Ez egy nagysebességű drónnál elég hatékony tud lenni. Itt akár lehetne egymiliárd lövés per perc tűzgyorsaságod is (OK, ha az egész eget beteríted az más ).
Aztán kicsit más. Itt Közép-Kelet Európában a terep meglehetősen tagolt. 5-6 kilométerre gyakorlatilag harckocsi ágyúval is ritkán lőnek ... Tehát van a nagysebességű, rövid időközönként és random irányváltoztató drónunk - és most jön a feketeleves: ami kihasználja a terepadottságokat. Mint pl. domborzat, fák, épített környezet stb. 3-5-6 km -ről - soxerencsét.
Itt ugye alapvetően 30 mm gpá -ról beszélünk. 3 km -t, mint elméleti max -ot adták meg légi cél ellen. A gyakorlatban ez helyzetfüggően lehet kevesebb is. Egész egyszerűen csak a pozíciódat fednéd fel a sikeres célleküzdés reménye nélkül.
Úgy ahogy egy RQ-170 felett...