[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Pontosan! Ezért nem tartom jó ötletnek én sem a Mi-24 reinkarnálását. Mire használnánk? Tankvadászatra? Milyen tankok ellen? Gyakorlatilag semmi esély nincs egy szomszédainkkal kirobbanó háborúra, de ha mégis bekövetkezne, akkor az szerintem a Gripeneken állna vagy bukna. Azon, hogy ki uralja a légteret. Ha teszem azt a román MiG-ek, akkor a Hindeknek reszeltek, ha viszont a Gripenek, akkor nem sok szükség lesz rájuk, mert azok ledarálják a tankokat is, nagyságrendekkel kisebb kockázat mellett. De ilyen háború úgysem lesz. Akkor hová a Hind? Afganisztánba, tálibokat vadászni?

Ugyanakkor megértem, hogy sokak szívét dobogtatja meg a gondolat, hogy újra repülhetnek ezek a brutális vasak. Esztétika, nosztalgia...
No-no! A román F16-osokat kifelejtetted a szórásból! Tőlük kellene védeni a mi 24-eseinket. a többi részét a hozzászólásodnak inkább nem kommentálom.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Aki meg azt írja, hogy azért nem kell harciheli mert nem lesz háború arra meg inkább nem is írok semmit....

Nem azért nem kell harciheli, mert nem lesz háború, hanem azért, mert nem hatékony egy várható háborúban sem. Tegyük föl, hogy lesz háború. Mondjuk egy magyar-román. Mi hasznát vesszük benne 6, de akár 12, akár modernizált Hindnek? Elméletileg tűzerejük hatékonyan támogatja földi csapatainkat. A gyakorlatban ez mennyire működne? Szerintem semennyire, mert ehhez először 1.) ki kell ütni a román légierőt, aztán 2.) ki kell ütni a román csapatlégvédelmet, de olyan szinten, hogy még MANPADS se maradjon a célpontok körzetében. Szerintem ez elég komoly kihívás, amit aligha sikerülne összehozni, viszont amíg nem jön össze, addig öngyilkos dolog ráküldeni az ellenségre a heliket. És ha valami csoda folytán mégis leradíroznánk a románokat az égről... na, akkor szerintem már meg is nyertük a háborút. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 639
113
Zeig

A román légierő ellen ott a Gripen meg még 1-2 évig a KUB. Viszont a 24 db F-16 bőven leköti őket úgy, hogy a földi csapatok támogatására nem jut idejük/ nem lesz rá lehetőségük.
E mellet a románoknak is van KUB-juk, ami elsősorban pont a Gripenekre veszélyes, illetve az rendelkeznek OSA-val is ami szintén inkább a Gripenre veszélyes, mint egy HIND-re.

A román Sztrella-1 és Sztrella-2 az ami veszélyes lehet a helikoptereinkre, de azok nagyjából 4 km-ig veszélyesek, a légvédelmi gépágyúik meg 2-3 km-ig.
Itt találod, hogy nagyjából mije van a románoknak:
https://en.wikipedia.org/wiki/Equipment_of_the_Romanian_Armed_Forces

A MI-24-eknél a régebbi típusok AT-2-st használnak, ez sajnos már iszonyatosan elavult, ennek nincs értelme.
Viszont az újabb gépek már az AT-6-ost használják, különböző verziókban. Ezekkel 5-7 km a lőtávolság, szóval MANPAD távolon kívülről képes üzemelni.
A mai MI-24 típusok az AT-9-st használják, ez szintén nagy lőtávolságú. (kb. 6 km)
Linkek:
https://en.wikipedia.org/wiki/9M17_Fleyta
https://en.wikipedia.org/wiki/9K114_Shturm
https://en.wikipedia.org/wiki/9M120_Ataka

A románok felszerelésénél láthatod, hogy van bőven tankjuk és tüzérségük is. Ezeket el kellene pusztítani valamivel. Erre a MI-24 jó lehet egy minimális modernizáció mellet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 639
113
Dél-Afrikai Super HIND modernizációs csomag:
super_hind.jpg

Link ha nem nyitná meg: http://i203.photobucket.com/albums/aa157/nesher666/vegyes/super_hind.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A román légierő ellen ott a Gripen meg még 1-2 évig a KUB...
E mellet a románoknak is van KUB-juk, ami elsősorban pont a Gripenekre veszélyes...
A román Sztrella-1 és Sztrella-2 az ami veszélyes lehet a helikoptereinkre...
A románok felszerelésénél láthatod, hogy van bőven tankjuk és tüzérségük is. Ezeket el kellene pusztítani valamivel...

Bocs, de ez a román dolog nálad valami bekattanás? :confused: (miért nem szerb, vagy szlovák, vagy orosz, ne adj isten kínai?)

Én személy szerint kereken 0 esélyt látok egy románok elleni háborúra a józan ésszel belátható jövőben...:)

Ha háborúba kell mennünk akkor a reális esély arra van - szerintem - hogy ezt a románokkal vállvetve az USA csatlósaiként tesszük majd Ukrajnában vagy a világ valamely távoli pontján.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 639
113
Rudi

Azért a románt írom, mert például a szerbeknek és a horvátoknak lényegében nincs légi ereje. Szárazföldön van valamijük, de azt nem tudják megvédeni a légi tevékenységünkkel szemben.
A szlovákokkal jó a kapcsolatunk és nekik se sok légi erejük van.
Szlovéniának meg sose volt légi ereje (jet).
Aki hasonló szint, mint a román az az ukrán meg az osztrák hadsereg. Itt van légierő+légvédelem és szárazföldi haderő is.

Az orosz-kínai haderőhöz való méricskélésnél meg remélem érzed , hogy mekkora baromság :D
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 260
27 050
113
Teljesen hülyeség a Mi-24 visszahozása szerintem. Megfelelő levegő-föld fegyverzettel egyetlen Gripenünk hatékonyabb élőerő és páncélozott erő ellen, mint ez a hat helikopter lenne. Minden Forint, amit erre pazarolnánk a Gripenek lehetséges képességeit csökkentené. A tüzérség pedig ezerszer zavarvédettebb és hatékonyabb, mint egy harci helikopter. Az ukrán, szír, stb. példák alapján a csapatlégvédelem iszonyú hatékony ezek ellen a muzeális rendszerek ellen!

Önjáró tüzérség +Brimstone. Ez kell nekünk! Ha mindenáron venni akarunk valamit az oroszoktól, akkor az legyen kazettás bomba, amit izraeli segítséggel integráljunk a Gripenekre.
 
M

molnibalage

Guest
Molni

Szerinted borzalmas, szerintem nem.

A cikkben szereplő F-15 egy nagyon jó gép, ebben szerintem egyet érthetünk. Csúcs fegyverrel jött, AIM-120+AIM-9X+sisakcélzó. Ilyen vas a környékünkön sincs!

  1. Nincs mindig nyár
  2. Nincs mindig megfeleő földháttér.
  3. Szerb 29-esnek és a szlováknak is van radaros képessége, most már a románoknak is, ukrajnának is van. Az osztrák EF-nek nincs radaros rakétája. Na, ennyit a szomszédokról
A tanulság az, hogy egy ilyen csúcsvadász csúcsfegyverzettel is tehetetlen akkor ha 100 km/h alatt repülsz alacsonyan, földháttrében.
Ez egyszerűen nem igaz.

Gondolom nagyrészt azért mert a radar eldobja a céljelet. Meg se találják a MI-24-et, ha meg nem látják akkor lelőni sem tudják....
Az AIM-9X-et, ha nem radarral használják, akkor vizuális követés kell. Gépágyút is lehet használni.

És a mi helikoptereinken se radar jelet csökkentő festés nem volt, se az IR képet csökkentő IR árnyékoló rendszer. És szerintem aktuális Igla széria se volt rájuk szerelve amivel elég jól vissza lehet lőni.
Magyar 24-esen soha nem volt Igla egyik változata sem.

Ott a Gripenünk, az pont arra való, hogy kergesse a román Mig-eket meg F-16-osokat. Nem hiszem, hogy lenne-e mellet idejük a földi csapatokat támogatni.
Ellenben ha a Gripen teszi a dolgát akkor a MI-24 nyugodtan tevékenykedhet az ellenséges földi célpontok ellen.

E mellet úgy gondolom , hogy nem csak üzemidő hosszabbítás kéne a MI-24-nél hanem modernizáció is. Oldalakat már linkeltem, gyakorlatilag végtelenek a lehetőségeink a rendelkezésre álló pénz függvényében.
Annyiból meg multirole heli is jöhetne.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 234
61 541
113
Az első két mondatodban igazad van, a többi már sántít.A Mi-24P gépek nem agyonhasználtak, az NDK 90-ben kapta ezeket, a német egyesülésig nem sokat repültek, a két nálunk rendszerbe állított gép /335, 336) egyike se érte el anno a 200 órát, a többi meg ugye azóta se repült.Szóval ha tényleg végrehajtják rajtuk a nagyjavítást, akkor ez lesz az első nagyjavításuk (a 335/6 kivételével, azoknál is csak az első!), tehát még hosszú élettartam van bennük!!
Az meg messze nem igaz, hogy ezeket nem lehet modernizálni, NATO-sítani, persze a megfelelő pénzt rá kell áldozni, meg kell venni a hozzávalókat - de a sárkányt, hajtóműveket, reduktorokat és fedélzeti rendszereket már nem kell megvenni!! Ha meg veszünk nyugati harci helikoptert, a modernségükhöz ugyanazok a hozzávalók kellenek mint a 24-es modernizáláshoz (ez ugyanaz a költség), de meg kell venni az új sárkányt, hajtóműveket, reduktorokat és fedélzeti rendszereket is - húzós nyugati árakon - alig párszáz órát repült gépek helyett??!! Már megint ilyen gazdagok vagyunk, mint a MiG-29-ek kukázásakor modernizálásuk helyett?!! Figyelő szemetek vessétek a csehekre, lengyelekre, ők már tudnak erről a témáról valamit - és csodák csodájára, náluk repülnek a 24-ek!!
A hosszabb távra gondolkozást meg felejtsd el, ahhoz nem ilyen "baloldali" parlamenti ellenzék kell amelyik először megszavazza az új tipusra a pénzt, aztán a kiválasztás után meg semmi se jó neki és elkezd mindenkit gyalulni meg ócsárolni ugyanabban az ügyben.

Az, hogy a 20 extra gépből (és a korábbról meglévőkből) annó pár darab milyen állapotban jött be hozzánk 22 éve, mennyit repült nálunk és milyen okkal állították le (állítólag a két P kirepülte az üzemidejét?!), nem kellő alap arra, hogy 5-6 év nem megfelelő külső tárolás után milyen állapotban lehet most.
Akár még egy komoly üzemidőtartalékkal bíró gépet is nullázni lehet nem megfelelő tárolással. Ha a reduktor nem forgott, ha a hajtóműveket nem forgatták megfelelő időközönként, akkor ennyi idő alatt búcsút is lehet nekik inteni.
A P-k sárkányánál a gépágyú volt a szűk keresztmetszet, papírforma szerint egy javadalmazás lőszer ellövése 50 óra üzemidő minuszt jelentett.
Nos, hogy ebből mi igaz. azt nem tudom, mert a GS-30K kétféle tűzgyprsasággal operált, ami nagyon nem mindegy, mivel a két tűzüzemnek csak az amplítúdója azonos, de a frekvenciája nem. Nyilván a nagyobb tűzgyorsaság jobban elvitte az orrot, amire jobban rátartottak, ami komolyabb terhelést adott lövés közben az egész sárkánynak, de a törzskeretnek mindenképp. Bárhogy is van, a jelenlegi állapotokat nem ismerjük, ahogy az üzemközbeni és a leállítás óta elkövetett kannibalizáció mértékét se.
Az esetleges reaktiválás tekintetében sok mindenről lamentálhatunk, de ha valamivel, ezekkel a tényezőkkel bizton számolni kell.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Zeig

A román légierő ellen ott a Gripen meg még 1-2 évig a KUB. Viszont a 24 db F-16 bőven leköti őket úgy, hogy a földi csapatok támogatására nem jut idejük/ nem lesz rá lehetőségük.
E mellet a románoknak is van KUB-juk, ami elsősorban pont a Gripenekre veszélyes, illetve az rendelkeznek OSA-val is ami szintén inkább a Gripenre veszélyes, mint egy HIND-re.

A román Sztrella-1 és Sztrella-2 az ami veszélyes lehet a helikoptereinkre, de azok nagyjából 4 km-ig veszélyesek, a légvédelmi gépágyúik meg 2-3 km-ig.
Itt találod, hogy nagyjából mije van a románoknak:
https://en.wikipedia.org/wiki/Equipment_of_the_Romanian_Armed_Forces

A MI-24-eknél a régebbi típusok AT-2-st használnak, ez sajnos már iszonyatosan elavult, ennek nincs értelme.
Viszont az újabb gépek már az AT-6-ost használják, különböző verziókban. Ezekkel 5-7 km a lőtávolság, szóval MANPAD távolon kívülről képes üzemelni.
A mai MI-24 típusok az AT-9-st használják, ez szintén nagy lőtávolságú. (kb. 6 km)
Linkek:
https://en.wikipedia.org/wiki/9M17_Fleyta
https://en.wikipedia.org/wiki/9K114_Shturm
https://en.wikipedia.org/wiki/9M120_Ataka

A románok felszerelésénél láthatod, hogy van bőven tankjuk és tüzérségük is. Ezeket el kellene pusztítani valamivel. Erre a MI-24 jó lehet egy minimális modernizáció mellet.

Köszönöm! Átgondolt, építő jellegű hozzászólás.

Van ráció a dologban, a Sztrellák hatótávolságán kívülről pusztítani a nehézfegyverzetet. A légierők harcába nem belemélyedve, és feltételezve, hogy ez életképes koncepció, a várható román válaszlépés a magyar Hind-képesség kiépítésére valószínűleg pár tucat Stinger beszerzése lenne. Ha jól tudom, annak lőtávolsága meghaladja az AT-9-esét. Ez kevesebbe kerülne és gyorsabban megvalósítható lenne, mint a magyar Hind-program. És ha csak a meglévő technikájukból indulunk ki, akkor nyilván igyekeznének a nehézfegyverzetük körül 4-5 km-es távolságba felvonultatni néhány Sztrellát. Vagy csak a várható átrepülési útvonalakra. És akkor megint elég kockázatossá válik a Hindek bevetése.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az orosz-kínai haderőhöz való méricskélésnél meg remélem érzed , hogy mekkora baromság :D

Egyetértünk, sőt tovább megyek...a Magyar fegyveres erők (szárazföldi és légierő) bármely szomszédhoz, vagy távolabbi országhoz való méricskélése jelen állapotok szerint úgy általában BAROMSÁG. (a magyar szárazföldi haderő szerintem jelenleg egyszerűen nem képvisel semmilyen katonai potenciált, a tucat Gripen pedig legfeljebb a légi rendészeti feladatok ellátására van berendezkedve)

A rossz hír hogy ez akkor is így lenne még vagy 10 évig, ha ma valami csoda folytán gyökeres fordulat állna be a kormányzat honvédelmi politikájában, és már holnap neki látnának komolyan fejleszteni a sereget. (de ez persze szintén baromság és az esélye 0)
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 333
8 158
113
Köszönöm! Átgondolt, építő jellegű hozzászólás.

Van ráció a dologban, a Sztrellák hatótávolságán kívülről pusztítani a nehézfegyverzetet. A légierők harcába nem belemélyedve, és feltételezve, hogy ez életképes koncepció, a várható román válaszlépés a magyar Hind-képesség kiépítésére valószínűleg pár tucat Stinger beszerzése lenne. Ha jól tudom, annak lőtávolsága meghaladja az AT-9-esét. Ez kevesebbe kerülne és gyorsabban megvalósítható lenne, mint a magyar Hind-program. És ha csak a meglévő technikájukból indulunk ki, akkor nyilván igyekeznének a nehézfegyverzetük körül 4-5 km-es távolságba felvonultatni néhány Sztrellát. Vagy csak a várható átrepülési útvonalakra. És akkor megint elég kockázatossá válik a Hindek bevetése.
S máris fegyverkezési versenyt indítottunk a régióban :D
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Ja, és ebben a témában nincs Ikea, csak drága és még drágább boltok. Ráadásul én voltam már Ikeában és hiába keresgéltem, annyira jó bolt hogy nem vettem ott semmit...
Valahogy éreztem hogy a mondandómból csak az IKEA fog megragadni, majdnem mást írtam oda, de akkor is ugyanez lenne az eredmény.

Aki meg azt írja, hogy azért nem kell harciheli mert nem lesz háború arra meg inkább nem is írok semmit....
6 éve nem repül, de pedig már 6 éve lehetne háború és mégsincs. Ha nincs más megoldás, 6 évet még mindig várhat.
Évtizedek óta nincs tankunk, de nyomhatod hogy bármikor lehet háború, azonnal ide a tankot.
Esküszöm nem élsz a valóságban. Igenis kockáztatni kell, inkább most húzzuk meg a nadrágszíjat és tegyük jégre a dolgot, mint a háború közepén.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 544
45 106
113
Én úgy gondolom, hogy ha lesz mi24, akkor az olcsóbban lesz nekünk üzembe helyezhető per darab, mint egy nyugati típus lenne. Modernizálás megoldható V4 vonalon belül is, ezt favorizálnám jelenleg katonapolitikailag én is. A pl. tüzérség/lérak valóban többet érne összfegyvernem szinten, mint a Hind, csak jelenleg ez a,mindennapokban képes arra, hogy migránst riogasson, a pl. Paladin/Patriot meg nem. A legvalószínűbb ok szerintem pont ez, s nem a román harckocsifenyegetés miatt jönnének első sorban... Aki felett repült már el alacsonyan Hind, az tudja hogy megyőző... Ezt is látni kell.
 
  • Tetszik
Reactions: silversisko

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Valahogy éreztem hogy a mondandómból csak az IKEA fog megragadni, majdnem mást írtam oda, de akkor is ugyanez lenne az eredmény.


.
Nem csak az Ikea ragadt meg, olvasd el az előtte lévő hszt., azt is én írtam, csak onnan kimaradt az I.-reklám.
 
M

molnibalage

Guest
Az, hogy a 20 extra gépből (és a korábbról meglévőkből) annó pár darab milyen állapotban jött be hozzánk 22 éve, mennyit repült nálunk és milyen okkal állították le (állítólag a két P kirepülte az üzemidejét?!), nem kellő alap arra, hogy 5-6 év nem megfelelő külső tárolás után milyen állapotban lehet most.
Akár még egy komoly üzemidőtartalékkal bíró gépet is nullázni lehet nem megfelelő tárolással. Ha a reduktor nem forgott, ha a hajtóműveket nem forgatták megfelelő időközönként, akkor ennyi idő alatt búcsút is lehet nekik inteni.
A P-k sárkányánál a gépágyú volt a szűk keresztmetszet, papírforma szerint egy javadalmazás lőszer ellövése 50 óra üzemidő minuszt jelentett.
Nos, hogy ebből mi igaz. azt nem tudom, mert a GS-30K kétféle tűzgyprsasággal operált, ami nagyon nem mindegy, mivel a két tűzüzemnek csak az amplítúdója azonos, de a frekvenciája nem. Nyilván a nagyobb tűzgyorsaság jobban elvitte az orrot, amire jobban rátartottak, ami komolyabb terhelést adott lövés közben az egész sárkánynak, de a törzskeretnek mindenképp. Bárhogy is van, a jelenlegi állapotokat nem ismerjük, ahogy az üzemközbeni és a leállítás óta elkövetett kannibalizáció mértékét se.
Az esetleges reaktiválás tekintetében sok mindenről lamentálhatunk, de ha valamivel, ezekkel a tényezőkkel bizton számolni kell.
Akkor egy Mi-24P egy elég vicces vas. Hogyan lehet olyan gépet megalkotni, ami ilyen szinten darálja le magát...? Mintha azt mondánád, hogy két CAS alatt a A-10 ellöv az összes lőszer és 100 óra mínusz. Hát elég vicces lenne....
 
  • Tetszik
Reactions: therob and akagi
M

molnibalage

Guest
Én úgy gondolom, hogy ha lesz mi24, akkor az olcsóbban lesz nekünk üzembe helyezhető per darab, mint egy nyugati típus lenne. Modernizálás megoldható V4 vonalon belül is, ezt favorizálnám jelenleg katonapolitikailag én is. A pl. tüzérség/lérak valóban többet érne összfegyvernem szinten, mint a Hind, csak jelenleg ez a,mindennapokban képes arra, hogy migránst riogasson, a pl. Paladin/Patriot meg nem. A legvalószínűbb ok szerintem pont ez, s nem a román harckocsifenyegetés miatt jönnének első sorban... Aki felett repült már el alacsonyan Hind, az tudja hogy megyőző... Ezt is látni kell.
V4 vonalon belül ki csinálna belőle éjszakai harcászatra alkalmas FLIR kuplás helit belőlve MAWS-sal és korszerű RWR-rel...?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Nem azért nem kell harciheli, mert nem lesz háború, hanem azért, mert nem hatékony egy várható háborúban sem. Tegyük föl, hogy lesz háború. Mondjuk egy magyar-román. Mi hasznát vesszük benne 6, de akár 12, akár modernizált Hindnek? Elméletileg tűzerejük hatékonyan támogatja földi csapatainkat. A gyakorlatban ez mennyire működne? Szerintem semennyire, mert ehhez először 1.) ki kell ütni a román légierőt, aztán 2.) ki kell ütni a román csapatlégvédelmet, de olyan szinten, hogy még MANPADS se maradjon a célpontok körzetében. Szerintem ez elég komoly kihívás, amit aligha sikerülne összehozni, viszont amíg nem jön össze, addig öngyilkos dolog ráküldeni az ellenségre a heliket. És ha valami csoda folytán mégis leradíroznánk a románokat az égről... na, akkor szerintem már meg is nyertük a háborút. ;)
Ne haragudj, ha durván adom elő mondandómat:
Mit, gondolsz, mi a f@ért vettek a románok modernizált F16-ost? És mondjuk miért van nekünk Gripenünk (habár, a helyi háborúhoz semmi felhatalmazást nem kaptunk! Nincs engedélyünk az Amram használatához!). Miért gondolkodunk a páncélosokat elhárító heliken? Soroljam? Te, nagyon okos!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz