[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Urak.. (hölgyem).
Tisztelet a kivételnek.
Pár napig nem voltam, de most végigolvastam az utóbbi pár nap termését.
Most komolyan,, mi a f@.. baj vann annak a dolognak a felújításával, ami miatt itt évek óta sírunk.
Nem volt kihasználva, mekkora erő lenne a térségben, földön rohad stb. Ezeket dobáltátok (akárcsak én). Most jön a hír, hogy 6 darab megy javításra,,, most meg ezzel van baj. Hihetetlen.
Szerintem nagyon jó dolog ha a mostani politikai helyzetben nem veszünk semmi nyugati komoly, drága teknikát.
4 felújított MI-17, 6 felújított Mi-24 (én bízok abban, hogy lesz modernizáció is, hiszen kb. fél-egy éve a páncéltörő fegyverekről beszéltek, amik közül pont a spike ami jó a szárazföldnek és a MI-24-nek egyaránt) +a maradék mókus meg MI-8.
Sokan írták előttem, hogy igen is komoly erő a térségben(!!!!) a 6 harci helikopter, főleg úgy, hogy aki ezt írta, ki is fejtette, hogy kik is azok akikkel összeakadhat a bajszunk.
Irogatjátok, hogy nincs, meg nem lesz személyzet. Olvassátok amúgy ezt a HTKA-nevű oldalt vagy mondjuk a honvédelem.hu-t?
Pilótaképzés is indúlt. Ti hogyan kezdtétek volna mondjuk két éve a semmiből létrehozni valamit? Manőverezve, hogy a Sikorsky se verjen át valami tuti biznisszel.
Az oroszok megnyerték a Paks 2-öt. Megnyertek sok atomerőművet a világban. Mi van ilyenkor,, sok mindenben ellentételezés. Metró, helikopter stb.
Igazából én sem értem, ha a lufasz semmiből lesz VALAMI, az miért baj. A Magyar realitás lássuk be, nem 48 db AH-64 volt. Kis lépésekkel előre, ez a realitás, mindennek örülni kell. Jelenleg a realitás az, hogy a Schengeni határ közelében fogják kirepülni az összes üzemórájukat, és minden másodperc jelenléttel a hazát szolgálják majd, hasznosan, ha elrettent pár illegális határátlépést megkísérlő delikvenst attól, hogy hozzánk térjen be. Ezt a típust ahonnan jönnek, eléggé ismerik, és tudják hogy nem a gyógyításban jó általában...
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 352
10 748
113
Látom nem sikerült megérteni. Ha lenne normális honvédelem helikkel, akkor az "árvizes képesség" is meg lenne off desgin. A legútobbi ilyes esetnél a pilóták vállalták, hogy lejárt papírozású géppel repülnek. Izé...

Képzeld, sikerült megérteni. Láthatóan neked nem jött át a mondanivaló.
Az ilyen idegen fogalmakkal való dobálózásról, mint az "off desgin", meg szokjál már le, ha és amikor van magyar megfelelője.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Igazából én sem értem, ha a lufasz semmiből lesz VALAMI, az miért baj. A Magyar realitás lássuk be, nem 48 db AH-64 volt. Kis lépésekkel előre, ez a realitás, mindennek örülni kell. Jelenleg a realitás az, hogy a Schengeni határ közelében fogják kirepülni az összes üzemórájukat, és minden másodperc jelenléttel a hazát szolgálják majd, hasznosan, ha elrettent pár illegális határátlépést megkísérlő delikvenst attól, hogy hozzánk térjen be. Ezt a típust ahonnan jönnek, eléggé ismerik, és tudják hogy nem a gyógyításban jó általában...
Egy tyúklépéssel előbbre jutunk! Ezt írtam két nappal ezelőtt. Le lettem hurrogva. hogy már nincs rá megfelelő személyzet, lejárt a szakszó, meg, hogy ez nem bé(barom) kategóriás jogosítvány, ect.,ect. ...!
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and marton

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Egy tyúklépéssel előbbre jutunk! Ezt írtam két nappal ezelőtt. Le lettem hurrogva. hogy már nincs rá megfelelő személyzet, lejárt a szakszó, meg, hogy ez nem bé(barom) kategóriás jogosítvány, ect.,ect. ...!
Ne sumákolj, a lejárt szakszó az nem Mi-24-nél, hanem az általad emlegetett MiG-29-nél meg Szu-22-nél volt megemlítve mint "enyhe" negatívum. :D A Mi-24-nél egyébként se hiszem hogy lejártak a jogosítások, hiszen pilóták és műszakiak is folyamatosan voltak kint Irakban az ottaniakat gyakorlatban kiképezni pont a Mi-24-re. Egyébként is szegény ember vízzel főz, és Apache ide Tiger amoda, ezek a Mi-24-ek is sokkal többet tudnak mint a Mókuskák vagy a Mi-17-ek, az első két csodánál meg azért "hangyányival" olcsóbbak is, megvenni már nem kell őket. A maguk posztján viszont mindegyikre szükségünk van!!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Kérem a topictársakat, hogy kerüljék az illuzórikus ábrándokat.
Miután a típus üzemeltetéséhez szükséges teljes emberi és műszaki-alkatrész hátteret a személyügyi döntésekkel, illetve a komplett inkurrencia raktár megszüntetésével totálisan felszámolták, a gépek újboli üzmebe (lényegében rendszerbe) állítása közel lehetetlen.
Fizikailag lehetetlen.
A nevezett hat darab gép miatt mindent újból ki kellene építeni, be kellene szereni.
Ez nem egyszerű nagyjavítás, mert akkor egy fennálló üzemi környezetbe kerül vissza egy ismert technika, de itt se üzemi környezet, se a technikát ismerő gárda nem adott már.
Engem az sem érdekel, ha kapunk 6 olyan használt nekünk újat, ami repül. Ha valami lesz ami képes repülni üzembiztosan, és adott esetben hasonlít egy harci helikopterre jobban mint a kiszuperált mentőhelikopterek, már előrébb jutottunk!
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Kérem a topictársakat, hogy kerüljék az illuzórikus ábrándokat.
Miután a típus üzemeltetéséhez szükséges teljes emberi és műszaki-alkatrész hátteret a személyügyi döntésekkel, illetve a komplett inkurrencia raktár megszüntetésével totálisan felszámolták, a gépek újboli üzmebe (lényegében rendszerbe) állítása közel lehetetlen.
Fizikailag lehetetlen.
A nevezett hat darab gép miatt mindent újból ki kellene építeni, be kellene szereni.
Ez nem egyszerű nagyjavítás, mert akkor egy fennálló üzemi környezetbe kerül vissza egy ismert technika, de itt se üzemi környezet, se a technikát ismerő gárda nem adott már.
Gondolom, hogy ott fenn a minisztériumban nem csak fotel tündérek vannak mint mi vagyunk! Osztottak-szoroztak és döntöttek! Nem tudhatjuk a felújítási szerződés feltételeit! Azt, hogy nincs pct. képessége a jövőben, csak árvíz védelemben? Hát..?!
Ha, engem húsz év után is megtalál a minisztérium, akkor csak-csak vissza tudnak csalogatni pár embert a közelmúltból! Semmi sem lehetetlen!
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Ne sumákolj, a lejárt szakszó az nem Mi-24-nél, hanem az általad emlegetett MiG-29-nél meg Szu-22-nél volt megemlítve mint "enyhe" negatívum. :D A Mi-24-nél egyébként se hiszem hogy lejártak a jogosítások, hiszen pilóták és műszakiak is folyamatosan voltak kint Irakban az ottaniakat gyakorlatban kiképezni pont a Mi-24-re. Egyébként is szegény ember vízzel főz, és Apache ide Tiger amoda, ezek a Mi-24-ek is sokkal többet tudnak mint a Mókuskák vagy a Mi-17-ek, az első két csodánál meg azért "hangyányival" olcsóbbak is, megvenni már nem kell őket. A maguk posztján viszont mindegyikre szükségünk van!!
Kikérem magamnak, hogy sumákolok!! Akiket ismerek a MIG pilóták közül, hatnak még mindíg van szakszója és csak példaként hoztam fel a SZU pilótával egyetemben! Nem én hozakodtam elő a gk. jogosítvánnyal!;)
A hsz-od második felére: nem együtt fújuk a passzát szelet?:confused:
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Kikérem magamnak, hogy sumákolok!! Akiket ismerek a MIG pilóták közül, hatnak még mindíg van szakszója és csak példaként hoztam fel a SZU pilótával egyetemben! Nem én hozakodtam elő a gk. jogosítvánnyal!;)
A hsz-od második felére: nem együtt fújuk a passzát szelet?:confused:
Fújjuk, de azért az fontos hogy egy irányba fújjuk!! :D
 
M

molnibalage

Guest
Egyfeladatos??

Harci helikopter ami páncélozott tudja pusztítani az ellenség páncélos erőit( ha van megfelelő rakéta) és élőerejét. Ez az egy feladata van alapból. A Mi-24-es azért ennél jóval többet tud:
Ebben tudna többet a 24-es a 8/17-nél. Apró hiba, hogy ATGM sincs, azok is lejártak már...

-külső függesztett teher szállítása(homokzsák, bambi bucket, terepjárók, emlékeim szerint az UAZ-t elbírja,és ez eddig 3 plusz funkció ahhoz képest amit más harcihelikopter típusok tudnak tud)
Aki harci helikopter akar erre használni, az az én szememben nettó hülye. Nem is értem, hogy a jenkik vagy a hollandok vagy más miért nem AH-64-gyel csinálják ezket rendszeresen. Ennek kb. annyi értelme van, mint lapoppal szöget verni a falba. Ez kb. annyira értelmes, mint F-15E hátsó ülésén vinni doskikat futárgépként...

-kommandós alegység kirakása, majd annak olyan fokú védelmezése amire egy szállítóhelikopter nem képes
Már hogyne lenne? Azon is lehet RWR, dispenser, MAWS és cirka 1-2 évtizede AGM is a multifunkci heliken. Még a hidegháború alatt is volt ATGM képes Mi-8/17...

-vegyi és surgárfelderítő konténer alkamazása amire a szállítóhelikopterek alkalmatlanok, ez a típus pedig jóval olcsóbban tudja megtenni, mint a Gripen tenné
Igen, ebben többet tud. Kicsit szemét kérdés, de erre hányszor is volt eddig szükség? Na, akkor most nem mibe kerülne ezt bármely más gépre integrálni? Csak ezért támaszunk fel egy típust..?

Nem mintha fel lehetne. Ezt is le akartam írni, de Allesmor már megtette....
https://forum.htka.hu/threads/hun-mil-mi-24-hind.190/page-18#post-324403

Megnézném egy Gripen pilóta fejét, amikor azt kérné tőle a rendszer képernyőét figyelő például atomerőműves szakember, hogy na itt meg kéne most függeszkedni a pont fölött, mert valami nagyon érdekeset jelez a berendezés...
Lásd fent. Egy konténer integrálása nem mission impossible egy olyan helire, amin hely annyi, mint a tenger...

- kutatás mentés szakorvosokkal, kutató mentő eje-sekkel és komoly mentő felszerléssel a fedélzeten( a felvehető sérültek betegek száma nyilván kisebb mint egy szállítóheli esetében)
Tehát akkor mi szükség rá...?

Az említett egy feladatán kívül felsoroltam még 6 funkciót amit ez a gép el tud látni.
Amiből egy kivételével az összeset tudja A 8/17.

Miért is egyfeladatú???
Mert harcászatilag a hk. vadászatban tudna többet, ha lenne hozzá valami. Arra, hogy UB blokkozgasson és 30 mm-es gá. használjon kicsit luxus. Éjszakai képessége nem is lenne. Ha meg éppen éjszaka kellene sugárzást mérni, akkor meg majd imádkoznunk, hogy pont ne akkor kelljen?

Ahhoz képest, hogy Gripen FAQ-kat írsz ami dícséretes, plusz hatalmas arccal kreténezel, egybitesezel, stb mindenkit,(ami már kevésbé) ahhoz képest ez igen gyenge írás ez tőled.
Inkább te nem gondoltad végig. Személyeskedés helyett talán ez is átfuthatott volna a fejedben...

A magyar pilóták ezt a típust a katonai helikopterek "svájci bicskájának" szokták nevezni, pontosan azért mert egyáltalán nem csak egy egyfeladatos gép. Békeidőben is alkalmas a civil lakosságot segítő feladatok elvégzésére:erdőtűz oltás, vegyi/nukleáris katasztrófa felderítése, homokzsák cipelés árvíz idején, lakosság menekítése a deszanttérben árvíz vagy épp ipari katasztrófa idején.
Ezekben a konéneres hiáyt leszámítva mindben jobb a 8/17. Most akkor el kellene döteni, hogy katonai support helit akarunk vagy civileskedni...

Azt hittem, hogy te, mint "elméleti szakember", aki tényleg sokat foglalkozol ezekkel az eszközökkel többet tudsz erről a szállító-harci helikopter típusról(ugyanis ez az eredeti orosz megnevezése:транспортно-боевой вертолёт) mint egy ügyvéd, akit kineveztek honvédelmi miniszternek.
A fentiek szerint értsd az egyfeladatosságot. Minek redundánsan egy olyan heli, ami az összes olyan nem harci feladatban gyenébb, mint a 8/17...?

Ők használják a "svájci bicska" megnevezést is a típusra.Persze nyilván nincsenek tisztában annyira jól a típus képességeivel mint te, aki otthon/munkahelyen a PC mögött ülve kijelented, hogy "egyfeladatú, pénzkidobás"...
Megismétel, jelen elméleti feltámasztáskor kb. UB blokkozgatni tudna. Minden másban nem éri el a 17-es paramétereit. Akkor minek?

Ezen felül még mindig ott tartunk, hogy a szárazföldi erők felszerelése olyan A Metisz-M és a Mistral kivételével, hogy az 30 éve körberöhögték nyugaton, nemhogy ma.

A magam részéről nagyon örülök a típus újraélesztésének. Remélem gyors és sikeres lesz.Kimondottan szimpatikus lépés ez Simicskótól.
Lásd Allesmor kommentjét. Gumicsont a plebsnek. Érteme semmi, technikai és személyzeti képtelenség határa. Fajlagosan tutira nem értelmes lépés.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Vazz, nem sikerült jól. Ha erre jár egy modi kérem tegye helyre az egyik rossz qoute mezőt.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Ez aztán tényleg jól alátámasztott érvelés volt. Oh, wait, egy fia érvet sem látok...

sq2.bmp
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 357
113
Molni, annyi hülyeséget válaszoltál, hogy az már fáj.

Teljesen igaza van Molninak, egy darab hülyeséget nem látok benne. Így, hogy sok minden nincs már meg hozzá + a gépek 20 éve rohadnak leállítva, óriási hülyeség az egész. Sokkal több értelme lenne ezt a pénz a legénységi egyéni cuccokra költeni, pl. De úgy néz ki, a haverok keveset szakítottak a 4 17-es nagyjavításból, plusz a tudatlan nép felé lehet rázni a f..., h a Simicskó/Viktor milyen fasza gyerek
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Teljesen igaza van Molninak, egy darab hülyeséget nem látok benne. Így, hogy sok minden nincs már meg hozzá + a gépek 20 éve rohadnak leállítva, óriási hülyeség az egész. Sokkal több értelme lenne ezt a pénz a legénységi egyéni cuccokra költeni, pl. De úgy néz ki, a haverok keveset szakítottak a 4 17-es nagyjavításból, plusz a tudatlan nép felé lehet rázni a f..., h a Simicskó/Viktor milyen fasza gyerek
Édes faszom... Nektek bármi van, minden rossz. Ha nincs fejlesztés, ellopja a pénzt a vezetés. Ha jön mentő heli, hahaha az lófasz, futárgép, minden mindegy, csak lőni ne lehessen vele! Ha hind jön, az hülyeség, mert semmivel sem tud többet, mint a minyó, csak azzal hogy van rajta gépágyú, ub blokk, meg opcionálisan atgm. Ja, és ez is azért lesz, mert a vezetés lop. Erre mondom azt, hogy akkor innentől le vagytok ejtve. Ja, gyalogsági felszerelélés igaz elavult de van, hh meg nincs. A másik képesség VISSZASZERZÉSE épp ezért jelenleg fontosabb. Valamint aki lebecsüli a 30ast+ ub blokkot, az konkrétan hülye, jelenleg nem tudom feltűnt e, de pl nem nagyon van tüzérség, ami le tudna fogni puha célok ellen területet, ez meg láss csodát, képes erre...
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 515
14 973
113
Na... ácsi... Senki nem mondta, hogy nem örül annak, hogy ismét lesz harci helink, ha csak 6 db is.... A probléma a hosszú távú gondolkodás.... Ha és amennyiben hosszabb távon gondolkodunk orosz helikopterek beszerzésén, akkor jó ötletnek tartom, minden nehézségével szemben is...
Számoljunk azzal:
1. 2 év, minimum, mire bevethető lesz (ez kontra érv is lehet)
2. Akkor már vészesen elavult lesz
3. Az újra képzett állományt újra kell képezni.
Ha nyugati helikoptert vennénk (használtat, a jövőre nézve előre gondolkodva), akkor a képzés folyamatos lehet.
Hosszú távú megoldás lehetne....

Odafent tudhatnak valamit, ha ilyen döntés született. Információ hiányában én nem tenném le a voksom, se pro se kontra.
Allermor Obranna hozzáértését tisztelem annyira, hogy hajlamos vagyok neki igazat adni, de ő sincs minden infó birtokában.
Molni véleményére is hajazok.
Ugyanakkor végre lehet, ha csak 6 db is, harci támogató helikopterünk, ha csak ágyúval és nem irányított rakétákkal is.

Annyit hozzátennék, hogy - szerintem - ha rendszer szinten gondolkodunk, akkor mégsem jó megoldás...
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 615
5 373
113
Édes faszom... Nektek bármi van, minden rossz. Ha nincs fejlesztés, ellopja a pénzt a vezetés. Ha jön mentő heli, hahaha az lófasz, futárgép, minden mindegy, csak lőni ne lehessen vele! Ha hind jön, az hülyeség, mert semmivel sem tud többet, mint a minyó, csak azzal hogy van rajta gépágyú, ub blokk, meg opcionálisan atgm. Ja, és ez is azért lesz, mert a vezetés lop. Erre mondom azt, hogy akkor innentől le vagytok ejtve. Ja, gyalogsági felszerelélés igaz elavult de van, hh meg nincs. A másik képesség VISSZASZERZÉSE épp ezért jelenleg fontosabb. Valamint aki lebecsüli a 30ast+ ub blokkot, az konkrétan hülye, jelenleg nem tudom feltűnt e, de pl nem nagyon van tüzérség, ami le tudna fogni puha célok ellen területet, ez meg láss csodát, képes erre...

Olyan Indexesek neem?
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Na... ácsi... Senki nem mondta, hogy nem örül annak, hogy ismét lesz harci helink, ha csak 6 db is.... A probléma a hosszú távú gondolkodás.... Ha és amennyiben hosszabb távon gondolkodunk orosz helikopterek beszerzésén, akkor jó ötletnek tartom, minden nehézségével szemben is...
Számoljunk azzal:
1. 2 év, minimum, mire bevethető lesz (ez kontra érv is lehet)
2. Akkor már vészesen elavult lesz
3. Az újra képzett állományt újra kell képezni.
Ha nyugati helikoptert vennénk (használtat, a jövőre nézve előre gondolkodva), akkor a képzés folyamatos lehet.
Hosszú távú megoldás lehetne....

Odafent tudhatnak valamit, ha ilyen döntés született. Információ hiányában én nem tenném le a voksom, se pro se kontra.
Allermor Obranna hozzáértését tisztelem annyira, hogy hajlamos vagyok neki igazat adni, de ő sincs minden infó birtokában.
Molni véleményére is hajazok.
Ugyanakkor végre lehet, ha csak 6 db is, harci támogató helikopterünk, ha csak ágyúval és nem irányított rakétákkal is.

Annyit hozzátennék, hogy - szerintem - ha rendszer szinten gondolkodunk, akkor mégsem jó megoldás...
Persze, ha olyan rendszer szinten gondolkozol, amire NINCS forrás, jobb lenne az európai akármilyen többfeladatos helikopter, hazai gyártással, tendereztetve, sok db. Csak mi nem a lengyelek vagyunk. Ez kb a realitás, hahó!