Sturm/Ataka. Nincsenek csodák, az oroszok itt megálltak. A Vikhr nem nagyon akar elterjedni. a Ka-50-es 90-es évek eleji megjelenésekor újnak számító rakéta ekkor még Csecsenföldön is éles próbán vizsgázott, majd a Ka-52-es megjelenésével... hát ezen már került rendszeresítésre. Aztán 2014-ben jött a hír, hogy hamarosan elkezdik szériában gyártani. A Ka-52-es is Ataka-rakétákat kapott, ami miatt külön ki kellett fejleszteni egy 6 darabos Ataka tartót a típushoz, csak mert annak vezérlőrendszere(?- ez máig nem tiszta nekem, hiszen a Ka-52-es architektúrája nyitott) 12 pct rakétával dolgozik. Hiába volt anno 8 darabos Vikhr-M indító a Szu-25TM gépekhez, a Ka-50-es egy speciális 2+4-es elosztású indítót kapott és ez egy az egyben átöröklődött a Ka-52-esre. Átöröklődött... volna, ha lett volna Vikhr rakéta, de az nem volt, így a Ka-52-es is az Ataka-t kapta meg, mint a Mi-28N és a Mi-35M. Csakhogy ez utóbbiak legalább a 8 darabos szárnyankénti adapterrel dolgoznak, a Ka-52-eshez meg legyártották a szemre elég furcsa, kissé túlméretes 3+3-as rendszert.
2016-ban aztán végre megjöttek az első felvételek arról, hogy a hadsereg Ka-52-es helikopterei éles körülmények közt, Szíriában dolgoznak a Vikhr-el, de ennél tovább nem jutott a dolog, ez valószínű nem volt még mindig több, mint éles csapatpróba.
Mindeközben (már 2007 óta) szóbeszéd tárgya volt a Germesz rakéta, ami nem más, mint a Pancír légvédelmi rendszer rakétájának helikopterfedélzeti változata, aminek mind a hatótávja, mind a hatóereje magasan felülmúlna minden más hasonló rakétát, beleértve a szovjet-orosz helikopterfedélzeti rakétákhoz képest mindig is egy kicsit túlméretes Hellfire-t is.
Ebből a rakétából idáig nem lett semmi.
Mostanság, a nagysebességű orosz helikopterkoncepció kapcsán aztán megint előjött egy, a Germesz-hez nagyon hasonló paraméterű rakéta kifejlesztésének és a meglévő típusokon történő rendszeresítésének szándéka, de megint nem látni a valós eredményeket. Pedig a Germesz alapját legalább nagy szériában gyártják.
Mi hát akkor a valóság? Ataka. Annyit lehet tenni, hogy azok, akik a nyolcvanas években megismerkedtek a Sturm-al, de a kilencvenes években már nem szereztek be Ataka-t, (lásd: Magyarország) legalább most pótolhatják a dolgot...