[HUN] Mikojan-Gurevics MiG-21 "Fishbed"

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 490
113
MiG-21 kitelepülés és üzemeltetés füves reptérről

http://hamster.blog.hu/2013/01/20/kempingezes_mig-21-essel

 
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrán céggel végezteti MiG-21-eseinek modernizációját Horvátország
Az iraki T-72 biznisz kapcsán mondták, hogy így átadni még mindig olcsóbb mint tárolni és megsemmisíteni. Úgyhogy egyet értek, pénz abból már úgy sem lesz, ők meg biztos örülnének neki. De ha eddig nem volt felajánlás, kétlem, hogy ezután lenne. Az a 15 millió meg tényleg nem egy hatalmas összeg.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 824
113
chimera said
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrán céggel végezteti MiG-21-eseinek modernizációját Horvátország
Mi miért nem adjuk oda a horvátoknak a bisz-eink egy részét? Esetleg a tartalékalkatrészeket? Vagy a többezer rakétát hozzájuk? A térségben ők a legszorosabb szövtségeseink...
Szerintem ócskavas náluk is van bőséggel. (jastreb, galeb, stb.) Olyan berendezésekkel és pótalkatrészekkel meg nem nagyon tudnának mit kezdeni aminek esetleg még a paszportja sincs már meg, jobb esetben 12 éve lehetett volna utoljára repülőgépbe építeni.  A rakétáknál meg dettó.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrán céggel végezteti MiG-21-eseinek modernizációját Horvátország
Egészen biztos vagyok benne, hogy a honvédség inkurrencia raktáraiban tonnaszámra állnak az M zárolt, lezsírozott, beládázott alkatrészek. 60-80 21-eshez - legyen az MF és Bis - több tucat tartalék hajtóművet kellett vásárolni. Szinte biztosan van olyan, amit tudnának használni. Ha lejárt a papírja, az ukránok ugyanott fel tudják azt is újítani fillérekért. De mi inkább ülünk rajta....
 

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
552
1 246
93
chimera said
<p class="new-blogpost-comment-notice">Egészen biztos vagyok benne, hogy a honvédség inkurrencia raktáraiban tonnaszámra állnak az M zárolt, lezsírozott, beládázott alkatrészek.
Saját szememmel láttam egyet s mást, nem csak egyféle típushoz... Volt köztük nem egy vadi új, gyári csomagolásban...
 
M

molnibalage

Guest
imike said
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrán céggel végezteti MiG-21-eseinek modernizációját Horvátország
Én úgy tudom, hogy amikor nálunk a Mig-21-eseket kivonták a hadrvendből, akkor betonnal öntötték ki bizonyos rendszereiket (pl.: az üzemanyag rendszerüket), hogy véletlenül se lehessen velük többé repülni.
Biztosan nem. Mert az pénzbe került volna... A MiG-21 egyes dokumentiáció itthon mai napig titkosak, mikor más nyelven elérhető. Röhej...
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
chimera said
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrán céggel végezteti MiG-21-eseinek modernizációját Horvátország
Egészen biztos vagyok benne, hogy a honvédség inkurrencia raktáraiban tonnaszámra állnak az M zárolt, lezsírozott, beládázott alkatrészek. 60-80 21-eshez - legyen az MF és Bis - több tucat tartalék hajtóművet kellett vásárolni. Szinte biztosan van olyan, amit tudnának használni. Ha lejárt a papírja, az ukránok ugyanott fel tudják azt is újítani fillérekért. De mi inkább ülünk rajta....
Igen, én is úgy tudom sok minden van még a "spájzban". Ennek ellenére eladogatás is van, a Közbeszerzési Értesítőben néha látok ilyen hirdetéseket. Azt hiszem legutóbb olyasmit láttam, hogy Sz-5 rakéta+konténer, R3-asok, de több ezer darab. De hogy zárult a tender, azt nem tudom. Vagyis eredménnyel, tehát volt-e bevétele az államnak, vagy sem.

Ez is hűen illusztrálja, hogy a 21-esek kivonását is xarul intéztük. Itt jön az a további gondolat ugyi, hogy még jó tíz évet ki lehetett volna hozni belőlük, a Szu-22-ből főleg, stb, stb, de hát ezt már kitárgyaltuk.

Itt is az látszik,hogy tulajdonképpen jó, hogy bérelt géppel repül most a légierő, és a tulajdonos árgus szemmel figyeli a tulajdonát és a ténykedésünket és nem bíznak ránk milliárdos értékeket, mivel egész egyszerűen nem lehet. Kultúrailag. Bár lassú változást azért már megfigyelhetünk ..
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrán céggel végezteti MiG-21-eseinek modernizációját Horvátország
Pontosan mi az a lassú változás, amit megfigyelhetünk?
Nálunk egyszerűen szarnak mindenre.
Remélem ,hogy már nem így van de annó -mikor sorkatona voltam- elképesztő dolgok történtek!
Pl.:
Én PSZH-t vezettem. A gépeink 20-30 évesek voltak, annyi km-el, hogy valami rettenet. Folyamatosan javítani kellett őket, hogy meg lehessen őket mozdítani. Ugyan akkor az M-zárolt telephelyeken pedig ott álltak a null km-es gépek, hogy majd azokkal ha kell és majd jól meg mutatjuk, bla, bla. De azok a gépek ugyan úgy 20 -30 évesek voltak! Úgy is mentek a láng vágók alá!
Miért nem lehetett 3-5 évenként 1-1 szd gép állományát le cserélni M-zároltra és a kiképző gépeket javítva M-zárolni? Ez minden szárazföldi technikára érvényes! Horror pénzeket költöttek inkább javítgatásra! Nem kellett volna az egyre rosszabb állapotú gépekkel szenvedni, hanem folyamatosan tip-top gépeink lettek volna.
Sajnos nem látok nagy szemléletbeli változást ez ügyben! Dilettánsok! Nem látnak előre semmit? A döntéshozóknál alap követelmény a baromság?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 490
113
http://hvg.hu/itthon/20131029_Nincs_raketaja_megis_felfigyelhetnek_ra_a
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Épp most olvastam el én is a cikket, de látom megelőztek a közzétételben. :)
Nos, nem tudom ,de a repülés szerelmesei hozzászólhatnának, érdemben is.
A cikk szerint, jó formában lehet a gép, persze ez újságírói csúsztatás gondolom.
Viszont jó lenne egy hozzáértő véleményt olvasni, a hadrendből kivont, leselejtezett, ócskavasnak eladott, aztán hirtelen beindított vadászgépek ügyében.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 490
113
Az a megdöbbentő hogy 14 év szabad ég alatt tárolás után is ilyen jó állapotban vannak a gépek. Korábban mindenki azt állította hogy ócskavasak, a gumifalú tartályaik már régen tönkrementek stb.

És ha ezek konzerválva lettek leállítva, akkor jön a kérdés hogy a MiG-29-esekkel is megtették-e ugyanezt.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Mind megvette a Sero Kft. De mit fog velük csinálni ? A továbbértékesítés volna a legcélszerűbb, nemdebár ?
Sztem a 29-esek nem fognak elkelni. Max. ócskavasnak, 4-5 kivételével, amiből - talán - lehet még aktív repülőeszköz. A többi gatya.
Érdemes volna egy tapssal illetni az akkori illetékes honvédelmi vezetést, köszönjük, hogy ilyen gondos gazdaként figyeltek a gépekre. :-/
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113
Azt tudjuk a Sero-ról, hogy ők fejlesztik a Gepard romboló puska családot (GM6 Lynx a legújabb).
De miért ölnek 100 milliókat használt haditechnika adás/vételbe?
Ezt a pénzt használják inkább fel az új fegyverek fejlesztésére, gyártás kapacitás bővítésére, ...
Szerintem ez elég ráfizetéses projekt lesz nekik.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
"Szerintem ez elég ráfizetéses projekt lesz nekik."

Mindez attól függ mi a szándékuk vele. Nem hinném hogy ráfizetés lesz belőle.
Egykoron az 500 db BMP-1 is ócskavasként lett eladva.
Aztán egy részük főnixmadárként feltámadott és a Cseh és Grúz haderőben teljesíti szolgálatát a mai napig.
Kizárt hogy akik ócskavasnak megvették, ezen az áron is adták volna tovább, mint használható fegyvereket.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Nem hinném, hogy hülyegyerekek ülnek ott a Sero-nál, csak úgy hobbinak vették a Fishbedeket. Remélem, hogy jó lóvét csinálnak belőle, a befolyt lóvéból pedig fejlesztgetik a portékaikat,,, amire talán az MH is vevő lesz.