1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

[HUN] Mikojan-Gurevics MiG-21 "Fishbed"

Diskurzus a(z) 'Vadász-/csapásmérő/kiképző repülőgépek' témában - Jeno által indítva @ 2013. január 6..

1. Jeno

Jeno Member

2. Terminator

Terminator Well-Known Member

MiG-21 kitelepülés és üzemeltetés füves reptérről

http://hamster.blog.hu/2013/01/20/kempingezes_mig-21-essel

3. Terminator

http://hvg.hu/itthon/20131029_Nincs_raketaja_megis_felfigyelhetnek_ra_a

4. honved

honved Well-Known Member

Épp most olvastam el én is a cikket, de látom megelőztek a közzétételben. :)
    Nos, nem tudom ,de a repülés szerelmesei hozzászólhatnának, érdemben is.
    A cikk szerint, jó formában lehet a gép, persze ez újságírói csúsztatás gondolom.
    Viszont jó lenne egy hozzáértő véleményt olvasni, a hadrendből kivont, leselejtezett, ócskavasnak eladott, aztán hirtelen beindított vadászgépek ügyében.

5. Terminator

Az a megdöbbentő hogy 14 év szabad ég alatt tárolás után is ilyen jó állapotban vannak a gépek. Korábban mindenki azt állította hogy ócskavasak, a gumifalú tartályaik már régen tönkrementek stb.

És ha ezek konzerválva lettek leállítva, akkor jön a kérdés hogy a MiG-29-esekkel is megtették-e ugyanezt.

6. danielblack

danielblack Guest

Komoly, hogy beindították a gépet ennyi év után :)

7. Panzerfaust

Panzerfaust Well-Known Member

Mind megvette a Sero Kft. De mit fog velük csinálni ? A továbbértékesítés volna a legcélszerűbb, nemdebár ?
    Sztem a 29-esek nem fognak elkelni. Max. ócskavasnak, 4-5 kivételével, amiből - talán - lehet még aktív repülőeszköz. A többi gatya.
    Érdemes volna egy tapssal illetni az akkori illetékes honvédelmi vezetést, köszönjük, hogy ilyen gondos gazdaként figyeltek a gépekre. :-/

8. imike

imike Well-Known Member

Azt tudjuk a Sero-ról, hogy ők fejlesztik a Gepard romboló puska családot (GM6 Lynx a legújabb).
    De miért ölnek 100 milliókat használt haditechnika adás/vételbe?
    Ezt a pénzt használják inkább fel az új fegyverek fejlesztésére, gyártás kapacitás bővítésére, ...
    Szerintem ez elég ráfizetéses projekt lesz nekik.

9. honved

honved Well-Known Member

"Szerintem ez elég ráfizetéses projekt lesz nekik."

Mindez attól függ mi a szándékuk vele. Nem hinném hogy ráfizetés lesz belőle.
    Egykoron az 500 db BMP-1 is ócskavasként lett eladva.
    Aztán egy részük főnixmadárként feltámadott és a Cseh és Grúz haderőben teljesíti szolgálatát a mai napig.
    Kizárt hogy akik ócskavasnak megvették, ezen az áron is adták volna tovább, mint használható fegyvereket.

10. marton

marton Well-Known Member

Nem hinném, hogy hülyegyerekek ülnek ott a Sero-nál, csak úgy hobbinak vették a Fishbedeket. Remélem, hogy jó lóvét csinálnak belőle, a befolyt lóvéból pedig fejlesztgetik a portékaikat,,, amire talán az MH is vevő lesz.

11. Star Trek

Star Trek New Member

Én egyet nem értek. Miért kellett nagy részüket szétvágni.Na meg mi van a mendemondákkal ,hogy a tankjukat betonnal öntötték ki.?

12. borisz

borisz Well-Known Member

Ez az egész egyetlen senki vergődése.
    Kiszúrta ezeket a dolgokat, aztán arra gondolt, hogy vfégre hátha lesz belőle valaki.
    Azt írta, hogy megírja a NATOnak, és Szergej Sojgunak is.
    Bizonyám.

13. Terminator

Most tekintsünk el attól hogy a cikkel a szerzője mit akart elérni. Ha nincs ez a cikk, megint csak egy szűk kör tudna arról hogy van egy működőképes MiG-21-es Budaörsön.

Ha jól tudom még egy működőképes MiG-21-es van az országban, a szolnoki tanhangárban áll, de oda nem lehet bejutni.

<i>
    "A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum "A MiG-21-es vadászgép a magyar haderőben" címmel tudományos konferenciát rendez 2013. november 8-án a múzeum Dísztermében. A konferencia célja, hogy az 1961-es rendszerbeállítástól a 2000. évi kivonásig bemutassa a MiG-21-es magyarországi pályafutását, a géptípussal kapcsolatos hazai tapasztalatokat - a pilóták, a parancsnokok, az üzemeltetők és a nagyjavítók szempontjából egyaránt.</i>
    "

Szerintem konferencia résztvevői elsírnák magukat, ha újra hallhatnák egy magyar MiG-21-es hangját.

Ha kicsit bevételorientáltabb lenne a gép gazdája, akkor a hajtóművezésekre szedhetne belépőt. De így csak az ismerősök és azok haverjai láthatják. Ahogy a MiG-15-nél is történt. Állítólag a budaörsi MiG-21-esek közül néhány korábban Tökölön volt és ott is hajtóművezték őket.

Csak érdekességként: Angliában van egy hely, ahol időről-időre már kivont, de üzemképes hidegháborús gépek gurulnak végig a pályán, a nézők legnagyobb örömére. Ott az ilyenből látványosságot csinálnak. És a felújításból is.

MiG-21-esük még nincs...

14. dudi

dudi Well-Known Member

Terminator

Igazából a nem a hangárban áll :)

15. Terminator

Kimaradt a link az előzőből:

http://globalaviationresource.com/v2/2013/08/30/feature-cold-war-jets-open-day-bruntingthorpe/

16. Terminator

Deltaszárnyú legenda - A magyar MiG-21 pilótaszemmel

http://www.jetfly.hu/rovatok/jetfly/honap/a-magyar-mig-21-pilotaszemmel/

17. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

SG.hu DCS topiokból.

http://lhzk.hu/images/letoltesek/19781012_A_Polereczky_tortenet.pdf

18. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Köszönöm molni, ez egy számomra ismeretlen történet volt.

19. joker

joker Well-Known Member

Érdekes történet, és ahogy a két fél elmeséli a maga szemszögéből, néha mintha nem is ugyanarról lenne szó.
    Ma mennyit kapnál ha egy felfegyverzett Gripent megpróbálnál elkötni? Gondolom ott is kinézne a 12 év, ha el is kötnéd akkor meg egy rakéta a seggedbe emellé.
    Ilyenkor látszik, hogy milyen precíz műszerek is ezek, és hogy csak úgy szabad használni ahogy az le van írva. A Mig-21Bisz-hez képest a mai 4-5 generációs gépek 1-1 ékszer. Kb svájci óra vs kőbalta kategória. És még az a régi gép is annyira összetett és precíz valami, hogy 3 elcseszett indítással tönkretették a hajtóművét és szinte felgyújtották az egész gépet, pedig ezt egy aránylag jól képzett személy csinálta.

20. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Odáig volt aránylag jól képzett (amúgy értem, mire érted) hogy a felszállást valószínű nem élhette volna túl. A srácról annyit, hogy sajnálom. A Facebook-os kommentekre reagálva (olyanoktól jött, akik szemtanúk voltak) természetesen eszemben sincs mártírt csinálni belőle, de talán a legjobb azt mondani, egyátalán nem evilági lény volt. Így élt, sajnos így is halt meg.

Szerény elképzelésem szerint, ha ki is tudott volna gurulni a pályára, valószínű a forszázs ereje megdöbbentette volna, amúgy meg elképzelése se lett volna a megfelelő elhatározási sebességről, hogy meddig kell (egyátalán, hogy kell) kétponton sebességet gyűjteni, miképp reagál a botra, merre akar kitörni, már bocsánat, egyátalán hogyan és mikor megy a pályára állás előtt egyenesbe az orrfutó, futóbehúzás, fékszárny, mikor vegye vissza fáklyát, miegyéb. Vészhelyzet, láng kialvás, ferde megfúvás, ilyesmiről nem is beszélve. Csak egy példa, a gép nekifutás közben közelít a pálya valamelyik széle felé, egyre csak gyorsulva. Nagyot lép ellenkezőleg. Netán erre a gép berádlizik. Mit tesz? Semmit...

Ezen oldal megosztása