1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

[HUN] Mikojan-Gurevics MiG-21 "Fishbed"

Diskurzus a(z) 'Vadász-/csapásmérő/kiképző repülőgépek' témában - Jeno által indítva @ 2013. január 6..

1. borisz

borisz Well-Known Member

Egyébként az F-13-asok között voltak csehszlovák gépek is.
    Nem tudom, hogy melyiket honnan vették anno, milyen volt a megoszlás.
    Azt írják, hogy megbízhatóbbak voltak a szovjeteknél a csehszlovák gyártmányúak.

2. emel

emel Well-Known Member

Voltak, a csehek gyártották, csak nem a mieink között, azok mind eredeti szovjet gyártásúak voltak. Külsőre is meg lehetett különböztetni, a cseh gyártásúnak a kabintető mögött, a késantenna alatt nem plexi, hanem lemez-burkolata volt.

3. borisz

borisz Well-Known Member

Voltak, a csehek gyártották, csak nem a mieink között, azok mind eredeti szovjet gyártásúak voltak. Külsőre is meg lehetett különböztetni, a cseh gyártásúnak a kabintető mögött, a késantenna alatt nem plexi, hanem lemez-burkolata volt.</blockquote>

Hmm... Én valahol úgy olvastam, hogy nálunk is voltak.
    Igen, a lemezburkolat... ez alapján pár képet átnéztem, de nincs minden F-13 -ról fellelhető kép. Legalábbis nem találtam.

4. Galcom

Galcom Well-Known Member

A Csehek MiG-21F-13-asát, az Aero S.106-ost három ország légiereje repülte. A Csehszlovák Front Légierő és a Légvédelem vett át 165 darabot, valamint az 1967-es háború után Egyiptom 26-ot

Majd az 1973-as háború után szíria kapott 12 MiG-21-est Csehszlovákiától, amelyek közül négy volt szovjet gyártmányú MiG-21F-13-as, nyolc pedig Aero S.106.

Érdekesség, hogy a szovjet példányokat a Csehek eredetileg 1962-ben kapták, hogy a saját gyártás megindítása előtt tanulmányozhassák a típust az Aeronál és a Légierőknél. Aztán 73-ban lepasszolták őket Szíriának.

Eredetileg nem értettem, hogy miért volt jó ez a sok Aero S.106 a Cseheknek. De aztán utána olvasva:
    - Egy cseh Aero S.106-os ára nekik harmada volt az azonos időben importált fedélzeti lokátoros szovjet MiG-21PF/PFM-nek.
    - A hatvanas években, amikor divat volt gépágyú nélküli vadászgépeket gyártani, akkor a Cseh Frontlégierő rendelkezett két ezrednyi jól manőverező, gépágyús Aero S.106-ossal. Az idő őket igazolta. E mellett Csehszlovák Légvédelem vadászrepülő ezredi is rendelkeztek egy-egy olcsó típuson repülő gyakorló századdal, ami a szovjet MiG-21-es árának töredéke volt. Ehhez 1963 és 67 között 131 Aero S.106 gyártottak, amikor még élvonalbelinek lehetett számítani a típust.
    -Ez után a gyártási kapacitást lekötötte az egyiptomi export. Majd 1971-72 között még 30 Aero S.106 gyártottak. Ekkor már nem volt élvonalbeli a típus. Viszont ilyen döntéssel nem voltak egyedül, pont ezzel egy időben az NSzK is újabb rendelést adott le a F-104G Starfighterre. Mindkét országban a saját ipart támogatták ezen az elavult típusok tovább gyártásával, és a veszteségeket pótolhatták.

Az Aero S.106-os 1991-ig repült, mint kiképző és gyakorló gép a cseheknél. Magyar pilótákat is képeztek rajtuk a nyolcvanas években.

5. ghostrider

ghostrider Well-Known Member

6. ghostrider

7. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Az elozo sorozatbol az alulról ötödik pápai zónás fotót én csináltam még 1996-ban

fulcrum11 likes this.
  8. ghostrider

Én pápán (is) RSzP-t (is) javítottam, akkor még fényképezni tilos volt. De a készültségi MiG-23MF tetejére rá engedtek, kamuflázst rajzolni! A belépőmmel mindenhová beengedtek a légvédelemnél. Nagy élmény volt, amikor a felszálló pálya mellől közvetlenül (kb 10m-re) néztük a fel és le szálló repülőgépeket. Elszált a 2TB HDD-m rajta iszonyatosan sok képpel.

9. ghostrider

Allesmor, különben gratula.

10. borisz

borisz Well-Known Member

Ha megvan még, akkor keresd meg a Kürtöt!

11. Panzerfaust

Panzerfaust Well-Known Member

Pápai állapotok, friss kép.

12. Mackensen

Mackensen Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Nem találtam külön Mig-21-es topikot, ennyiért meg nem nyitok újat.
    F-7 Ni vs Boko Haram
    https://youtu.be/S9C6xjWbORc

13. ghostrider

14. ghostrider

Kecskemét 1995 MiG-21 MF

Pápa 1995

Mackensen and fishbed like this.
  15. ghostrider

MiG-21 PF

fishbed likes this.
  16. fulcrum11

fulcrum11 Active Member

Ezek hol vannak? A feliratok alapján angolszász múzeum, tudod esetleg pontosan?

17. emel

emel Well-Known Member

Az 501-es a RAF duxfordi múzeumában, az 503-as meg Cosfordban (az 507-es meg Mesa-ban, az USA-ban múzeumban).

fulcrum11 likes this.
  18. akagi

akagi Well-Known Member

Szeretnék a pápai reptér közeli út forgalmas szakaszán is látni egy kiállított MiG 23-ast, a szomszédom, meg egy SZU 22-M3-ast Kaposváron!

fishbed likes this.
  19. ghostrider

20. ghostrider

Ezen oldal megosztása