[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
Ha egy 10-15km távolságra ellátó optikai rendszered van akkor azt nem rakhatod nagyon messze az indítótól. Egyszerű logika!

Halkan jegyzem meg, hogy a fél évszázaddal ezelőtti szovjet fekete/fehér Karát kamera tiszta időben több mint 25km-ről tudta a célokat követni.
Azóta nyilván a német ipar csak jelentősen visszafejlődött...
:rolleyes:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 070
36 514
113
Halkan jegyzem meg, hogy a fél évszázaddal ezelőtti szovjet fekete/fehér Karát kamera tiszta időben több mint 25km-ről tudta a célokat követni.
Azóta nyilván a német ipar csak jelentősen visszafejlődött...
:rolleyes:
A NASAMS optikája RM termék. A Lynx SEOSS-2 rendszeréről vannak érzékelési adataim egy RM prosiból:

A nappali optikai rendszer észlelési távolsága ("valami van ott!") több mint 18 km, az észlelt tárgy jellegének megállapítását (pl. jármű, ember stb.) több mint 8,5 km-ről teszi lehetővé, konkrét azonosítást (pl. jármű típusa, a személy férfi vagy nő) több mint 4,5km-ről lehetséges. Az éjszakai képet biztosító hőkamera értékei még ennél jobbak, rendre: 17km, 9km és 5km. Mindez 2,3x2,3m méretű NATO szabvány célokra értendő.

Ez alapján feltételezhető, hogy a NASAMS optikája is hasonló adatokat tud, vagy legalábbis lényegesen nem sokkal jobbat.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 745
113
1. Én nem vagyok dühös.
2. Mi az hogy szó sincs C7-ről? Abból kötöttünk le 200 darabot a Raytheonnál a NASAMS-hez meg a Gripenhez
3. Azért mert egy könyv egyszerűbb nyelvezetet használ, attól még nem hazudoznak benne! Mit is idéztem illetve állítottam a "mesekönyv" alapján? Azt hogy 12 indítót tud kezelni egy FDC. Láss csodát: a konsberg legújabb prospektusa is ezt mondja:
("Simultaneous multiple engagements: 72", amihez 12 indító szükséges 6 rakétával )

Hát tényelg gagyi ez a Zrínyi kiadvány! :D
Tudsz olvasni? Nem az állványok számát kritizáltam okoska. A 200, az 160. Olvasgasd a Jancsi és Juliskát, az való neked. Ne velem kötekedj, keress mást, én befejeztem, ígérem nem reagálok a további hozzászólásaidra.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
T

Törölt tag 1945

Guest
A NASAMS optikája RM termék. A Lynx SEOSS-2 rendszeréről vannak érzékelési adataim egy RM prosiból:

A nappali optikai rendszer észlelési távolsága ("valami van ott!") több mint 18 km, az észlelt tárgy jellegének megállapítását (pl. jármű, ember stb.) több mint 8,5 km-ről teszi lehetővé, konkrét azonosítást (pl. jármű típusa, a személy férfi vagy nő) több mint 4,5km-ről lehetséges. Az éjszakai képet biztosító hőkamera értékei még ennél jobbak, rendre: 17km, 9km és 5km. Mindez 2,3x2,3m méretű NATO szabvány célokra értendő.

Ez alapján feltételezhető, hogy a NASAMS optikája is hasonló adatokat tud, vagy legalábbis lényegesen nem sokkal jobbat.
MSP – Multi Sensor Platform
:rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 745
113
Mondom, soha senki nem mondta, hogy a rendszer teljes MZ-je le lenne fedve EO/IR-rel.
Ez csak a te fejedben létezik.
Meg a 15 km-es távolság...



Egen.


Te milyen értéknek veszed a harmadát negyedét?
Annak a 120 vagy 160 km-et, amit egyesek képesek leírni...?

Akkor kétszázhuszonharmadjára is...

Ez alapján leírja valaki, hogy 100 km a hatótávolsága az R-77-nek.
Na, egy ilyen diagramon tudsz felrajzolni 120 km-et a C7-nek, ha 14 km magasan indul közeledő, nem manőverező cél ellen.
Ehhez képest néz meg csak a közepes magasságot közeledő cél ellen, alig 20 km. És ez orosz diagramokon M0.9 cél és 0.9 indító sebesség.

De ez indítási távolság...

r-77-adder_06-jpg.35991


A SAM esetén az MZ ugye mást mutat, az nem az indítási zóna...
Egy 0 méteren 0 sebességgel induló AIM-120 egy 3-4 km magasan közeledő cél ellen 20 km-et sem tud, ha csak halvány esélyt akarsz neki adni, ha csak egy 5-6G-t húzó cél ellen te bármi eredményt akarsz.

De majd lesz erről is videó.


Ez a kijelentés értelmezhetetlen.


Hát nem is magamra.
A rakétának nem motorja van, hanem hajtóműve.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 070
36 514
113
Mondom, soha senki nem mondta, hogy a rendszer teljes MZ-je le lenne fedve EO/IR-rel.
Ez csak a te fejedben létezik.
Épp most vezetted le hogy a AMRAAM-C7 15-20km MZ-vel bír, vagyis elvben lefedhető, ha minden indítótól max pár km-re kerül belőle egy.

Meg a 15 km-es távolság...
@rudi épp az előbb írta le hogy 21km-ről észlel, de 9km-ről tud csak azonosítani. Szóval azén becsült 15km-emmel nem tévedtem nagyot...
Ez a kijelentés értelmezhetetlen.
Az AMRAAM-EE az ESSM hajtóművére épül, tehát alapból úgy tervezték, hogy nulla kezdősebessége, így várható valóban tudja 27 tengermérföldes hatótávolságot, ami kb. 50km, de 40-et biztosan.

A rakétának nem motorja van, hanem hajtóműve.
Angolban használják a "rocket motor" kifejezést - onnan vettem át.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 745
113
Épp most vezetted le hogy a AMRAAM-C7 15-20km MZ-vel bír, vagyis elvben lefedhető, ha minden indítótól max pár km-re kerül belőle egy.


@rudi épp az előbb írta le hogy 21km-ről észlel, de 9km-ről tud csak azonosítani. Szóval azén becsült 15km-emmel nem tévedtem nagyot...

Az AMRAAM-EE az ESSM hajtóművére épül, tehát alapból úgy tervezték, hogy nulla kezdősebessége, így várható valóban tudja 27 tengermérföldes hatótávolságot, ami kb. 50km, de 40-et biztosan.


Angolban használják a "rocket motor" kifejezést - onnan vettem át.
Magyarból vedd át. Ez volt a gond a NATO csatlakozáskor is. Átvettünk minden kifejezést, amit az egyetemeken nem így tanítottak. A magyar megfelelője a helyes, és ez nem csak az én véleményem.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 070
36 514
113
A SAM esetén az MZ ugye mást mutat, az nem az indítási zóna...
Egy 0 méteren 0 sebességgel induló AIM-120 egy 3-4 km magasan közeledő cél ellen 20 km-et sem tud, ha csak halvány esélyt akarsz neki adni, ha csak egy 5-6G-t húzó cél ellen te bármi eredményt akarsz.
Az AMRAAM-ER MZ-je mennyi szerinted?

Hivatalosan:
  • 50% increase in range than the AIM-120 AMRAAM C7
  • 70% increase in altitude than the AIM-120 AMRAAM C7
Az ESSM-re 50 km-et mondanak...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 070
36 514
113
Milyen magasságon?
Amúgy abban az ajánlott kiadványban távolságán nélkül fel van rajzolva az alakja, de ezek szerint vagy nem láttad vagy nem érted mit mutat jellegre.
Igen láttam azt az ábrát, csak semmilyen skálázás nincs rajta így sokat nem mond...max annyit hogy magasság függő a hatótávolság.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 745
113
Igen láttam azt az ábrát, csak semmilyen skálázás nincs rajta így sokat nem mond...max annyit hogy magasság függő a hatótávolság.
Soha nem fogjátok pontosan tudni az említett eszközök hatótávolságát, illetve a hatómagasságát, mely értelemszerűen környezett (bevetési profil) függő és nem publikus. Agyalni azért lehet rajta. Vásároljatok néhány darabot és különböző profilok szerint teszteljétek, megkapjátok a közelítő eredményt.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and zulu

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 070
36 514
113
Soha nem fogjátok pontosan tudni az említett eszközök hatótávolságát, mely értelemszerűen környezett függő és nem publikus. Agyalni azért lehet rajta. Vásároljatok néhány darabot és különböző profilok szerint teszteljétek, megkapjátok a közelítő eredményt.
Ha veszünk párat, akkor jár hozzá némi gyártói tájékoztató is! :)
A magyar rakétások kiképzés során biztos tájékoztatva lesznek, hogy milyen távolságon és magasságon érdemes indítani. Az meg teljesen biztos, hogy az FDC szoftvere ismeri ezeket a paramétereket szinte minden lehetséges forgatókönyvre.
Szóval ha tudnánk ilyet venni, akkor nem hiszem hogy kell kísérletezni...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 579
18 749
113
Ha veszünk párat, akkor jár hozzá némi gyártói tájékoztató is! :)
A magyar rakétások kiképzés során biztos tájékoztatva lesznek, hogy milyen távolságon és magasságon érdemes indítani. Az meg teljesen biztos, hogy az FDC szoftvere ismeri ezeket a paramétereket szinte minden lehetséges forgatókönyvre.
Szóval ha tudnánk ilyet venni, akkor nem hiszem hogy kell kísérletezni...
Azért kiegyezhetünk abban, hogy a környékünkön nem lesz ilyen légvédelme senkinek sem! Szóval nem panaszkodhatunk! Egy konfliktusban meg soha sem tankönyv szerint zajlanak az események, vannak és lesznek kiskapuk a légvédelemnek is és lesz olyan eszköz ami meg is találja ezt! Felesleges számokon vitatkozni!
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 745
113
Ha veszünk párat, akkor jár hozzá némi gyártói tájékoztató is! :)
A magyar rakétások kiképzés során biztos tájékoztatva lesznek, hogy milyen távolságon és magasságon érdemes indítani. Az meg teljesen biztos, hogy az FDC szoftvere ismeri ezeket a paramétereket szinte minden lehetséges forgatókönyvre.
Szóval ha tudnánk ilyet venni, akkor nem hiszem hogy kell kísérletezni...
Te rakétás vagy talán? Nem fogsz soha érdemi információt kapni kívül állóként, én is csak az elmúlt rendszerről írtam. De részemről valóban befejeztem, mert csak agyalogsz. Viszlát.
 
  • Vicces
Reactions: Törölt tag 1586

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 070
36 514
113
Te rakétás vagy talán? Nem fogsz soha érdemi információt kapni kívül állóként, én is csak az elmúlt rendszerről írtam.
Tényleg nem, de javaslatod ellenére kipróbálgatni sem fogom - túl drága a rakétánként egymillió dollár... :)
De részemről valóban befejeztem,
Ezt már mondtad párszor...

mert csak agyalogsz.
Mint a legtöbb ember itt a fórumon - mivel hivatalos infó nincs, abból főzünk ami van...

Szia!