[HUN] Pzh 2000 HU

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 282
13 980
113
Intenzív harctevékenységet feltételezve. Ezt tegyük hozzá. Illetve, azt kellene tudni, milyen a szervezeti felépítése az ukrán tüzérségnek, ahol ezek az eszközök vannak. ( hány cső van az adott egységben pontosan, ahol ez a lőszerfogyás ki lett számolva ) Mert ha ott is a NATO 24 gépes osztálya van, akkor az 4800 lövedék/nap, egy osztály részére. Azért ez elég erős szám, nekem vannak kétségeim, hogy 200 lövést ad le naponta egy 155 mm-es ott.
Leginkább úgy kb kétloveges csoportokban operálnak, hogy minél kissebb celpontok legyenek az oroszok számára.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 196
113
Ezért volt elképesztő szakmai baklövés nálunk, a Gvozdikák kivonása a hadrendből. Lövész zászlóaljak, zászlóalj harccsoportok tűztámogatására megfelet volna, korszerűbb eszközök érkezéséig. Miközben a meghagyott D-20, lényegébren a mai ellentevékenységek ismeretében, csak arra jó, hogy a fegyvernemi kultúrát fenntartottuk békeidőben, érdemi harcérték nélkül háborúban. ( Nem lenne idő D-20 tarackos tüzérségünknek a tüzelőállások elhagyására, ha tüzet nyit az ellen )
jogos és igaz de hozzátenném hogy a vontatott tüzérség nem arra való hogy az ellenség hasonló kategórás tűzeszközeinek púsztítási zónályában tevékenykedjen. jóval inkább az ellenséges első vonalas állásainak tartós lövetésére. tehát ha teszem azt 20 km re helyezkednek el az ellenséges vonalaktól. akkor az ellen hasonlókaliberű eszközeinek a front saját csapatok vonalától max 5 km re helyezkedhetne el... ahol eszélyes tartózkodni. vontatottaknak előnye hogy van hozzá lőszer dögivel mert egy egész teheraztónyi megy vele. ha 3 gránátot lő el akkor is ha 123 at akkor is.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 127
113
Intenzív harctevékenységet feltételezve. Ezt tegyük hozzá. Illetve, azt kellene tudni, milyen a szervezeti felépítése az ukrán tüzérségnek, ahol ezek az eszközök vannak. ( hány cső van az adott egységben pontosan, ahol ez a lőszerfogyás ki lett számolva ) Mert ha ott is a NATO 24 gépes osztálya van, akkor az 4800 lövedék/nap, egy osztály részére. Azért ez elég erős szám, nekem vannak kétségeim, hogy 200 lövést ad le naponta egy 155 mm-es ott.
Mivel lőszerhiány van, így sokszor nem tud megvalósulni, de ez egy reális igény/szükséglet. Ahogy @ijasz irta, ez egy reális szám lehet.
Az ukránoknak harcjárműveik alig vannak mostanra vélhetően, szóval gyalogság és tüzérség amire építeni tudnak.

Egyébként épp most láttam a hírt, hogy lengyelek át adnak 18 db Krab önjáró löveget az ukránoknak. Lassan lőszerhiány nagyobb gond lesz, mint a löveghiány. Ha jól tudom a lengyeleknek van saját 155mm-es lőszer gyártása, szóval valamennyit be tudnak segíteni.

Nem tudom nálunk milyen számmal terveznek lőszert beraktározni és milyen időtávra. 24 löveghez számoljunk csak napi három tárat (180 lövés/nap) akkor egy hónapra 129.600 darab 155-mm-es gránát kell raktáron legyen. Mondjuk szerintem 2 havi adagot illene betárazni: ez 260 ezer gránát.

Szerintem kellene legalább 2x24 kerekes 155mm-es tüzérség. Vagyis 2 havi 155mm-es lőszer készlet az egész Honvédségre 780 ezer lövedék lenne...
Ha ezer euróból sikerül kihozni egy lövedéket a saját gyártásnak köszönhetően kivető töltetekkel együtt, akkor 260 millió euró máris ugrott a "többszáz millió eurósnak" mondott lőszerbeszerzésből.

Ha tippelnem kell akkor nem rég megkötött szerződés lényegesen kisebb mennyiségű 155 mm-es lőszerrel számol: 24 cső 1 havi adagja lehet kb. Majd ha meg lesznek a kerekesek akkor talán még után rendelnek...
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and bel

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 722
113
jogos és igaz de hozzátenném hogy a vontatott tüzérség nem arra való hogy az ellenség hasonló kategórás tűzeszközeinek púsztítási zónályában tevékenykedjen. jóval inkább az ellenséges első vonalas állásainak tartós lövetésére. tehát ha teszem azt 20 km re helyezkednek el az ellenséges vonalaktól. akkor az ellen hasonlókaliberű eszközeinek a front saját csapatok vonalától max 5 km re helyezkedhetne el... ahol eszélyes tartózkodni. vontatottaknak előnye hogy van hozzá lőszer dögivel mert egy egész teheraztónyi megy vele. ha 3 gránátot lő el akkor is ha 123 at akkor is.

A D-20 lőtávolsága, talán 17 km. vagy valami ilyesmi. Mi az a célpont, amit egy ilyen fegyverrel a mai viszonyok között, nyugodtan, tüzelőállásba beásva, álcahálóval tele aggatva, lőhet hosszú időn át ? Max olyan valami, ahol az ellen nem tud visszalőni a saját, beásott D-20 tarackos tüzérségünkre. Azért ez elég rizikós dolog szerintem.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 722
113
Nem tudom nálunk milyen számmal terveznek lőszert beraktározni és milyen időtávra.

Ez minősített infó szerintem, nem is kell hogy megtudjuk mi itt. Annak idején, ( Néphadsereg ) a szombathelyi dandár 18 db Gvozdikás tüzérosztályának volt a legnagyobb mennyiségű lőszerkészlete, a dandár lukácsházai lőszerraktárában. Mármint, lőszeres ládák számra gondolok itt. Saccra, a 18 db Gvozdikának több ezer lövésre elég lőszere volt a raktárban. Miközben mi úgy tudtuk, 3 napi harcra elég a dandár teljes lőszerkészlete, ami kéznél van azonnal.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 127
113
Ez minősített infó szerintem, nem is kell hogy megtudjuk mi itt. Annak idején, ( Néphadsereg ) a szombathelyi dandár 18 db Gvozdikás tüzérosztályának volt a legnagyobb mennyiségű lőszerkészlete, a dandár lukácsházai lőszerraktárában. Mármint, lőszeres ládák számra gondolok itt. Saccra, a 18 db Gvozdikának több ezer lövésre elég lőszere volt a raktárban. Miközben mi úgy tudtuk, 3 napi harcra elég a dandár teljes lőszerkészlete, ami kéznél van azonnal.
Nyilván titkos - ezért sem mondták meg a lőszer szerződés értékét, mert abból lehetne tippelni.
A bejelentett "több száz millió euró" az lehet 200 millió, meg 900 millió is. A szerződés teljesítése 2023-ban kezdődik és 2031-ig tart - szóval inkább a nagyobb számhoz lehet közelebb, ha 8-9 év kell ahhoz, hogy lefinanszírozzuk...
Bár mintha egy korábbi RM preziben lett volna egy konkrétabb szám, mint várható üzlet...
@Terminator ? :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and honved

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 196
113
A D-20 lőtávolsága, talán 17 km. vagy valami ilyesmi. Mi az a célpont, amit egy ilyen fegyverrel a mai viszonyok között, nyugodtan, tüzelőállásba beásva, álcahálóval tele aggatva, lőhet hosszú időn át ? Max olyan valami, ahol az ellen nem tud visszalőni a saját, beásott D-20 tarackos tüzérségünkre. Azért ez elég rizikós dolog szerintem.
ma már nem alkalmas a feladata ellátására . (ezt jeleztem is) de ez nem feltétlen a vontatott jellegéből adódik. hozzá kell tenni hogy való igaz hogy könnyebb egy állandó járműre telepíteni. csak itt a megbízhatóság a problémás mert nem elég a löveg karbantartása a hordozóplatformnak is kifogástalan állapotba kell lennie. (míg vontatott esetében csak vontatót cserélnek.) aminek még feltétlen TGK nak sem kell lennie (lehet btr is ami repeszektől azért véd.) van előny a vontatott irányába is. nem azt írom hogy csak vontatott kell de ha hozzátudnánk jutni egy önjáró kereskes árának tört részéjért akor nem elvetendő.) persze vamai modern eszköz.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 722
113
ma már nem alkalmas a feladata ellátására . (ezt jeleztem is) de ez nem feltétlen a vontatott jellegéből adódik. hozzá kell tenni hogy való igaz hogy könnyebb egy állandó járműre telepíteni. csak itt a megbízhatóság a problémás mert nem elég a löveg karbantartása a hordozóplatformnak is kifogástalan állapotba kell lennie. (míg vontatott esetében csak vontatót cserélnek.) aminek még feltétlen TGK nak sem kell lennie (lehet btr is ami repeszektől azért véd.) van előny a vontatott irányába is. nem azt írom hogy csak vontatott kell de ha hozzátudnánk jutni egy önjáró kereskes árának tört részéjért akor nem elvetendő.) persze vamai modern eszköz.

A mi haderőnk annyira kicsi, hogy szerintem el kellene engedni a vontatott tüzérséget. Még aknavetőből is az önjáró a nyerő, szerintem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 127
113
A mi haderőnk annyira kicsi, hogy szerintem el kellene engedni a vontatott tüzérséget. Még aknavetőből is az önjáró a nyerő, szerintem.
MG vagy valamelyik tábornok egy rádió műsorban elmondta hogy nem számolnak vontatott tüzérséggel.
Kicsi a haderő, a létszámhiányt hi-tech techikával kell ellensúlyozni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 196
113
A mi haderőnk annyira kicsi, hogy szerintem el kellene engedni a vontatott tüzérséget. Még aknavetőből is az önjáró a nyerő, szerintem.
tüzériskolába oktatóanyagnak tökéletes. légiszállítású egységek mellé is. (és itt nem csak a helikopteres szállításra gondolok) hanem ha a jövőben akarnánk valami expedíciós képességet. (úgymond) vagy gyor áttelepülő erőt egy váratlan támadás esetén (a váratlan támadás képességét nem zárnám el magyarország elöl.) vagy valami nehezebb 105 ös vagy valami könyebb 155 ös szerintem elférne 12 db oktatásra (mind tiszti mind altiszti mind legénységi állomány kiképzésére mind kezelő mind löveg műszaki stb.) modern tűzvezető rendszerrel és 12 db elférhetne szerintem szolnokon vagy szolnok alá rendelve valahol az országba egy reptéren.) ha olcsó még 12-18 db os tartalékot is képeznék.

nem gondolom hogy kiképzésre a tisztjelölteknek vagy az altisztjelölteknek méregdrága pzh vagy HX kellene (már csak a db számok miatt is )
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 196
113
ha akarnánk teszem azt az 1 osztály pzh mellé még legalább (3 155 ös osztályt) ami azért nem egy egetverő csöves mennyiség. a d-20 at tisztképzésre altisztképzésre szerintem el is lehetne felejteni... de ha nem marad rendszerbe a legénységi állomány nak is bemutatón kívűl másra nemigen lenne való...
de nekünk most gyorsan kellene egy csomó fiatal tüzér... akiket i kellene képezni és mivel d-20 megy az új technikával nem érdemes kiképzősdit játszani ekkora mennyiségbe... a vontatott ilyen sztuba nem is olyan hülyeség.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 127
113
tüzériskolába oktatóanyagnak tökéletes. légiszállítású egységek mellé is. (és itt nem csak a helikopteres szállításra gondolok) hanem ha a jövőben akarnánk valami expedíciós képességet. (úgymond) vagy gyor áttelepülő erőt egy váratlan támadás esetén (a váratlan támadás képességét nem zárnám el magyarország elöl.) vagy valami nehezebb 105 ös vagy valami könyebb 155 ös szerintem elférne 12 db oktatásra (mind tiszti mind altiszti mind legénységi állomány kiképzésére mind kezelő mind löveg műszaki stb.) modern tűzvezető rendszerrel és 12 db elférhetne szerintem szolnokon vagy szolnok alá rendelve valahol az országba egy reptéren.) ha olcsó még 12-18 db os tartalékot is képeznék.

nem gondolom hogy kiképzésre a tisztjelölteknek vagy az altisztjelölteknek méregdrága pzh vagy HX kellene (már csak a db számok miatt is )
A gond az hogy az a kaliber kifutóban van - megy a átállás a 155-ösre.
Minek képzel ki bárkit is egy 60 éves technikára mit nyilvánvalóan kukázni fogunk, mert lőszert is egyre kevesebb lesz hozzá, lőtávolsága rendkívül gyenge.

Modern ütőképes fegyverek kellenek, hagyjuk már ezt guberálást, barkácsolást!
Vitarára szerelt UB blokkal, mikor álltok elő? :p
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23 and honved

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
A gond az hogy az a kaliber kifutóban van - megy a átállás a 155-ösre.
Minek képzel ki bárkit is egy 60 éves technikára mit nyilvánvalóan kukázni fogunk, mert lőszert is egyre kevesebb lesz hozzá, lőtávolsága rendkívül gyenge.

Modern ütőképes fegyverek kellenek, hagyjuk már ezt guberálást, barkácsolást!
Vitarára szerelt UB blokkal, mikor álltok elő? :p
Ahogy íjász írta a tüzérségi alapok ugyan azok és erre olcsóbb a kiképzés tartalékosok nak is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 196
113
A gond az hogy az a kaliber kifutóban van - megy a átállás a 155-ösre.
Minek képzel ki bárkit is egy 60 éves technikára mit nyilvánvalóan kukázni fogunk, mert lőszert is egyre kevesebb lesz hozzá, lőtávolsága rendkívül gyenge.

Modern ütőképes fegyverek kellenek, hagyjuk már ezt guberálást, barkácsolást!
Vitarára szerelt UB blokkal, mikor álltok elő? :p
a 105 ös kiképzésre tökéletes. kis lőtáv nem hátrány pont hogy előny mert jobban lehet játszani a hajítótöltetek számával. "modern" tűzvezető rendszerrel magát a fegyverzetet ki lehet oktatni. (a hordozó platform réér amikor már tudják mire kerülnek) pzh vagy hx vagy bármi... a lőszer 1/3 a 1/4 ede a 155 ösének árba. ha meg kapnának egyéb alegységek amik ezt a fegyvert használják...na akkor arra aztán pikk pakk lehetne embert tenni a kiképzés után.)
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 127
113
a 105 ös kiképzésre tökéletes. kis lőtáv nem hátrány pont hogy előny mert jobban lehet játszani a hajítótöltetek számával. "modern" tűzvezető rendszerrel magát a fegyverzetet ki lehet oktatni. (a hordozó platform réér amikor már tudják mire kerülnek) pzh vagy hx vagy bármi... a lőszer 1/3 a 1/4 ede a 155 ösének árba.
A totál automatizált HX lövegen, ahol manuálisan semmit nem tudsz állítani (ellenben a PZH-val) nem sokat ér amit a D20-on tanulsz!
Nyilván a tüzérség alapjait, matematikáját ismerni kell, de pont semmi értelme egy 60 éves orosz löveget húzni-vonni ahhoz, hogy jó tüzér legyél!

Szerintem minden szovjet-orosz cucctól meg kell szabadulni, amint lehet és jobbat venni helyette!
 
  • Tetszik
Reactions: eszena

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 196
113
A totál automatizált HX lövegen, ahol manuálisan semmit nem tudsz állítani (ellenben a PZH-val) nem sokat ér amit a D20-on tanulsz!
Nyilván a tüzérség alapjait, matematikáját ismerni kell, de pont semmi értelme egy 60 éves orosz löveget húzni-vonni ahhoz, hogy jó tüzér legyél!

Szerintem minden szovjet-orosz cucctól meg kell szabadulni, amint lehet és jobbat venni helyette!
105 ös kaliber nincs az oroszoknak ha jóltudom nekünk meg végképp nincs hogy ki lehessen vonni.

hogy mit tanulsz? :D a tüzér alapokat :p felöllem lehet valami könyebb 155 ös is. de kiképzésre nemkell milliárdos eszköz elég a pár százmilliós is bőven.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez and Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 196
113
@Xpert ágyú nélkül a tüzéroktatás online is lehetne. kell hogy lássák hogy megtapogassák hogy csapatba dolgozzanak hogy meglásd melyik mire alkalmas. kell hogy érezzék a lég nyomását hogy lásd a kitartásukat hogy stresszhelyzetebe hogy viselkednek hogy szokják. (meglehet ezt más eszközökkel is csinálni nem csak ágyúval de akkor a végeredmény nem biztos hogy tábori tüzér lessz) kell hogy olajosak legyenek néha a hidraulika olajtól és atöbbi.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
A gond az hogy az a kaliber kifutóban van - megy a átállás a 155-ösre.
Minek képzel ki bárkit is egy 60 éves technikára mit nyilvánvalóan kukázni fogunk, mert lőszert is egyre kevesebb lesz hozzá, lőtávolsága rendkívül gyenge.

Modern ütőképes fegyverek kellenek, hagyjuk már ezt guberálást, barkácsolást!
Vitarára szerelt UB blokkal, mikor álltok elő? :p
Nem tudom elégszer betenni, hogy a lengyelek a GIAT LG1-et (MkIII - digitális tűzvezető rendszerrel) tesztelték a területvédő erőik számára. Érdemes megnézni a videót is! 6 lövés 15sec alatt!
Löszer meg annyi van hozzá, mint a szemét. Ha visszaemlékszel a Hirtenbergeres részre a Szimulátorból, ott pont 105-ös lőszerek gyártását mutatták vágóképnek.