[HUN] Pzh 2000 HU

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 203
113
A szerbek ezeket a gondokat --a megtartott és modernizált korábbi technikák mellett-- rakéta-sorozatvetőkkel oldották meg --saját gyártásban !!!--, nyolcvan millisektől 122 millis-ig: 1-2 másodpercenkénti tűzkiváltással, fél perces le-/el-településsel, kb. 4 km-es lőtávtól 40+ km-ig, a mi --meglévő-- Hirtenberger-ünknél sokkal gagyibb tűzvezetővel! A tartalékosaik is tudják kezelni!!!

Szinte minden elem, képesség, gyártás, --esetleg már végre a fejlesztés is-- megvan.
Hülyék lennénk tizen-/huszon-szoros áron venni, nehezebben üzemeltethető, többemberes technikát!!!

U.I.: Mondjuk kinézem "magunkból" ezt a --"jóindulatos"-- brutál hülye döntést: Had' égjenek a Zrínyi-milliárdok !!! :hadonaszos: :hadonaszos:
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
ma már nem alkalmas a feladata ellátására . (ezt jeleztem is) de ez nem feltétlen a vontatott jellegéből adódik. hozzá kell tenni hogy való igaz hogy könnyebb egy állandó járműre telepíteni. csak itt a megbízhatóság a problémás mert nem elég a löveg karbantartása a hordozóplatformnak is kifogástalan állapotba kell lennie. (míg vontatott esetében csak vontatót cserélnek.) aminek még feltétlen TGK nak sem kell lennie (lehet btr is ami repeszektől azért véd.) van előny a vontatott irányába is. nem azt írom hogy csak vontatott kell de ha hozzátudnánk jutni egy önjáró kereskes árának tört részéjért akor nem elvetendő.) persze vamai modern eszköz.

Lehet megint félre értem, de nekem ez szó szerint annak tűnik, mikor @ijasz azt javasolta, hogy dobjuk a D-20-at és 100 önjáró mellé 100 vontatottat szerezzünk be, akár M777-eket is használtan, ha már olcsók. Illetve ő is alternatívaként felvetette a 105-öst, ha nem 155-ös.
Azt leszámítva, hogy ő nem mondta a BTR-t, de ez meg régebbről is előkerült nálad ötletként, mint repesztől viszonylag még védettebb jármű.

Ukrajnában meglátjuk, hogy mennyire van túlélési esélye modern csatatéren az M777-nek és más nyugati társainak. Kezdtek meggyőzni, ha ennyien mondjátok, birka módon követem a tömeget. (Meg amúgy ti vagytok a hivatásos katonák, ez kicsit nagyobb súllyal esik nálam latba, csak jól hangzik a tömegre hivatkozni.)

Xpert, szerintem tényleg lehet valami elkerülte a figyelmedet. Szittya tényleg nem beszélt D-20-as megtartásról, hanem "valami modern" beszerzéséről. És Íjász is kijelentette, hogy a más szögek meg minden miatt a szovjet közel teljesen irreleváns kiképző céllal.

Amúgy Íjászt kérdezem, hogy az tényleg igaz, hogy a NATO 155mm sokkal több lőport eszik? Állítólag a robbanó fejnél is vagy dupla annyi anyag van benne, nagyobbat pukkan. Mi a szabvány hajító és robbanófej tömeg 105, 152(szovjet) és 155-nél valami közelítő ad van ilyesmire?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 031
18 690
113
nem gondolom hogy kiképzésre a tisztjelölteknek vagy az altisztjelölteknek méregdrága pzh vagy HX kellene

Szerintem ez a gondolkodásmód az, amit annyira el szeretnénk már feledni. A PZH, vagy a Leopárd 2A7HU harckocsira, a tiszti, altiszti állományt, PZH és Leopárd 2A7HU harcjárműveken kell kiképezni. Nem a D-20 és nem T-72 az amin a jövő hivatásos nemzedéke dolgozni fog a haderőben. Az oktatáson nem szabad spórolni. A katonai tanintézetkben kell hogy legyen minden csúcstechnikából, legalább 1db mindenből. Sajnálatos módon Leopárd harckocsiból sem sikerült a 14 gépes század, csak 12 került az országba. Nem beszélve arról, hogy Szentendrére, a Ludovikára, egy sem került.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 031
18 690
113
az alapkiképzést meg a szakalapot is meglehet tartani gumikarabélyal. csak mikor lövészetre kerül a sor utánna lesznek bajok.

Akkor ebbe hogy jön be, hogy maradjon a régi oktatásra ? Kikerül a friss hdgy a csapathoz és ott szembesül vele, hogy PZH, meg Leopárd 2A7HU. Mert a Ludovikán 4 évig, a D-20-at, meg a T-72-est oktatták neki. Gondolkodj már egy kicsit.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and krisss
W

Wilson

Guest
Lehet megint félre értem, de nekem ez szó szerint annak tűnik, mikor @ijasz azt javasolta, hogy dobjuk a D-20-at és 100 önjáró mellé 100 vontatottat szerezzünk be, akár M777-eket is használtan, ha már olcsók. Illetve ő is alternatívaként felvetette a 105-öst, ha nem 155-ös.
Azt leszámítva, hogy ő nem mondta a BTR-t, de ez meg régebbről is előkerült nálad ötletként, mint repesztől viszonylag még védettebb jármű.

Ukrajnában meglátjuk, hogy mennyire van túlélési esélye modern csatatéren az M777-nek és más nyugati társainak. Kezdtek meggyőzni, ha ennyien mondjátok, birka módon követem a tömeget. (Meg amúgy ti vagytok a hivatásos katonák, ez kicsit nagyobb súllyal esik nálam latba, csak jól hangzik a tömegre hivatkozni.)

Xpert, szerintem tényleg lehet valami elkerülte a figyelmedet. Szittya tényleg nem beszélt D-20-as megtartásról, hanem "valami modern" beszerzéséről. És Íjász is kijelentette, hogy a más szögek meg minden miatt a szovjet közel teljesen irreleváns kiképző céllal.

Amúgy Íjászt kérdezem, hogy az tényleg igaz, hogy a NATO 155mm sokkal több lőport eszik? Állítólag a robbanó fejnél is vagy dupla annyi anyag van benne, nagyobbat pukkan. Mi a szabvány hajító és robbanófej tömeg 105, 152(szovjet) és 155-nél valami közelítő ad van ilyesmire?
152mm
main-qimg-d8e9fb244ee24f43517673f786d4bfa7-pjlq.jpg


155 mm
main-qimg-227b3c5e289b8d7e9e8bc5593dc048da-pjlq.jpg

De vannak más okossagok is a hatótávolság növelése érdekében...

main-qimg-3a4b684c7fbd5f49d107eacda985de6c-lq

Egy másik fejlesztés a Base bleed használata volt hogy a lövedék hatékonyabban tudjon repülni.
main-qimg-53d69a1153dc0954686bcb37feb08efd-pjlq
 
W

Wilson

Guest
Lehet megint félre értem, de nekem ez szó szerint annak tűnik, mikor @ijasz azt javasolta, hogy dobjuk a D-20-at és 100 önjáró mellé 100 vontatottat szerezzünk be, akár M777-eket is használtan, ha már olcsók. Illetve ő is alternatívaként felvetette a 105-öst, ha nem 155-ös.
Azt leszámítva, hogy ő nem mondta a BTR-t, de ez meg régebbről is előkerült nálad ötletként, mint repesztől viszonylag még védettebb jármű.

Ukrajnában meglátjuk, hogy mennyire van túlélési esélye modern csatatéren az M777-nek és más nyugati társainak. Kezdtek meggyőzni, ha ennyien mondjátok, birka módon követem a tömeget. (Meg amúgy ti vagytok a hivatásos katonák, ez kicsit nagyobb súllyal esik nálam latba, csak jól hangzik a tömegre hivatkozni.)

Xpert, szerintem tényleg lehet valami elkerülte a figyelmedet. Szittya tényleg nem beszélt D-20-as megtartásról, hanem "valami modern" beszerzéséről. És Íjász is kijelentette, hogy a más szögek meg minden miatt a szovjet közel teljesen irreleváns kiképző céllal.

Amúgy Íjászt kérdezem, hogy az tényleg igaz, hogy a NATO 155mm sokkal több lőport eszik? Állítólag a robbanó fejnél is vagy dupla annyi anyag van benne, nagyobbat pukkan. Mi a szabvány hajító és robbanófej tömeg 105, 152(szovjet) és 155-nél valami közelítő ad van ilyesmire?
A különbség a 152 mm és a 155 mm lövedékek között igazán a hosszban van.

A 152 mm-es lövegeknek sok lőszere teljes hosszában 600 és 700 mm között mozog.

A 155 mm-es lövegeknek viszont 600 mm-től 974 mm-ig terjedő teljes hosszúságú lőszere van.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 807
35 068
113
Akkor ebbe hogy jön be, hogy maradjon a régi oktatásra ? Kikerül a friss hdgy a csapathoz és ott szembesül vele, hogy PZH, meg Leopárd 2A7HU. Mert a Ludovikán 4 évig, a D-20-at, meg a T-72-est oktatták neki. Gondolkodj már egy kicsit.
De ki beszélt itt D20 ról és t72 ről ?
m777 ről vagy vagy m119 vagy L118 vagy Giat LG1 vagy KH 178-179 ekről beszélek kiképzésre és Leo A4 ekről.

Szzimulátor ide szimulátor oda nonszensz hogy tiszteket altiszteket úgy képezzenek tüzérré hogy ágyút nem láttak.

ez olyan minthaa lövész tisztjelölteket gumikarabélyal és airsoft fegyverrel képeznéd ki. (sok sikert hozzá)
szerintem senki nem azért megy tüzértisztnek hogy évekig csak számítógépezzen.

olyan ez mint amikor röhögtök hogy afrikába botokkal képeznek ki katonákat karabély helyett. (van szerepe a szimulátornak a jövőben egyre nagyobb lessz de csak szimulátorral nem lehet kiképezni)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
Szerintem ez a gondolkodásmód az, amit annyira el szeretnénk már feledni. A PZH, vagy a Leopárd 2A7HU harckocsira, a tiszti, altiszti állományt, PZH és Leopárd 2A7HU harcjárműveken kell kiképezni. Nem a D-20 és nem T-72 az amin a jövő hivatásos nemzedéke dolgozni fog a haderőben. Az oktatáson nem szabad spórolni. A katonai tanintézetkben kell hogy legyen minden csúcstechnikából, legalább 1db mindenből. Sajnálatos módon Leopárd harckocsiból sem sikerült a 14 gépes század, csak 12 került az országba. Nem beszélve arról, hogy Szentendrére, a Ludovikára, egy sem került.
@Szittya közelebb áll az igazsághoz. Majd egyszer kifejtem, de előre annyit, hogy a szakmának csak igen kis része a lövegkezelés.
 
W

Wilson

Guest
Muciológia szaga van. :D
Nem ki van ez találva ezeket a lövedékeket Extended Range Full-Bore-Megnövelt Lőtávolságú Teljes Űrméretű Lövedék vagy Javított Ballisztikai Tulajdonságú Lövedék nevezik. Ezen forma alkalmazásával jelentős mértékben csökkenteni tudták a lövedékre ható légellenállási tényezők okozta lassulást.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 767
122 620
113
Nem ki van ez találva ezeket a lövedékeket Extended Range Full-Bore-Megnövelt Lőtávolságú Teljes Űrméretű Lövedék vagy Javított Ballisztikai Tulajdonságú Lövedék nevezik. Ezen forma alkalmazásával jelentős mértékben csökkenteni tudták a lövedékre ható légellenállási tényezők okozta lassulást.
Amúgy zabálja a csövet kegyetlenül.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 807
35 068
113
@Szittya közelebb áll az igazsághoz. Majd egyszer kifejtem, de előre annyit, hogy a szakmának csak igen kis része a lövegkezelés.
ha már ittvagy vontatottak melett van egy fontos érv amit mindig elfelejtenek.
míg önjárónál mind a hordozóplatformnak mind a löveget mindig patika állapotba kell tartani hogy használható legyen. (ne feledjük a hordozóplatform meghibásodási esélye nagyobb mint a lövegé) addig a vontatott vontatólya valami miatt kiesik azt könnyen pótolni lehet. tehát ott a korlátot csak a fegyverzet meghibásodása okozhatja. (és mivel jóval egyszerübb a löveg szerkezete egy vontatott esetében mint egy önjáró autómata esetében) legalább 2 nagyságrendel nagyobb a vontatott megbízhatósága ezzel hadrafoghatósági számokba is jobban muzsikál.

én nem vagyok az önjárók ellen HX ból minimum 72 őt szeretnék látni. de melettel legalább 2-3 osztály vontatottat is. (mégha zöme csak letárolva tartalékba)
 
W

Wilson

Guest
Amúgy zabálja a csövet kegyetlenül.
Ha jól tudom,(javíts ki ha nem így van)
A jelenlegi elvárás a modern 155 mm-es tüzérség meghatározásakor 2000-2500 EFC körüli.

Az EFC a hatékony teljes töltés rövidítése; vagyis teljes teljesítményű töltés.

De ugye nem mindig a teljes töltettel lövik ki a lőszert ha pl kisebb távolságra kell lőni, és ugye minden egyes lövést regisztrálnak, az engedélyezett lövés számot a lővegcsőnél, amely után felülvizsgálják az állapotát milyen lőszer használatára állapítják meg?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 767
122 620
113
Ha jól tudom,(javíts ki ha nem így van)
A jelenlegi elvárás a modern 155 mm-es tüzérség meghatározásakor 2000-2500 EFC körüli.

Az EFC a hatékony teljes töltés rövidítése; vagyis teljes teljesítményű töltés.

De ugye nem mindig a teljes töltettel lövik ki a lőszert ha pl kisebb távolságra kell lőni, és ugye minden egyes lövést regisztrálnak, az engedélyezett lövés számot a lővegcsőnél, amely után felülvizsgálják az állapotát milyen lőszer használatára állapítják meg?
A normál nato standard HE lőszerre.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 807
35 068
113
nemtudom attól függ miből vannak azok a "karmok" az hogy a huzagolásba illeszkedig a gránát már több mint 100 éves dolog. eleinte olom majd mikor kiderült hogy az olom nagon retkel a rész gyűrű terjedt el a gránáttesten ami bepréselődik a (bedeformál) a huzag vályatokba. (kilőtt gránátokon látszani is szokott (többekközött szolnikon kilőtt gránátokból van az a kis kerítésszerűség) itt az a kérdés hogy azok a (szemölcsök) talán miből is vannak ilyen kis csavarmintává keni szét a rezet a "hagyományos" gránáton.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Wilson

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 740
5 850
113
ha már ittvagy vontatottak melett van egy fontos érv amit mindig elfelejtenek.
míg önjárónál mind a hordozóplatformnak mind a löveget mindig patika állapotba kell tartani hogy használható legyen. (ne feledjük a hordozóplatform meghibásodási esélye nagyobb mint a lövegé) addig a vontatott vontatólya valami miatt kiesik azt könnyen pótolni lehet. tehát ott a korlátot csak a fegyverzet meghibásodása okozhatja. (és mivel jóval egyszerübb a löveg szerkezete egy vontatott esetében mint egy önjáró autómata esetében) legalább 2 nagyságrendel nagyobb a vontatott megbízhatósága ezzel hadrafoghatósági számokba is jobban muzsikál.

én nem vagyok az önjárók ellen HX ból minimum 72 őt szeretnék látni. de melettel legalább 2-3 osztály vontatottat is. (mégha zöme csak letárolva tartalékba)

Ha már a patika hx3-ról értekezünk, akkor én kiváncsi volnék, hogy ezek a teherautóplatformok mennyire bírják az ilyen intenzív igénybevételt (mondjuk az említett 200 lövés naponta)?
Még ha letalpal is, én azt gondolnám, hogy 2 héten belül (2500 lövés után) nem csak a cső, de a tgk is kuka (oké, a kabin újrahasznosítható).
Ilyen szempontból a Leo2 alváz (meg még a vontatott löveg is) azért sokkal szexibb.