• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A lézer egyetlen elméleti előnye a kvázi azonnali hatás, köszönhetően az általa közölt energia terjedési sebességének, de ezzel vége is.
A rendszer legnagyobb előnye a döbbenetes olcsósága a használatának. Egy lövés annyiba kerül, mint az elhasznált áram előállításának a költsége. A lézer az olcsó, egyszerű és gyors VSHORAD eszköz, ezért is fejleszti mindenki, mert élvezni akarja végre ezeket az előnyöket és talán most vagyunk végre azon a technológiai fejlettségi szinten, hogy meg is csináljuk.

Természetesen nem lesz minden időben alkalmazható, de nem is szabad önmagában alkalmazni, csöves CIWS-el és rakétás légvédelemmel együtt érdemes. A magyar VSHORAD üteg valamilyen járműre telepített MANPADS rendszer, Skyranger 30mm CIWS és HEL vegyes ütege lehet masszív elektronikai harc képességgel opcionálisan, aminek minden eleme kiegészíti a másikat és együtt alkot egy példátlanul hatékony rendszert! Ebből a lézer fő célpontját a drónok jelentik alapvetően.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 109
15 708
113
6x6, 8x8 temaban tovabbra is a Fuchs-ot erzem sanszosnak, vagy egy Fuchs-ra epulo modositott jarmuvet.
 
K

kamm

Guest
Tudjuk a románok visszamondták aztán vettek piranhát helyette.

Elvileg nem mondtak le, csak az Agilis a sajat 8x8 tervuknek indult, aztan kabe evek alatt rajottek, hogy se hajtast nem tudnak csinalni, se valtot, se semmit, mert nem ertenek egyikhez sem - a Dacia ehhez keves :D -, akkor megtalaltak a RM-et.
A nemetek korrektul raaltak, leszerzodtek, majd a romanok keptelenek voltak meg a fejlesztesre is lerakni a sajat reszuket, igy aztan elhalt az egesz... a Piranhat ok APCnek szanjak.

Amugy szeptemberben errol volt egy meglepoen reszletes hir, szerintem a Lynx stb kapcsan erezte a roman MoD, hogy valamit legalabb igerniuk kell - itt van valami botranyos angolsaggal megirt cikk errol (mar az ostobacska stilusrol is ordit, hogy valami roman irhatta, a katasztrofa szerkezetekrol nem is beszelve), a kedvenc reszeimet kiemeltem: :D
https://www.army-technology.com/comment/romanian-mod-armoured-vehicle-programmes/

"Towards the end of June, the first lot of the Piranha V wheeled armoured vehicles was handed over at the premises of the local industry partner UMB SA (Uzina Mecanică Bucureşti), where they will undergo a series of final manufacturing quality testing before they enter into service with the Romanian Army. As the ministry informed us, the lot is comprised of 30 vehicles in the APC and six vehicles in the command post variant and that the factory is currently producing the first batch of 94 Piranha V vehicles, as the follow-up contract has not been signed yet. Up to now, the Romanian MoD has initiated payments of €111m.

Furthermore, the Romanian Army is planning the procurement of IFVs, which according to the MoD, they will allow the country to allocate forces in Nato’s operational structures. The programme is expected to be formally initiated in 2022 as long as there will be no changes in the budget. So far, the service has finalised the concept study in order to formalise the specification criteria that will lead to the selection of a new platform. Different IFV options are available but none of them is considered to have a clear advantage over the rest.


Finally, the Romanian MoD has provided us with more clarity on the AGILIS project. The army was planning to acquire the armoured vehicle, with amphibious capabilities, developed by the joint venture between Rheinmetall and Uzina Automecanica Moreni. However, although the joint-venture was signed in 2016, there hasn’t been any substantial progress so far. According to the officials, the programme is in the substantiation phase. The decision on whether the AGILIS or another platform will be procured, will be taken in the future and the programme will run after the conclusion of the Piranha V APC deliveries."

Szenzacios semmitmondo szofosas. :D

A Piranha V APC kapcsan meg mindent elarul, ha $111M kaptak akarcsak 94 jarmuvet - azokbol vajon mi hianyzik, a motor? :D
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 109
15 708
113
Kizart. te milyen sajttajt neztel? :)

Eleg vilagosan kiderult, hogy a Boxert tervezik at, kap uj hajtast, modularis lesz stb.

A Boxer most is modularis.

Kivancsi vagyok mit terveznek at rajta. Remelem szelesebb es alacsonyabb lesz szelesebb kerekekkel, hogy terepen se haljon meg es ne legyen olyan konnyu kiszurni, eltalalni.

Esetleg jo lenne, ha uszokeoesse tennek, de ahhoz kb 25 tonnaig le kene csokkenteni a tomeget.
 
K

kamm

Guest
A Boxer most is modularis.

Igen, a Fuchs meg sosem volt az, no meg egy torpe APC, semmit tobb. Kizart. :)

Kivancsi vagyok mit terveznek at rajta. Remelem szelesebb es alacsonyabb lesz szelesebb kerekekkel, hogy terepen se haljon meg es ne legyen olyan konnyu kiszurni, eltalalni.

Esetleg jo lenne, ha uszokeoesse tennek, de ahhoz kb 25 tonnaig le kene csokkenteni a tomeget.

Dehogy, a Patria 30 tonnaval meg uszik. :)
Az uszokepesseg szerintem is tuti, a pancelzat eleve modularis.

A meretcsokkenesre nem eskudnek meg, a nemet harcjarmuvek nem a kifinomult vonasaikrol ismertek. :D

AMugy ezt mutattak is a slideok, igy ilyesmiben erdemes gondolkodnunk:

https://www.rheinmetall-defence.com...moured_wheeled_vehicles/boxer_jodaa/index.php
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Igen, a Fuchs meg sosem volt az, no meg egy torpe APC, semmit tobb. Kizart. :)



Dehogy, a Patria 30 tonnaval meg uszik. :)
Az uszokepesseg szerintem is tuti, a pancelzat eleve modularis.

A meretcsokkenesre nem eskudnek meg, a nemet harcjarmuvek nem a kifinomult vonasaikrol ismertek. :D

AMugy ezt mutattak is a slideok, igy ilyesmiben erdemes gondolkodnunk:

https://www.rheinmetall-defence.com...moured_wheeled_vehicles/boxer_jodaa/index.php
Az a sofőr pozíció nagyon durva. A többi nekem olyan, hogy jó és biztos hasznos de mintha túl lenne gépesítve a drón állvány de még inkább az a robot kiemelő. Ezek romlanak el először nem? Vagy én vagyok a kőkorban.
Ha lesz 8x8 rendszeresítve idehaza, én azért bízom benne, hogy ott még maradnak a hagyományos meghajtásnál, a hibrid vagy bármi meg egyelőre úgy is a jövő.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 624
8 255
113
Az a sofőr pozíció nagyon durva. A többi nekem olyan, hogy jó és biztos hasznos de mintha túl lenne gépesítve a drón állvány de még inkább az a robot kiemelő. Ezek romlanak el először nem? Vagy én vagyok a kőkorban.
Ha lesz 8x8 rendszeresítve idehaza, én azért bízom benne, hogy ott még maradnak a hagyományos meghajtásnál, a hibrid vagy bármi meg egyelőre úgy is a jövő.
Boxer lesz, aztán majd fokozatosan állnak át a meghajtással.
 
  • Tetszik
Reactions: luperator

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Kizart. te milyen sajttajt neztel? :)

Eleg vilagosan kiderult, hogy a Boxert tervezik at, kap uj hajtast, modularis lesz stb.
Szerintem nem ez lesz. Ezt fejtegettem néhány napja. És ezek után nagyon erős a gyanúm hogy befog jönni a tippem. Megvesszük a Terrex 3 alvázát ahogy van,mint platformot és mi itthon " felokosítjuk " az RM-el karöltve. Pont úgy ahogy most a Gidránt. Minden adott ehhez,és így jön képbe a Rába is majd,a futóművekkel.
 
K

kamm

Guest
Szerintem nem ez lesz. Ezt fejtegettem néhány napja. És ezek után nagyon erős a gyanúm hogy befog jönni a tippem. Megvesszük a Terrex 3 alvázát ahogy van,mint platformot és mi itthon " felokosítjuk " az RM-el karöltve. Pont úgy ahogy most a Gidránt. Minden adott ehhez,és így jön képbe a Rába is majd,a futóművekkel.

Total kizarom, ennek aztan tenyleg nulla ertelme lenne, minden szempontbol. Egyresz az RM apportkent hozza a Boxeres know-howt, ingyen, masreszt a nemeteknek zerorol kellene egereszniuk valami azsiai platformmal, total feleslegesen.
 
K

kamm

Guest
Boxer lesz, aztán majd fokozatosan állnak át a meghajtással.

Boxer nem lesz, ez mar kiderult szerintem.

Az a sofőr pozíció nagyon durva. A többi nekem olyan, hogy jó és biztos hasznos de mintha túl lenne gépesítve a drón állvány de még inkább az a robot kiemelő. Ezek romlanak el először nem? Vagy én vagyok a kőkorban.
Ha lesz 8x8 rendszeresítve idehaza, én azért bízom benne, hogy ott még maradnak a hagyományos meghajtásnál, a hibrid vagy bármi meg egyelőre úgy is a jövő.

Ez egy proof-of-concept jargany, raadasul nem a mi celjainkra, hanem attol fuggetlenul, a remote controlt bemutatando, nem kell szo szerint venni. :)
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Total kizarom, ennek aztan tenyleg nulla ertelme lenne, minden szempontbol. Egyresz az RM apportkent hozza a Boxeres know-howt, ingyen, masreszt a nemeteknek zerorol kellene egereszniuk valami azsiai platformmal, total feleslegesen.
Nem tudom. A mai nap után mindent eltudok képzelni. És látod mi lett,az RM kukázta a saját projektjét. Egyébként ez nekem egy nagyon erős visszaigazolás,hogy a Gidran egy nagyon jó konstrukció,amiben az RM-is lehetőséget lát a jövőre nézve.
 
K

kamm

Guest
Nem tudom. A mai nap után mindent eltudok képzelni. És látod mi lett,az RM kukázta a saját projektjét. Egyébként ez nekem egy nagyon erős visszaigazolás,hogy a Gidran egy nagyon jó konstrukció,amiben az RM-is lehetőséget lát a jövőre nézve.

Kis kulonbseg van a sajat Survivora, amit meg senkinek sem adtak el, azaz max protok szintjen letezik, meg a Boxer kozott, amit a Bundeswehren kivul mar a britek es az ausztralok allitanak eppen rendszerbe, masreszt a Terrex 3, amit egy komplex, 8x8 IFV es teljesen idegen, azsiai deisgn meg a 4x4 Jelcinek, amelyek joval egyszerubb 4x4 MRAPok es a Survivorhoz kepest csillio tapasztalat van veluk.
De igen, egyetertek, az nagyon is biztato, hogy az RM olyannyira beleallt a projectbe, hogy kukazta a sajat 4x4 MRAPjat es inkabb ezt fejleszti tovabb velunk, az nekem is nagyon megutotte a fulemet. Nem lennek meglepodve, ha 5-10 even belul ezekbol futkosnanak majd a nemeteknel is...
 

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
450
1 482
93
Nem tudom. A mai nap után mindent eltudok képzelni. És látod mi lett,az RM kukázta a saját projektjét. Egyébként ez nekem egy nagyon erős visszaigazolás,hogy a Gidran egy nagyon jó konstrukció,amiben az RM-is lehetőséget lát a jövőre nézve.
A Boxert tuti nem fogják kukázni, mikor azt már több ország is már rendszeresítette, sok zsozsó van abban még...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely and kamm

szarci1999

Well-Known Member
2020. augusztus 6.
431
479
63
A kutya az optikai apparátus környékén van elásva...
Sokan elfelejtik - vagy nem is tudják elelve - hogy a jelenleg létező legjobb hatásfokú lézerek hatásfoka sem jobb 40%-nál.
Ez azt jelenti hogy 100 kW kimenő teljesítményű lézer 250kW teljesítményt kell belepumpálni, amiből 150kW nagyrészt az optikai rendszer fogja fűteni.
Magyarán a a lézer nagyobb hatékonysággal semmisisíti meg saját magát mint a célpontot.

Azt sem árt figyelembe venni hogy a légöri elnyelődés és szóródás miatt a 100kW kimenő teljesítményű lézernek csak egy bizonyos hányada fog eljutni a célpothoz.
Az hogy az időjárás mennyire súlyos korlát legyen itt az alábbi példa.
Cél: egy 100 kW os lézerrel szeretnénk átégetni egy 1 mm vastag alumínium lemezt.
Kérdés: mennyi ideig kell ehhez megvilágítani a célpontot egy jó fokuszált nyalábbal (a célponton a lézersugár átmérője 5 cm)

Válasz:
aa.jpg

látszik hogy már egy minimális eső is gyakorlatilag használhatatlanná a teszi a lézert.

Ezek után már csak az a kérdés hogy ki szeretne olyan fegyverrendszert hadrendbe állítani ami már a legkisebb eső esetén is használhatatlanná válik?
Szerintem te és még sokan (akik fizikusokat meghazudtolva vágják, hogy a lézer egy faszság) annyira értetek a lézerek fizikájához, mint bármely másik elektromágneses hullám fizikájához, pedig k. iskolai tananyag.... Minden esetre én nem fogok kiselőadást tartani belőle, de annyi legyen elég, hogy nincs igazad.
 
  • Tetszik
Reactions: éber

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 533
8 871
113
Kis kulonbseg van a sajat Survivora, amit meg senkinek sem adtak el, azaz max protok szintjen letezik, meg a Boxer kozott, amit a Bundeswehren kivul mar a britek es az ausztralok allitanak eppen rendszerbe, masreszt a Terrex 3, amit egy komplex, 8x8 IFV es teljesen idegen, azsiai deisgn meg a 4x4 Jelcinek, amelyek joval egyszerubb 4x4 MRAPok es a Survivorhoz kepest csillio tapasztalat van veluk.
De igen, egyetertek, az nagyon is biztato, hogy az RM olyannyira beleallt a projectbe, hogy kukazta a sajat 4x4 MRAPjat es inkabb ezt fejleszti tovabb velunk, az nekem is nagyon megutotte a fulemet. Nem lennek meglepodve, ha 5-10 even belul ezekbol futkosnanak majd a nemeteknel is...
Mer zorall kis gépsas :D:D
 
  • Tetszik
Reactions: éber

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 704
16 989
113
Kényelmes hozzáállás ez azután, mikor szénné oltották téveszméidet úgy, hogy mellé nagy arcot is vettél fel.
Halálos kombó.


A tények és makacsságról annyit, hogy a ma hadrendben vannak AHEAD lőszeres cuccok és a svéd CV9040 ezt vagy 15 éve tudja, ha a kedves vevő kéri.
A láthatáron nincs az, hogy egyfunkciós használható lézeres rendszered legyen. Még a drónok ellen sem.

Az, hogy helit lőjél le leve? Ugyan már. Amire 30 éves is képesek lehettek volna a harkcocsik vagy 3-4-ig függeszkedő heli ellen.
Egy Leo1-gyel tesztek során 300 km-rel haladó helit is lőttek le. 32 éve.
Erre hol lesz alkalmas a lézer? Duma van, eredmény nincs.


Na, itt a másik nagy arc...
Pontosan arról van szó, hogy elég a célkövetésnél zavarni és a lézered nem oda lesz fókuszálva, ahova kell. Kuka az egész.
Lol. A tiédhez képest parányi az orcám. Láttál már közelről lézervágót? Szedted már szét? Leírtam már, de nem mindenki képes felfogni, de hátha; tök mindegy mennyire precíz a fókusz, amíg egy 8-10 cm átmérőjű nyaláb 20 kw energiát ad át, és mondjuk 30-40.000 celsiuss helyett "csupán" 2000 fokra hevít. Jelezd kérlek ha tudsz olyan repcsit, ami elviseli.
 
  • Tetszik
Reactions: éber
M

molnibalage

Guest
Lol. A tiédhez képest parányi az orcám. Láttál már közelről lézervágót? Szedted már szét? Leírtam már, de nem mindenki képes felfogni, de hátha; tök mindegy mennyire precíz a fókusz, amíg egy 8-10 cm átmérőjű nyaláb 20 kw energiát ad át, és mondjuk 30-40.000 celsiuss helyett "csupán" 2000 fokra hevít. Jelezd kérlek ha tudsz olyan repcsit, ami elviseli.
Olyan édes, amikor a fizikával vitatkoznak egyesek úgy, hogy a másik oldal felvillantja a forrásokat arra, hogy a lézer mit nem tud és arra, hogy az AHEAD lőszer mit tud ma.

Ilyen kis vackokra lőnek tökéletes időben...

Amik kompozitok és a hővezető képessége 0.
Egy vadászgép fém borítása, a levegő hűtése akkora, hogy ez a lézer sanszosan még kárt se tette benne. És olyan sebességű, hogy néhány sec-nél tovább megvilágítani se tudná. Ennél a másodiknál is a gép legsérülékenyebb részére tudtak célozni, mert közel volt és csigalassú.

Senkit nem érdekel, hogy egy kis ponton hány fok. Tudod a termodinamika első órán esik arról szó, hogy a dT és a hőmennyiség azok nem azonos fogalmak. Az "előrehajtó erő" és az energiamennyiség nem azonos. dt = 2000 fok esetén is lehet átadott energia picsányi, ha a hőáram kicsi. De egy 200 MW-os hőcserélőben is lehet dT = 5 fok.

Agyrém.