• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 312
12 674
113
Nem akarok belekotyogni, de nincs nekünk valami pár száz (4-500?) orosz államadósságba kapott BTR-82A? Ezek kb. a Fuchs szintjén lehetnek. Úsznak is. Igaz a páncélvédettségük hagy némi kívánni valót maga után.
Bár csak olyanjaink lennének...
De csak 80 és 80A van.
 

K.Attila63

Active Member
2019. február 4.
158
143
43
Nem lesz torok 6x6, halistennek. Az egy 20+ eves design, kb mint egy elfuseralt Patria koppintás kicsiben, csak mindenben szarabb. Kazahoknak meg hasonlo helyekre adtak el, kb oda is valo. A 4x4 Jelcinek egy total uj generacio mar, de annal komolyabbat nem is szeretnék torokoktol latni es szefintem a katonak sem.. .

Na, mindegy, ennyivel is okosabb lettem. Minden esetre, voltam már párszor Törökországban, igaz haditechnikával csak a képek alapján vagyok tisztában, de az nem az utolsó sorban vannak, de valamilyen APC csak kellene. A PASI-t meg a Patria 6x6-ost én kizártnak tartom. Ha lesz, akkor lehet valami Boxer alapú vagy valami más? Na,persze ha egyáltalán lesz APC-nk.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
De, konkrétan csak a BTR van, elvileg anno 700+ kaptunk - de annak is mar 30 éve am.
Modernizaltak valamennyit, meg a 80A mar 30mm is, ha jol emlekszem ugy 200 korjl van azokbol, szerintem lehet meg masik 200-250 sima 80-as 14.5mm, de kb annyi is.
Levaltva nem lesznek egyhamar, mert nincs mivel. A idran keves hozza, a Lynxek nem lesznek elegen hozza, igy szerintem maradnak addig, amig a hibrid 8x8 nem jon be legalább egy 200-300 darab.
Szerintem ez nem rossz opció. A kerekes + úszó képesség, ha nem is csúcsvasakkal, de ideiglenesen meg van oldva. Az erre költendő pénzt másra lehet ideiglenesen átcsoportosítani. Majd ha lejár az idejük a BTR-eknek, akkor szerzünk be az akkor aktuális csúcstechből.
100 korszerű MBT + 200 Lynx + 400 BTR + a pár száz kebabos 4x4-esek még vagy tíz-tizenöt évig nem rossz felállás védelmi szempontból. A mobil és rakétás tűzérségre kell koncentrálni + légvédelem + forgó és merevszárnyasok bővítésére/felszerelésére, na meg a többire.
 

K.Attila63

Active Member
2019. február 4.
158
143
43
Szerintem ez nem rossz opció. A kerekes + úszó képesség, ha nem is csúcsvasakkal, de ideiglenesen meg van oldva. Az erre költendő pénzt másra lehet ideiglenesen átcsoportosítani. Majd ha lejár az idejük a BTR-eknek, akkor szerzünk be az akkor aktuális csúcstechből.
100 korszerű MBT + 200 Lynx + 400 BTR + a pár száz kebabos 4x4-esek még vagy tíz-tizenöt évig nem rossz felállás védelmi szempontból. A mobil és rakétás tűzérségre kell koncentrálni + légvédelem + forgó és merevszárnyasok bővítésére/felszerelésére, na meg a többire.
A rakétás tüzérség nem lenne rossz ,de sajna még csak nem is hallani róla. Volt már arról szó, hogy az izraeli Lora jobb, mint a Himars, meg olcsóbb is. Hát, az utóbbit el tudnám képzelni. Gondolom, az izraelihez van olyan olyan rakéta, ami nagyobb hatótávolságú, mint a Himars, de a Mars II-t is eltudnám viselni, gondolom ennek jóval kisebb a hatótávolsága. Mivel a dél-keleti barátaink, ha jól tudom, először 54-et rendeltek, amiből talán lesz 16 db, úgyhogy ilyenre szerintem nekünk is szükségünk volna.
A tüzérségre ha esetleg a svédektől berendelünk, E meg F verziójú vadászgépeket, a letárolt Archer-ból jó lenne , legalább egy PZH- mennyiség. Tudom, ez drágább, mint a többi,csak úgy ellentételezésként is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 852
35 209
113
A Fushs 2 azert nem btr vedelemmel rendelkezik.
Ugye modern jarmu eseteben amit alapbol kiegeszito vedelemmel terveztek mas a helyzet. Az alap acelpancel valoban 7.62 ellen ved de kiegeszito elemekkel 12,7 vagy 14,5 re emelheto korkorosen sot a legdurvabban pancelozaott verzioba szembol foglya a 30 ast is igaz ekkor az uszokepesseg mar oda.

20 mm gepagyu boven eleg apcre. A 30 assal mar nem apc konyv szerint. Amire masok az apc ket alkalmaznak /ifv nek / arra nekunk van ifvnk. De a 20 mm es se kellene mimden apc re igazsag szerint.... Es miert eri meg 20 mm est rapakolni /mert par szaz kg automata tornyostul szenzorostul ami szenzor ma mar amugy is alap./

Ha 2023 bael is kezdenenk gyartani a btr bol tartalekba meg ugy is rengeteg maradna hisz mire a tartalekosoknak jutna uj vas adiggra a btr ek boven 50 ev korul jarnanak.

De en nem ragaszkodom a fuchs hoz ha a patria olcsobban tud adni azonos kepesseg eseten oke /de ha a fuchs nal hazai gyartas szobakerulne akkor a hagai gyartasabol fakado hozamokkal adjanak jobb ajanlatot./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 852
35 209
113
Emellett az RM UGV 8x8 ra is integralhato a fieldranger 20 mm /500 kg / ami azert hasznos joszag hisz az az ugv raketaindito tuztamogato gepanyu hordozo sebesultkihordo stb... Muszaki gep vagy akar akna telepito jarmunek is tokeletes lehet.
 
H

Hummen23

Guest
Senki nem tanult az elmúlt 2 év eseményeiből? Engedjétek már el a btr-t.
Értem én hogy úszik is, meg sok is van belőle, 30-as tornya is van...
Csak éppen nem tud együtt tevékenykedni az eddig bejelentett technikai eszközökkel. Az új vezetés-irányítási rendszerbe való integrálása, érzékelőkkel való ellátása pedig szürreális.
Már ezerszer le lett írva az is, hogy nem a "vas" a drága, hanem az elektronika.
Lehetetlen volna együttműködnie az új eszközöknek a régiekkel. Abszurdum. Ön tökönrugás rendszerben tartani.
Szerintetek ilyen ostobák a hm-nél?
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Emellett az RM UGV 8x8 ra is integralhato a fieldranger 20 mm /500 kg / ami azert hasznos joszag hisz az az ugv raketaindito tuztamogato gepanyu hordozo sebesultkihordo stb... Muszaki gep vagy akar akna telepito jarmunek is tokeletes lehet.
sőt akár önműködő fagylaltgépet is szerelhetsz rá. Kapsz egy távirányításos fegyverállványt. Ami igazából semmire se teljesen. A 20 mm az .50hez képest nem akkora ugrás, amivel meg több, nagyobb lőtáv, azt a viszonylag alacsonyan elhelyezkedő fegyver miatt sokszor nem fogod tudni kihasználni... nem véletlen hogy tetőgéppuska, és nem motorháztetető..
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 852
35 209
113
sőt akár önműködő fagylaltgépet is szerelhetsz rá. Kapsz egy távirányításos fegyverállványt. Ami igazából semmire se teljesen. A 20 mm az .50hez képest nem akkora ugrás, amivel meg több, nagyobb lőtáv, azt a viszonylag alacsonyan elhelyezkedő fegyver miatt sokszor nem fogod tudni kihasználni... nem véletlen hogy tetőgéppuska, és nem motorháztetető..
20 mm el hogy a pi be ne lennel 12,7 elott mar 14,5 el is klaszisokkal felette volt. /a 12,7 felett natoba a 20 mm van csak / csak a repeszhatas tekintetebe osszehasonlithatatlan egy 20 mm es es egy 12,7 es . a 12,7 is jo cucc ettol de a ketto eg es fold. Ennyire nem szeretnem elvinni a dolgot de megis megteszem 12,7 ellen mar szinte minden ved 20 mm el szemben korkorosen nagyon keves dolog. A 12,7 es egy 20 mm es teljesen ket kulon kategoria ezert osszehasonlitasuk is teljesen folosleges.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Próbálom megérteni hogy honnan veszitek a magyar fuchs-t?Csak azért mert egy Rheinmetal-os preziben fel volt sorolva a kerekesek között?
Bár az igaz hogy van belőle 8x8 is és úszik is...!Azzal lehetne mit kezdeni!
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Próbálom megérteni hogy honnan veszitek a magyar fuchs-t?Csak azért mert egy Rheinmetal-os preziben fel volt sorolva a kerekesek között?
Bár az igaz hogy van belőle 8x8 is és úszik is...!Azzal lehetne mit kezdeni!
Na jó csak prototipus (8x8) de egész működőképesnek tűnik!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 917
123 385
113
Na jó csak prototipus (8x8) de egész működöképesnek tűnik!
Az a fuchs 8x8 verziója, azóta lett egy korszerűsített elektronikájú, megerősített páncélzatú fuchs 2 is.
A preziben úgy említi, hogy "new fuchs".
A piacnak szüksége van egy viszonylag olcsóbb de modern harcjárműre amire lehet tömeget is építeni.
Innen nem ördögtől való dolog szerintem a boxerrel szerzett tapasztalatokat és esetleg némi új technológiát beépíteni egy könnyebb modern típusba.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 917
123 385
113
A sajttajon mrg Boxert villantott, meg utana is mindenutt. Ez nem jelent semmit.

@Green Leader mar említette, hogy meg vacillalnak, 6x6 avagy 8x8 legyen, de sem hiszi, hogy 6x6 lesz, hanem 8x8 a valószínű. Az elobbi olcsobb es a Fuchsbol kiindulva plane, de akkor nagyon sok mindent fel kellene a HMnek adnia, no meg annak töredéke lenne az exporteselye. A Patria egy bevezetett IFV marka 1500 koruli eladassal es az o 6x6 is csak APC, nem tobb es nagyon niche egyelore.


Sanszunk nincs masnal ilyen szintu együttműködésre.
Attól hogy valami 8x8-as még nem lesz belőle IFV. Páncélzattól és fegyverzettől függ leginkább.
 
K

kamm

Guest
Attól hogy valami 8x8-as még nem lesz belőle IFV. Páncélzattól és fegyverzettől függ leginkább.
Persze, en csak a fuchos oruletre irtam. az IFVt meg azert kimondtak, emlekszel a VSHORAD, RCWS stb prezikre.
Szerintem 8x8 lesz, nekunk is kell valami konnyebb (uszokepes?) kerekes a Lynx melle, masreszt ennek sokkal nagyobb a piaca, mint egy 6x6nak.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 917
123 385
113
Persze, en csak a fuchos oruletre irtam. az IFVt meg azert kimondtak, emlekszel a VSHORAD, RCWS stb prezikre.
Szerintem 8x8 lesz, nekunk is kell valami konnyebb (uszokepes?) kerekes a Lynx melle, masreszt ennek sokkal nagyobb a piaca, mint egy 6x6nak.
Persze, de attól, hogy fuchsnak hívják még simán lehet 8x8 ahogy feljebb betették a fuchs 8x8 prototípust. A Fuchs család azért egy jó márkanév. De igazából ez csak formaság. Inkább úgy lehetne megcélozni mint termékkategóriát betöltő márkanév, de amit takar az változhat.
 
K

kamm

Guest
Persze, de attól, hogy fuchsnak hívják még simán lehet 8x8 ahogy feljebb betették a fuchs 8x8 prototípust. A Fuchs család azért egy jó márkanév. De igazából ez csak formaság. Inkább úgy lehetne megcélozni mint termékkategóriát betöltő márkanév, de amit takar az változhat.
Jogos, lehet, hogy a Fuchs nev ala viszi be a RM, azt ok jobban tudjak, hogyan konnyebb sales szempontjabol, meglevo avagy uj branding... a Fuchs, mint marka, mennyire ismert nemzetkozi (kulonosen Europan kivuli) piacon?
Azt tudom, hogy Europaban normalis mennyiségben (200+) csak otthon, a BWnel van, mashol csak par darabos recon eszköz, de azon kivul...? Mintha valahol Afrikaba vagy Azsiaba lett volna eladva egy nagyobb tetel, vmelyik arab mafiaallamnak, amit aztan a szankciok megallitottak? Vagy keverem...?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 917
123 385
113
  • Algeria 980 Fuchs 2 required. In 2014 the German Ministry of Economic Affairs and Energy confirmed that it had approved the transfer of production equipment to Algeria for production of the Fuchs 2 (6 × 6) family of vehicles. The first export licence for the Fuchs 2 for Algeria was approved in 2011 followed by approval for production sets to Algeria in August 2013. In June 2014 Rheinmetall confirmed that the contract was worth EUR2.7 billion (USD3.7 billion) and covered the supply of 980 units. The first batch of 54 Fuchs 2 for Algeria have come from the German production line and will be followed by progressive transfer of production to Algeria, but with major subsystems such as power packs and drive lines continuing to come from germany.[5]
  • Germany 996 Fuchs 1 delivered from 1979. 45 additional Fuchs 1 ordered in 1991. Various upgrades undertaken including 124 to TPz A7 standard and 168 to latest TPz A8 standard (728 required).[2]
  • Israel 8 Fuchs NBC were loaned from German Army stocks during the first Gulf War. These are thought to remain in use.[2]
  • Kuwait 11 Fuchs 1.[2] 12 Fuchs 2 ordered in mid-2015. These will be in NBC reconnaissance configuration, and deliveries will start in 2017. The contract also covers training, service and spare parts.[5]
  • Netherlands 24 electronic warfare Fuchs 1 variants delivered. In 2006 12 of these were converted to an NBC role.[2]
  • Norway 8 Fuchs 1 NBC.[2][7]
  • Saudi Arabia 36 Fuchs 1 were delivered some time ago (exact date unknown). 14 APC, 8 ambulance, 4 command post, 10 NBC.[2]
  • Turkey Two Fuchs 1 were loaned during the first Gulf War and later returned.[2]
  • United Arab Emirates 32 Fuchs 2 NBC reconnaissance vehicles ordered in February 2005 under a contract valued at EUR160 million (USD205 million).[7] The order comprises 16 NBC reconnaissance vehicles, eight bio vehicles and eight command post vehicles, which will provide the UAE with a complete NBC detection capability linked to a command-and-control system.[7]
  • United Kingdom 11 Fuchs 1 NBC variants (ex-German Army) delivered in 1990. These vehicles were put into storage in 2011 but a regeneration project was launched in February 2014. Eight vehicles are used by Falcon Squadron, Royal Tank Regiment, 22 Engineer Regiment with one attrition reserve and two training vehicles. The Fuchs Regeneration and Availability Service contract secured the vehicle’s service life until 2019.[2][8][9][10] The UK also used a small number of electronic warfare versions during the 1991 Gulf War [11] In October 2020, RBSL (Reheinmetall BAE Systems Land) announced a £16 million sustainment contract award for the UK MoD's Fuchs fleet and training simulator. The award will address equipment-related obsolescence issues and upgrade the system with the latest generation of sensing capabilities. The new support contract includes technical support, provision of spares and repairs, maintenance, training, and design services.[12]
  • United States 123 (current estimate) Fuchs 1 designated M93 Fox.[2] The General Dynamics Land Systems (GDLS) M93 Fox NBCRS (Nuclear Biological Chemical Reconnaissance System) vehicle is the US variant of the Fuchs 1 NBC reconnaissance vehicle. The requirement for an NBC reconnaissance vehicle, for use by US Forces in the European theatre, was first recognised and a three-phase programme initiated in the late 1980s.[13] Th13]
  • Venezuela 10 Fuchs 1 were ordered and delivered in 1983. These vehicles did not have the standard NBC system installed but had 76 mm smoke grenade dischargers, an 8000 kg capacity winch, an air conditioning system and two roof-mounted weapon systems. To the rear of the engine compartment is a Rheinmetall Landsysteme one-person turret with an externally mounted 12.7 mm heavy machine gun while behind this and facing the rear is a 7.62 mm light machine gun. These vehicles have full amphibious capability. Venezuela has fitted the US 106 mm M40A1 recoilless rifle to the roof of several vehicles.[2]
 
K

kamm

Guest
  • Algeria 980 Fuchs 2 required. In 2014 the German Ministry of Economic Affairs and Energy confirmed that it had approved the transfer of production equipment to Algeria for production of the Fuchs 2 (6 × 6) family of vehicles. The first export licence for the Fuchs 2 for Algeria was approved in 2011 followed by approval for production sets to Algeria in August 2013. In June 2014 Rheinmetall confirmed that the contract was worth EUR2.7 billion (USD3.7 billion) and covered the supply of 980 units. The first batch of 54 Fuchs 2 for Algeria have come from the German production line and will be followed by progressive transfer of production to Algeria, but with major subsystems such as power packs and drive lines continuing to come from germany.[5]
  • Germany 996 Fuchs 1 delivered from 1979. 45 additional Fuchs 1 ordered in 1991. Various upgrades undertaken including 124 to TPz A7 standard and 168 to latest TPz A8 standard (728 required).[2]
  • Israel 8 Fuchs NBC were loaned from German Army stocks during the first Gulf War. These are thought to remain in use.[2]
  • Kuwait 11 Fuchs 1.[2] 12 Fuchs 2 ordered in mid-2015. These will be in NBC reconnaissance configuration, and deliveries will start in 2017. The contract also covers training, service and spare parts.[5]
  • Netherlands 24 electronic warfare Fuchs 1 variants delivered. In 2006 12 of these were converted to an NBC role.[2]
  • Norway 8 Fuchs 1 NBC.[2][7]
  • Saudi Arabia 36 Fuchs 1 were delivered some time ago (exact date unknown). 14 APC, 8 ambulance, 4 command post, 10 NBC.[2]
  • Turkey Two Fuchs 1 were loaned during the first Gulf War and later returned.[2]
  • United Arab Emirates 32 Fuchs 2 NBC reconnaissance vehicles ordered in February 2005 under a contract valued at EUR160 million (USD205 million).[7] The order comprises 16 NBC reconnaissance vehicles, eight bio vehicles and eight command post vehicles, which will provide the UAE with a complete NBC detection capability linked to a command-and-control system.[7]
  • United Kingdom 11 Fuchs 1 NBC variants (ex-German Army) delivered in 1990. These vehicles were put into storage in 2011 but a regeneration project was launched in February 2014. Eight vehicles are used by Falcon Squadron, Royal Tank Regiment, 22 Engineer Regiment with one attrition reserve and two training vehicles. The Fuchs Regeneration and Availability Service contract secured the vehicle’s service life until 2019.[2][8][9][10] The UK also used a small number of electronic warfare versions during the 1991 Gulf War [11] In October 2020, RBSL (Reheinmetall BAE Systems Land) announced a £16 million sustainment contract award for the UK MoD's Fuchs fleet and training simulator. The award will address equipment-related obsolescence issues and upgrade the system with the latest generation of sensing capabilities. The new support contract includes technical support, provision of spares and repairs, maintenance, training, and design services.[12]
  • United States 123 (current estimate) Fuchs 1 designated M93 Fox.[2] The General Dynamics Land Systems (GDLS) M93 Fox NBCRS (Nuclear Biological Chemical Reconnaissance System) vehicle is the US variant of the Fuchs 1 NBC reconnaissance vehicle. The requirement for an NBC reconnaissance vehicle, for use by US Forces in the European theatre, was first recognised and a three-phase programme initiated in the late 1980s.[13] Th13]
  • Venezuela 10 Fuchs 1 were ordered and delivered in 1983. These vehicles did not have the standard NBC system installed but had 76 mm smoke grenade dischargers, an 8000 kg capacity winch, an air conditioning system and two roof-mounted weapon systems. To the rear of the engine compartment is a Rheinmetall Landsysteme one-person turret with an externally mounted 12.7 mm heavy machine gun while behind this and facing the rear is a 7.62 mm light machine gun. These vehicles have full amphibious capability. Venezuela has fitted the US 106 mm M40A1 recoilless rifle to the roof of several vehicles.[2]
Nocsak, Algeria, koszi. Amkor kevertem, nem arab olajsejkek, az mas lehetett. Azt viszont nem is tudtam, hogy ide is atjutott, bar az meg cold war europai sztori, ugy tunik.
Ennek alapjan 50-50 a Fuchs vs Wolf (=uj branding :D) esélye szerintem...