[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 347
11 291
113
Akkor a hátul ülő pilóta "csak" abban hibázott hogy engedte előre ülni a bázisparancsnokot?

A Gripenen fordított sorrendben ülnek?

<blockquote rel="torsen"><blockquote rel="molnibalage">
Mihez képest? Ez alig 100 óra/hó/gép, ha négy gép volt kint váltás nélkül. Ez kb. a lízingben szereplő órák kirepülési minimális plusszal.

Viszonyítás képpen, egy USAF F-16CD vagy F-15E évi 250-300 órát tölt levegőben.

4 gép, 4 hónap, 430 óra. Az 27 óra/hó/gép. Ha ezt felszorzom 12-vel 322 óra/év/gép.

</blockquote>
Így jár aki kapkodva számol ebéd felé rohanva. Mármint én... :)
Ha ez igaz, akkor azért meg lehet nyugodni, hogy a Gripen és a rendszer képes arra, amire képesnek kell lennie.
</blockquote>

Naugye! :D
Amúgy hogy-hogy mihez képest?
"Magunkhoz" képest, a szomszédokhoz képest.
Látom, hogy nálad az örök etalon az USA, de szerintem nem jó (csak) ehhez viszonyítani.
Jártál te már valamilyen edzésre? Elmész mondjuk boxolni. Ha két hónap után mérleget vonsz, akkor vagy hasonlítod magad Kokóhoz és elszomorodsz, hogy sehol sem vagy és nem megy neked, vagy visszaemlékezel, hogy az első héten összeakadtaka kezeid, kifulladtál 50 perc után, a második hónap végére meg bírod már a tempót, és tudsz egymás után három egyeneset ütni. Fejlődtél.
Esetleg mérhetünk a szomszédokhoz is, mint potenciális ellenséghez. Szvsz hozzájuk képest is "nem kevés" ez a repült óraszám. Meg az intenzitás.
És, ahogy te is írtad, mégiscsak képes rá a rendszer is. Optimális esetben el is kezdhetnék kigyomlálni az alsó limitáló tényezőket. Durván számolva a korábban valakik(k) által írt 2 pilóta/géppel, évi 160 repült óra/fő is erőst jó lenne.

Persze nyilván nem fogják felhúzni ide a repült órákat, mert leszarják.
 
M

molnibalage

Guest
Nem örök etalon, ezt a számot ismerem. Ennyi. Egyébként azért tartottam fontosnak, mert volt aki azt írta le itthon, hogy a Gripennel fizikai képtelenség ennyit repülni, mert a vas nem tudja. Ezek szerint meg de, tudja.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 684
5 505
113
Amikor nyár végén kimentünk, azt mondták, hogy rotálják majd a gépeket, szóval nem biztos, hogy csak 4 gép volt kint végig
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 347
11 291
113
A 31, 32, 34, 35, 36, 38, 39, 40 oldalszámú gépekről láttam képeket az MH Fb oldalán. Nem tudom, hogy mind kint is volt, mert szöveg már nincs hozzá. :D
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 684
5 505
113
A 31, 32, 34, 35, 36, 38, 39, 40 oldalszámú gépekről láttam képeket az MH Fb oldalán. Nem tudom, hogy mind kint is volt, mert szöveg már nincs hozzá. :D

Az egész elején a 32, 38,39,40 ment ki, most januárban a 36,37,31 jött haza, ezeket lehet látni képeken. Aztán, hogy közben milyen csere volt, azt nem reklámozták :)
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Megszületett a döntés a Csehországban balesetet szenvedett gép pótlásáról, a Kecskeméten félig zárt orrfutóval leszállt repülő javítását pedig a gyártó végzi el.
http://magyarhirlap.hu/cikk/45317/Meg_az_iden_ujra_teljesse_valhat_a_Gripenflottank
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 125
7 102
113
Állítólag vettünk éjjel látó készülékeket:

http://www.honvedelem.hu/cikk/55409_ejszakai_kikepzorepules_a_kecskemeti_repulobazison

A magyar légierő Gripen vadászgépei éjszakai kiképzőrepülést hajtanak végre, amelynek során a magyar pilóták a svéd kollégák elméleti oktatása után gyakorlati repüléseken szereznek tapasztalatot a tavaly decemberben beszerzett éjjellátó készülékek alkalmazásával.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Régi, de most találtam a JetFly fb oldalán.

http://praguemonitor.com/2016/03/03/ln-prague-negotiating-joint-air-squadron-hungary

Valaki az utolsó bekezdést letudná fordítani? Azt nem biztos, hogy jól fordítottam magamnak..


Amúgy a lényege az kb, hogy Prága felvetette a lehetőségét, hogy velünk együtt operáljon az Izlandi misszióban. 2-2 gripennel és 30+ katonával.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 684
5 505
113
Régi, de most találtam a JetFly fb oldalán.

http://praguemonitor.com/2016/03/03/ln-prague-negotiating-joint-air-squadron-hungary

Valaki az utolsó bekezdést letudná fordítani? Azt nem biztos, hogy jól fordítottam magamnak..


Amúgy a lényege az kb, hogy Prága felvetette a lehetőségét, hogy velünk együtt operáljon az Izlandi misszióban. 2-2 gripennel és 30+ katonával.

Eredetileg a szlovákokkal akartak közösködni, csak náluk se pénz, se politika döntés nincs még a Griffekről, így jöttünk mi a képbe. De még nem tettek le a csehek a szlovák együttműködésről se
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Köszi, igazából azt nem értem, hogy :

Velünk mindenféleképpen szeretnének együtt működni,

vagy csak akkor ha a szlovákoknál nem lesz változás,

esetleg, velünk mindenféleképpen akarnak velünk és ott majd a szlovákok becsatlakozhatnak 3. -nak?

talán, a szlovákok nélkül? :D :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 614
76 556
113
Nem tudom hogy mit akarnak a csehek, de a parlamentjük tegnap megszavazta az 5 gép kiküldését (2016 szeptember 26-november 10 időszakra) és az ehhez szükséges pénzt.
Itt írják.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Köszi, igazából azt nem értem, hogy :

Velünk mindenféleképpen szeretnének együtt működni,

vagy csak akkor ha a szlovákoknál nem lesz változás,

esetleg, velünk mindenféleképpen akarnak velünk és ott majd a szlovákok becsatlakozhatnak 3. -nak?

talán, a szlovákok nélkül? :D :D

Szerintem itt az lenne a lényeg, hogy bárkivel szeretnének együttműködni, hogy nekik olcsóbb legyen a külföldi kiküldetés. Kiküldetésben viszont nyilvánvalóan azokkal könnyebb együttműködni, akik azonos típust repülnek velük. Pl. ne 4 gépet kelljen nekik küldeni Izlandra, hanem 2cseh + 2 magyar Gripen menjen oda. Nekik jók lennének a szlovákok is, de azok úgy le vannak gatyásodva, hogy a néhány repülőképes MiG-29-el épphogy el tudják látni az otthoni készültséget, Griffeket meg úgy tünik, egy ideig még nem fognak se venni se lízingelni (elvitték náluk a pénzt az egyéb fejlesztések).
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Azért megnéznék 1 készültségi párost Izland felett, 1 Mig 29 és 1 Jas 39 párosban... :D :D



Felvetődött bennem 1 lehet, hogy nagyon idióta kérdés.. anno a Mig-ek leállítása helyett nem lett volna jobb, rendszerben tartani azt a pár darabot és külszolgálatokra küldeni?



+1:

Szlovénia védelmét nem lehet állandóan ellátni? :D Ha már úgy is egyre jobb a viszony?! (y)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="pela3
Felvetődött bennem 1 lehet, hogy nagyon idióta kérdés.. anno a Mig-ek leállítása helyett nem lett volna jobb, rendszerben tartani azt a pár darabot és külszolgálatokra küldeni?

+1:

Szlovénia védelmét nem lehet állandóan ellátni? :D Ha már úgy is egyre jobb a viszony?! (y)</blockquote>

A MiG-eket erősen (tehát drágán) nyugatosítani kellett volna, eredeti állapotukban még a NATO-n belüli kommunikációra is alkalmatlanok voltak, hogy a radar és azonosítási valamint légitankolási követelményekről ne is beszéljünk.
A szlovéniai légtérvédelem részünkről tudomásom szerint nem időszakos, hanem folyamatos készültséget jelent, viszont egy területi/légtérhatár-felosztás alapján az olaszokkal osztozunk rajta.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 650
9 212
113
A kétüléses Griff az teljes harcképességgel rendelkezik? Ugyanúgy bevethető lenne egy konfliktusban, mint az együléses?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
A kétüléses Griff az teljes harcképességgel rendelkezik? Ugyanúgy bevethető lenne egy konfliktusban, mint az együléses?

Elvileg igen, csak annyival kisebb a hatótávja, amennyivel kevesebb keró tankolható bele a hátsó kabin miatt.