[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Tényleg idézgessem,hogy hányszor írtam le,hogy ez nem a gép kritikája?
Azért egy század MIG-ről írtam mert kb annyit lehetett volna repülhető állapotba hozni miután szinte vadi új gépek rohadtak szét éveken keresztül a csillaghangárban.

Én tényleg idéztem, tételesen...hányszor fikáztad ill. blamáltad le a gripent a mig-29-el párhuzamba állitva. De tényleg. Azután mentegetted magad, hogy nem a gép kritikája...nade mindegy. Túltoltuk Béláim...

Én értem azt, hogy miért vagy dühös, azt is vágom hogy azzal, hogy mi-mindent lehetett volna csinálni ezzel a pénzel, de az érveid elvéreztek az első pillanatban. Azt is fel kell fogni, hogy bármi más nagy kaliberú technikai beszerzés is hatalmas összegeket fog felemészteni. Ha használni is akarjuk őket magas képzettségi szinten, akkor még többet....Mi lesz ha netán lesznek helik, vagy szállitóogépek...megint azt kezdjük számolni, hogy ebből mi mindent lehetett volna venni?! Picit ezen túl kellene lépni.

Teljesen világos, hogy a szárazföldikre megérett pár milliárd, hogy rendesen kinézzenek. Ettől ennyire nekimenni a pillanatnyilag legmodernebb -és egyébként igen, legdrágább - fegyverrendszerünknek, azért na,...mert nem láttál Mavericket élesben füstölni...Hm
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 735
113
Én tényleg idéztem, tételesen...hányszor fikáztad ill. blamáltad le a gripent a mig-29-el párhuzamba állitva. De tényleg. Azután mentegetted magad, hogy nem a gép kritikája...nade mindegy. Túltoltuk Béláim...

Én értem azt, hogy miért vagy dühös, azt is vágom hogy azzal, hogy mi-mindent lehetett volna csinálni ezzel a pénzel, de az érveid elvéreztek az első pillanatban. Azt is fel kell fogni, hogy bármi más nagy kaliberú technikai beszerzés is hatalmas összegeket fog felemészteni. Ha használni is akarjuk őket magas képzettségi szinten, akkor még többet....Mi lesz ha netán lesznek helik, vagy szállitóogépek...megint azt kezdjük számolni, hogy ebből mi mindent lehetett volna venni?! Picit ezen túl kellene lépni.

Teljesen világos, hogy a szárazföldikre megérett pár milliárd, hogy rendesen kinézzenek. Ettől ennyire nekimenni a pillanatnyilag legmodernebb -és egyébként igen, legdrágább - fegyverrendszerünknek, azért na,...mert nem láttál Mavericket élesben füstölni...Hm

Igen legmodernebb igen legdrágább ezzel nem is lenne baj.A baj az,hogy ennek nincs látszata.Marha sok pénz elment arra,hogy tudjunk gépágyúval CAS-t adni(ez a valóság erre vagyunk ma 2017.10.02-án képesek a Gripennel A-G vonalon)azon az áron,hogy minden mása szinte megsemmisült!
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 421
63 705
113
Én a MiG-29-es hadrendben tartását sem tartottam volna indokoltnak. A román LanceR bizony a kérdésre adott megfelelő válasz volt annak ellenére, hogy túl sok gépen hajtották végre (szerintem 60 db-on is elég lett volna) és ott is hagyták rohadni őket, de összességében fényévekkel ésszerűbb volt, mint az, hogy egy csóró poszt KGST ország 8 év alatt két 4. gen. típus állít hadrendbe. Ilyen húzást az USA és a Szovjetunió csinált a hidegháború magas fordulatszámú időszakában...
http://jetplanes.blog.hu/2017/10/02/_minek_a_trabantba_szines_display_hat_ezert

Csak a margóra. A 21bisz-ek kivonásakor legalább 13 db gép röpképes volt a kb. 16 gépből. Hazai tapasztalat dögivel volt vele.

Csak egy kis pontosítás, 16 gép volt üzemképes a búcsún és előtte is. 15 gép a 3x5-ös formációban és plusz egy festett gép a búcsú-szóló demóhoz.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and vilmoci
M

molnibalage

Guest
Igen legmodernebb igen legdrágább ezzel nem is lenne baj.A baj az,hogy ennek nincs látszata.Marha sok pénz elment arra,hogy tudjunk gépágyúval CAS-t adni(ez a valóság erre vagyunk ma 2017.10.02-án képesek a Gripennel A-G vonalon)azon az áron,hogy minden mása szinte megsemmisült!
Melyik részét nem érted annak, hogy az AGM-65 hadrendben van és használni is képesek a pilóták? Meddig mantrázod még a faszságaidat? De tényleg... Igen, a 20+20 db AGM-65 tényleg nem túl sok, de a környék páncélos állományát nézve elég... Ezen felül igény esetén bővíthető, mert ezekből van készlet. A gyakorlat hozzá elvielg megvan.

Ez igaz a bombafegyverzetre is. Papír nincs róla de a pilóta képes rá szimulátorban is gyakorolták. A probléma a renszer másik részén van. Ha végre a gépre lehetne tenni őket, akkor a pilóták egy része képes használni.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas
M

molnibalage

Guest
Csak egy kis pontosítás, 16 gép volt üzemképes a búcsún és előtte is. 15 gép a 3x5-ös formációban és plusz egy festett gép a búcsú-szóló demóhoz.
Én is 16-ra emlékeztem, de a videón csak 13 db látszott, ezt tekintettem stabil alapnak. 17 vagy 18 gépből volt ennyi üzemképes?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 735
113
Melyik részét nem érted annak, hogy az AGM-65 hadrendben van és használni is képesek a pilóták? Meddig mantrázod még a faszságaidat? De tényleg... Igen, a 20+20 db AGM-65 tényleg nem túl sok, de a környék páncélos állományát nézve elég... Ezen felül igény esetén bővíthető, mert ezekből van készlet. A gyakorlat hozzá elvielg megvan.

Ez igaz a bombafegyverzetre is. Papír nincs róla de a pilóta képes rá szimulátorban is gyakorolták. A probléma a renszer másik részén van. Ha végre a gépre lehetne tenni őket, akkor a pilóták egy része képes használni.

Majd ha lövöldöznek is vele akkor el is hiszem.Nem véletlen tart minden légierő éleslövészetet.Vagy ők a hülyék és csak te vagy helikopter?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 735
113
Ami pedig a bombás részt illeti remélem érzed,hogy mennyire röhejes amit írsz.Majd ha megvesszük a kellő alkatrészeket,majd ha biztosítunk elég pénzt(Zord cikkében le van írva,hogy a bombázóképességre szánt pénz nem elég a képesség létrehozásához)majd ha gépre tudjuk tenni a bombákat akkor tudják majd használni a pilótáink őket.És te ezt nevezed képességnek...Ez komolyan mondom,hogy vicc kategória!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Amúgy anno, mikor kiderült, hogy már 4 gépet kannibalizáltak a szlovák légierőnél (Mig-29), a helyreállitásukat forintban kb. 6-6,5 milliárdra becsülte darabonként Glvac miniszter.
Amikor modernizáták őket akkor forintban 2 milliárd körül volt egy gépre a ráforditás. Ez a kész gép ezután kezdett csak repülni...nem ingyen.
Mondanom sem kell, mára ha 3-4 repülőképes példány van, a modernizáltak közül persze...a többi belevert milliárd kint rohadt ott is a betonon. Volt értelme?

A qrva drága gripen programban az a jó, hogy akkora pofánk már nem lehet, hogy hagyjuk a technikát szétrohadni. A gondok majd ott kezdődhetnek, amikor saját tuljdonba kerülnek és először csak egyet, majd kettőt parkoltatnak/"konzerválnak" le...majd lerohadnak mint orosz elődeik. Én ezt igy látom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 735
113
Nálam azt nevezik képességnek ami onnantól kezdve,hogy megkapta a combat ready minősítést bármelyik időpillanatban rendelkezésre áll mert adott hozzá minden humán és technikai feltétel.Bár lehet,hogy az én elvárásaim magasak.
 
M

molnibalage

Guest
Majd ha lövöldöznek is vele akkor el is hiszem.Nem véletlen tart minden légierő éleslövészetet.Vagy ők a hülyék és csak te vagy helikopter?
Mutassál kérlek AGM-65 éleslövészetet a hollandoknál, jenkiknél, svédeknél. LGB-ket és buta bombákat és BDU-33-at használnak erre. Az AGM-65-nél melyik részét nem érted annak te zseni, hogy ha az idítási paraméterek megvanna, akkor ellenőrizhető, hogy a pilóta jól végezte a dolgát? Melyik részét nem érted annak te okostojás, hogy az IR AAM rakétánál pontosan ugyanezen kirtérium van? Linkeltem is videón. 40 éve is ment AAM-nél, nemhogy AGM-nél.

Te most szándékosan hozod ki az állatot belőlem bazdmeg...?
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 735
113
Amúgy anno, mikor kiderült, hogy már 4 gépet kannibalizáltak a szlovák légierőnél (Mig-29), a helyreállitásukat forintban kb. 6-6,5 milliárdra becsülte darabonként Glvac miniszter.
Amikor modernizáták őket akkor forintban 2 milliárd körül volt egy gépre a ráforditás. Ez a kész gép ezután kezdett csak repülni...nem ingyen.
Mondanom sem kell, mára ha 3-4 repülőképes példány van, a modernizáltak közül persze...a többi belevert milliárd kint rohadt ott is a betonon. Volt értelme?

A qrva drága gripen programban az a jó, hogy akkora pofánk már nem lehet, hogy hagyjuk a technikát szétrohadni. A gondok majd ott kezdődhetnek, amikor saját tuljdonba kerülnek és először csak egyet, majd kettőt parkoltatnak/"konzerválnak" le...majd lerohadnak mint orosz elődeik. Én ezt igy látom.

Értem a Gripen program előnyét azt is értem,hogy a magas árért magas potenciál van a gépekben.De azt nem értem,hogy miért nevezünk olyan dolgokat valós képességnek amiket mi nem tudunk kihasználni bármilyen okból kifolyólag?

Olyan még világon nm volt,hogy valakinek csak szimulátoron végzett lövészet alapján mondják,hogy igen te felszállhatsz éles bevetésre egy AGM-65-el(megsúgom,hogy nem is lesz soha sehol).
 
M

molnibalage

Guest
Nálam azt nevezik képességnek ami onnantól kezdve,hogy megkapta a combat ready minősítést bármelyik időpillanatban rendelkezésre áll mert adott hozzá minden humán és technikai feltétel.Bár lehet,hogy az én elvárásaim magasak.
Te okostojás az AGM-65 ilyen. Repülnek vele, szimulátorban gyakorolják az indítást, JTAC gyakorlaton is voltak vele. A rakétát fizikailag nem kell indítani, mert kurvára semmi difi nincs abban gyakorláskor, hogy a rakéta elrepül vagy sem. Az indítás után semmi nem múlik a pilótán, ha az indításig minden klappol, akkor csak műszaki hiba és ellentevékenység miatt mellé a rakéta.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 735
113
Mutassál kérlek AGM-65 éleslövészetet a hollandoknál, jenkiknél, svédeknél. LGB-ket és buta bombákat és BDU-33-at használnak erre. Az AGM-65-nél melyik részét nem érted annak te zseni, hogy ha az idítási paraméterek megvanna, akkor ellenőrizhető, hogy a pilóta jól végezte a dolgát? Melyik részét nem érted annak te okostojás, hogy az IR AAM rakétánál pontosan ugyanezen kirtérium van? Linkeltem is videón. 40 éve is ment AAM-nél, nemhogy AGM-nél.

Te most szándékosan hozod ki az állatot belőlem bazdmeg...?


Akkor áruld már el,hogy mi a bús picsának tartanak még éleslövészetet gépágyún kívül bármivel?
 
M

molnibalage

Guest
Értem a Gripen program előnyét azt is értem,hogy a magas árért magas potenciál van a gépekben.De azt nem értem,hogy miért nevezünk olyan dolgokat valós képességnek amiket mi nem tudunk kihasználni bármilyen okból kifolyólag?

Olyan még világon nm volt,hogy valakinek csak szimulátoron végzett lövészet alapján mondják,hogy igen te felszállhatsz éles bevetésre egy AGM-65-el(megsúgom,hogy nem is lesz soha sehol).
Segítek, a légiharcra való képesség AIM-9 indítással van. soha egyetlen magyar Gripen pilóta sem indított AIM-120-at és békeidőben nem is fog. Ahogy a világ légierejeinek nagy része. A jenkik is Sparrow-val és X helyett és AIM-9M-mel lövöldöznek sokszor ma is,
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 735
113
Segítek, a légiharcra való képesség AIM-9 indítással van. soha egyetlen magyar Gripen pilóta sem indított AIM-120-at és békeidőben nem is fog. Ahogy a világ légierejeinek nagy része. A jenkik is Sparrow-val és X helyett és AIM-9M-mel lövöldöznek sokszor ma is,

De lőnek!!!!Minek lőnek ha amúgy nagyon faszán be lehet gyakorolni szimulátoron?Hogy hallja a kis suhanó hangot a pilóta meg lássa a füstöt?
 
M

molnibalage

Guest
Akkor áruld már el,hogy mi a bús picsának tartanak még éleslövészetet gépágyún kívül bármivel?
Ki mondta, hogy minden fegyverzettel tartanak? Még a jenkik is igen ritkán indítanak AIM-120-at...
AGM-65 éleslövészete kb. '90-es évek videóin láttam náluk utoljára...
LGB-vel azért gyakorolnak, mert ott az oldás után dolgozik a TGP a lézeresnél és fontosnak érzik ezt, de SDB-vel nem gyakorolnak ők sem, drága. Régebbi PW bombákkal dolgoznak kiképzés alatt, de azok is fogynak. Egyébként vannak gyakoroló LGB-k is, amiket nem oldanak.
 
M

molnibalage

Guest
De lőnek!!!!Minek lőnek ha amúgy nagyon faszán be lehet gyakorolni szimulátoron?Hogy hallja a kis suhanó hangot a pilóta meg lássa a füstöt?
A combat ready státuszhoz és néháy évente. Aztán gyakorló légiharcok alatt dinamikus manőverező célra is IR seeker lock van. Na, akkor földi cél ellen mi a fanszak kellene indítani az AGM-65-öt, ami álló cél egy repülőhöz képest...

Dudi, jó lenne befejezni. Most vagy megint nagyon nem érted vagy szándékosan trollkodsz...
 
M

molnibalage

Guest
És a bombaoldás?Az minek?
Mert gyakorolni kell az asszimetrikus nehéz függesztménnyel repülést is. A Gripennel is kéne. Sokszor csak feleszik a gépekre, de nem oldják le az Mk-84-et. Egyébként meg ahogy már írtzam, BDU-33. Még az is olcsóbb, mint az Mk-82.